statystyki

Zwrot utraconych świadczeń pielęgnacyjnych z odsetkami. Rząd przyjął projekt ustawy

25.03.2014, 15:20; Aktualizacja: 25.03.2014, 15:24
  • Wyślij
  • Drukuj

Opiekunowie osób niepełnosprawnych, którzy 1 lipca 2013 r. utracili prawo do świadczeń pielęgnacyjnych, na podstawie przepisów znowelizowanej ustawy o świadczeniach rodzinnych – otrzymają zwrot zasiłków. Będą one wypłacane wraz ustawowymi odsetkami. Rozwiązanie to obejmie 117 tys. opiekunów osób niepełnosprawnych.

reklama



reklama


Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów, przedłożony przez ministra pracy i polityki społecznej.

Zasiłek dla opiekuna, w wysokości 520 zł miesięcznie, będzie przysługiwał za okres od 1 lipca 2013 r. do dnia poprzedzającego dzień wejścia ustawy w życie. Na wypłatę mogą liczyć osoby, które spełniały warunki do otrzymania świadczenia pielęgnacyjnego, określone w ustawie o świadczeniach rodzinnych obowiązującej 31 grudnia 2012 r. Zasiłek będzie również przysługiwał po wejściu ustawy w życie, jeśli opiekun spełnia warunki do otrzymania świadczenia pielęgnacyjnego, które są wskazane w przepisach ustawy o świadczeniach rodzinnych w brzmieniu obowiązującym 31 grudnia 2012 r.

Zasiłek dla opiekuna będzie przyznawany na wniosek, który może być złożony nie później niż w terminie 4 miesięcy od dnia wejścia ustawy w życie. Jednocześnie organ, który wypłacał świadczenie pielęgnacyjne do 30 czerwca 2013 r., tj. wójt, burmistrz lub prezydent miasta, będzie musiał – w ciągu 14 dni od wejścia w życie tej regulacji – poinformować osoby, którym prawo do świadczeń pielęgnacyjnych wygasło, o możliwości złożenia wniosku o przyznanie zasiłku.
Prawo do zasiłku dla opiekuna będzie ustalane na czas nieokreślony w przypadku, gdy podopieczny ma wydane orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności na czas nieokreślony. Jeśli dana osoba posiada orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności wydane na czas określony, to zasiłek będzie przyznany na taki sam okres.

Rozwiązanie to realizuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 5 grudnia 2013 r., który zakwestionował przepisy przejściowe ustawy nowelizującej ustawę o świadczeniach rodzinnych i nakazał przywrócenie stanu zgodnego z konstytucją.

Ustawa ma wejść w życie po 14 dniach od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.


reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Informacja prasowa

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 35

  • 1: cbr900rr z IP: 79.185.78.* (2014-08-25 21:38)

    Nie prawda ze oddają trzeba sie wziąść za to ponownie oszukują ludzi a starsze osoby skazują na smierć!!!

  • 2: BERNARD z IP: 188.95.29.* (2014-06-24 08:11)

    Cóż Nam z tego, że przywrócili to świadczenie pielęgnacyjne, skoro go nie wypłacają, nikt nie potrafi się określić kiedy zostaną wypłacone te pieniądze

  • 3: niepelnosprawny. z IP: 178.37.168.* (2014-05-29 12:32)

    pod sejm i tam strajkowac i palic opony

  • 4: wrotek z IP: 89.69.212.* (2014-05-14 20:49)

    pozdrawiam i dziekuje tym wytrwalym matkom kture strajkowaly w sejmie ze walczyly o swoje dzieci niepelno sprawne i ostarsze osoby niepelnosprawne ze powrucilt swiadczenia jestescie wielke tusk jest skonczony

  • 5: OPIEKUNKA z IP: 213.238.91.* (2014-04-29 16:59)

    NIECH ODDAJĄ TE 520 TO JUŻ BĘDZIE COŚ OSOBA STARSZA MA RENTĘ ALBO EMERYTURĘ A DZIECKO NIE MA NIC BO JESZCZE NIE ZDĄŻYŁO ZAROBIĆ A 520 TO ZAWSZE COŚ LEPSZE TO NIŻ NIC

  • 6: Asia z IP: 89.174.9.* (2014-04-26 22:33)

    Mam pytanie. Ja miałam zasiłek pielęgnacyjny na BABCIE (miała stopień niepełnosprawności). Przez rok otrzymywałam zasiłek do dnia 30.06.2013 kiedy to został odebrany. Teraz mają niby wyrównać. I wobec tego moje pytanie, w tym okresie co już nie pobierałam zasiłku przez okres 1,5 miesiąca pracowałam na umowę zlecenie (czy ten okres będzie mi się wliczał czy nie)=czy ta umowa zlecenie pozbawi mnie możliwości ubiegania się o zwrot zasiłku??? I jeszcze jedno= moja BABCIA zmarła początkiem marca tego roku. Ja uważam, że powinni mi wyrównać do końca lutego= czy dobrze wnioskuję??? Proszę o jakąkolwiek odpowiedź. Dziękuję

  • 7: piotr z IP: 46.174.224.* (2014-04-26 11:16)

    Do dnia 30.06.2013r. pobierałem specjalny zasiłek opiekuńczy na 89-letnią schorowaną Mamą, dnia 01.07.2013r. zaabrano ten zasiłek, nie mogę podjąć żadnej pracy, gdyż Mama potrzebuje stałej całodobowej opieki, rząd to jest jedna banda złodziei i oszustów mają wszystkich obywateli w głębokim poważaniu, mają wszystkich mówiąc czysto po polsku w dupie. Oni mają co jeść, mają swoje kliniki, tylko jestem ciekaw, czy nie lepiej byłoby dla nich leczyć się na nogi bo na głowę to za późno, a inni niech czekają, aż im coś spadnie jakiś ochłap, który rzucą jak dla głodnego psa, wiem, że nie jestem tylko ja w takiej sytuacji, dajcie namiary na kogoś kto ma ładunki wybuchowe, a ja sam wejdę do sejmu i go wysadzę razem z sobą w powietrze razem z tym złodziejskim rządem, ja już jestem u kresu wytrzymałości psychicznej.

  • 8: j z IP: 93.181.183.* (2014-04-11 19:28)

    Tylko niech jeszcze uszczelnią ten system.Bo osoby pracujące nadal będą pobierać zasiłki na rodziców mieszkających 100 km dalej.Super opieka.

  • 9: Polak z IP: 90.156.11.* (2014-04-03 15:48)

    trzeba chodzić na wybory i glosowac na ludzi zaufanych z wyglądu.Aktualnie w Polsce rządzi mniejszośc jewrejska ze zmienionymi nazwiskami.Wyciągnijcie wnioski...