statystyki

Świadczenia pielęgnacyjne: Opiekunowie dostaną zaległą pomoc

autor: Michalina Topolewska27.01.2014, 06:54; Aktualizacja: 13.03.2014, 17:13
 • Wyślij
 • Drukuj
Pomoc dla rodzin

Pomoc dla rodzinźródło: DGP

Opiekunowie, którzy po wyroku Trybunału Konstytucyjnego czekają na przywrócenie im prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, mają powody do zadowolenia. Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej, potwierdza DGP, że rząd podjął decyzję o wypłacie zaległych pieniędzy. Projekt ustawy, który będzie określał szczegółowe warunki pozwalające na zwrot wsparcia, jeszcze w tym tygodniu może zostać przesłany do konsultacji społecznych.

reklamareklama


Na taką informację czekało prawie 150 tys. osób, które prawo do świadczenia pielęgnacyjnego utraciły na mocy art. 11 ust. 1 i 3 ustawy z 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1548). Zgodnie z nim decyzje przyznające pomoc dla 244,7 tys. osób, które zostały wydane do końca 2012 r., wygasły z mocy prawa 30 czerwca ubiegłego roku. Na nowych zasadach wsparcie uzyskało już tylko 97,3 tys. z nich.

Przepisy skutkujące utratą świadczeń zostały zaskarżone do Trybunału Konstytucyjnego przez prof. Irenę Lipowicz, rzecznik praw obywatelskich. Sędziowie w wyroku wydanym 5 grudnia 2013 r. (sygn. akt K 27/13) orzekli, że takie działanie było niezgodne z ustawą zasadniczą.

Orzeczenie TK choć potwierdziło, że pomoc została opiekunom zabrana bezprawnie, nie oznaczało automatycznego odzyskania przez nich pomocy. Po to, aby na nowo mogli oni uzyskać świadczenia, Sejm musi uchwalić kolejną nowelizację ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1456). Jest to konieczne, bo wspomniany art. 11 ust. 1 i 3 ustawy zmieniającej był przepisem przejściowym, a ona sama nie przewidziała żadnego mechanizmu przywracającego pomoc. Z tego też powodu, co TK podkreślał w uzasadnieniu, opiekunowie nie mieli możliwości dochodzenia roszczeń o wypłatę utraconych korzyści po 30 czerwca br.

Opiekunowie dostaną zaległą pomoc

Wzrost wydatków

Dodatkowo wydając wyrok, TK nie wskazał konkretnego terminu, od którego miałoby nastąpić przywrócenie świadczeń. Podkreślił jedynie, że powinno to nastąpić bez zbędnej zwłoki. W Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej rozpoczęły się więc przygotowania do zmiany przepisów. Kwestią otwartą pozostawało, czy opiekunowie odzyskają zaległą pomoc, tym bardziej że w budżecie na ten rok nie były przewidziane pieniądze pozwalające zarówno na bieżące przyznanie wsparcia, jak i zwrot tego niewypłaconego.

A wydatki na ten cel będą znaczne, bo samo przekazanie świadczeń za drugie półrocze 2013 r. ma kosztować 683 mln zł. Z kolei w całym 2014 r. na ten cel trzeba będzie przeznaczyć 1,3 mld zł. Biorąc pod uwagę, że wsparcie, które wynosiło w czerwcu 520 zł miesięcznie, a od 1 lipca wzrosło do wysokości 620 zł, nie jest wypłacane od siedmiu miesięcy, to obecnie kwota, którą powinien otrzymać opiekun, wynosi 4,3 tys. zł.

– Będzie ona sukcesywnie wzrastać w zależności od momentu, w którym osoby pozbawione wsparcia będą mogły się zwracać o jej wypłatę – podkreśla Barbara Śmiełowska, wicedyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Raciborzu.

Konieczna weryfikacja

Ustawa przywracająca świadczenia będzie też musiała rozstrzygnąć sposób, w jaki osoby będą mogły ubiegać się o ich przekazanie. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, ich przywrócenie nie nastąpi z urzędu, ale poprzez złożenie wniosku. Nie jest jednak jeszcze rozstrzygnięte, czy jego druk będzie określony w przepisach, czy gminy będą mogły je przyjmować w dowolnej formie lub też opracować taki formularz na swoje potrzeby.

– Nowelizacja powinna określać też mechanizm, który pozwoli sprawdzić obecną sytuację opiekunów oraz to, czy spełniają warunki do uzyskania pomocy – uważa Eliza Dygas, kierownik działu świadczeń rodzinnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Płocku.

Jest to o tyle ważne, że od utraty świadczeń minęło ponad pół roku i część osób mogła podjąć pracę, wyjechać za granicę lub znaleźć inną formę opieki dla niepełnosprawnego krewnego.

– Taka weryfikacja mogłaby nastąpić poprzez złożenie oświadczenia lub przeprowadzenie wywiadu z opiekunem – wskazuje Barbara Śmiełowska.

Z naszych informacji wynika, że do wniosku trzeba będzie dołączyć właśnie oświadczenie.

Damian Napierała, kierownik działu świadczeń rodzinnych Poznańskiego Centrum Świadczeń, zwraca uwagę, że mogą się zdarzyć sytuacje, gdy opiekun np. od października znalazł pracę lub osoba wymagająca opieki zmarła. W związku z tym powstaje wątpliwość, czy będą oni mogli otrzymać pomoc za te miesiące, które upłynęły od momentu utraty świadczeń do dnia, w którym przestali spełniać warunki umożliwiające uzyskanie wsparcia.

– Ponadto część osób, która utraciła świadczenie pielęgnacyjne, spełniła warunki do uzyskania specjalnego zasiłku opiekuńczego i otrzymuje je do chwili obecnej. Ponieważ nie można jednocześnie otrzymywać tych dwóch form pomocy, to kwestia ta również powinna być rozstrzygnięta w ustawie – stwierdza.

Gminy zastanawiają się też, czy będą miały obowiązek zawiadamiania opiekunów o tym, że mogą się ubiegać o zaległą pomoc. Podobny wymóg wprowadzała wspomniana ustawa z 7 grudnia 2012 r., która nakazywała samorządom poinformować opiekunów o tym, że 30 czerwca 2013 r. wygasną ich decyzje przyznające pomoc.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


 • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 50

 • 1: kowal z IP: 178.56.222.* (2014-01-27 09:22)

  no tak a osoby które od 01 01 2013 walczą o zasiłek to zostaną pominięte pomimo ,że spełniają warunki o dochodzie i inne tylko nie to bo były bezrobotne bezrobotne

 • 2: opiekun matki z IP: 84.39.165.* (2014-01-27 09:42)

  Konieczność wnioskowania o przywrócenie praw nabytych zostanie OPROTESTOWANE.

  Opiekunowie ON nie zgodzą się aby rząd łamiący Konstytucję RP, co zostało potwierdzone ostatecznym wyrokiem, ŻEROWAŁ na niewiedzy Opiekunów i liczył, iż Ci (nieświadomi) nie złożą wniosków w zakreślonym terminie (chociażby zaproponowano o 1 rok na to).

  Podobnej UCIECZKI przed odpowiedzialnością za wyrządzoną krzywdę rząd chciał uniknąć po wyroku TK dotyczącym emerytów. To dopiero podaj Senat zmienił zapisy projektu ustawy i wprowadził "z urzędu" postępowania o przywrócenie praw nabytych do emerytur.

  Na tym "ministerstwie" nie zostanie "sucha nitka" za wszelkie próby ponownej manipulacji opinią publiczną i pomawianie środowiska Opiekunów ON, jak to uczynił wielokrotnie w przekazie medialnym podnosząc argument "wnuczka z Krakowa babcie z Sopotu" mającym usprawiedliwić "ministerstwo" do BEZPRAWNEGO pozbawiania praw nabytych ok 150 000 Opiekunów On w Polsce.

  Do tej pory D.T. nie przeprosił Opiekunów ON za krzywdy który wyrządziło jego "ministerstwo" Opiekunom i ON.

  Krtóka wypowiedź na Twitterze - to był błąd który jest naprawiamy - D. T. może mechanik klientowi w warsztacie samochodowym powiedzieć.

  Przywrócenie praw nabytych po 7-9 miesiącach (kiedy to będzie nawet nie wiadomo) nie spowoduje że 150 000 opiekunów ON, 150 000 samych ON, oraz 150 000 członków rodzin Opiekuna oraz 150 000 członków rodzin ON zaufają na nowo temu Państwu, a przede wszystkim tym z polityków którzy dokonali na najsłabszej grupie społecznej takiego barbarzyńskiego czynu.

  Koalicja PO-PSL (przy aprobacie RP - obecnie TR) swoim głosowaniem nad pozbawieniem praw nabytych do świadczenia pielęgnacyjnego doprowadziła do powstania kolejnej RZESZY obywateli, którzy odwracają się na pięcie od własnego kraju i czują wrogość wobec tych polityków.

  Jest nauka płynąca z tych przykrych doświadczeń - Opiekunowie ON, same ON i ich rodziny nie dadzą już wiary politykom PO-PSL-RP (TR).

  Mamy wasze imiona i nazwiska, wizerunki twarzy, okręgi wyborcze, z których startowaliście, na każdym kroku kiedy to będzie możliwe będziemy wszystkim obywatelom przypominać czego "dokonaliście", do jakiego wynaturzenia byliście gotowi.

  Tu nie będzie dyscypliny partyjnej za którą jak strusie będziecie chować głowy w piasek, tu nie będzie rozmycia się odpowiedzialności na ""partię" - My o was nie zapomnimy IMIENNIE.

 • 3: wykluczona Opiekunka z IP: 82.139.50.* (2014-01-27 09:46)

  Przecież Rząd wiedział o sprawie w TK . Mogłi uwzlędnić nas w budżecie. Niech teraz łamią sobie głowy. My mamy głodować a oni pławić się w luksusie.
  http://wykluczeni-opiekunowie-doroslych-on.blog.pl/

 • 4: KuMa z IP: 31.134.58.* (2014-01-27 09:51)

  W artykule czytam,że projekt ustawy jeszcze w tym tygodniu może zostać przesłany do konsultacji społecznych,więc myślę,że tak szybko nie otrzymamy zwrotu tych pieniędzy.Mam wrażenie ,że tu chodzi o to,żeby opiekunów kolejny raz zwodzić i mamić obietnicami,a my już czekamy 7 miesięcy.Nie raz już mieliśmy obiecaną pomoc i co z tego?Wielkie nic.

 • 5: op. z IP: 37.30.7.* (2014-01-27 10:24)

  nie wiadomo kiedy przywrócą te zasiłki opiekuńcze.ale wy z PO iPSL nie liczcie na nasze głosy ani do eroparlamentu ani do samorządów. sami zjedzcie to i oblizujcie się pod palmami i na nartach.

 • 6: mira z IP: 213.92.183.* (2014-01-27 10:51)

  Kpina czekają po prostu na śmierć starszych schorowanych ludzi bo do czego im oni są potrzebni ,samotnie schorowany niedołeżny człowiek długo żył nie będzie .Czyli co państwo gwarantuje naszym rodzicom dziadkom którzy ciezko pracowali dla kraju nic lNIC NO SORY TAKA STAROŚĆ W POLSCE!!!

 • 7: karol z IP: 81.190.233.* (2014-01-27 11:40)

  dalej będziecie głosować na Plurę i Piechotę?
  możecie im podziekować za te poniżenie.

 • 8: ankaopiekunka z IP: 78.8.248.* (2014-01-27 12:55)

  posłowie ,którzy głosowali nad ustawą niezgodną z konstytucją powinni to odczuć finansowo. Na ich konta przez kilka miesięcy powinno wpływać 520zł zamiast uposażeń poselskich.

 • 9: jaś z IP: 93.154.249.* (2014-01-27 13:38)

  ,,Gminy zastanawiają się też, czy będą miały obowiązek zawiadamiania opiekunów o tym, że mogą się ubiegać o zaległą pomoc.,, - nie wolno się zastanawiać trzeba powiadamiać,kto ukradłł to musi oddać ,a nie liczyć a może ktoś się nie zgłosi.

 • 10: magerita z IP: 89.229.51.* (2014-01-27 16:23)

  a kto im dał prawo do zastanawiania w kwestii życia lub śmierci ON ?oni mają wykonywać swoje obowiązki zgodnie z Konstytucją RP i , tyle i aż tyle.

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama