statystyki

Świadczenia pielęgnacyjne: Opiekunowie dostaną zaległą pomoc

autor: Michalina Topolewska27.01.2014, 06:54; Aktualizacja: 13.03.2014, 17:13
Pomoc dla rodzin

Pomoc dla rodzinźródło: DGP

Opiekunowie, którzy po wyroku Trybunału Konstytucyjnego czekają na przywrócenie im prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, mają powody do zadowolenia. Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej, potwierdza DGP, że rząd podjął decyzję o wypłacie zaległych pieniędzy. Projekt ustawy, który będzie określał szczegółowe warunki pozwalające na zwrot wsparcia, jeszcze w tym tygodniu może zostać przesłany do konsultacji społecznych.

reklama


reklama


Na taką informację czekało prawie 150 tys. osób, które prawo do świadczenia pielęgnacyjnego utraciły na mocy art. 11 ust. 1 i 3 ustawy z 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1548). Zgodnie z nim decyzje przyznające pomoc dla 244,7 tys. osób, które zostały wydane do końca 2012 r., wygasły z mocy prawa 30 czerwca ubiegłego roku. Na nowych zasadach wsparcie uzyskało już tylko 97,3 tys. z nich.

Przepisy skutkujące utratą świadczeń zostały zaskarżone do Trybunału Konstytucyjnego przez prof. Irenę Lipowicz, rzecznik praw obywatelskich. Sędziowie w wyroku wydanym 5 grudnia 2013 r. (sygn. akt K 27/13) orzekli, że takie działanie było niezgodne z ustawą zasadniczą.

Orzeczenie TK choć potwierdziło, że pomoc została opiekunom zabrana bezprawnie, nie oznaczało automatycznego odzyskania przez nich pomocy. Po to, aby na nowo mogli oni uzyskać świadczenia, Sejm musi uchwalić kolejną nowelizację ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1456). Jest to konieczne, bo wspomniany art. 11 ust. 1 i 3 ustawy zmieniającej był przepisem przejściowym, a ona sama nie przewidziała żadnego mechanizmu przywracającego pomoc. Z tego też powodu, co TK podkreślał w uzasadnieniu, opiekunowie nie mieli możliwości dochodzenia roszczeń o wypłatę utraconych korzyści po 30 czerwca br.

Opiekunowie dostaną zaległą pomoc

Wzrost wydatków

Dodatkowo wydając wyrok, TK nie wskazał konkretnego terminu, od którego miałoby nastąpić przywrócenie świadczeń. Podkreślił jedynie, że powinno to nastąpić bez zbędnej zwłoki. W Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej rozpoczęły się więc przygotowania do zmiany przepisów. Kwestią otwartą pozostawało, czy opiekunowie odzyskają zaległą pomoc, tym bardziej że w budżecie na ten rok nie były przewidziane pieniądze pozwalające zarówno na bieżące przyznanie wsparcia, jak i zwrot tego niewypłaconego.

A wydatki na ten cel będą znaczne, bo samo przekazanie świadczeń za drugie półrocze 2013 r. ma kosztować 683 mln zł. Z kolei w całym 2014 r. na ten cel trzeba będzie przeznaczyć 1,3 mld zł. Biorąc pod uwagę, że wsparcie, które wynosiło w czerwcu 520 zł miesięcznie, a od 1 lipca wzrosło do wysokości 620 zł, nie jest wypłacane od siedmiu miesięcy, to obecnie kwota, którą powinien otrzymać opiekun, wynosi 4,3 tys. zł.

– Będzie ona sukcesywnie wzrastać w zależności od momentu, w którym osoby pozbawione wsparcia będą mogły się zwracać o jej wypłatę – podkreśla Barbara Śmiełowska, wicedyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Raciborzu.

Konieczna weryfikacja

Ustawa przywracająca świadczenia będzie też musiała rozstrzygnąć sposób, w jaki osoby będą mogły ubiegać się o ich przekazanie. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, ich przywrócenie nie nastąpi z urzędu, ale poprzez złożenie wniosku. Nie jest jednak jeszcze rozstrzygnięte, czy jego druk będzie określony w przepisach, czy gminy będą mogły je przyjmować w dowolnej formie lub też opracować taki formularz na swoje potrzeby.

– Nowelizacja powinna określać też mechanizm, który pozwoli sprawdzić obecną sytuację opiekunów oraz to, czy spełniają warunki do uzyskania pomocy – uważa Eliza Dygas, kierownik działu świadczeń rodzinnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Płocku.

Jest to o tyle ważne, że od utraty świadczeń minęło ponad pół roku i część osób mogła podjąć pracę, wyjechać za granicę lub znaleźć inną formę opieki dla niepełnosprawnego krewnego.

– Taka weryfikacja mogłaby nastąpić poprzez złożenie oświadczenia lub przeprowadzenie wywiadu z opiekunem – wskazuje Barbara Śmiełowska.

Z naszych informacji wynika, że do wniosku trzeba będzie dołączyć właśnie oświadczenie.

Damian Napierała, kierownik działu świadczeń rodzinnych Poznańskiego Centrum Świadczeń, zwraca uwagę, że mogą się zdarzyć sytuacje, gdy opiekun np. od października znalazł pracę lub osoba wymagająca opieki zmarła. W związku z tym powstaje wątpliwość, czy będą oni mogli otrzymać pomoc za te miesiące, które upłynęły od momentu utraty świadczeń do dnia, w którym przestali spełniać warunki umożliwiające uzyskanie wsparcia.

– Ponadto część osób, która utraciła świadczenie pielęgnacyjne, spełniła warunki do uzyskania specjalnego zasiłku opiekuńczego i otrzymuje je do chwili obecnej. Ponieważ nie można jednocześnie otrzymywać tych dwóch form pomocy, to kwestia ta również powinna być rozstrzygnięta w ustawie – stwierdza.

Gminy zastanawiają się też, czy będą miały obowiązek zawiadamiania opiekunów o tym, że mogą się ubiegać o zaległą pomoc. Podobny wymóg wprowadzała wspomniana ustawa z 7 grudnia 2012 r., która nakazywała samorządom poinformować opiekunów o tym, że 30 czerwca 2013 r. wygasną ich decyzje przyznające pomoc.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

  • krzysiek(2014-05-12 08:12) Odpowiedz 00

    niech nie liczą na na glosy opiekunuw w wyborach oszusty .

  • Rodzic(2014-01-29 14:29) Odpowiedz 00

    Jestem ciekawa co z obietnica Tuska o wzroscie swiadczen do najnizszej krajowej dla rodzicow dzieci niepelnosprawnych!

  • MOPS(2014-01-27 18:12) Odpowiedz 00

    Jak przejdą wszyscy weryfikację lekarską czy dana osoba jest osobą niesamodzielną i wymaga 24h opieki ,to rząd i jego budżet nie będzie bankrutem .Okaże się że 150 tyś opiekunów będzie mało prawo do zasiłku 50 tyś .Reszta to osoby bezrobotne które znalazły sposób na życie

  • K.(2014-01-28 14:30) Odpowiedz 00

    W końcu coś ruszyło...

  • mola(2014-01-27 18:39) Odpowiedz 00

    U mnie weryfikacja i wywiady były i to już nie zliczę ile razy , dodatkowo z dwu gopsów , bo ja do mamy niepełnosprawnej dojeżdzam , z racji tej zrobiłam 4 lata temu prawko i kupiłam używane auto.
    Wywiady obie z mamą przeszłyśmy tzn widziały matka schorowana niepełnosprawna ,córka zajmuje się , dojeżdza nie kłamie ,wywiązuje się z obowiązków opiekunki ale wyrejestrowałam się z PUP więc świadczeń mi odmówiono od lipca zeszłego roku .
    Po co wywiady następne , czyżby na siłę gopsy miały szukać tych wnuczków ,a co do tej poryrobiły po co były te wywiady i mnóstwo pytań nie na miejscu?
    Trochę to dziwne nie uważacie?
    Ale mam nadzieję ,że wkońcu coś śię ruszy , bo tak dłużej się nie da .
    JEST NAM CIĘŻKO ŻYĆ I GODNIE ZAOPIEKOWAC SIE NASZYMI PODOPIECZNYMI.
    Wyrok TK był , i my prosimy , a nie rządamy swoich praw słusznie nabytych, nie róbcie z nas wariatów . Już dość.

  • Grzegorz(2014-01-27 19:00) Odpowiedz 00

    W innych przyadkach to rząd szybko przeprowadza legislację i umie wprowadzać przepisy przejściowe . W przypadku Wykluczonych Opiekunów tego nie może zrobić czy nie chce?Jak długo mamy czekać na wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego?

  • pokrzywdzona(2014-01-27 20:49) Odpowiedz 00

    Kiedy WO otrzymają te pieniądze? Nie interesuje nas, że kiedyś tam będą! My je potrzebujemy nawet nie natychmiast a na "przedwczoraj"! Dlaczego nie oddaliście ich nam przed świętami BN, przed atakiem zimy! Potwornie cierpimy i my i nasi podopieczni! 300 000 ludzi! Zdychamy z głodu, z zimna, z braku leków, braku opieki medycznej bo nie mamy ubezpieczenia! Wyrządzono nam potworną krzywdę! Tak cywilizowane państwo, członek UE traktuje tych, którzy wyręczają to państwo w opiece nad niepełnosprawnymi, w stopniu najcięższym, obywatelami, którzy dopóki mogli pracowali, płacili ZUS i podatki i nadal je płacą! Wysokość zabranego śp jest śmieszna! I jeszcze takie kieszonkowe nam odebrano! Nam się należy wynagrodzenie relatywne do standardów unijnych, dopasowane mieszkania dla naszych podopiecznych, porządne wózki, refundacja pieluch z prawdziwego zdarzenia, refundacja leków itd itd Odpowiecie za to! Będziemy się skarżyć komu się tylko da, w Europie i na świecie. Postaramy się, żeby świat się dowiedział co zrobiliście! Im dłużej jeszcze będziecie sobie z nami pogrywać, tym gorzej dla Was!
    Odpowiecie za to! Czy zdajecie sobie sprawę z tego, że ci, którzy zmuszeni byli wybrać albo opłacanie opłat albo leki i wyżywienie i oczywiście wybrali to drugie, teraz padają ofiarami komorników i windykatorów! Zakłady energetyczne, ciepłownicze, gazownie itd zerwały umowy! Naliczają kary w wysokości DZIESIĘCIOKROTNEJ opłaty! Piszę to z pełną odpowiedzialnością bo tak jest w moim przypadku!!!

  • Tomasz G(2014-01-28 18:38) Odpowiedz 00

    oby cos się ruszyło ale znając życie w ch... nas zrobią bo jednym podwyższyli to drugim zabiorą ... :(

  • enter(2014-02-04 20:45) Odpowiedz 00

    panstwo powinno jeszcze płaćić tyn wykluczonym opiekunom pobory sredniej krajowej tj. powyzej 3000 zł a opiekunowie powinni dostać jeszcze rente i ekwiwalent do tego a bony gmina powinna jeszcze dawać i ubranie dla opiekuna oraz zapomoge bo oni ciężko pracują jak pójdą na majdan to wszystko dostaną

  • Katja(2014-01-28 00:24) Odpowiedz 00

    No narszcie!!!

  • IZA(2014-02-04 21:00) Odpowiedz 00

    IĆ KARY Z OTSETKAM. POLSKA TO ZŁODZIEJSKIE PAŃSTWO. WOLĄ ZATRUDNIAC SZTUCZNYCH PRACOWNIKÓW I PAKOWAĆ OSOBY STARSZE DO DOMÓW OPIEKI ZA 3-4,5 TYS. PLN ZAMIAST DAC KILKASET ZLOTYCH DZIECIOM KTÓRZY CHCA SIE OPIEKOWAC SWOIMI CHORYMI RODZICAMI. UCIEKAC Z TEGO KRAJU KTO MOZE JAK NAJDALEJ !!!

  • DOTKA(2014-01-28 22:45) Odpowiedz 00

    NIE MAJA KASY NIECH NA NASZA WYPLATE ZALEGLOSCI ODBIORA SOBIE 13 PENSJE . 1 POSEL 1 OPIEKUN MA WYPLACONA ZALEGLOSC.

  • Jarek(2014-01-29 11:18) Odpowiedz 00

    To "nasz " prezydent w BULU ale Podpisał ,taką niekonstytucyjną ustawę !!!

  • Bibo(2014-02-07 13:29) Odpowiedz 00

    Platformie juz dziękujemy.To nie pierwszy i nie ostatni przekręt tego rządu.

  • Joanna(2014-02-06 01:28) Odpowiedz 00

    Nic nie dostaniemy. W projekcie ustawy jest mowa o tym, że świadczenie dostaną tylko ci, którzy spełniali kryteria określone w ustawie z dnia 31 grudnia 2012 r. A ta ustawa razem z ustawą z dnia 7 grudnia 2012 r. odebrały nam świadczenia pielęgnacyjne, zawężając grono osób uprawnionych do rodziców osób niepełnosprawnych. Rząd po prostu wydaje martwą ustawę, bo ona naprawdę nic nie zmienia.

  • michu(2014-02-12 17:04) Odpowiedz 00

    Zabrać ludziom zasiłki to im było łatwo,ale teraz przywrócić to im ciężko??

  • gregor(2014-03-13 13:17) Odpowiedz 00

    czekam i czekam kiedy ci złodzieje zwrocą pieniądze, nadzieje jeszcze jest..

  • KUNDZIO(2014-04-17 07:29) Odpowiedz 00

    Dac kur.520 zloty i niech zyje przez rok POLSKA

  • ON(2014-03-21 15:18) Odpowiedz 00

    Złodziejskie metody rządu przy pomocy TK są jak wyrok sądu winny kradzieży ale nie musi rekompensować strat poszkodowanemu-kpina ze społeczeństwa, kpina z prawa uważają nas za głupców. Do zobaczenia przy urnach.

  • MN(2014-04-30 17:44) Odpowiedz 00

    Mama w grudniu 2013 zmarla czy moge starac sie o zwrot zasilku za zalegle miesiace?