statystyki

Zwrot utraconych świadczeń pielęgnacyjnych z odsetkami. Rząd przyjął projekt ustawy

25.03.2014, 15:20; Aktualizacja: 25.03.2014, 15:24
  • Wyślij
  • Drukuj

Opiekunowie osób niepełnosprawnych, którzy 1 lipca 2013 r. utracili prawo do świadczeń pielęgnacyjnych, na podstawie przepisów znowelizowanej ustawy o świadczeniach rodzinnych – otrzymają zwrot zasiłków. Będą one wypłacane wraz ustawowymi odsetkami. Rozwiązanie to obejmie 117 tys. opiekunów osób niepełnosprawnych.





Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów, przedłożony przez ministra pracy i polityki społecznej.

Zasiłek dla opiekuna, w wysokości 520 zł miesięcznie, będzie przysługiwał za okres od 1 lipca 2013 r. do dnia poprzedzającego dzień wejścia ustawy w życie. Na wypłatę mogą liczyć osoby, które spełniały warunki do otrzymania świadczenia pielęgnacyjnego, określone w ustawie o świadczeniach rodzinnych obowiązującej 31 grudnia 2012 r. Zasiłek będzie również przysługiwał po wejściu ustawy w życie, jeśli opiekun spełnia warunki do otrzymania świadczenia pielęgnacyjnego, które są wskazane w przepisach ustawy o świadczeniach rodzinnych w brzmieniu obowiązującym 31 grudnia 2012 r.

Zasiłek dla opiekuna będzie przyznawany na wniosek, który może być złożony nie później niż w terminie 4 miesięcy od dnia wejścia ustawy w życie. Jednocześnie organ, który wypłacał świadczenie pielęgnacyjne do 30 czerwca 2013 r., tj. wójt, burmistrz lub prezydent miasta, będzie musiał – w ciągu 14 dni od wejścia w życie tej regulacji – poinformować osoby, którym prawo do świadczeń pielęgnacyjnych wygasło, o możliwości złożenia wniosku o przyznanie zasiłku.
Prawo do zasiłku dla opiekuna będzie ustalane na czas nieokreślony w przypadku, gdy podopieczny ma wydane orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności na czas nieokreślony. Jeśli dana osoba posiada orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności wydane na czas określony, to zasiłek będzie przyznany na taki sam okres.

Rozwiązanie to realizuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 5 grudnia 2013 r., który zakwestionował przepisy przejściowe ustawy nowelizującej ustawę o świadczeniach rodzinnych i nakazał przywrócenie stanu zgodnego z konstytucją.

Ustawa ma wejść w życie po 14 dniach od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.




  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Informacja prasowa
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 35

  • 1: renia z IP: 195.80.148.* (2014-03-25 17:22)

    Ustawa ma wejść w życie po 14 dniach od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
    ps ale teraz ile miesiecy bedziemy musieli czekac zanim ustawa wejdzie w dzienniku ustaw??? ps czy jakas madra osoba odpowie???

  • 2: laryska z IP: 83.8.171.* (2014-03-25 17:42)

    kolejne oszustwo nierządu zabrali nam sp ,a oddają zasiłek dla opiekuna, czy pani redaktor nie widzi różnicy, mimo tak długiego czasu zajmowania się tym problemem ,to nie rozgranicza pani wielu podstawowych rzeczy .Pani wywiad w dzisiajszym polsat news woła o pomstę do nieba.

  • 3: karolina z IP: 89.238.3.* (2014-03-25 17:55)

    To jest SKANDAL !!! na wielka skalę .Zabrali Świdczenie oddają Zasiłek dla opiekuna,ktory już ma pozostać w w/w kwocie .To jest złodziejstwo i próba zakneblowania ust WO !!!

  • 4: Bezradna z IP: 83.11.123.* (2014-03-25 18:01)

    Znowu oszukają opiekunów . Banda

  • 5: opiekunka z IP: 89.77.27.* (2014-03-25 18:52)

    Trzeba było razem z matkami zrobić protest to na pewno byśmy coś wskórali a tak chcą nas znów okraść

  • 6: opiekunka z IP: 109.243.41.* (2014-03-25 20:01)

    Dokladnie mode czas any opiekunowie doroslych starszych niepelnosprawnych ktorym odebrano prawo do swiadczen zrobili to samo co matki niepelnosprawnych dzieci. Ja zostalam bez niczego a opiekuje sie ojcem ktory wymaga opieki caly czas. I zyjemy z 700zl renty plus 153zl doddatku Hanna.

  • 7: Opiekun z IP: 89.76.175.* (2014-03-25 20:11)

    27.03.2014 (czwartek) o godz. 12:00 pod sejmem znajdą się opiekunowie osób (dorosłych) również będą się domagać tego samego co otrzymali opiekunowie dzieci, zgodnie z 32 art. Konstytucji ...

  • 8: matka z IP: 89.191.153.* (2014-03-25 21:13)

    Dla mojej rodziny przywrócenie kwoty 520 zł + należnych składek to być albo nie być. Brak świadczenia zmusi mnie w końcu do rezygnacji z pracy, gdyż już nie jestem w stanie utrzymać zarówno niepełnosprawnej córki jak i teściowej, która zrezygnowała z pracy by się nią zająć.
    Ja rezygnując z pracy jako matka otrzymam natomiast wyższe świadczenie (820 zł + składki) a teściowa pójdzie do pracy- pod warunkiem oczywiście że ją znajdzie. I gdzie tu aktywizacja zawodowa matek niepełnosprawnych dzieci.
    Kolejne miesiące oczekiwania to dla mojego dziecka brak rehabilitacji oraz coraz większe długi u rodziny i znajomych, bo leki, pieluchy, strzykawki do karmienia pozajelitowego, opatrunki, mieszanki żywieniowe kupić trzeba.
    Walka o podwyżkę kwoty świadczenia wydłuzy czas oczekiwania na jego przywrócenie. Moja rodzina już nie może sobie na to pozwolić. Czekam na wykonanie wyroku Trybynału Kontytucyjnego

  • 9: OPIEKUNKA STARSZYCH z IP: 83.28.114.* (2014-03-25 21:23)

    Dla większości opiekunów takich osób kwota 520 to być albo nie być. NIE BĄDŹMY ZACHŁANNI, Z CZASEM MOŻE ŚWIADCZENIA BĘDĄ WYŻSZE. POZWÓLCIE PRZETRWAĆ TYM OSOBOM DLA KTÓRYCH 520 ZŁ TO OGROMNA SUMA.

  • 10: matka z IP: 89.191.153.* (2014-03-25 21:32)

    Dodam jeszcze, że bedzuszność odebrania takiej rodzinie jak moja (ktrórych jest przecież przeszło 140.000) świadczenia było bezdusznością, za która nikt nie poniósł dotąd konsekwencji.
    Moje dziecko jest całkowicie niepełnosprawne, z pogłębiającym się zanikiem mózgu. Ma 3 latka a lekarze powtarzają, że umrze w wieku dzieciecym. Nie ma leczenia, nie ma pomocy. Odbierając świadczenie pozbawiono mnie nawet środków na zapewnienie córeczce rehabilitacji która zapobiegała bolesnym przykurczom kończyn.
    Za ten ból powinien ktoś zapłacić. A nawet przepraszam nie przeszło nikomu przez usta...

Dowiedz się więcej

Poradniki

Galerie