statystyki

Wróci jedno świadczenie pielęgnacyjne dla wszystkich opiekunów

autor: Michalina Topolewska20.12.2013, 07:19; Aktualizacja: 17.01.2014, 15:24

Po wejściu w życie nowelizacji nastąpi powrót do jednego świadczenia pielęgnacyjnego. Jego uzyskanie będzie natomiast wymagało uzyskania specjalnej oceny co do stopnia konieczności sprawowania przez osobę składającą wniosek bezpośredniej opieki nad niepełnosprawnym.

Reklama


Reklama


Pomoc dla zajmujących się niepełnosprawnym członkiem rodziny będzie uzależniona od spełnienia dodatkowego warunku związanego ze stopniem konieczności sprawowania nad nim bezpośredniej opieki.

Kolejną zmianę zasad udzielania wsparcia opiekunom przewiduje konsultowana właśnie nowelizacja ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1456). Zakłada ona zniesienie podziału na dwie formy pomocy, czyli świadczenie pielęgnacyjne i specjalny zasiłek opiekuńczy, które przysługują w zależności od tego, czy osoba zajmuje się niepełnosprawnym dzieckiem czy krewnym, który doznał uszczerbku na zdrowiu po uzyskaniu pełnoletności.

Jedno świadczenie dla wszystkich opiekunów

Po wejściu w życie nowelizacji nastąpi powrót do jednego świadczenia pielęgnacyjnego. Jego uzyskanie będzie natomiast wymagało uzyskania specjalnej oceny co do stopnia konieczności sprawowania przez osobę składającą wniosek bezpośredniej opieki nad niepełnosprawnym. Jej zakres ma określać specjalnie opracowywana w tym celu skala, a poszczególnym stopniom będzie odpowiadać inna wysokość świadczenia. Ustaleniem konkretnego stopnia związanego z intensywnością opieki nad członkiem rodziny będą zajmować się wojewódzkie zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności. Dokumenty potrzebne do tego celu, w tym wywiady środowiskowe z opiekunami, będą im przekazywać gminy.

Dodatkowo resort pracy będzie musiał przeprowadzić jeszcze jedną zmianę służącą realizacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego (sygn. akt K 27/13). Ten orzekł, że niezgodne z ustawą zasadniczą było odebranie od 1 lipca br. świadczeń pielęgnacyjnych osobom, które nabyły do niego prawo przed zmianą obecnie obowiązujących przepisów (to nastąpiło 1 stycznia).

Etap legislacyjny

Projekt w trakcie konsultacji

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

  • a.n(2013-12-21 09:52) Odpowiedz 00

    nie daje rady jako córka opiekować się swoja matka, bo sama już opieki potrzebuję ,więc proszę dać możliwość innej osobie z rodziny lub obcej.

  • pokan12(2013-12-27 11:12) Odpowiedz 00

    Ala jak byś mogła to to proszę o pomoc w sprawie specjalnego zasiłku opiekuńczego więcej info podam na maila.pokan12@wp.pl

  • gabrysia(2014-01-13 13:46) Odpowiedz 00

    Mam taki sam problem swiaczenie utracilam jak wszyscy mineło juz pol roku i co dalej

  • Krystyna(2014-01-09 19:13) Odpowiedz 00

    Witam! Opiekuje się bratem, który ma pierwszą grupę inwalidzką oraz mamą która również ma pierwszą grupę , ja nie pracuje, płace KRUS do czerwca 2013r. otrzymywałam świadczenie pielęgnacyjne na brata czy również mi przysługuje ten zasiłek? Jakie dokumenty i gdzie mam się udać ? Bardzo proszę o odpowiedź!

  • matka niepełnosprawnego dziecka(2014-01-02 18:10) Odpowiedz 00

    Stale opiekuję się niepełnosprawnym 15-letnim synem,od lipca straciłam prawo do świadczenia pielęgnacyjnego tylko dlatego że posiadam 3ha ziemi a dodam jeszcze aby było ciekawiej owy ''majątek'' znajduje się 300km od mojego stałego miejsca zamieszkania. TO SĄ KPINY . Rząd podwyższając świadczenia jednym zabrał innym!!!

  • Irena(2013-12-27 21:36) Odpowiedz 00

    Mam swoją niską emeryturę i musiałam zrezygnować z dodatkowej pracy ponieważ musze całodobowo opiekować sie obłoznie chorą matką. Czy w takim wypadku należy sie też świadczenie pielęgnacyjne w 2014 roku?

  • Opiekun(2013-12-23 23:19) Odpowiedz 00

    Po wejściu w życie nowelizacji nastąpi powrót do jednego świadczenia pielęgnacyjnego.
    Kiedy to nastąpi ? - do wyborów jeszcze daleko to się spieszyć nie będą.
    Ciekawe czy zwrócą te pieniądze co nie wypłacili !

  • hela(2013-12-27 15:14) Odpowiedz 00

    swiadczeniowa ukladanke napisal KWIAT POLSKIEJ INTELIGENCJI

  • Anna(2013-12-27 15:10) Odpowiedz 00

    A ja od naszego rządku NIC NIE CHCĘ i NAWET CHĘTNIE ODDAM, mam do oddania: autyzm, głuchotę i brak mowy, porażenie mózgowe, małogłowie, zespół hiperkinetyczny, uszkodzenie jednego oka, opóźnienie intelektualne ... chętnie to wszystko oddam, najlepiej tak jak sama mam w jednym pakiecie. Co ciekawe według tej skali opiekuję się, edukuję, rehabilituję, itd. osobą ZDROWĄ, bo sama siedzi, wstanie i wypróżni się, wcześniej ktoś tę zdrową osobę uznał, za niezdolną do samodzielnej egzystencji, a ja w to wierzyłam przez kilka lat, podczas gdy ona jest po prostu zdrowa:). Dziękuję za ten cud, teraz pozostaje mi tylko oddać to wszystko, no który chętny? Do tego jeszcze wam sama z siebie dopłacę te 620 zł co miesiąc, bo wrócę do pracy!

  • a(2013-12-27 14:25) Odpowiedz 00

    do 20 proszę ponownie w styczniu złożyć taki sam wniosek jaki był złożony teraz od 2014 nie będzie brany dochód te 623 zł proszę się nie poddawać a co do rolników no cóż za komuny było żle za Wałęsy cud nad Wisłą teraz mamy diabelką demokrację i Unię Europejską która nam narzuca swoje widzi misię.

  • A(2013-12-27 13:46) Odpowiedz 00

    Matka moja leży od 3-ch lat. Karmię sondą , przewijam. Ma I - szą grupę ale zasiłem mi zabrano. Aktualnie nie potrafię od lipca podjąc pracy a zwolniłem się z tytulu opieki. Do ZUS-u rolnika który ma ciągnik za 120 tys isprzętów za 500 tys i więcej rząd dopłaci. Normalny śmiertelnik po 40 latach pracy ma prawo tylko umierać. Opiekunowi zaborą 520 zł. Na więznia 2400 na dom dziecka 5000 na dziecko - emerycie ty płaciłeś składki i podatki - masz prawo do grobu. Skłdadać wniosek nie składać ?

  • ALA(2013-12-28 10:17) Odpowiedz 00

    do 24 jeśli zrezygnowała Pni z dodatkowej pracy a ma Pani emeryturę lub rentę to niestety nie dostanie Pani te 520 zł tylko osoby bez dochodu ją otrzymają w tym wypadku musi pANI WYSTARCZYĆ MAMY EMERYTURA I SWOJE DOCHODY

  • Nina(2013-12-25 19:34) Odpowiedz 00

    Pani Alu ,niech Pani nie wprowadza ludzi i tak już schorowanych w błąd...nie ma najwyższego stopnia tylko jest znaczny stopień niepełnosprawności z wpisem jak napisałam wcześniej...jestem w sanatorium,jak przyjadę napiszę więcej i wyczerpująco z podaniem podstawy prawnej ...do zobaczenia Nina

  • Nina(2013-12-25 19:27) Odpowiedz 00

    Moi drodzy niepełnosprawni!!!Trzeba mieć I grupę t.z. znaczny stopień niepełnosprawności /w treści orzeczenia wymagana pomoc drugiej osoby w codziennej egzystencji/,niech sprawdzają co pol roku ...to wymysł Premiera Tuska ,żeby lekarze jeszcze więcej zarabiali i to w czasie pracy tak jest wszędzie ,pracuje w szpitalu i jest jednocześnie biegłym sądowym i jest w komisji ds orzecznictwa niepełnosprawności... pracuje lekarz na dobę 180godzin ,my pacjenci to widzimy...a nas niepełnosprawnych mają za oszustów i myślą ,ze dokonają cudow uzdrowienia!!!Szakale rządowi PO i PSL!

  • Irena(2013-12-24 17:53) Odpowiedz 00

    Alu, proszę powiedz co oznacza " najwyższy stopień niepełnosprawności" czy jest to to samo, co 1 grupa inw. Moja Mama ma ten stopień, jest emerytką, więc sadzilam,ze grupa inw. jest jej do niczego nie potrzebna, bo przecież drugiego świadczenia i tak nie dostanie. Mogę się starać o zasiłek czy też nie ?

  • zona niepelnosprawnego meza(2013-12-20 20:50) Odpowiedz 00

    Jak dlugo bedziemy jeszcze czekac . Brakuje juz sil Podopieczni odchodza z tego swiata a my wykanczamy sie fizycznie i psychicznie

  • Aleksandra(2013-12-24 15:50) Odpowiedz 00

    Czy trzeba isc do osrodka opieki spolecznej po wniosek i jezeli tak to jaki?

  • ala(2013-12-27 09:54) Odpowiedz 00

    Pani NINO nikt a już ja nie wprowadzam nikogo w błąd NIE CZYTA pANI tego co pisze pismak będzie 5 stopni chorób i tyle i zależeć to będzie od lekarza do której grupy zaliczy by dostać więcej pieniędzy i tyle mamy 3 grupy inwalidzkie to proste i każdy o tym wie to Pani leje wodę bo tak naprawdę to jeszcze nic nie wiadomo co będzie-pozdrawiam .

  • Małgoś(2013-12-23 13:58) Odpowiedz 00

    Może by tak chociąż bony na święta dali, chociaż iskierka dobrej woli..Ale po co,najsłabsi głosu i praw nie mają.. Przykre to..