statystyki

Jest projekt ustawy w sprawie utraconych świadczeń pielęgnacyjnych. Komu będzie przysługiwał zwrot?

05.02.2014, 19:46; Aktualizacja: 05.02.2014, 19:52

Ministerstwo Pracy przygotowało projekt ustawy, która przyznaje zasiłki dla  opiekunów osobom, które utraciły świadczenie pielęgnacyjne po 30 czerwca 2013 r.  Projekt zmian został przesłany do konsultacji międzyresortowych oraz z partnerami   społecznymi.

Reklama


Reklama


Jeśli opiekun spełniał w tym czasie warunki do otrzymania świadczenia pielęgnacyjnego określone w ustawie o świadczeniach rodzinnych w brzmieniu z 31 grudnia 2012 r., może liczyć na wypłatę zaległego świadczenia. Jego wysokość nie ulega zmianie i wyniesie 520 zł.

Zasiłek nie będzie przysługiwał jedynie za okresy, w których opiekunowie otrzymywali specjalny zasiłek opiekuńczy lub świadczenie pielęgnacyjne lub gdy na osobę wymagającą opieki przyznano prawo do specjalnego zasiłku lub świadczenia innej osobie.

Jeśli świadczenie było wypłacane do 30 czerwca 2013 r., organ, który wypłacał świadczenia, poinformuje osoby, którym to prawo wygasło, o możliwości złożenia wniosku o przyznanie zasiłku oraz o warunkach jego uzyskania. Ma na to 14 dni od wejścia w życie ustawy.

Na złożenie wniosku opiekunowie będą mieli 4 miesiące od wejścia w życie ustawy. Podczas ustalania prawa do zasiłku ośrodek pomocy społecznej będzie przeprowadzał wywiad środowiskowy, który będzie następnie aktualizowany co 6 miesięcy.

Za osoby pobierające zasiłek będą dodatkowo opłacane składki na ubezpieczenie  emerytalne i rentowe. Takie osoby będą również podlegały ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Reklama


Źródło:Informacja prasowa

Polecane

  • ooo(2014-03-05 09:10) Odpowiedz 00

    Czy jest gdzieś grupa która podała do sądu i wyżej powyższą
    sprawę bo chcę do nich dołączyć !!! Albo jest prawo albo go nie ma !

  • Opiekunniepełnosprawnej(2014-02-06 13:50) Odpowiedz 00

    kretyni skaczący na główkę do wody nie powinni dostawać świadczeń bo niby za co, za głupotę?

  • beti(2014-07-01 14:01) Odpowiedz 00

    czy to jest mozliwe iz utracilam zasilek w lipcu ale wyrownania nie dostane gdyz w 2012 nie mialam przyznanego zasilku

  • dorota(2014-05-29 20:36) Odpowiedz 00

    Witam.Mam pytanie czy ktos może mi na nie odpowiedziec.W zeszłym roku 30 stycznia meżowi skończyla sie pierwsza grupa ale po komisji ma ciąg dalszy więc jezeli przywracaja swiadczenia to dlaczego mnie nie nalezy sie za zeszly rok wyrównanie.Moze zadzwoni do mnie jakis mądry człowiek i mi to wytłumaczy.Pozdrawiam.Mój num 607 389 162

  • OPIEKUNKA(2014-04-15 17:47) Odpowiedz 00

    JAK RZĄD COŚ ZABIERZE TO JUŻ NIE ODDA JAK NIE CHCĄ POMÓC OPIEKUNOM TO NIECH BUDUJĄ WIĘCEJ DOMÓW OPIEKI BO OPIEKUN REZYGNUJE Z PRACY, WCZASÓW

  • ja(2014-02-06 19:49) Odpowiedz 00

    maria zgadzam się z tobą ,jak mogą oddać pieniądze osobą spełniającym warunki po 31 grudnia 2012 ,skoro im zabrali ,bo nie spełniały tych warunków?? Jakieś to niezrozumiałe...

  • maria(2014-02-06 18:43) Odpowiedz 00

    Amoj syn miał wypadek w wojsku w 2005 roku teraz ma 29 lat jest całkowicie ode mnie zależny i też mi zabrano świadczenia bo widocznie jest gorszy od innych dzieci napisałam 3 razy do ministra i do premiera ale nie dali mi odpowiedzi co do terminu tylko napisali mi że pracują nad projektem.Sama już nie wiem co mam robić i gdzie się udać po pomoc.

  • mroma(2014-02-06 18:21) Odpowiedz 00

    Uwaga ! Świadczenie nie jest dochodem , a zasiłek i owszem .

  • lila(2014-02-06 16:06) Odpowiedz 00

    moja mama ma 1grupę świadczenie pielęgnacyjne pobieralam od 1grudnia2012 do 30 czerwca 2013 czyli tylko 7 miesięcy.od lipca nie pobieram.czy mam szansę na wypłatę zaleglych świadczeń proszę was o odpowiedż do ja się na tym nie znam

  • rencistka(2014-02-06 13:52) Odpowiedz 00

    a co z tymi ,co od urodzenia mieli znaczny stopień a teraz umiarkowany stan zdrowia się pogorszył !!!

  • wykluczona(2014-02-06 13:29) Odpowiedz 00

    ze musza zwrocic to o tym zadecydowal trybunal konstytucyjny, ja to bym chciala znac date od kiedy ta ustawa obowiazuje, bo skladalam juz wniosek po wyroku o wyplate swiadczenia i nic nie wskoralam. Wobec tego chcialabym w koncu zostac potraktowana powaznie i otrzymac konkretna odpowiedz od kiedy obowiazuje ustawa, czy naleza mi sie zalegle od 01.07. 2013r. swiadczenia i otrzymac w koncu pieniadze, ktore nie sa jalmuzna tylko czyms co w unii europejskiej jest rzecza naturalna. Jedyne co jest nienaturalne to bardzo niskie to swiadczenie, ale jak to sie mowi, lepszy rydz niz nic.

  • Lech Zet(2014-02-05 20:27) Odpowiedz 00

    Co za bełkot?

  • maria(2014-02-06 11:47) Odpowiedz 00

    Wiecie państwo co ja tu czegoś nie rozumię bo piszą że wyplacą zaległości tym którzy spełniali warunki po 31 grudnia 2012 a przecież nam zabrano bo nie spełnialiśmy żekomo warunków więc wynika z tego że nikomu nie przywrócą przecież to poronony pomysł

  • dodi(2014-02-11 11:18) Odpowiedz 00

    Moja mama miała do marca 2013r orzeczenie i od kwietnia następne, czyli ciągłość. Ja od kwietnia zasiłku już nie otrzymałam, bo od stycznia 2013 weszły przecież nowe przepisy, kryterium i te inne bajery. Więc jestem ciekawa, czy wrócą mi te zaległości za kwiecień,maj i czerwiec plus oczywiście od lipca.Bo ciągle jest mowa, że wrócą zaległości od lipca...

  • MOL(2014-02-06 10:12) Odpowiedz 00

    Zgadzam się z człowiekiem w tym czym się wypowiedział Ponad to zgodnie z prawem należą się odsetki od nie wypłaconej kwoty w wysokości 19% !!

  • człowiek(2014-02-06 09:16) Odpowiedz 00

    Świadczenie pielęgnacyjne wygasło na mocy ustawy, jeżeli zostanie przywrócone, to dlaczego nie z urzędu tylko na podstawie kolejnego wniosku? MOPSy mają przecież kopię decyzji wydanych bezterminowo i zamiast informować o możliwości złożenia wniosku o przyznanie zasiłku(?) nie wydadzą właściwej decyzji? I co z odsetkami oraz zaległymi składkami emerytalnymi???

  • Rafał Koziomowka(2014-03-05 18:20) Odpowiedz 00

    To jest chore, zwykłe oszustwo chłopów z PSElu i Po nie można weryfikować decyzji o niepełnosprawności przyznanej na stałe, ja nie otrzymałem świadczenia, bo jestem ojczymem nie ojcem od 30 lat.Straszne świństwo ,odwołanie do SKO nic nie dało zrezygnowałem z sprawy w sądzie i teraz żałuje.A Panowie z Po po 100 tyś pensji w spółkach skarbu państwa naszego państwa. Nigdy nie zagłosuje na PSL i PO nigdy i na szczęście cała moja rodzina i znajomi.

  • WO(2014-02-05 23:57) Odpowiedz 00

    co pół roku to wybory powinny być, a każdemu wyborcy powinni jeszcze za chęć pójścia na głosowanie zapłacić

  • matka ON(2014-02-05 21:38) Odpowiedz 00

    co pol roku wywiad?Inwigilacja...marnowanie pieniedzy. Wystarczy sprawdzic przed przyznaniem swiadczenia chorego i opiekuna...

  • _niner(2014-02-05 21:20) Odpowiedz 00

    Znów kombinują łobuzy !!! Niech przywrócą ŚWIADCZENIE PIELĘGNACYJNE !!! a nie jakiś zasiłek zastępczy !!!
    Znowu chcą oszczędzić na opiekunach. A WYSTARCZYŁO BY SIĘ ZACHOWAĆ PRZYZWOICIE !!! CZY TO AŻ TAK WIELE ???

    Ale czego można się spodziewać po bezdusznych politykierach !!!