statystyki

Jest projekt ustawy w sprawie utraconych świadczeń pielęgnacyjnych. Komu będzie przysługiwał zwrot?

05.02.2014, 19:46; Aktualizacja: 05.02.2014, 19:52
  • Wyślij
  • Drukuj

Ministerstwo Pracy przygotowało projekt ustawy, która przyznaje zasiłki dla  opiekunów osobom, które utraciły świadczenie pielęgnacyjne po 30 czerwca 2013 r.  Projekt zmian został przesłany do konsultacji międzyresortowych oraz z partnerami   społecznymi.





Jeśli opiekun spełniał w tym czasie warunki do otrzymania świadczenia pielęgnacyjnego określone w ustawie o świadczeniach rodzinnych w brzmieniu z 31 grudnia 2012 r., może liczyć na wypłatę zaległego świadczenia. Jego wysokość nie ulega zmianie i wyniesie 520 zł.

Zasiłek nie będzie przysługiwał jedynie za okresy, w których opiekunowie otrzymywali specjalny zasiłek opiekuńczy lub świadczenie pielęgnacyjne lub gdy na osobę wymagającą opieki przyznano prawo do specjalnego zasiłku lub świadczenia innej osobie.

Jeśli świadczenie było wypłacane do 30 czerwca 2013 r., organ, który wypłacał świadczenia, poinformuje osoby, którym to prawo wygasło, o możliwości złożenia wniosku o przyznanie zasiłku oraz o warunkach jego uzyskania. Ma na to 14 dni od wejścia w życie ustawy.

Na złożenie wniosku opiekunowie będą mieli 4 miesiące od wejścia w życie ustawy. Podczas ustalania prawa do zasiłku ośrodek pomocy społecznej będzie przeprowadzał wywiad środowiskowy, który będzie następnie aktualizowany co 6 miesięcy.

Za osoby pobierające zasiłek będą dodatkowo opłacane składki na ubezpieczenie  emerytalne i rentowe. Takie osoby będą również podlegały ubezpieczeniu zdrowotnemu.




  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Informacja prasowa
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 22

  • 1: Lech Zet z IP: 82.139.7.* (2014-02-05 20:27)

    Co za bełkot?

  • 2: tak będzie z IP: 46.171.113.* (2014-02-05 20:48)

    opiekunowie mieli prawo do świadczenia przyznanego bezterminowo później bezprawnie odebranego teraz zasiłek? kolejna skala wykluczeń!

  • 3: _niner z IP: 83.8.190.* (2014-02-05 21:20)

    Znów kombinują łobuzy !!! Niech przywrócą ŚWIADCZENIE PIELĘGNACYJNE !!! a nie jakiś zasiłek zastępczy !!!
    Znowu chcą oszczędzić na opiekunach. A WYSTARCZYŁO BY SIĘ ZACHOWAĆ PRZYZWOICIE !!! CZY TO AŻ TAK WIELE ???

    Ale czego można się spodziewać po bezdusznych politykierach !!!

  • 4: matka ON z IP: 78.8.153.* (2014-02-05 21:38)

    co pol roku wywiad?Inwigilacja...marnowanie pieniedzy. Wystarczy sprawdzic przed przyznaniem swiadczenia chorego i opiekuna...

  • 5: WO z IP: 31.182.69.* (2014-02-05 23:57)

    co pół roku to wybory powinny być, a każdemu wyborcy powinni jeszcze za chęć pójścia na głosowanie zapłacić

  • 6: człowiek z IP: 88.156.9.* (2014-02-06 09:16)

    Świadczenie pielęgnacyjne wygasło na mocy ustawy, jeżeli zostanie przywrócone, to dlaczego nie z urzędu tylko na podstawie kolejnego wniosku? MOPSy mają przecież kopię decyzji wydanych bezterminowo i zamiast informować o możliwości złożenia wniosku o przyznanie zasiłku(?) nie wydadzą właściwej decyzji? I co z odsetkami oraz zaległymi składkami emerytalnymi???

  • 7: MOL z IP: 31.135.23.* (2014-02-06 10:12)

    Zgadzam się z człowiekiem w tym czym się wypowiedział Ponad to zgodnie z prawem należą się odsetki od nie wypłaconej kwoty w wysokości 19% !!

  • 8: maria z IP: 95.40.137.* (2014-02-06 11:47)

    Wiecie państwo co ja tu czegoś nie rozumię bo piszą że wyplacą zaległości tym którzy spełniali warunki po 31 grudnia 2012 a przecież nam zabrano bo nie spełnialiśmy żekomo warunków więc wynika z tego że nikomu nie przywrócą przecież to poronony pomysł

  • 9: wykluczona z IP: 77.87.218.* (2014-02-06 13:29)

    ze musza zwrocic to o tym zadecydowal trybunal konstytucyjny, ja to bym chciala znac date od kiedy ta ustawa obowiazuje, bo skladalam juz wniosek po wyroku o wyplate swiadczenia i nic nie wskoralam. Wobec tego chcialabym w koncu zostac potraktowana powaznie i otrzymac konkretna odpowiedz od kiedy obowiazuje ustawa, czy naleza mi sie zalegle od 01.07. 2013r. swiadczenia i otrzymac w koncu pieniadze, ktore nie sa jalmuzna tylko czyms co w unii europejskiej jest rzecza naturalna. Jedyne co jest nienaturalne to bardzo niskie to swiadczenie, ale jak to sie mowi, lepszy rydz niz nic.

  • 10: Opiekunniepełnosprawnej z IP: 81.190.228.* (2014-02-06 13:50)

    kretyni skaczący na główkę do wody nie powinni dostawać świadczeń bo niby za co, za głupotę?

Dowiedz się więcej

Poradniki

Galerie