statystyki

Jest projekt ustawy w sprawie utraconych świadczeń pielęgnacyjnych. Komu będzie przysługiwał zwrot?

05.02.2014, 19:46; Aktualizacja: 05.02.2014, 19:52
  • Wyślij
  • Drukuj

Ministerstwo Pracy przygotowało projekt ustawy, która przyznaje zasiłki dla  opiekunów osobom, które utraciły świadczenie pielęgnacyjne po 30 czerwca 2013 r.  Projekt zmian został przesłany do konsultacji międzyresortowych oraz z partnerami   społecznymi.

reklama



reklama


Jeśli opiekun spełniał w tym czasie warunki do otrzymania świadczenia pielęgnacyjnego określone w ustawie o świadczeniach rodzinnych w brzmieniu z 31 grudnia 2012 r., może liczyć na wypłatę zaległego świadczenia. Jego wysokość nie ulega zmianie i wyniesie 520 zł.

Zasiłek nie będzie przysługiwał jedynie za okresy, w których opiekunowie otrzymywali specjalny zasiłek opiekuńczy lub świadczenie pielęgnacyjne lub gdy na osobę wymagającą opieki przyznano prawo do specjalnego zasiłku lub świadczenia innej osobie.

Jeśli świadczenie było wypłacane do 30 czerwca 2013 r., organ, który wypłacał świadczenia, poinformuje osoby, którym to prawo wygasło, o możliwości złożenia wniosku o przyznanie zasiłku oraz o warunkach jego uzyskania. Ma na to 14 dni od wejścia w życie ustawy.

Na złożenie wniosku opiekunowie będą mieli 4 miesiące od wejścia w życie ustawy. Podczas ustalania prawa do zasiłku ośrodek pomocy społecznej będzie przeprowadzał wywiad środowiskowy, który będzie następnie aktualizowany co 6 miesięcy.

Za osoby pobierające zasiłek będą dodatkowo opłacane składki na ubezpieczenie  emerytalne i rentowe. Takie osoby będą również podlegały ubezpieczeniu zdrowotnemu.


reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Informacja prasowa

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 22

  • 1: beti z IP: 77.252.244.* (2014-07-01 14:01)

    czy to jest mozliwe iz utracilam zasilek w lipcu ale wyrownania nie dostane gdyz w 2012 nie mialam przyznanego zasilku

  • 2: dorota z IP: 188.147.11.* (2014-05-29 20:36)

    Witam.Mam pytanie czy ktos może mi na nie odpowiedziec.W zeszłym roku 30 stycznia meżowi skończyla sie pierwsza grupa ale po komisji ma ciąg dalszy więc jezeli przywracaja swiadczenia to dlaczego mnie nie nalezy sie za zeszly rok wyrównanie.Moze zadzwoni do mnie jakis mądry człowiek i mi to wytłumaczy.Pozdrawiam.Mój num 607 389 162

  • 3: Ula z IP: 212.109.163.* (2014-04-29 10:14)

    Witam państwa a wie ktoś może od kiedy wkońcu ma być przywrócony ten zasiłek,bo coś tam słyszałąm ze ja wejdzie ustawa a to przecież może być nawet za rok

  • 4: OPIEKUNKA z IP: 77.253.184.* (2014-04-15 17:47)

    JAK RZĄD COŚ ZABIERZE TO JUŻ NIE ODDA JAK NIE CHCĄ POMÓC OPIEKUNOM TO NIECH BUDUJĄ WIĘCEJ DOMÓW OPIEKI BO OPIEKUN REZYGNUJE Z PRACY, WCZASÓW

  • 5: Rafał Koziomowka z IP: 89.70.156.* (2014-03-05 18:20)

    To jest chore, zwykłe oszustwo chłopów z PSElu i Po nie można weryfikować decyzji o niepełnosprawności przyznanej na stałe, ja nie otrzymałem świadczenia, bo jestem ojczymem nie ojcem od 30 lat.Straszne świństwo ,odwołanie do SKO nic nie dało zrezygnowałem z sprawy w sądzie i teraz żałuje.A Panowie z Po po 100 tyś pensji w spółkach skarbu państwa naszego państwa. Nigdy nie zagłosuje na PSL i PO nigdy i na szczęście cała moja rodzina i znajomi.

  • 6: ooo z IP: 83.25.57.* (2014-03-05 09:10)

    Czy jest gdzieś grupa która podała do sądu i wyżej powyższą
    sprawę bo chcę do nich dołączyć !!! Albo jest prawo albo go nie ma !

  • 7: dodi z IP: 77.234.45.* (2014-02-11 11:18)

    Moja mama miała do marca 2013r orzeczenie i od kwietnia następne, czyli ciągłość. Ja od kwietnia zasiłku już nie otrzymałam, bo od stycznia 2013 weszły przecież nowe przepisy, kryterium i te inne bajery. Więc jestem ciekawa, czy wrócą mi te zaległości za kwiecień,maj i czerwiec plus oczywiście od lipca.Bo ciągle jest mowa, że wrócą zaległości od lipca...

  • 8: ja z IP: 78.131.236.* (2014-02-06 19:49)

    maria zgadzam się z tobą ,jak mogą oddać pieniądze osobą spełniającym warunki po 31 grudnia 2012 ,skoro im zabrali ,bo nie spełniały tych warunków?? Jakieś to niezrozumiałe...

  • 9: maria z IP: 95.40.137.* (2014-02-06 18:43)

    Amoj syn miał wypadek w wojsku w 2005 roku teraz ma 29 lat jest całkowicie ode mnie zależny i też mi zabrano świadczenia bo widocznie jest gorszy od innych dzieci napisałam 3 razy do ministra i do premiera ale nie dali mi odpowiedzi co do terminu tylko napisali mi że pracują nad projektem.Sama już nie wiem co mam robić i gdzie się udać po pomoc.

  • 10: mroma z IP: 94.72.127.* (2014-02-06 18:21)

    Uwaga ! Świadczenie nie jest dochodem , a zasiłek i owszem .

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie