statystyki

Zwrot utraconych świadczeń pielęgnacyjnych z odsetkami. Rząd przyjął projekt ustawy

25.03.2014, 15:20; Aktualizacja: 25.03.2014, 15:24

Opiekunowie osób niepełnosprawnych, którzy 1 lipca 2013 r. utracili prawo do świadczeń pielęgnacyjnych, na podstawie przepisów znowelizowanej ustawy o świadczeniach rodzinnych – otrzymają zwrot zasiłków. Będą one wypłacane wraz ustawowymi odsetkami. Rozwiązanie to obejmie 117 tys. opiekunów osób niepełnosprawnych.

Reklama


Reklama


Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów, przedłożony przez ministra pracy i polityki społecznej.

Zasiłek dla opiekuna, w wysokości 520 zł miesięcznie, będzie przysługiwał za okres od 1 lipca 2013 r. do dnia poprzedzającego dzień wejścia ustawy w życie. Na wypłatę mogą liczyć osoby, które spełniały warunki do otrzymania świadczenia pielęgnacyjnego, określone w ustawie o świadczeniach rodzinnych obowiązującej 31 grudnia 2012 r. Zasiłek będzie również przysługiwał po wejściu ustawy w życie, jeśli opiekun spełnia warunki do otrzymania świadczenia pielęgnacyjnego, które są wskazane w przepisach ustawy o świadczeniach rodzinnych w brzmieniu obowiązującym 31 grudnia 2012 r.

Zasiłek dla opiekuna będzie przyznawany na wniosek, który może być złożony nie później niż w terminie 4 miesięcy od dnia wejścia ustawy w życie. Jednocześnie organ, który wypłacał świadczenie pielęgnacyjne do 30 czerwca 2013 r., tj. wójt, burmistrz lub prezydent miasta, będzie musiał – w ciągu 14 dni od wejścia w życie tej regulacji – poinformować osoby, którym prawo do świadczeń pielęgnacyjnych wygasło, o możliwości złożenia wniosku o przyznanie zasiłku.
Prawo do zasiłku dla opiekuna będzie ustalane na czas nieokreślony w przypadku, gdy podopieczny ma wydane orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności na czas nieokreślony. Jeśli dana osoba posiada orzeczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności wydane na czas określony, to zasiłek będzie przyznany na taki sam okres.

Rozwiązanie to realizuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 5 grudnia 2013 r., który zakwestionował przepisy przejściowe ustawy nowelizującej ustawę o świadczeniach rodzinnych i nakazał przywrócenie stanu zgodnego z konstytucją.

Ustawa ma wejść w życie po 14 dniach od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Reklama


Źródło:Informacja prasowa

Polecane

  • renia(2014-03-25 17:22) Odpowiedz 00

    Ustawa ma wejść w życie po 14 dniach od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
    ps ale teraz ile miesiecy bedziemy musieli czekac zanim ustawa wejdzie w dzienniku ustaw??? ps czy jakas madra osoba odpowie???

  • Polak(2014-04-03 15:48) Odpowiedz 00

    trzeba chodzić na wybory i glosowac na ludzi zaufanych z wyglądu.Aktualnie w Polsce rządzi mniejszośc jewrejska ze zmienionymi nazwiskami.Wyciągnijcie wnioski...

  • Marta(2014-03-26 17:30) Odpowiedz 00

    25 marca projekt wpłynął do sejmu.
    26 marca skierowano go do I czytania na posiedzeniu Sejmu.

    Najbliższy termin posiedzenia sejmu to 2 kwietnia. Także jeszcze długo długo zanim wypłacą pieniądze.

  • maria(2014-03-26 19:33) Odpowiedz 00

    Jak zaczną znowu protestować to dlugo się nie doczekamy zwrotu już mnie zaczyna to wkurzać.

  • margola(2014-03-26 19:53) Odpowiedz 00

    dlaczego zwrot od 1 lipca mnie zabrano swiadczenie w lutym 2013

  • antek.(2014-03-26 20:14) Odpowiedz 00

    od jutra strajkuja opiekunowie niepelnosprawnych doroslych .

  • MARZENA(2014-03-27 12:41) Odpowiedz 00

    Popieram was wszystkich mam chora niepełnosprawna matke ma 100 zł emerytury przepracowała 40 lat w PRL .Zabrano mi w lipcu 520zł nie jestem zachłanna niech oddadza to co zabrali ale tez niech podwyzsza nie do 1600zl ale chociaz do 800zł. Wydatki i żołądki mają takie same i dzieci i starzy ludzie. Mówia o przekrętach u mnie na kontroli z MOPS-u przez 2 lata nie był nikt.Pytam dlaczego.DLATEGO CAŁYM SERCEM JESTEM Z TYMI CO DZIS STRAJKUJA POD SEJMEM W NASZEJ SPRAWIE A JEST NAS BARDZO WIELU.DZIĘKI WAM I NIE DAJCIE SIE PO PROSTU SPŁAWIĆ

  • MARZENA(2014-03-27 12:51) Odpowiedz 00

    oPIEKĘ NAD OSOBĄ STARSZA SCHOROWANA NIEPEŁNOSPRAWNA SPRAWUJE CAŁODOBOWO WIĘC CZYM SIĘ RÓŻNIE OD OPIEKUNA NIEPEŁNOSPRAWNEGO DZIECKA?TAK SAMO ZMIENIAM PAMPERSY,REHABILITUJE,WYDAJE CAŁA EMERYTURE MAMY NA LEKI GDYBY NIE TO ZE MĄŻ PRACUJE I MAMA JEST Z NAMI MAMA JUZ DAWNO BY NIE ŻYŁA

  • j(2014-04-11 19:28) Odpowiedz 00

    Tylko niech jeszcze uszczelnią ten system.Bo osoby pracujące nadal będą pobierać zasiłki na rodziców mieszkających 100 km dalej.Super opieka.

  • OPIEKUN MATKI. PO WYLEWIE......(2014-03-26 14:35) Odpowiedz 00

    JAK MUWILEM ZEBY PRZEBADAC WSZSTKICH NIEPELNOSPRAWNYCH SKALA .BARTELLA. JAK NA ZACHODZIE EROPY. BEDZIE PORZADEK. ODPADNA OSZUSCI.I KOMBTORZY...

  • niepelnosprawny.(2014-05-29 12:32) Odpowiedz 00

    pod sejm i tam strajkowac i palic opony

  • OPIEKUNKA(2014-04-29 16:59) Odpowiedz 00

    NIECH ODDAJĄ TE 520 TO JUŻ BĘDZIE COŚ OSOBA STARSZA MA RENTĘ ALBO EMERYTURĘ A DZIECKO NIE MA NIC BO JESZCZE NIE ZDĄŻYŁO ZAROBIĆ A 520 TO ZAWSZE COŚ LEPSZE TO NIŻ NIC

  • wrotek(2014-05-14 20:49) Odpowiedz 00

    pozdrawiam i dziekuje tym wytrwalym matkom kture strajkowaly w sejmie ze walczyly o swoje dzieci niepelno sprawne i ostarsze osoby niepelnosprawne ze powrucilt swiadczenia jestescie wielke tusk jest skonczony

  • BERNARD(2014-06-24 08:11) Odpowiedz 00

    Cóż Nam z tego, że przywrócili to świadczenie pielęgnacyjne, skoro go nie wypłacają, nikt nie potrafi się określić kiedy zostaną wypłacone te pieniądze

  • piotr(2014-04-26 11:16) Odpowiedz 00

    Do dnia 30.06.2013r. pobierałem specjalny zasiłek opiekuńczy na 89-letnią schorowaną Mamą, dnia 01.07.2013r. zaabrano ten zasiłek, nie mogę podjąć żadnej pracy, gdyż Mama potrzebuje stałej całodobowej opieki, rząd to jest jedna banda złodziei i oszustów mają wszystkich obywateli w głębokim poważaniu, mają wszystkich mówiąc czysto po polsku w dupie. Oni mają co jeść, mają swoje kliniki, tylko jestem ciekaw, czy nie lepiej byłoby dla nich leczyć się na nogi bo na głowę to za późno, a inni niech czekają, aż im coś spadnie jakiś ochłap, który rzucą jak dla głodnego psa, wiem, że nie jestem tylko ja w takiej sytuacji, dajcie namiary na kogoś kto ma ładunki wybuchowe, a ja sam wejdę do sejmu i go wysadzę razem z sobą w powietrze razem z tym złodziejskim rządem, ja już jestem u kresu wytrzymałości psychicznej.

  • Asia(2014-04-26 22:33) Odpowiedz 00

    Mam pytanie. Ja miałam zasiłek pielęgnacyjny na BABCIE (miała stopień niepełnosprawności). Przez rok otrzymywałam zasiłek do dnia 30.06.2013 kiedy to został odebrany. Teraz mają niby wyrównać. I wobec tego moje pytanie, w tym okresie co już nie pobierałam zasiłku przez okres 1,5 miesiąca pracowałam na umowę zlecenie (czy ten okres będzie mi się wliczał czy nie)=czy ta umowa zlecenie pozbawi mnie możliwości ubiegania się o zwrot zasiłku??? I jeszcze jedno= moja BABCIA zmarła początkiem marca tego roku. Ja uważam, że powinni mi wyrównać do końca lutego= czy dobrze wnioskuję??? Proszę o jakąkolwiek odpowiedź. Dziękuję

  • bozena 12(2014-03-26 16:04) Odpowiedz 00

    kiedy beda placic bo oszaleje

  • Opiekunka(2014-03-26 10:01) Odpowiedz 00

    Przez to, że niektórym się to nie podoba ucierpią Ci którzy czekają na te 520 zł.

  • laryska(2014-03-25 17:42) Odpowiedz 00

    kolejne oszustwo nierządu zabrali nam sp ,a oddają zasiłek dla opiekuna, czy pani redaktor nie widzi różnicy, mimo tak długiego czasu zajmowania się tym problemem ,to nie rozgranicza pani wielu podstawowych rzeczy .Pani wywiad w dzisiajszym polsat news woła o pomstę do nieba.

  • OPIEKUNKA STARSZYCH(2014-03-25 21:23) Odpowiedz 00

    Dla większości opiekunów takich osób kwota 520 to być albo nie być. NIE BĄDŹMY ZACHŁANNI, Z CZASEM MOŻE ŚWIADCZENIA BĘDĄ WYŻSZE. POZWÓLCIE PRZETRWAĆ TYM OSOBOM DLA KTÓRYCH 520 ZŁ TO OGROMNA SUMA.