statystyki

200 mln z dróg na świadczenia pielęgnacyjne. Od 1 maja pomoc wzrośnie do 1000 zł

25.03.2014, 15:30; Aktualizacja: 25.03.2014, 15:49
  • Wyślij
  • Drukuj

200 mln zł na podwyższenie świadczeń pielęgnacyjnych od 1 maja 2014 roku - rząd przyjął uchwałę w sprawie przesunięcia części środków z programu przebudowy dróg na pomoc dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Pomoc wzrośnie do 1000 zł netto miesięcznie.

reklama



reklama


Obecnie opiekun otrzymuje świadczenie pielęgnacyjne w wysokości 820 zł (620 zł świadczenia plus dodatek w wysokości 200 zł). Zgodnie z propozycją szefa rządu, od 1 maja wsparcie finansowe dla opiekunów niepełnosprawnych dzieci wzrośnie do 1000 złotych netto. Następnie, od 1 stycznia przyszłego roku, ma wynieść 1200 złotych, a od 1 stycznia 2016 roku - 1300 złotych netto, czyli osiągnąć poziom obecnej płacy minimalne na poziomie 1600 zł brutto. 

Premier poinformował, że z powodu wypłat świadczeń o 200 milionów zostanie uszczuplona kwota na budowę i remont dróg lokalnych. W związku z tym na drogi trafi niespełna pół miliarda złotych. Opiekunowie niepełnosprawnych chcieli, by ich wynagrodzenie wzrosło już teraz do kwoty równej płacy minimalnej.

Poprawka Solidarnej Polski

Solidarna Polska zgłosi poprawki do rządowego projektu zmian w świadczeniach pielęgnacyjnych. Posłowie partii Zbigniewa Ziobro będą postulować, by świadczenie osiągnęło poziom płacy minimalnej już od maja.

Ludwik Dorn mówił w radiowej Jedynce, że podczas prac w Sejmie jego klub zgłosi poprawki. Jeśli inne partie polityczne poprą ten postulat, rodzice dzieci niepełnosprawnych otrzymają to o co walczą od tygodnia. Był marszałek Sejmu twierdzi, że presja ma sens a zgłaszanie poprawek to normalny sposób działania partii parlamentarnych.

Od tygodnia w Sejmie trwa protest rodziców dzieci niepełnosprawnych, którzy domagają się od rządu podniesienia świadczenia pielęgnacyjnego. Rozwiązanie zaproponowane przez rząd nie satysfakcjonuje rodziców.


reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:IAR

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 36

  • 1: piotr z IP: 79.185.180.* (2014-04-25 15:06)

    u nas alkoholik dostaje 550 zł zapomogi który całe życie przesiedział pod sklepem nigdy nie pracował.

  • 2: mire z IP: 81.161.197.* (2014-04-22 21:52)

    To jest grubo nie w porządku, że ludzie zaczynają sobie ,,wytykać" pewne rzeczy np. niesprawiedliwość finansową, że rząd zabiera jednym a drugim daje. A może by tak politycy zrzekli się ,,trzynastek", premii, nagród itp.? Uzbierało by się dla tych co muszą żyć za 1500 zł. miesięcznie. Ludzie czasami piszą bzdury bez zastanowienia. Opiekunowie pobierający świadczenie pielęgnacyjne nierzadko zmagają się z ciężarem osób niepełnosprawnych. A bzdury wyssane z palca piszą osoby, które nie mają absolutnie pojęcia jak wygląda rzeczywistość. Najlepiej patrzy się z boku na niepełnosprawnych i wygaduje się głupoty. Absolutnie jestem za tym, żeby niepełnosprawnym żyło się lepiej a chory system orzecznictwa trafnie orzekał o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności, ponieważ nadal zdarza się, że niektórzy dostają renty po znajomościach.

  • 3: mama z IP: 84.39.166.* (2014-04-02 23:04)

    Tez kiedys pracowalam a obecnie mam dziecko niepelnosprawne i sama jewychowuje brakuje na wszystko nie wspomne o terapiach itp.prosze wierzyc wolałabym pracowac nawet za najniza krajowa i miec pol h dziennie dla siebie i dziecko sprawne

  • 4: Katia z IP: 109.173.252.* (2014-03-31 11:06)

    Senior to bezduszny idiota, może jeszcze spotka Cię taka tragedia jak te matki , jak nie Ciebie,bo jesteś starym wałem to może dzieci twoich wnuków. Życzę ci tego staruchu

  • 5: kasia z IP: 89.74.154.* (2014-03-31 10:25)

    ciągle jest podawane że odprowadzane są składki i podawana kwota brutto a nikt nie pisze że odprowadzają do 25 lat składkowych i nie składkowych i o tym się nie mówi a ja już dostałam pismo że za mnie składki rentowej nie będą odprowadzać to mi niech nie dodają dochodu

  • 6: Marek z IP: 178.42.6.* (2014-03-27 16:51)

    A dlaczego z dróg a nie z nagród dla posłów ,zrezygnowania meblowania się w sejmie swoich gabinetów.Mniej wojaży po świecie Zmniejszy ilość posłów do 60ciu to było by lepiej w kraju.W sejmie,senacie róbcie oszędności bo na ludziach już się nie da

  • 7: senior z IP: 88.156.60.* (2014-03-26 15:16)

    Do: 25 alex60 z IP: 83.12.63.*
    Ze mnie to społeczeństwo miało i ma pożytek, bo CIĄGLE płacę podatki i mam nadzieję, że jeszcze parę lat będę płacił, m.in. na niepełnosprawnych. Dodatkowo 1% od kilku lat adresuję dla niepełnosprawnego dziecka bliskiej znajomej ze swojego dzieciństwa. W czasie 41 lat pracy na chorobowym byłem AŻ CZTERY DNI, a więc masz odpowiedź na pytanie czy byłem badany.

  • 8: Pawel Trokofalski z IP: 87.207.189.* (2014-03-26 12:12)

    Ja płaciłem na fundację która opiekowała się takimi dziećmi. Już nie będę. Całość przekazałm na niszową partię która mam nadzieje że zrobi porządek z tym tałatajstwem.

  • 9: tim z IP: 89.229.1.* (2014-03-26 07:42)

    Witam
    Większość wypowiedzi oczywiście za chorymi dziećmi - inaczej byłoby to niepoprawne politycznie. Więc rozumiem że musimy skrócić czas pracy, dołożyć emerytom, oddać mieszkania bezdomnym, wprowadzić bezpłatne leki itd... i ta resztka uczciwie pracujących ma na to zarobić. To po prostu całkowicie antymotywujące. Widzę to tak: jeśli osoba nie chciała wykonywać badań prenatalnych i zdecydowała się urodzić chore dziecko to niech je sama utrzyma. Większość tych matek zostaje matkami po 40 rż - to czego się spodziewaliście??? To coś w stylu - Jeśli jakiś powodzianin wybudował się na polderach to niech potem nie prosi państwa o pomoc z moich podatków- trzeba było myśleć wcześniej.
    A teraz zacznie się akcja określania stopnia niepełnosprawności , oczywiście każde dziecko będzie jak najmniej sprawne. A rodzice zamiast szukać innego wyjścia z sytuacji zostaną trwale bezrobotnymi.
    Reasumując - Mam już dość ciągłego płacenia na różne grupy społeczne którym się nie chce pracować . Co chwilę ktoś urywa fragment moich podatków, a to 30 letni mundurowy emeryt, a to nauczyciel żyjący w straszliwym stresie, a teraz jeszcze to... za chwilę wszyscy uczciwie pracujący rzucą pracę i powiedzą nam też dajcie za nic. Jak wszystkim to wszystkim. Do czego ma prowadzić to rozdawnictwo. Jutro w sejmie będziemy mieli dziadków osób niepełnosprawnych i sieroty zza Buga, pojutrze dzieci pegeeru, a za dwa tygodnie dołożymy na podręczniki dzieciom z rodzin alkoholików. A kiedy zajmiemy się zwykłymi ludżmi...

  • 10: anna z IP: 87.207.219.* (2014-03-26 06:31)

    Opieka nad dzieckiem calkowicie lezacym jest naprawde ciezka i tym rodzicom nalezy wyplacic co najmniej minimum socjalne bo jest to ciezka praca natomiast pozostali rodzice powinni pracowac zawodowo i laczyc opieke nad dzieckiem nie prawda ze jest to niemozliwe, powinny byc obowiazkowe badania plodu w lonie matki, aby jak najmniej takich chorych dzieci sie rodzilo, jesli matka choreho plodu go nie usunie bo bedzie biala takie prawo niech zajmuje sie dzieckiem na swoj rachunek a nie na koszt podatnika stwarzajac sobie tym sposobem miejsce pracy.

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie