statystyki

Wyższe stawki ZUS. Sprawdź, jakie zmiany czekają przedsiębiorców w nowym roku

autor: Bożena Wiktorowska02.01.2014, 07:14; Aktualizacja: 02.01.2014, 08:46
Nowe stawki ZUS

Nowe stawki ZUSźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Podwyżka składek dotknie nie tylko doświadczonych przedsiębiorców. Wzrost odczują także osoby rozpoczynające pracę na własny rachunek

Reklama


Reklama


W 2014 roku przedsiębiorców czekają liczne zmiany. Będą musieli nie tylko płacić wyższe składki na ubezpieczenie społeczne, ale także korzystać – w kontaktach z ZUS-em – z nowych druków oraz kodów. Dodatkowo zmienią się zasady liczenia maksymalnej podstawy dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.

Więcej do ZUS

O 24 zł zwiększa się podstawa wymiaru, od której przez cały bieżący rok będą opłacane składki na ubezpieczenie społeczne przez osoby zakładające własną firmę. Nie może być ona niższa od 30 proc. minimalnego wynagrodzenia. Ze względu na to, że w bieżącym roku to ostatnie wzrasta do 1680 zł (w 2013 roku wynosiło 1600 zł), więc i kwota przekazywana do ZUS będzie wyższa. Podstawą do zwiększenia jest rozporządzenie Rady Ministrów z 11 września 2013 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2014 r. (Dz.U. z 2013 r., poz. 1074).

Wzrost najniższej płacy spowoduje też podwyżkę wysokości najniższej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe dla pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy przebywających na urlopie wychowawczym. Pozostali przedsiębiorcy opłacający składki na zasadach ogólnych także zapłacą więcej. Wynika to z tego, że zwiększa się prognozowane przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej na dany rok. Zgodnie z ustawą budżetową na 2014 r. kwota ta wyniesie 3746 zł. Tym samym osoby z firmą ubezpieczone na zasadach ogólnych nie mogą odprowadzić składek od kwoty niższej niż 2247,60 zł (to jest 60 proc. kwoty 3746 zł).

Uwaga na druki

Tylko do końca grudnia 2013 r. przedsiębiorcy mogli też korzystać ze starych wzorów druków. Od nowego roku obowiązują już nowe formularze. Zmiana ta wynika z rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 9 września 2013 r. zmieniającego rozporządzanie w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów (Dz.U. z 2013 r. poz. 1101). Z tego powodu już w styczniu 2014 r. firmy rozliczając się za grudzień 2013 r., muszą korzystać z nowych wzorów.

W ubiegłym roku opublikowano także nowelizację rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 23 października 2009 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów (Dz.U. nr 186, poz. 1444 z późn. zm.). Na tej podstawie już od kwietnia tego roku (poprzednia zmiana miała miejsce 1 listopada 2013 r.) zostaną wprowadzone odrębne kody tytułu ubezpieczenia. Zmiana obejmie osoby pobierające nauczycielskie świadczenia kompensacyjne oraz emeryturę pomostową. Wprowadzono bowiem podział na osoby pobierające te świadczenia w Polsce lub innym kraju UE.

Nowe chorobowe

To nie koniec zmian ważnych dla płatników. Od 1 stycznia 2014 roku zmienia się sposób ustalenia miesięcznego limitu podstawy wymiaru składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. Kwota ta nie może przekraczać miesięcznie 250 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia przyjmowanego do ustalenia rocznego limitu podstawy składek. Ponieważ w tym roku to ostatnie wynosi 3746 zł, to tym samym podstawa na składki chorobowe nie może być wyższa niż 9365 zł.

Firmy muszą pamiętać, że w 2014 roku będzie ona ustalana na cały rok (od stycznia do grudnia), a nie kwartalnie, jak to miało miejsce wcześniej.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

  • firma<9(2014-01-02 08:33) Odpowiedz 00

    yes! yes! yes! grunt to położyć łapę na najbardziej przedsiębiorczych... A kapitał i tak frunie do Portugalii, Niemiec itp. itd.

  • Pracodawca(2014-01-02 18:15) Odpowiedz 00

    Jeżeli kokoś nie stać na prowadzenie działalności powinien ją zlikwidować. Jak się czegoś nie potrafi robić to się za to nie bierze. Nie rozumiem jak można swoją nieudolnością uzasadniać okradanie wszystkich pozostałych obywateli. Tak, okradanie. Ten kto celowo nie płaci obowiązkowych danin publicznych jest złodziejem i krętaczem. Tak mój kolega określał osobę prowadzącą działalność gospodarczą - sam miał ojca "biznesmena".
    Złodzieje powinni siedzieć w więzieniach a nie prowadzić działalność gospodarczą i wyzyskiwać pracowników.

  • Samozatrudniony(2014-01-09 15:23) Odpowiedz 00

    Na pewno na was już nie zagłosuję panie i panowie z PO. Straciliście mój głos!

  • A co z KRUS ...(2014-01-08 17:04) Odpowiedz 00

    A kiedy KRUS zacznie płacić podatki takie jak ZUS, znowu przybędzie "przedsiębiorców" w KRUS ...

  • hala(2014-01-07 17:41) Odpowiedz 00

    byłam w zusie -nie ma nowych drukow.W urzedzie skarbowym tez nie bylo !

  • wjw(2014-01-08 09:57) Odpowiedz 00

    A rolników nic nie rusza.
    "Płacą" po staremu śmieszne stawki.

  • autor(2014-01-10 00:08) Odpowiedz 00

    Grandziaże chętnie podnoszą stawkę i łupią składkowiczów .. nie gwarantują niczego i ciągle pieprzą o "głodowych" emeryturach. Przymusowe wpłaty do bankruta i defraudanta, to sankcjonowane przez państwo złodziejstwo .

  • H(2014-01-03 21:28) Odpowiedz 00

    do PIT czy Ty odrózniasz skladke chorobowa od skladki zdrowotnej ? Raczej nie.

  • Piszpan(2014-01-03 20:41) Odpowiedz 00

    Popieram p.Krzysztorowicza - moze znajdzie sie gospodaz,ktory zrozumie,ze obcy kapiltal wszystko co zgromadzi transferuje za granice,my dalej bedziemy tylko wyrobnikami,a niech nie tlumacza,ze daja miejsca pracy, bo zatrudnia kilkadziesiat osob,a przez ich dzialalnosc straci prace kilkaset - i gdzie tu logika.A pytanie -dlaczego i na jakiej podstawie korzystaja z tylu ulg.To jest chore,tracimy miejsca pracy,fundusze i wiele innych rzeczy za nieprzemyslanych decyzji, tylko komu to jest na reke ???

  • młody_kończący_studia(2014-01-02 20:35) Odpowiedz 00

    jak czytam takie artykuły, to się uśmiecham pod nosem, bo w sumie do 2-3 lat mam zamiar wyjechać, jeszcze tylko trzeba studia dokonczyc, troche minimalnych oszczednosci, no i lepiej fach poznac. Wiecie Panstwo na co wydalem pierwsze 1000 zł zarobione w zyciu?

    Jak posłuszny piesek poszedłem do szkoły językowej i wydałem na kurs językowy.

    Według mnie w tym kraju da się wegetować, jak ktos nie ma rodziny i kredytów i żyje skromnie przy rodzinie. Ale jak ktos pomysli o rodzinie, mieszkaniu, usamodzielnieniu się to jest juz bardzo cięzko.

    koncze studia, szlifuje fach, zainwestuje kase na jezyki i wyjazdy jezykowe, i mysle ze wyjade na dluzej, a w Polsce zostanie "starsza" część rodziny.

    nie wiem kto będzie ZUS na nich płacił przez te kat, ale juz trudno, pewnie ktos sie znajdzie - na pewno to nie będę ja, bo niesprawiedliwe i nieuczciwe (system niewolniczy).

  • lolo(2014-01-05 19:25) Odpowiedz 00

    A ja dalej płace ok Ł13 na miesiąc.Ten złodziejski zus istnieje Bez względu na to
    jaka partyjka rządzi.Ciekawe co???

  • typowy nieżyt(2014-01-04 18:52) Odpowiedz 00

    ...gdyby w POlsce było mniejsze zażydzenie ,można by zrobić to , co zrobili na Islandii ,a tak du pa blada i szalom,,,

  • jerzy7731(2014-01-02 14:54) Odpowiedz 00

    @P.R.L.

    Skoro pan jako przedsiębiorca zarabia jedynie najniższe wynagrodzenie to nic nie stoi ażeby pan płacił powszechny podatek liniowy ZUS ( NFZ ) ponieważ zapłaci pan wtedy od swoich dochodów najniższej płacy tak jak obecnie ( gdyby jednak pan zarabiał mniej niż najniższe wynagrodzenie to zapłaci pan wtedy jeszcze mniejszy podatek niż obecnie

    Ale ja jednak wolę ( pewnie i pan też ) ażeby 1000najbogatszych płaciło powszechny podatek liniowy od dochodów ZUS ( NFZ ) tzn. od kwoty: ok. 500mln/rok/każdy = a nie tyle co pan!?

  • z(2014-01-02 08:48) Odpowiedz 00

    Wiele osób w Polsce prowadzi działalność na czarno i jest wypchniętych na margines społeczny bo nie stać ich na legalne prowadzenie działalności, z powodu bardzo dużych kosztów ( zus, podatki i może biurokracja ). Oby tak dalej trzymać PO, PSL, SLD, PIS i TR :)

  • maryn(2014-01-02 13:22) Odpowiedz 00

    Potraficie tylko narzekać. Jak do tej pory niczego nie próbowaliście zmienić. Od ponad 20 lat wybieracie tych samych przedstawicieli do sejmu , senatu. Czego oczekujecie?, popatrzcie na Greków, Francuzów - tamtejsze społeczeństwa nie tolerują tak długo nieudaczników i złodzieji.

  • pit(2014-01-03 10:40) Odpowiedz 00

    Wykres ma błędy!!! Składka zdrowotna jest taka sama jak składka funduszu pracy.

  • kop(2014-01-04 08:48) Odpowiedz 00

    Sa wspaniali tak jak pijany w BMW.

  • BODZIO.KOPIA(2014-01-02 12:10) Odpowiedz 00

    15 dolarów (ok. 50 zł) za godzinę zamiast obecnych 9 (ok. 30 zł) chcą otrzymywać pracownicy amerykańskich fast foodów - m.in. sieci McDonald's. Pracownicy fast foodów chcą też mieć możliwość zrzeszania się w związkach zawodowych – PYTAM GDZIE TA ZIELONA WYSPA TUSKA ???!!!

  • KRZYSZTOF KORNATOWICZ(2014-01-02 11:32) Odpowiedz 00

    CZY TO JEST MORALNE , WYRYWAĆ BIEDNYM NIE Z WŁASNEJ WINY , MAŁYM PRZEDSIĘBIORCOM , PARAPODATEK ZUSOWSKI , NIE BACZĄC , CZY MAJĄ NA CHLEB DLA RODZINY ?!!! Oto wasza wolność ! MACIE PŁACIĆ , BEZ WZGLĘDU NA STAN WASZEGO POSIADANIA ! Zmonopolizowano handel obcymi marketami , rugując Polaków z obrotu gospodarczego . Jednocześnie niszcząc ich nadmiernymi daninami zusowsko-podatkowymi , ułatwiając w tym czasie obejście ich płacenia dla bogatych monopoli handlowych . Tak długo będziemy okradani z uśmiechu , jak długo nie pojmiemy , że musimy się zorganizować przeciwko tej bandzie politycznej !!! KRZYSZTOF KORNATOWICZ " OBURZENI "

  • he...(2014-01-02 11:31) Odpowiedz 00

    OBOWIĄZKOWE opłaty rosną, emerytury maleją!
    Złodziejska władza!