statystyki

Trybunał sprawdzi warunki uzyskania specjalnego zasiłku opiekuńczego

autor: Michalina Topolewska20.01.2014, 07:19; Aktualizacja: 20.01.2014, 08:44
  • Wyślij
  • Drukuj
Podatki

520 zł wynosi miesięcznie specjalny zasiłek opiekuńczy.źródło: ShutterStock

Ograniczenie prawa do wsparcia i wypłaty zasiłków opiekuńczych tylko do tych opiekunów, którzy zrezygnowali z pracy, aby zajmować się niepełnosprawnym krewnym, może naruszać konstytucyjne zasady równości i sprawiedliwości społecznej.

reklama



reklama


Pominięcia wśród osób uprawnionych do specjalnego zasiłku opiekuńczego tych, które w ogóle nie podejmują zatrudnienia, dopatruje się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu. Dlatego podjął on 12 grudnia 2012 r. postanowienie o przedstawieniu Trybunałowi Konstytucyjnemu pytania prawnego w tej sprawie. Wątpliwości sądu powstały w trakcie rozpatrywania skargi osoby, której odmówiono prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego, ponieważ nie zrezygnowała ona z pracy, aby zajmować się niepełnosprawną matką, a od 2010 r. do czerwca 2013 r. była uprawniona do świadczenia pielęgnacyjnego.

– Również w przypadku takich osób sprawdzamy, czy nastąpiła rezygnacja z pracy i czy była ona powiązana czasowo z powstaniem niepełnosprawności – wskazuje Beata Makuch, zastępca kierownika działu świadczeń Ośrodka Pomocy Społecznej w Gliwicach.

WSA w Poznaniu wprawdzie nie podziela prezentowanej przez część sądów wykładni, która rozszerza rozumienie rezygnacji z zatrudnienia o przypadki niepodejmowania aktywności zawodowej i przyznaje im specjalny zasiłek, ale uważa, że takie rozróżnienie podmiotów może naruszać konstytucję. Sąd dopatruje się nierównego traktowania – w zakresie możliwości ubiegania się o wsparcie – osób, które w związku ze sprawowaniem opieki zrezygnowały z pracy, oraz tych, które w ogóle jej nie podejmowały. W jego ocenie takie kryterium nie ma racjonalnego uzasadnienia.

Taka sytuacja zdaniem WSA prowadzi też do pewnej fikcji prawnej, w której opiekunowie muszą najpierw, chociaż na krótki czas, znaleźć zatrudnienie, by potem z niego zrezygnować.

Domniemana niekonstytucyjność jest zdaniem WSA szczególnie widoczna właśnie w stosunku do osób, które nabyły prawo do świadczenia pielęgnacyjnego przed 1 stycznia 2013 r. Do jego uzyskania wystarczyło bowiem, że opiekun nie podejmował pracy. Ponadto, mimo że specjalny zasiłek jest nową formą pomocy, to ze względu na swój cel niewątpliwie stanowi kontynuację wcześniejszego wsparcia.

W związku z tym WSA dostrzega w przypadku tej grupy opiekunów naruszenia zasady ochrony praw nabytych. Dotychczasowi beneficjenci świadczenia pielęgnacyjnego mieli prawo przypuszczać, że państwo nie pozbawi ich pomocy w zakresie sprawowanej opieki. Do tego mieli świadomość, że do jego uzyskania nie jest konieczna rezygnacja z pracy. Ich wybór był więc świadomy i oparty na przesłance, że w przyszłości nie poniosą z tego tytułu ujemnych konsekwencji.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 15

  • 1: Piotr . z IP: 78.28.37.* (2014-07-30 09:37)

    Witam a czy już wiadomo kiedy Trybunał Konstytucyjny zajmie się tą sprawą bo uważam że jest ona bardzo ważna na wyjątkowy ważny interes społeczny . Proszę o odpowiedz .

  • 2: wykluczony z IP: 46.169.82.* (2014-04-16 22:23)

    toopiekun.z st. juch 16.04.2014 to skandal jak są traktowani niepełnosprawni i opiekunowie w naszej gminie nikt ich losem się nie interesują losem .nie spytają czy w te świeta te rodziny będą miały cos na stół postawić.radnibiora diety i nic nie robią !!! ale cóżoni nie wiedzą co to bieda .trzeba się wczuć w osbę opiekuna osoby niepełnosprawnej fizycznie umysłowo. przy takiej pomocy niedługo opiekun psychicznie sobie nie poradzi .??

  • 3: KRYSTYNA z IP: 37.225.113.* (2014-02-13 22:07)

    Ile ludzi musi zyc za 920zl.miesiecznie tak jak ja z Mama z Mamy rety musimy zyc wszystkie oplaty leki i jedzenie poprostu wegetacja jestem opiekunka Mamy pozabierali zasilki i co tacy ludzie jak ja i moja Mama MAJA ?? ZYC . Niestety mamy taki zad a nie inny Moze Premier by sobie wziol te pieniadze na rok i zyl z tego a wszystkim by dal takie pieniadze JAKA MA PESJE ciekawe co on by zrobil pisze to z kolezanki komputera bo ja niemam niech dadza ludzia te pieniadze te 520zl.jak najszypciej i te splate JAK DLUGO MOZNA LUDZI OKLAMYWAC MIALO BYC W STYCZNIU A JEST JUZ LUTY POZDRAWIAM I PROSZE O SZYBKIE ZALATWIENIE TEGO BO ILE JESZCZE MIESIECY MAJA WSZYSCY CZEKAC

  • 4: sene z IP: 46.77.124.* (2014-01-31 11:19)

    Jestem opiekunem zony ktora ma niepelnosprawnosc od dziecka ma rwniez nimoznosc samodzielnej egzystencji a mi zabrano zasilek teraz zyjemy zrenty zony630

  • 5: maria z IP: 77.114.68.* (2014-01-29 12:44)

    Ja też opiekuje sie synem tylko że dorosłym bo w wieku 21lat uległ wypadkowi teraz ma 30 lat i też mi zabrano świadczenie bo widocznie moje dziecko jest gorszej kategrii choć wypadek wydarzył się w wojsku jest całkowicie niezdolny do samodzielnej egzystencji ale widać to jednak za mało abym dostała świadczenie a tyle się mówi o przywilejach inwalidów wojskowych ato wszystko nie prawda .Popieram więc wszystkich pokrzywdzonych.

  • 6: ninerr z IP: 83.8.138.* (2014-01-28 13:19)

    Jak chodziło KASĘ: Z OFE i LASÓW PAŃSTWOWYCH ! to sejm ustawy wprowadził błyskawicznie !!!
    A tu pozostawiają w niepewności i bez pomocy wymęczonych już opiekunów !!! Ile to jeszcze potrwa ???

  • 7: opiekun z IP: 79.186.142.* (2014-01-27 09:55)

    TO JEST SKANDAL jak można zabrać komuś coś co jest mu przyznane,ćzy można przyspieszyc wypłaaty ,panie premierze a wybory tuz tuz

  • 8: borys z IP: 178.36.146.* (2014-01-23 18:10)

    Zaden rzad ,nawet za czasow komuny nie potraktowano tak opiekunow osob niepelnosprawnych tak jak za rzadow TUSKA i tej q koalicji PO-PSL.Zlodzieje kiedy oddacie pieniadze tym co najbiedniejsi...Kamysz mowi o kwietniu...a co do kwietnia..Ile naszych podopiecznych juz zyc nie bedzie i chyba tak chca duza grupe wykonczyc biea-eutanazja w ich rekawicach by mogli ONI dalej bawic sie za nasze peniadze,brac trzynastki i czternastki i przyjmowac swoich pupilkow do pracy czego przykladem jest SWIETOKRZYSKI URAD MARSZALKOWSKI.Niegdys pracowalo tam 300 pracownikow a obecnie 700 .Toz to tam wladze sprawuje PO i PSL.Na nich maja pieniadze i ktos moze powiedziec ze OSZCZEDNE PANSTWO.Smiechu warte z tej blazenady tuskowej i zeby jak najpredzej zeszli z horyzontu rzadzacych.Oby jak najszybciej to nastapilo.

  • 9: k. z IP: 176.221.121.* (2014-01-21 00:02)

    Laryska, swietnie napisane. Ile mozna czekac? To juz 7 miesiecy, ciezko byc ubogim w Polsce.

  • 10: URSZULA z IP: 89.65.187.* (2014-01-20 23:40)

    teraz jest temat pijanych kierowcow,przykro stala się tragedia...ale ludzie pili,pija i pic będą.Wszyscy debatują co zrobić z tym faktem?debatuja żeby znowu zgarnąć trochę kasy i uzupelnic budżet,tylko to nastapi trochę później a z NAS BIEDAKOW,ktorzy sami nie mielismy zadnego urlopu bo opiekujemy się naszymi najbliższymi Kochanymi już zgarnęli od lipca pare nie małych groszy.My opiekunowie niedługo tez ZDECHNIEMY ale co to kogo obchodzi?Kazdy z politykow otworzy oczy jak bedzie miał srawowac opieke nad chorym ze swojej rodziny!!!...co ja pisze przecież oni maja KASE to i tak nie będą zdawać sobie sprawy ile trzeba wlozyc serca czulosci i pracy bo oni zaplaca opiekunce i będą uzywac zycia!!!...Wytrwalosci dla wszystkich OPIEKUNOW!!!...

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie