statystyki

Rewolucja spokojnej starości. Gminy mniej dopłacą do opieki nad seniorami

autor: Michalina Topolewska08.04.2014, 06:55; Aktualizacja: 08.04.2014, 09:06
Domy pomocy społecznej

Domy pomocy społecznejźródło: DGP

Emeryt zapłaci własnym majątkiem za opiekę w domu pomocy społecznej. Gminy będą też skuteczniej ścigać krewnych, którzy nie chcą dopłacać do pobytu seniora.

Reklama


Reklama


Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej chce ulżyć samorządom, które coraz więcej dokładają do domów pomocy społecznej (DPS).

Przykładowo gmina Stargard Szczeciński jeszcze 10 lat temu wydawała na ten cel 100 tys. zł, a w tym roku zaplanowała już 1,5 mln zł. Resort proponuje więc, aby senior, który ma znaczny majątek, np. lokaty albo nieruchomości, pokrywał opłatę nie tylko ze swojej emerytury lub renty, ale również z tych zasobów. Zasada ta nie dotyczyłaby tylko domu lub lokalu, w którym obecnie mieszka jego rodzina. Wprowadzony ma też być limit pieniędzy, które zostaną do dyspozycji mieszkańca DPS. Będzie to 20 tys. zł.

Samorządy pozytywnie oceniają pomysł resortu pracy.

– Jeżeli ktoś ma majątek lub oszczędności, to w pierwszej kolejności powinny one służyć do pokrycia kosztów pobytu w DPS – uważa Zdzisław Czajka, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mielcu. Dodaje, że wysokie koszty współfinansowania domów pomocy społecznej powodują, że gminy mają mniej pieniędzy na zasiłki celowe. Przykładowo na opłaty za DPS w tym roku w budżecie Mielca przewidziano 800 tys. zł, a na świadczenia 350 tys. zł.

Samorządom ma też być łatwiej dochodzić należności, gdy rodzina uchyla się od płacenia za pobyt krewnego. Taki obowiązek spoczywa kolejno na: małżonkach, dzieciach, wnukach, rodzicach i dziadkach, chyba że mają zbyt niskie dochody. Jeżeli osoby te nie będą chciały płacić, to gmina, która wnosi opłatę zastępczo, będzie mogła dochodzić zwrotu pieniędzy w trybie postępowania egzekucyjnego w administracji.

Zwiększenie odpowiedzialności osób przebywających w domach pomocy społecznej (DPS) oraz ich rodzin za korzystanie z tej formy wsparcia to jeden z czterech elementów reformy systemu pomocy społecznej przygotowywanej przez resort pracy. Planowana możliwość pokrywania kosztów pobytu z własnego majątku oraz wprowadzenie procedury administracyjnej w dochodzeniu należności od krewnych mogą spowodować, że wydatki samorządów na współpłacenie za pobyt w DPS nie będą tak gwałtownie rosnąć.

Zwalniające kryterium

Na wyższe koszty gmin z tego tytułu składają się nie tylko coraz droższe funkcjonowanie DPS, ale też przyjęty w ustawie z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 182 z późn. zm.) mechanizm wnoszenia opłaty za pobyt w nich. Od mieszkańca można bowiem pobrać 70 proc. jego dochodu. Różnicę do wysokości całej opłaty powinni pokryć członkowie rodziny. Są oni jednak zwolnieni z tego obowiązku, jeżeli ich dochody nie przekraczają 300 proc. kryterium dochodowego z pomocy społecznej, czyli 1626 zł w przypadku osoby samotnej i 1368 zł na osobę w rodzinie. To powoduje, że wiele rodzin w ogóle nie musi ponosić takich kosztów.

– Dodatkowo kwota, która zostaje im do dyspozycji po wniesieniu tej opłaty, nie może być niższa od 300 proc. kryterium dochodowego. Dlatego ich wpłaty wahają się od 100 zł do 1000 zł – podkreśla Bożena Antończyk, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Chorzowie.

W takich sytuacjach to gmina musi dopłacić sumy brakujące do pełnej wysokości opłaty.

Zgodnie z propozycją resortu pracy osoba posiadająca znaczny majątek umożliwiający ponoszenie całych kosztów utrzymania byłaby zobowiązana do zwrotu wydatków poniesionych przez gminę z tego tytułu. Ta kwota ma być ustalana w decyzji. Nowe przepisy miałyby zastosowanie tylko w odniesieniu do osób kierowanych do DPS po ich wejściu w życie.

– To rozwiązanie jest sprawiedliwsze, niż dopłacanie przez samorząd do każdej osoby po równo – uważa Danuta Bojarska, dyrektor MOPS w Stargardzie Szczecińskim.

Jerzy Konopski, dyrektor MOPS w Legnicy, zwraca jednak uwagę, że przy takim rozwiązaniu pracownicy ośrodków staliby się śledczymi badającymi zasoby osób kierowanych do DPS. Nie wiadomo też, na jakich zasadach odbywałoby się szacowanie majątku.

Mobilizacja do płacenia

Samorządy pozytywnie oceniają propozycję dotyczącą postępowania, gdy członek rodziny odmawia przeprowadzenia wywiadu środowiskowego (pozwalającego na ustalenie, czy może współpłacić za DPS) i podpisania umowy z kierownikiem ośrodka pomocy społecznej o wnoszenie opłaty lub nie zgadza się na proponowaną kwotę. Gmina wnosi wówczas opłatę zastępczą, a wyegzekwowanie tych pieniędzy od uchylających się jest obecnie utrudnione.

Ułatwić to ma dochodzenie należności w trybie administracyjnym, w którym samorząd będzie w decyzji określał kwotę wydatków, jakie poniósł na częściowe pokrycie kosztów pobytu w DPS od dnia, w którym doszło do odmowy ze strony członka rodziny. Dodatkowo wprowadzone mają być przepisy wskazujące, że od nieterminowo wnoszonych opłat będą naliczane odsetki.

– Może to spowodować, że krewnym trudniej będzie uniknąć konsekwencji związanych z uchylaniem się od współpłacenia – uważa Bożena Antończyk.

Etap legislacyjny

Założenia projektu ustawy skierowane na posiedzenie Stałego Komitetu Rady Ministrów

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

 • Anton(2015-01-18 01:06) Odpowiedz 10

  No i super, bomba dosłownie.
  Jestem teraz w sytuacji która jest dla mnie tragiczna - jako kawaler miałem kredyt który spłacałem rzetelnie, wziąłem ślub i po roku zaczęły się problemy z MOPSem - czytaj po 28 latach nagle odnalazła się babka od strony ojca (może raczej płodziciela bo kontakt zerwał rok po narodzinach. Żona niestety straciła prace, aktualnie choruje przewlekle i się leczy, ja nadal spłacam kredyt i płace za leczenie żony. Jest ciężko, ale wychodzę mniej więcej na zero. I od za 2 miesiące żona ma płacić za babkę 1380 zł bo o tyle przewyższa kryterium dochodowe.. a ja się pytam z czego, jak ona bezrobotna? Ja mam sie zadłużać? Ja rozumiem, nie zarabiam mało, ale jeśli zsumujemy kredyt który mam + MOPS + leki dla żony (lekarzy pomijam) + dieta jaka musi stosować to zostaje około 200 zł z czego do opłcaenia prąd, czynsz, jedzenie...
  bo przecie kwota minimum jest dla wszystkich taka sama, dla tych co mają kredyt i dla tych co do nie mają, dla tych co mieszkają w tańszych i droższych rejonach...

 • jaś(2014-04-08 10:16) Odpowiedz 10

  25 lat nowych rządów i okazuje się ,że na pobyt w domu starców ludzie nie mają pieniędzy. Fajnych mamy gospodarzy w tym kraju.

 • prawicowiec(2014-04-08 17:25) Odpowiedz 10

  Dziadkowie Mają płacić alimenty na wnuki,seniorzy mają się sami utrzymywać,komuno wróć,proszę.

 • Kalina_2(2014-04-08 12:20) Odpowiedz 10

  Ministerstwo Pracy przygotowuje kolejny niekonstytucyjny bubel prawny. Oto uwaga Ministerstwa Sprawiedliwości do tej ustawy:
  „Poważne wątpliwości budzi również - dość lakonicznie zresztą przedstawiona w projekcie - koncepcja „wymuszenia” na świadczeniobiorcy obowiązku sprzedaży posiadanego majątku w ciągu roku od umieszczenia w domu pomocy społecznej, a to w celu uzyskania środków na pokrycie kosztów pobytu w domu pomocy społecznej. Rozwiązanie takie budzi poważne wątpliwości w zakresie zgodności z Konstytucją RP (zasada ochrony własności wyrażona w art. 21) oraz byłoby poważną ingerencją w prawo właściciela do swobodnego dysponowania rzeczą (art. 140 k.c.).”

 • Okradany_Ob(2014-04-08 11:25) Odpowiedz 10

  Niech paNstwo zacznie płacić takie emerytury jak za zachodnią granicą kraju.A nie ciągle przytacza banaluki że nie stać na płacenie nalezności na przyzwoitym poziomie czyli taim zeby bez problemów mozna się było utrzymać. Dlaczego emeryt w domu ma sie utrzymać ze swojej emerytury które wypłaca mu państwo.A w stuacji gdy to państwo ma się opiekować emeryterm z przyczyn zyciowych to brakuje pieniędzy emeryta (emerytury) na jego przezycie w DPS. Jak to cwanie wymyślili złodzieje i chcą okradać teraz juz nie tylko emerytów, ale całe rodziny i pokolenia.

 • ada(2014-04-08 12:22) Odpowiedz 10

  Państwo nie wypłaci emerytury, Gmina nie dopłaci do DPS , ludzie będą umierać pod płotem, ale po co naród musi płacić podatki i utrzymywać tak drogich i nieefektywnych urzędników.

 • Adam(2014-04-08 14:20) Odpowiedz 10

  O jej --ile jest tam zatrudnionych pociotków ...cała administracja ,dyrekcja
  normalny zakład pracy nawet ksiądz ma etat ..a jedzonko dla Babci cieniutko .. mając tyle pieniedzy Pani Dyrektor zadecydowala ..a co założymy klimatyzacje ..pomimo ogrzewania CO ..jakby sie bała otworzyc okno ...może by ktos posprawdzał i od tego zaczął gdzie te pieniadze idą czy zasadne ile z tego na jedzenie..a klimatyzacje to Pani dyrektor niech sobie w domku zamontuje za swoje pieniadze.

 • czytelnik(2014-04-22 16:09) Odpowiedz 10

  W głowie się nie mieści, aby emeryt po 40 latach pracy z w wypracowaną emeryturą musiał być zależny od krewnych aby do niego dopłacali do spokojnej starości.
  Bardzo mnie ciekawi, czy nasze kochane PAŃSTWO uruchamia samo od siebie kontrole w DPS czy środki pensjonariuszy są właściwie wydawane?
  Mamy takie bezrobocie, może by zatrudnić młodych ambitnych po studiach aby non stop kontrolowali wydatkowanie prywatnych pieniędzy. Może by się okazało, że pieniędzy jest dosyć a tylko beznadziejni gospodarze?
  Dlaczego więzień nie dopłaca ze swojego majątku czy z majątku krewnych?

 • scepyyk(2014-04-08 17:21) Odpowiedz 10

  eutanazja!!!.Wspaniały rząd scedował wszystko na samorządy,bez wsparcia.

 • Anna(2014-04-08 16:11) Odpowiedz 10

  Jaka emeryture mam wyplacana za 35lat pracy to powinno wystarczyc w DOS .Jak zyje sama oplaty i leki zywnosc to nikogo nie opchodzi jak zyje,ale bezdomny ktory nie pracowal musi miec i nikt g; nie rozlicza.Powinno sie przyjmowac do Domu Opieki z taka emerytura jak wyplacaja a nie scigac rodziny. Nasze emerytury wiadomo sa male nie mozna wymagac doplaty bo nby z kat.

 • wieloszczet(2014-04-08 10:12) Odpowiedz 10

  Bezwzględnie powinno sie pozbawiać starych ludzi majątku, możliwości leczenia na wszystkie choroby długotrwałe, oraz zębów. Odmawiać pomocy na każdym kroku. Te podatki i składki co im przez te lata potrącano, to nieporozumienie. Były tak małe, że tylko na młodych starczyło. I mamy teraz wykształcone społeczeństwo. Rozwiązania dotyczące opieki nad starymi, chorymi, wypracowanymi jasno tego dowodzą. Karać ICH za to, że o siebie nie dbali. Kiedyś to byla opieka - humanitarystyczna. A dzieci same do wszystkiego doszły, od niemowlęctwa. CBDU...

 • KRZYSZTOF KORNATOWICZ(2014-04-08 11:54) Odpowiedz 00

  Oto przemilczane prawdy , których sprostytuowane media nie podają :
  1 - Koszt pobytu w Domu Pomocy Społecznej ( państwowym ) , to około 3 , 3 tyś miesięcznie . Licząc , że w małych pokoikach zaniedbanych państwowych domach pomocy umieszcza się minimum po 2 osoby , koszt z pokoiku to około 6,6 tyś zł miesięcznie .Zapytajcie tych , których ustawodawca zmusza do opieki nad swoimi niesprawnymi intelektualnie i fizycznie , bliskimi - ILE OTRZYMUJĄ OD PAŃSTWA DOTACJI , ZA WYRĘCZANIE POLSKI Z OBOWIĄZKU OPIEKI NAD UBEZPIECZONYMI , CHORYMI , NIESPRAWNYMI STARCAMI ?!!!
  2 - PROCEDURY ZWIĄZANE Z UBEZWŁASNOWOLNIENIEM + UPRAWOMOCNIENIE WYROKU , USTANOWIENIEM OPIEKUNA PRAWNEGO + UPRAWOMOCNIENIE POSTANOWIENIA , POZWOLENIEM NA UMIESZCZENIE W DPS-ie , TO OKOŁO 2 LATA . DO TEGO KOLEJNE 2 LATA NA OCZEKIWANIE NA WOLNE MIEJSCE W " DOBRYM " DOMU OPIEKI , A NIE W UMIERALNI . Razem około 4 lata trwa procedura umieszczenia ubezpieczonego staruszka w zakładzie opieki , do której ubezpieczony staruszek ma prawo , a państwo ma obowiązek go umieścić . Ani prawo , ani obowiązek spełnionymi nie są , i nie ma z tym związanych żadnych konsekwencji w stosunku do mafii politycznej !!!
  3- Państwo polskie w ostatnich kilkunastu latach nie wybudowało żadnych nowych domów opieki społecznej , natomiast w tych kilkunastu latach lawinowo rośnie liczba osób starszych z chorobami Alzheimera , do których obsługi zmusza się rodziny chorych , niszcząc opiekunom spokój i rujnując życie , ponieważ w tym dziadostwie udającym POLSKĘ , nie stać przeciętnego Kowalskiego na opłatę prywatnego Domu Opieki dla swoich seniorów .
  Sprostytuowane media przemilczają ważne kwestie związane z tym ogromnym problemem , który codziennie niszczy milionom opiekunów niesprawnych staruszków spokojny , normalny byt . Tak wyglądają te WOLNE MEDIA , kolaborujące z mafia polityczną . KRZYSZTOF KORNATOWICZ

 • glok4(2014-04-23 20:34) Odpowiedz 00

  pijakami i nierobami państwo się zajmuje a kto rył pracował to mu zabrać majątek- to właśnie taki człowiek zasługuje na pomoc

 • Do prawicowca(2014-04-08 18:22) Odpowiedz 00

  komuna już chyba nie ma szans na powrót. Można jednak odpowiednio zagłosować w najbliższych wyborach. Na SLD chociażby.

 • mysz(2014-04-08 18:17) Odpowiedz 00

  To ciągłe nawoływanie, do okradania i do eutanazji w różnej postaci, ludzi starych powinno być karane prawnie, tak jak nawoływanie do każdego innego przestępstwa i zbrodni.

 • Pyt ajnik???(2014-04-08 16:09) Odpowiedz 00

  Kasty polityczne znów kombinują jak coraz lepiej sobie żyć z podatków obywateli, którym na starość za pracę przez całe życie nawet równoważnika w emeryturze czy rencie nawet na najtańszy pokoik, a zwykle nawet i samodzielne łóżko w wieloosobowym pokoju w Państwowym Domu Pomocy Społecznej lub "Spokojnej Starości" nie wystarcza by godnie i spokojnie tam spędzić ostatnie lata życia???

 • StAAbrA(2014-04-08 14:38) Odpowiedz 00

  Za to seniorzy więcej dopłacą do gmin - a de facto do lokalnych sitw ,
  siucht i kamarylek . Czyli złodziei i pasożytów , by nie było wątpliwości .

 • maria(2014-04-08 12:24) Odpowiedz 00

  I znowu problem w jakim państwie my żyjemy jeśli emerytura nie starcza na pokrycie kosztów DPS. To pracowało się w Polsce ponad 40 lat dostaje się emeryturę a teraz okazuje się że ona nie starczy na dom starców. Teraz staruszkowie muszą iść pod "most". Trzeba ty chco muszą iść z jakichś powodów do domu opieki zawozić na Wiejską razem z emeryturą. Niech się rząd opiekuje jak domy opieki nie chcą przyjmować za takie emerytury.

 • Koko(2014-04-08 11:37) Odpowiedz 00

  Było by lepiej gdyby omnipotentne i "omnikompetentne" państwo nie bało się za takie rzeczy. Można stworzyć system motywujący sektor usług do otwierania DOS-ów komercyjnych.

 • do polaka(2014-04-08 11:35) Odpowiedz 00

  Takiemu leniowi, jak ty to na starość tylko w głowie brać i brać - wtedy mowa o solidarności społecznej i podróżach, ale kiedy trzeba pracować, to zamiast solidarności w pracy jest budka z piwem i trawka w parku !

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane