Rodzice dalej z dodatkiem do świadczenia pielęgnacyjnego

autor: Michalina Topolewska04.03.2014, 06:53; Aktualizacja: 04.03.2014, 08:59

Do końca roku gminy będą co miesiąc wypłacać opiekunom dzieci niepełnosprawnych dodatkowe 200 zł pomocy finansowanej przez budżet państwa. Dzięki temu łączna kwota przysługującego im wsparcia wyniesie 820 zł miesięcznie.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Komentarze (32)

  • Asia(2014-04-13 11:54) Zgłoś naruszenie 00

    No ale nie bardzo Cię rozumiem...
    Rzuc pracę i dostawaj każdy miesiąc 1153zł,jaki to problem?
    Zrób to,przecież w ten sposób zyskasz a Twoje dziecko będzie miało mamę w domu.

    Odpowiedz
  • 133(2014-03-27 14:38) Zgłoś naruszenie 00

    Absurd i obłuda. Zamiast podnieść zasiłek pielęgnacyjny ze 153 do powiedzmy 250zł na czym skorzystałby każdy niepełnosprawny to podnosi się o kilkaset złotych osobom, które zrezygnują z pracy. Znam masę osób, które pracują za 800zł miesięcznie i mają do tego na dziecko tylko 153zł co suma sumarum daje niecały 1000zł miesięcznie. Oznacza to, że bardziej opłaca się rzucić pracę i dostać od rządu większą kwotę niż pracować i mieć tylko 153zł zasiłku. To ma być sprawiedliwe?

    Odpowiedz
  • Kasia(2014-03-15 21:15) Zgłoś naruszenie 00

    Przykre jest to co pisze Maria. Niepełnosprawność dziecka jest zawsze dramatem dla rodzica. Jak wytłumaczyć dziecku które jest w pełni sprawny umysłowo że tyle rzeczy nie może robić, że nigdy ich nie będzie w stanie zrobić... tylko smutek i rozpacz w sercu matki która po raz kolejny mów że nie wolno... Czemu w nas ludziach jest tyle ZAZDROŚCI, BRAK EMPATII. Wielu z nas rodziców poszłoby do pracy nawet na kolanach, żeby tylko nasze dzieci były w pełni sprawne... Myślę że te wszystkie żale,niechęć i frustracje powinny być kierowane do tych co robią takie ustawy. Takie skakanie sobie do gardeł, żeby może poczuć się lepiej do niczego nie doprowadzi a wręcz przeciwnie budzi ogromny żal do ludzi że są tacy PODLI I OKRUTNI wobec siebie. Pozdrawiam wszystkich OPIEKUNÓW osób(dzieci i dorosłych) niepełnosprawnych. Więcej EMPATII a będzie wszystkim lepiej:)

    Odpowiedz
  • Asia(2014-03-10 09:18) Zgłoś naruszenie 00

    Ale o co Wy się kłócicie?
    Przecież to jest logiczne że ten podział powinien funkcjonowac na grupy w jakich osoba chora się znajduje a nie na dzieci(te dorosłe również) i osoby starsze...Powinniśmy dojśc do porozumienia i razem próbowac coś w tym kierunku zrobic a nie gryzc się nawzajem bo to do niczego nas nie doprowadzi!
    Do Marii
    Moja córka jest po porażeniu mózgowym.
    Bardzo zle chodzi i ręka też jest niesprawna ale gdybyś nas widziała na ulicy to też pewnie myślałabyś o odebraniu mi tych pieniędzy.
    Dbam o nią,robię jej pasemka,paznokcie..ma 25 lat.
    Ale jest również upośledzona w stopniu znacznym umysłowo...
    Więc praktycznie muszę byc koło niej cały czas,poprawiam ją jesli chodzi o mycie czy czesanie.Nakładam pastę na szczoteczkę i robię tysiące rzeczy o których Ty,Mario nawet byś nie pomyślała.
    A przypuszczam,że znając mnie tylko z widzenia byłabyś jedną z tych osób które wołałyby za odebraniem tych"łatwych pieniędzy"Twoim zdaniem.

    Odpowiedz
  • mamka(2014-03-08 19:46) Zgłoś naruszenie 00

    ,,Ale nawet, kochani rodzice powinni z automatu zapewnić opiekę swojemu niepełnosprawnegu dziecku, na które sami się zdecydowali,, Zastanów się co ty piszesz bo mój syn urodził się zdrowy miał 9 punktów a ze zrobili mu punkcje i jest chory to miałam go gdzies oddać.

    Odpowiedz
  • dorota(2014-03-06 16:02) Zgłoś naruszenie 00

    do maria fakt byłabym wściekła tylko niestety nieraz spotykalam sie z cholerną znieczulicą i może na Ciebie napadłam[sorry] a że u nas jest niesprawiedliwośc to swoją drogą,jak zabierali najpierw powinni sprawdzic czy to nie bedzie krzywda dla rodziny.

    Odpowiedz
  • maria(2014-03-06 12:58) Zgłoś naruszenie 00

    Dorota, nie osądzam wszystkich jedną miarą, bo cały czas mówię o troche innych przypadkach, a nie takich, gdzie istnieje faktyczna konieczność ciągłego, całodobowego sprawowania opieki i pielegnacji nad niepełnosprawnym.
    Dobrze wiemy, że niepełnosprawność niepełnosprawności nierówna.
    Ale gdyby twoi bliźniacy zachorowali w wieku 25 lat po zakonczeniu nauki, chciałabyś, żeby zabrali ci swiadczenie za opieką nad nimi, a dali i to coraz większe matce niedosłyszącego rówieśnika twoich bliźniaków, tylko dlatego, że on swoja niepełnosprawnośc nabył od urodzenia albo w wyniku wypadku, kiedy jeszcze chodził do szkoły?
    Ja nie kwestionuje potrzeby niektórych wsparc i to w szerszym zakresie, ale nie tak jak to jest teraz zrobione.

    Odpowiedz
  • laryska(2014-03-06 12:01) Zgłoś naruszenie 00

    konstytucja w PL słuzy niektórym jako papier toaletowy !!!,
    a różnicowanie oiekunów to skandal, równe prawa i warunki dla wszystkich.

    Odpowiedz
  • dorota(2014-03-05 21:08) Zgłoś naruszenie 00

    a jezeli chodzi o osoby dorosłe niepełnosprawne u których niepełnosprawnośc powstała po 18 roku życia równiez powinny zostac objete opieką jezeli zachodzi taka potrzeba

    Odpowiedz
  • dorota(2014-03-05 21:02) Zgłoś naruszenie 00

    do maria nie powinnaś osadzać wszystkich jedną miarą ja mam blizniaki z porazeniem mozgowym które maja 24 lata i potrzebują całodobowej opieki nie pracuje od ich narodzin i uwazasz ze mam czas,ochote i pieniądze żeby sobie latać po sklepach nie uwżasz że to jest krzywdzące dla takich rodziców jak ja?

    Odpowiedz
  • córka leżącej obłożenie chorej matki(2014-03-05 16:17) Zgłoś naruszenie 00

    Zgadzam się w 100% z Panią Marią!!! Dyskryminuje się osoby dorosłe niepełnosprawne i ich opiekunów!!! Powinno być sprawiedliwie że ISTOTNE JEST W JAKIM ZAKRESIE OSOBA WYMAGAJACA OPIEKI JEST NIEPEŁNOSPRAWNA A TYM SAMYM NA ILE WSKAZANA JEST KONIECZBOSC SPRAWOWANIA OPIEKI NAD TAKĄ OSOBĄ najczęściej są to osoby leżące niezdolne do samodzielnej egzystencji na stałe sadownie uznane podkreślam!!!

    Odpowiedz
  • maria(2014-03-05 10:58) Zgłoś naruszenie 00

    Do AGA

    Ja nigdzie nie pisałam, ze pracujący rodzice dostają cos więcej niż zasiłek pielęgnacyjny na swoje niepełnosprawne dziecko. Chodziło mi tylko o to, że są niepełnosprawności z odpowiednimi wskazaniami bądz znaczne, w których rodzice są w stanie pogodzić opiekę z pracą.
    I dziecko po 18 roku zycia dostaje rentę socjalną tak jak inni niepełnosprawni swoje renty czy emerytury , a mimo tego dokonany podział wspiera jednych bez żadnych ograniczeń , a drugich całkowicie pomija. I to tez osoby , które dla ustawodawcy przestały być dziećmi pomimo, że mogą być w tym samym wieku , co uprzywilejowani niepełnosprawni, a tylko dlatego, że zostali niepełnosprawnymi już po zakonczeniu nauki.
    I może przeanalizuj sobie czy większym problemem i bólem dla rodzica może być niewidome czy tez niesłyszace dziecko od urodzenia, które zdobyło wykształcenie, pracuje, radzi sobie w miarę samodzielnie czy też dziecko w tym samym wieku, które jest całkowicie sparaliżowane, tyleże nie od urodzenia, tylko od czasu kiedy zakonczyło naukę.
    Także plecienie bzdur pod wpływem braku racjonalnego myślenia w pogoni za wygodnym groszem, da się u ciebie wyczytać,


    Do również córka

    A na czym może polegać ta róznica w sprawowaniu opieki, skoro duza ilośc niepełnosprawnych od urodzenia dzieci potrafi dawac sobie lepiej radę samodzielnie niż niektórzy dorosli niepełnosprawni, którzy są tylko i wyłącznie skazani na pomoc innych. Ten podział, który mamy obecnie nie dotyczy tylko dzieci niepełnosprawnych od urodzenia. Ale nawet, kochani rodzice powinni z automatu zapewnić opiekę swojemu niepełnosprawnegu dziecku, na które sami się zdecydowali. A kochajace dzieci mają swoje dzieci, którym zmuszone są zapewnic byt, a nie ich odrzucić zepchnac na margines społeczny w imię opieki nad rodzice. Niepełnosprawne dzieci dodatkowo mają dziadków, którzy mogą ich wspomóc jak tez ich rodziców. Na nich tez ciaży obowiazek alimentacyjny.
    I analogiczne, rodzicowi tak samo nie opłaca się rezygnowac z pewnej dobrze płatnej pracy, zeby żebrać u władzy, bo za to co by zarobił zapewnił by swojemu dziecku dużo lepsze warunki.
    I w czym to tak opieka pomaga osobom starszym. Powiedziałabym, ze pomaga ale rodzicom dzieci, dopóki ich dzieci są dziećmi, w dosłownym znaczeniu.



    Do Kryśka

    Tylko ze z takiej emerytury trudno jest zatrudnić i opłacić opiekunkę na 24 godziny, bo gdybys miała rzeczywiście podopiecznego , który wymaga tyle opieki to byś to rozumiała i bez tłumaczenia. A jak się tylko sprawuje opiekę w granicach zwykłej opieki nad dzieckiem, to i pisaniem niedorzecznych głupot trzeba się zasłaniac.

    Odpowiedz
  • Kryśka(2014-03-04 22:21) Zgłoś naruszenie 00

    dorosła osoba ma rentę lub już emeryturę jak dzieci nie chca sie opiekovvac lub nie mogą proszę bardzo niech zatrudnią panią do opieki.A na dziecko niepełnospravvne obojętnie czy alergik itd. dostają i muszą dostać zasiłek rodzice

    Odpowiedz
  • również córka(2014-03-04 19:57) Zgłoś naruszenie 00

    Nie mylmy opieki z pomocą --w 90% osobom starszym potrzebna jest pomoc .Jest ogromna róznica w sprawowaniu opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym chorym od urodzenia a starsza osobą --zupełnie inna specyfika !!!Mam nadzieje że rząd nie będzie płacił za pomoc bo pomoc rodzice powinni dostać z automatu od kochających dzieci !!Kto zdrowy na umyśle rezygnuje z pracy za 520 zł ty bardziej ze osobom starszym pomaga opieka

    Odpowiedz
  • Gabi(2014-03-04 17:46) Zgłoś naruszenie 00

    Dopóki nie będzie zmiany w orzecznictwie ,tak po jednej stronie jak i po drugiej .Tylko cwaniakom jest dobrze .Picie herbatki i załatwienie recept ,lub zawiezienie do kościółka ,nazywa sie opieką 24h .Są też przypadki kiedy opiekun jest przy podopiecznym 2 godz dziennie .Dlatego zmiana w orzecznictwie musi być ...droga MARIO...tak jak w niemczech ,przychodzi pani do domu i z zegarkiem w reku mierzy czas ,mycia ,ubierania ,karmienia .I od tego czasu poświęconego podopiecznemu jest wypłacane stosowne świadczenie w trzech różnych wysokościach W naszym kraju osoba ze stopniem znacznym ,jest jednocześnie zdolna do pracy w szczególnych warunkach

    Odpowiedz
  • irena(2014-03-04 16:41) Zgłoś naruszenie 00

    aco doroslymi kturzy sa udarach wylewak bez kontaktu.

    Odpowiedz
  • AGA(2014-03-04 16:06) Zgłoś naruszenie 00

    DO.Marii. naprawdę piszesz głupoty przy pracujących rodzicach takiego dziecka, nic się nie dostaje oprócz zasiłku pielęgnacyjnego 153zł.Dopiero po ukończeniu 18 lat ręntę socjalną.Nie równaj życia z dzieckiem niepełnosprawnym do opieki nad rodzicem, to są dwie formy opieki kłopot rodziców na całe życie rehabilitacja brak perspektyw związanych na wyzdrowienie, myśl co stanie się gdy zabraknie faktycznych opiekunów i to że jest takie a nie inne więc nie użalaj się bardzo, ból jest większy niż Ci się wydaje a brać kogoś za przykład i pisać bzdury to każdy potrafi.

    Odpowiedz
  • maria(2014-03-04 15:49) Zgłoś naruszenie 00

    Poza alergią sa tez niepełnosprawnosci, w których dziecko daje sobie radę w wielu sprawach samodzielnienie. wszystko zależy od niepełnosprawnosci. Ale nie tylko dzieci sa, które potrzebują opieki 24 h na dobę. Dorosli też. Tylko jak widać jest to dla ciebie niewyobrazalne. Widzisz tylko swoje. I może jakbys znała dorosłe przypadki, nie byłabys taka skora do zamieniania. I raczej żadne dziecko nie ma swoich dochodów, czy to zdrowe czy tez niepełnosprawne, ale te niepełnosprawne z chwilą osiągnięcia pełnoletności juz m,a tak jak osoba, która latami pracy wypracowała sobie swój.
    I chyba ja wyraźnie sie wyraziłam na początku, mówiąc o niepełnosprawnosciach, które nie wymagają całodobowej opieki, które sa sporadyczne. To do czego sie tak rzucacie?

    Odpowiedz
  • maria(2014-03-04 15:34) Zgłoś naruszenie 00

    Gdybym nie znała rodzin z niepełnosprawnym dzieckiem, w których oboje rodzice pracują to mogłabyś mi wmówic, że prawo matki do własnego zycia konczy sie wraz z narodzeniem niepełnosprawnego dziecka. Wszystko zależy od rodzaju niepełnosprawnosci . Nie kazda niepełnosprawnosc wiąże sie z całkowitą niesamodzielnością.

    Odpowiedz
  • gosia(2014-03-04 15:30) Zgłoś naruszenie 00

    do marii jak się nie chce pracować to najlepiej dostac kasę od państwa a moze chcesz sie zamienic nie pisz glupot bo nie wiesz co to znaczy opiekowac sie dzieckiem niepelnosprawnym 24h niejednokrotnie dorosli niepelnosprawni maja renty a dziecko nie ma nic a potrzebuje opieki i nie mowie tu o alergiku

    Odpowiedz