statystyki

Reforma urzędów pracy: Mniej wymagań dla pracodawców, więcej wobec bezrobotnych

autor: Karolina Topolska03.01.2014, 10:25; Aktualizacja: 03.01.2014, 10:27
praca

Pracaźródło: ShutterStock

Firmy zgłaszające oferty pracy do publicznych służb zatrudnienia nie będą musiały wpisywać w nich tak wielu informacji, jak wymaga się od nich obecnie. Resort pracy przygotował właśnie projekty nowych przepisów wykonawczych niezbędnych do skutecznego wprowadzenia w życie reformy urzędów pracy, którą zajmuje się teraz Sejm.

Reklama


Reklama


Jednym z nich będzie rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków oraz trybu i sposobów prowadzenia usług rynku pracy. Określa ono m.in. wymagania, które muszą spełnić pracodawcy współpracujący z publicznymi pośredniakami. Przewiduje ono m.in., że treść ofert pracy przekazywanych do urzędu nie będzie musiała zawierać takich danych, jak: liczba pracowników firmy, rodzaj działalności, nazwy zawodu oraz jego kodu, a także informacji o systemie i rozkładzie czasu pracy oraz zasadach wynagradzania. Dane te pracodawca będzie mógł podać w ofercie, ale nie będą one obowiązkowe.

– To zmiana jak najbardziej pozytywna. Im prostszy będzie proces zgłaszania ofert, tym liczniej firmy będą korzystać z możliwości współpracy z urzędami pracy i tym więcej bezrobotnych znajdzie zatrudnienie – mówi Łukasz Komuda, ekspert Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych.

Resort udostępnił też projekt rozporządzenia w sprawie profilowania pomocy dla bezrobotnego. Przewiduje on, że urzędy podzielą swoich podopiecznych na trzy grupy. O zaliczeniu do jednej z nich zdecyduje oddalenie bezrobotnego od rynku pracy i jego gotowość do podjęcia zatrudnienia. By je ocenić, urząd będzie brał pod uwagę m.in. wiek, płeć, poziom wykształcenia oraz czas pozostawania bez pracy.

– Wydaje się, że przygotowane przepisy są zgodne z zasadami ochrony danych osobowych. Czynniki wskazane w rozporządzeniu, brane pod uwagę przy określeniu profilu pomocy, nie mają charakteru danych wrażliwych, które zgodnie z prawem podlegają szczególnej ochronie – wskazuje Przemysław Zegarek, prawnik Kancelarii Lex Artist.

Do profilowania bezrobotnych urzędy pracy będą wykorzystywały program informatyczny.

– Wiele będzie zależało od tego narzędzia, rekomendowanego przez ministra pracy, oraz od tego, czy urzędnicy bez potrzeby nie będą zbierali zbyt wielu danych w trakcie wywiadów z bezrobotnymi – twierdzi Przemysław Zegarek.

Zdaniem Eweliny Pietrzak, prawnika z kancelarii adwokackiej Błażeja Wojnicza, istotną wadą nowych przepisów jest to, że przy profilowaniu oceniane będą subiektywne informacje podawane przez osobę bezrobotną.

– Takie kwestie jak zaangażowanie w samodzielne poszukiwanie pracy czy motywacja do jej podjęcia, to dane niemożliwe do weryfikacji – wskazuje.

Jej zdaniem także liczba informacji wymaganych od osób pozostających bez pracy będzie utrudniać określenie, jakiej pomocy potrzebują.

– O przypisaniu do danego profilu powinien decydować wyłącznie czas pozostawania bez zatrudnienia – podkreśla.

Etap legislacyjny

Projekty rozporządzeń przekazane do konsultacji

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

 • WKUTY(2014-01-03 12:59) Odpowiedz 00

  " Przewiduje ono m.in., że treść ofert pracy przekazywanych do urzędu nie będzie musiała zawierać takich danych, jak: liczba pracowników firmy, rodzaj działalności, nazwy zawodu oraz jego kodu, a także informacji o systemie i rozkładzie czasu pracy oraz zasadach wynagradzania. Dane te pracodawca będzie mógł podać w ofercie, ale nie będą one obowiązkowe."

  To są projektowane wymagania wobec pracodawców Urzędów Pracy.Szwankuje wyobraźnia ? A może tak na małe testy psychologiczne ?

  Analizujmy.

  Nie ma liczby pracowników i rodzaju działalności. Czyli nieznana dla bezrobotnego jest tzw. kultura firmy.Chyba każdy rozumny człowiek odróżnia kulturę korporacyjną, od firmy rodzinnej, czy zakładu pracy chronionej.Nieznany w takim razie MUSI być także ADRES FIRMY !!!
  Czy was pogięło ? Wiecie co to jest czas dojazdu do pracy i posiadane przez bezrobotnego środki komunikacji ( albo ich brak) ???

  Nieznany system i rozkład czasu pracy. Czyli matka wychowująca małe dziecko ,pójdzie sobie na pracę nocną. Mam napisać coś niecenzuralnego ??? Już w ogóle nie piszę o niepełnosprawnych, to co piszecie w GAZECIE !!! to aż litość bierze !!!

  Nie będzie także podawanego wynagrodzenia.Co prawda dzisiaj i tak 90% pracodawców w PUP podaje najniższą krajową, więc wielkiej różnicy nie będzie. Ale na szacunek zasługują ci pracodawcy, którzy jednak w PUP-ach podają płacę wyższą od minimalnej i traktują bezrobotnych jak ludzi. I teraz chcecie , aby równali w dół ???

  A tak w ogóle , to projektodawcy tych przepisów są nie czytaty i nie pisaty. Tajemnicą Poliszynela jest, że na zachodzie Europy, KAŻDA oferta pracy, także internetowa ma podaną płacę, czy to godzinową, czy w innym systemie. Ba, są tam nawet tygodniówki lub dniówki,jak bezrobotny nie ma zaufania do pracodawcy, praca jest dorywcza itp., o których nie pisaty i nie czytaty projektodawcy, nie słyszeli prawda ??? !!!

  Tylko,że tam traktuje się WSZYSTKICH, jak ludzi, a nie jak "mięso armatnie".

 • WKUTY(2014-01-06 07:09) Odpowiedz 00

  Obywatel, jedna nieścisłość w moim komentarzu. Jakie są jeszcze ?

  A co do zasad wynagradzania : np. zadaniowe zasady wynagradzania ( czyli tylko prowizja jak np. u przedstawicieli handlowych ) Wtedy wynagrodzenie ( życzeniowe) pracodawcy może być praktycznie nieograniczone.I co bezrobotny patrzy jak kura w gnat, na to wynagrodzenie , a nie wie, że jest tylko prowizyjne i życzeniowe.

  Czyli znowu, tym razem do Pana - szwankuje wyobraźnia czy może na małe testy psychologiczne ???

 • obywatel(2014-01-05 22:57) Odpowiedz 00

  do Wykuty. W artykule nie mówi się, że nie będzie obowiązku podania kwoty wynagrodzenia tylko informacji o zasadach wynagradzania. To dwa różne elementy. Zanim zaczniesz komentować i obrażać innych to przeczytaj najpierw projekt rozporządzenia ignorancie. Wiem, to za duży wysiłek umysłowy dla takiego trolla.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane