statystyki

Opiekunowie upominają się w gminach o świadczenia pielęgnacyjne

autor: Michalina Topolewska09.01.2014, 07:26; Aktualizacja: 09.01.2014, 09:24

Część osób, które zostały pozbawione pomocy za sprawowanie opieki nad niesamodzielnym członkiem rodziny, składa wnioski o przywrócenie im wsparcia.

Reklama


Reklama


Kierowane przez nie do ośrodków pomocy społecznej pisma to efekt wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 5 grudnia 2013 r. (sygn. akt K 27/13), który uznał, że przepisy wygaszające od 1 lipca ubiegłego roku prawo do świadczenia pielęgnacyjnego były niezgodne z ustawą zasadniczą. W konsekwencji prawie 150 tys. osób z 244 tys., które je otrzymywały, od ponad pół roku jest pozbawionych wsparcia, ponieważ nie były w stanie spełnić nowych warunków regulujących uzyskanie świadczenia pielęgnacyjnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego.

– Dostajemy różnego rodzaju wnioski i pisma, w których osoby występują o ponowne przyznanie im pomocy – wskazuje Natalia Siekierka, zastępca kierownika działu świadczeń Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu.

Również w Koninie i Białymstoku kilkoro opiekunów zwróciło się o przywrócenie im pieniędzy za opiekę. Gminy nie mają jednak podstaw do ich ponownego wypłacania. Uznany za niekonstytucyjny art. 11 ust. 1 i 3 ustawy z 9 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1548) był bowiem przepisem przejściowym, który przewidywał wygaśnięcie decyzji przyznających pomoc z mocy prawa. Opiekun nie otrzymywał więc decyzji w tej sprawie, która pozwoliłaby na wszczęcie postępowania o zwrot zaległych świadczeń, przewidzianego w trybie kodeksu postępowania administracyjnego.

– Uzasadnienie wyroku wyraźnie wskazuje, że nie może on być podstawą do dochodzenia zwrotu zaległych roszczeń – wskazuje Halina Pietrzykowska, kierownik działu świadczeń rodzinnych MOPR w Białymstoku.

Gmina nie może też przyznać takiemu opiekunowi bieżących świadczeń, ponieważ art. 17 wspomnianej ustawy, który określa przesłanki uzależniające ich uzyskanie, nie uległ zmianie. Nie był zresztą przedmiotem zaskarżenia do TK. To oznacza, że nadal do otrzymania tego wsparcia konieczne jest wykazanie, że niepełnosprawność krewnego powstała, zanim ukończył on 18 lat lub 25 lat.

Katarzyna Jureko, kierownik działu świadczeń rodzinnych i alimentacyjnych MOPS w Sopocie, podkreśla, że dużo osób dzwoni do jednostki z pytaniami, kiedy pomoc będzie im znowu wypłacana.

– Wszystkich, którzy się do nas zgłaszają, informujemy, że Sejm musi najpierw zmienić przepisy – dodaje Anna Kwaśniewska, dyrektor MOPR w Koninie.

Przygotowaniem projektu nowelizacji, który ma uwzględniać skutki wyroku TK, zajmuje się specjalny zespół działający przy resorcie pracy. Na razie nie wiadomo jednak, od kiedy opiekunowie ponownie uzyskają prawo do świadczenia pielęgnacyjnego.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

 • mariola(2014-01-09 10:00) Odpowiedz 00

  A ja otrzymałam z gminy decyzję wygaszającą świadczenie pielęgnacyjne na niezdolną do samodzielnej egzystencji mamę , to co ?
  Jak pani myśli Pani TOPOLEWSKA ,wznowią mi świadczenie , bo skargę do gminy już po wyroku złożyłam .
  Zwróciłam się o przywóceniemi świadczenia , gdyż wydana mi wówczas decyzja wygaszająca była niezgodna z Konstytucją.

 • zlot(2014-01-09 12:04) Odpowiedz 00

  ...przywrócenie świadczenia i wypłatę zaległego.

 • eb(2014-01-09 14:46) Odpowiedz 00

  Z tymi zasiłkami to jeden wielki przekręt.Opiekowałam się ojcem który zmarł w wieku 92 lat (cukrzyca,Parkinson,przerost prostaty,całkowita zaćma, itd)Na rp.ulgowe zaświadczenia od lekarzy specjalistów(czas wizyty wiele miesięcy)Orzeczenie o niepełnosprawności następne miesiące ,pierw zmarł niż cokolwiek załatwiłam.

 • kulka(2014-01-09 15:01) Odpowiedz 00

  A co z dziećmi rolników!!!

 • ja(2014-01-09 15:19) Odpowiedz 00

  Może w końcu jakieś konkretne rozwiązania.. Ile można czekać?? I na co przecież nie na nową ustawę?? Nastąpiło odebranie praw nabytych to trzeba je przywrócić bez zbędnej zwłoki!!!

 • wykluczona(2014-01-11 18:59) Odpowiedz 00

  mnie to zbyli w opiece, mowiac, ze nie ma ustawy i w swietle obecnych przepisow nic mi sie nie nalezy. Jezeli zloze taki wniosek o przywrocenie swiadczenia, to taka otrzymam odpowiedz, zgodna z przepisami.

 • załamana(2014-01-09 17:20) Odpowiedz 00

  OKRUTNY jest fakt że część gmin pomaga rodzicom dzieci niepełnosprawnych a inne nie!!!Traktują nas jak największe zło:(

 • krycha1(2014-01-10 22:37) Odpowiedz 00

  Może ktoś wie jak napisać wniosek o przywrócenie wsparcia.

 • Bogdan(2014-01-25 13:04) Odpowiedz 00

  Kierowane przez nie do ośrodków pomocy społecznej pisma to efekt wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 5 grudnia 2013 r. (sygn. akt K 27/13), który uznał, że przepisy wygaszające od 1 lipca ubiegłego roku prawo do świadczenia pielęgnacyjnego były niezgodne z ustawą zasadniczą. W konsekwencji prawie 150 tys. osób z 244 tys., które je otrzymywały, od ponad pół roku jest pozbawionych wsparcia, ponieważ nie były w stanie spełnić nowych warunków regulujących uzyskanie świadczenia pielęgnacyjnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego.

 • Marta(2014-02-08 19:59) Odpowiedz 00

  opiekowałam się mamą po udarze, zawale , cukrzyca ,itd. zabrano mi zasiłek musiałam zostawić mamę bez opieki bo ja musiałam podjąć prace. To jest polskie prawo po trupach a do celu!

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane