statystyki

200 mln z dróg na świadczenia pielęgnacyjne. Od 1 maja pomoc wzrośnie do 1000 zł

25.03.2014, 15:30; Aktualizacja: 25.03.2014, 15:49

200 mln zł na podwyższenie świadczeń pielęgnacyjnych od 1 maja 2014 roku - rząd przyjął uchwałę w sprawie przesunięcia części środków z programu przebudowy dróg na pomoc dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Pomoc wzrośnie do 1000 zł netto miesięcznie.

reklama


reklama


Obecnie opiekun otrzymuje świadczenie pielęgnacyjne w wysokości 820 zł (620 zł świadczenia plus dodatek w wysokości 200 zł). Zgodnie z propozycją szefa rządu, od 1 maja wsparcie finansowe dla opiekunów niepełnosprawnych dzieci wzrośnie do 1000 złotych netto. Następnie, od 1 stycznia przyszłego roku, ma wynieść 1200 złotych, a od 1 stycznia 2016 roku - 1300 złotych netto, czyli osiągnąć poziom obecnej płacy minimalne na poziomie 1600 zł brutto. 

Premier poinformował, że z powodu wypłat świadczeń o 200 milionów zostanie uszczuplona kwota na budowę i remont dróg lokalnych. W związku z tym na drogi trafi niespełna pół miliarda złotych. Opiekunowie niepełnosprawnych chcieli, by ich wynagrodzenie wzrosło już teraz do kwoty równej płacy minimalnej.

Poprawka Solidarnej Polski

Solidarna Polska zgłosi poprawki do rządowego projektu zmian w świadczeniach pielęgnacyjnych. Posłowie partii Zbigniewa Ziobro będą postulować, by świadczenie osiągnęło poziom płacy minimalnej już od maja.

Ludwik Dorn mówił w radiowej Jedynce, że podczas prac w Sejmie jego klub zgłosi poprawki. Jeśli inne partie polityczne poprą ten postulat, rodzice dzieci niepełnosprawnych otrzymają to o co walczą od tygodnia. Był marszałek Sejmu twierdzi, że presja ma sens a zgłaszanie poprawek to normalny sposób działania partii parlamentarnych.

Od tygodnia w Sejmie trwa protest rodziców dzieci niepełnosprawnych, którzy domagają się od rządu podniesienia świadczenia pielęgnacyjnego. Rozwiązanie zaproponowane przez rząd nie satysfakcjonuje rodziców.

reklama


Źródło:IAR

Polecane

  • Andrzej(2014-03-25 16:21) Odpowiedz 00

    Przede wszystkim to trzeba ustalić wysokość świadczenia ze względu na stopień niepełnosprawności dziecka. Niepełnosprawny to szerokie pojęcie Jedno dziecko np. będzie mieć o 2 cm krótszą nogę a drugie będzie sparaliżowane od stóp do głowy.Koszty rehabilitacji środków pielęgnacyjnych jest niewspółmierny.

  • Yogi(2014-03-25 19:52) Odpowiedz 00

    Lajzy chca sklocic narod. Wiadomo im iz ciezko zaatakowac matke z dzieckiem niepelnosprawnym, wiec zrobmy tak iz specjalnie zabierzemy innym i wtedy pokazemy jak te wstretne pasozyty co oblegaja sejm okradaja polakow. Juz jutro polecam GW, newsweeka i reszte rzadowych szczekaczy.

  • ka-ka(2014-03-25 21:47) Odpowiedz 00

    FANTOMAS, myślę że każdy rodzic chciałby mieć zdrowe dziecko (ja też, niestety mam upośledzone i muszę z tym żyć), żadne pieniądze nam tego nie dadzą więc nie wiem czego nam tak naprawdę zazdrościcie. Pewnie każdy kto ma zdrowe dzieci tego nie zrozumie ale uwierzcie że wolelibyśmy zdrowe dziecko niż te pieniądze

  • senior(2014-03-25 23:15) Odpowiedz 00

    Do: 9 anbn z IP: 77.65.33.* (2014-03-25 19:18)
    A ja zadam Ci PODSTAWOWE pytanie - CZYJE TO SĄ DZIECI? Czyżby podatników? DLACZEGO nie badaliście się przed bzykaniem, czy Wasze ewentualne potomstwo będzie sprawne fizycznie i umysłowo, aby w przyszłości było przydatnym dla społeczeństwa, tak jak społeczeństwo dla nich? Przy okazji dziwię się BARDZO, że był pracodawca, który płacił Ci 4250 zł brutto przy takiej znajomości języka… właśnie, jakiego języka, bo nie polskiego! Mając 25 lat i już nie pracując rzeczywiście nawaliłaś tych podatków do państwowej kasy co niemiara. Możesz teraz doić ile dusza zapragnie. Obecne 820 zł jest aż nadto WYSTARCZAJĄCE, bo … zajmujecie się WŁASNYMI dziećmi. Jeżeli stan zdrowia Waszych dzieci jest spowodowany złą opieką w szpitalach, to WYTOCZCIE PROCESY tym szpitalom i od nich żądajcie środków na opiekę na Wasze dzieci, a nie od podatników. Poza tym, od kiedy to pracownik (bo za takich się uważacie opiekując się własnymi dziećmi) dyktuje pracodawcy WYSOKOŚĆ WYNAGRODZENIA?!

    Do: 20 pracujący z IP: 213.108.224.* (2014-03-25 21:35)
    Zapytam o to samo co wyżej – CZYIM DZIECKIEM SIĘ OPIEKUJESZ? Czy to wina PAŃSTWA i PODATNIKÓW, że mają Ci płacić , za opiekę nad TWOIM DZIECKIEM? Oni Ci je zmajstrowali? I kto tu jest idiotą?

  • alex60(2014-03-26 01:41) Odpowiedz 00

    Nigdy się nic w Polsce nie zmieni na lepsze dopóki mamy takich bezdusznych zawistnych bałwanów jaj fantomas czy senior. (a mamy ich w Polsce , niestety , na pęczki)

    A tak przy okazji , senior: ciekawi mnie mocno czy TY badałeś się przed bzykaniem. Bo akurat ty powinieneś .By nie powielać podobnych sobie osobników , kompletnie nieprzydatnych dla społeczeństwa.

  • biedota polska(2014-03-26 06:01) Odpowiedz 00

    a dlaczego nie zabiorą z pieniędzy dawanych na partie, po wuj nam tyle opłacanych partii , tyle pieniędzy dawanych za darmo, zgroza

  • anna(2014-03-26 06:31) Odpowiedz 00

    Opieka nad dzieckiem calkowicie lezacym jest naprawde ciezka i tym rodzicom nalezy wyplacic co najmniej minimum socjalne bo jest to ciezka praca natomiast pozostali rodzice powinni pracowac zawodowo i laczyc opieke nad dzieckiem nie prawda ze jest to niemozliwe, powinny byc obowiazkowe badania plodu w lonie matki, aby jak najmniej takich chorych dzieci sie rodzilo, jesli matka choreho plodu go nie usunie bo bedzie biala takie prawo niech zajmuje sie dzieckiem na swoj rachunek a nie na koszt podatnika stwarzajac sobie tym sposobem miejsce pracy.

  • tim(2014-03-26 07:42) Odpowiedz 00

    Witam
    Większość wypowiedzi oczywiście za chorymi dziećmi - inaczej byłoby to niepoprawne politycznie. Więc rozumiem że musimy skrócić czas pracy, dołożyć emerytom, oddać mieszkania bezdomnym, wprowadzić bezpłatne leki itd... i ta resztka uczciwie pracujących ma na to zarobić. To po prostu całkowicie antymotywujące. Widzę to tak: jeśli osoba nie chciała wykonywać badań prenatalnych i zdecydowała się urodzić chore dziecko to niech je sama utrzyma. Większość tych matek zostaje matkami po 40 rż - to czego się spodziewaliście??? To coś w stylu - Jeśli jakiś powodzianin wybudował się na polderach to niech potem nie prosi państwa o pomoc z moich podatków- trzeba było myśleć wcześniej.
    A teraz zacznie się akcja określania stopnia niepełnosprawności , oczywiście każde dziecko będzie jak najmniej sprawne. A rodzice zamiast szukać innego wyjścia z sytuacji zostaną trwale bezrobotnymi.
    Reasumując - Mam już dość ciągłego płacenia na różne grupy społeczne którym się nie chce pracować . Co chwilę ktoś urywa fragment moich podatków, a to 30 letni mundurowy emeryt, a to nauczyciel żyjący w straszliwym stresie, a teraz jeszcze to... za chwilę wszyscy uczciwie pracujący rzucą pracę i powiedzą nam też dajcie za nic. Jak wszystkim to wszystkim. Do czego ma prowadzić to rozdawnictwo. Jutro w sejmie będziemy mieli dziadków osób niepełnosprawnych i sieroty zza Buga, pojutrze dzieci pegeeru, a za dwa tygodnie dołożymy na podręczniki dzieciom z rodzin alkoholików. A kiedy zajmiemy się zwykłymi ludżmi...

  • Pawel Trokofalski(2014-03-26 12:12) Odpowiedz 00

    Ja płaciłem na fundację która opiekowała się takimi dziećmi. Już nie będę. Całość przekazałm na niszową partię która mam nadzieje że zrobi porządek z tym tałatajstwem.

  • l(2014-03-25 21:38) Odpowiedz 00

    @ fantomas-opieka nad osobą niepełnosprawną umysłowo czy fizycznie /lub jednym i drugim/,to bardzo ciężka praca.Koszt pobytu osoby w specjalnym ośrodku to ok.3000 zł,więc i tak wychodzi taniej opiekować się w domu/dla budżetu/.Natomiast gdyby wszyscy chcieli oddać swoich podopiecznych do ośrodków,to miejsc jest jak na lekarstwo,więc co jest korzystniejsze finansowe dla budżetu?

  • senior(2014-03-26 15:16) Odpowiedz 00

    Do: 25 alex60 z IP: 83.12.63.*
    Ze mnie to społeczeństwo miało i ma pożytek, bo CIĄGLE płacę podatki i mam nadzieję, że jeszcze parę lat będę płacił, m.in. na niepełnosprawnych. Dodatkowo 1% od kilku lat adresuję dla niepełnosprawnego dziecka bliskiej znajomej ze swojego dzieciństwa. W czasie 41 lat pracy na chorobowym byłem AŻ CZTERY DNI, a więc masz odpowiedź na pytanie czy byłem badany.

  • Marek(2014-03-27 16:51) Odpowiedz 00

    A dlaczego z dróg a nie z nagród dla posłów ,zrezygnowania meblowania się w sejmie swoich gabinetów.Mniej wojaży po świecie Zmniejszy ilość posłów do 60ciu to było by lepiej w kraju.W sejmie,senacie róbcie oszędności bo na ludziach już się nie da

  • mama(2014-04-02 23:04) Odpowiedz 00

    Tez kiedys pracowalam a obecnie mam dziecko niepelnosprawne i sama jewychowuje brakuje na wszystko nie wspomne o terapiach itp.prosze wierzyc wolałabym pracowac nawet za najniza krajowa i miec pol h dziennie dla siebie i dziecko sprawne

  • kasia(2014-03-31 10:25) Odpowiedz 00

    ciągle jest podawane że odprowadzane są składki i podawana kwota brutto a nikt nie pisze że odprowadzają do 25 lat składkowych i nie składkowych i o tym się nie mówi a ja już dostałam pismo że za mnie składki rentowej nie będą odprowadzać to mi niech nie dodają dochodu

  • Katia(2014-03-31 11:06) Odpowiedz 00

    Senior to bezduszny idiota, może jeszcze spotka Cię taka tragedia jak te matki , jak nie Ciebie,bo jesteś starym wałem to może dzieci twoich wnuków. Życzę ci tego staruchu

  • mire(2014-04-22 21:52) Odpowiedz 00

    To jest grubo nie w porządku, że ludzie zaczynają sobie ,,wytykać" pewne rzeczy np. niesprawiedliwość finansową, że rząd zabiera jednym a drugim daje. A może by tak politycy zrzekli się ,,trzynastek", premii, nagród itp.? Uzbierało by się dla tych co muszą żyć za 1500 zł. miesięcznie. Ludzie czasami piszą bzdury bez zastanowienia. Opiekunowie pobierający świadczenie pielęgnacyjne nierzadko zmagają się z ciężarem osób niepełnosprawnych. A bzdury wyssane z palca piszą osoby, które nie mają absolutnie pojęcia jak wygląda rzeczywistość. Najlepiej patrzy się z boku na niepełnosprawnych i wygaduje się głupoty. Absolutnie jestem za tym, żeby niepełnosprawnym żyło się lepiej a chory system orzecznictwa trafnie orzekał o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności, ponieważ nadal zdarza się, że niektórzy dostają renty po znajomościach.

  • reich(2014-03-25 21:45) Odpowiedz 00

    A najlepiej mają wielodzietne rodziny albo biedni bo oni dostają socjalne mieszkania od gminy, pomoc i mops natomiast normalni ludzie pracujący są dyskryminowani, mieszkają w wynajmowanych klitkach i ledwo starcza im na przeżycie. W takim o to państwie żyjemy gdzie opłaca się lenistwo aniżeli uczciwa praca.

  • pracujący(2014-03-25 21:35) Odpowiedz 00

    @fantomas: idioto skończony - nie wiesz, ze to rodzice MUSZĄ REZYGNOWAĆ Z PRACY zarobkowej żeby móc być z dzieckiem 24h/dobę??? pomyśl troszkę...

  • kkkk(2014-03-25 17:35) Odpowiedz 00

    Opiekunowie dorosłych gdzie rezygnuja z pracy po 8 mc zabrania zasiłku otrzymaja 520 zł,

  • anbn(2014-03-25 19:18) Odpowiedz 00

    zacytuję:Ci opiekunowie niewiele wpłacili do wspólnej kasy a wymagania mają wielkie, kto ma za to zapłacić?
    Jeżeli dla kogoś 1000 zł to dużo to proponuje żeby się z nami zamienił i sam się stał opiekunem. mam 25 lat i opiekuje się moim synkiem od roku. przed tem byłam na umowie o prace na czas nieokreślony z kwotą 4250zł brutto, więc dość dużo moich składek i podatków dotarło do skarbonki państwa-kto chce mi powiedzieć że opiekunowie dostając 820zł mają jakieś wygurowane wymagania?