Polacy jeszcze przed emeryturą tracą zdrowie. Ostatnie lata pracy spędzamy na zwolnieniach

autor: Janusz K. Kowalski, Jakub Kapiszewski14.11.2013, 07:04; Aktualizacja: 14.11.2013, 13:55
Przeciętne trwanie życia w zdrowiu, bez niepełnosprawności i wiek emerytalny

Przeciętne trwanie życia w zdrowiu, bez niepełnosprawności i wiek emerytalnyźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Jeśli nie poprawi się kondycja mężczyzn, ostatnie lata pracy spędzą oni na zwolnieniach. Szwedzi żyją w zdrowiu średnio 71,1 roku, Polacy – tylko 59 lat. Kobiety, gdy przechodzą na emeryturę, są w dobrej kondycji. Ale i tak daleko im do najzdrowszych w Europie Norweżek.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Komentarze (22)

  • Michał(2013-11-14 08:07) Zgłoś naruszenie 00

    Powiedzmy sobie szczerze - osoby, o których mowa w artykule dorastały i spędziły młodość w PRLu i wątpię żeby w tym czasie dbały o zdrowie. Dlaczego? Bo w poprzednim ustroju dbanie o zdrowie nie było popularne. Polacy woleli napić się szemranej wódki ze szwagrem niż pobiegać po osiedlu wieczorem. Samo państwo tez się tym nie interesowało. A teraz? Wychodzi "szalona" młodość.
    Proponowałbym porównać Polaków z innymi nacjami, które przez 50 lat były pod jarzmem naszych socjalistycznych przyjaciół ze wschodu. Podejrzewam, że wyniki byłyby bardzo do siebie zbliżone.
    A porównania do Wielkiej Brytanii czy Norwegii robić za 30 lat, gdy będzie można wziąć pod uwagę pokolenie urodzone w wolnej Polsce.

    Odpowiedz
  • NM(2013-11-14 12:11) Zgłoś naruszenie 00

    Należy wprowadzić zakaz łaczenia pracy i emerytury poza (niewielkimi i sporadycznymi) umowami o dzieło i na zlecenie. Przecież emerytura to świadczenie, a nie wypracowany kapitał. W budżetowce pracujący emeryci na L4 to plaga. Czy nikt nic nie może z tym zrobić? Przeciez po to jest emerytura, żeby mozna było spokojnie chorowac i dbać o zdrowie, a nie zajmować fikcyjnie etat i zgarniac podwojne pieniądze, kiedy młodsi koledzy ledwie wiąża koniec z końcem za głodowe pewnsje. i jeszcze za te fikcję ma im w przyszłości wzrosnąc emerytura. To państwo to zlodziej.

    Odpowiedz
  • TED(2013-11-14 08:43) Zgłoś naruszenie 00

    Michale, myślę że jesteś w dużym błędzie. Pokolenie obecnych 70-60 latków pracowało w komunie a praca w tamtym czasie to była sielanka w porównaniu do obecnych obozów pracy. Wiem bo pracowałem i wtedy i teraz. Dzisiejsi 30-latkowie za 30 lat będą wrakami (jeżeli będą jeszcze żyć). Stres, zatrute jedzenie, brak opieki medycznej zrobi swoje. Popatrz gościu na młodych 30-letnich facetów – brzuchy jak balony, karczycha – cholesterol aż kipi. To są kandydaci na szybkie kalectwo i śmierć. Kiedyś w każdym zakładzie był lekarz a teraz?. Nie masz kasy to się nie leczysz. Owszem jest grupa zadbanych ludzi ale to tylko nieliczni, których na to stać. Ta szemrana wódka była sto razy lepsza niż twoje dzisiejsze zasrane piwo wyjawione ze wszelkich witamin i zabarwione żółcią bydlęcą. Widzę że TVN24 wyprał ci porządnie mózg. A zgadnij, dlaczego produkuje się proszki do prania inne dla Niemców a inne dla Polaków. Tego w TVN nie mówią. Tak więc nie pisz głupot.

    Odpowiedz
  • Zuzanna(2013-11-14 21:28) Zgłoś naruszenie 00

    @ do Michała:) Źle wspominasz gabinety lekarskie w szkole? A ja wspominam z sentymentem gabinet dentystyczny w mojej szkole podstawowej. Plomba zrobiona w czwartej klasie szkoły podstawowej, tkwiła w zębie 28 lat! Powtórzę jeszcze raz 28 lat!
    Nie było szybkoobrotowych wiertarek. Dzisiaj za plombę płacę 160 PLN i po dwóch latach trzeba plombę wymienić ... bo się wypłukuje. Następuje wypłukanie kieszeni na kolejne 160 PLN. Od tamtej chwili minęło pół wieku, ale pamiętam nazwisko dentystki, która była tak rewelacyjna. To była Pani dr Klupa.

    Odpowiedz
  • Tuskoebus(2013-11-14 17:40) Zgłoś naruszenie 00

    Choćbyście oślepli i oniemieli.
    To i tak robić będziecie do wieku 67 lat na moich uprzywilejowanych: rolników , górników , mundurowych , sędziów i prokuratorów.
    POtem dostaniecie jałmużnę z ZUS i OFE.

    Odpowiedz
  • bieda polska(2013-11-14 16:25) Zgłoś naruszenie 00

    i mam pracować do 63 lat, no nie, jak ja już mając 54 lat jestem u skraju wytrzymałości, pieprzony rząd, młodzi nie maja pracy a starzy mają pracować, jak ja nienawidzę tego kraju, szkoda, ze bombiarza złapali

    Odpowiedz
  • korina(2013-11-15 14:56) Zgłoś naruszenie 00

    A ludzie zwalniani z pracy jak mają dbać o siebie, kupić sobie lekarstwa, zdrowo się odżywiać, za co?

    Odpowiedz
  • Nalezy podnieść wiek emerytalny do 90 lat?(2013-11-14 15:10) Zgłoś naruszenie 00

    Niech to całe społeczeństwo wyzdycha jeszcze przed pobieranie emerytury?
    Do tego dąży polska władza, podnosząc wiek emerytalny, ograniczając dostęp do słuzby zdrowia, bezrobocie a praca za grosze?
    W komunie polski naród zył w dobrobycie w porównaniu z obecnym czasem i dał sie nagrać debilom na gruszki na wierzbie.

    Odpowiedz
  • Róża(2013-11-14 14:12) Zgłoś naruszenie 00

    NM - z ust mi wyjąłeś. Taka prawda, dość tych cwaniaczków prawie nie widuję ich w pracy, ciągle zwolnienia luksus a emeryturka, pensja i wygórowane nagrody, proszę bardzo. A młodzi bez pracy.

    Odpowiedz
  • Róża(2013-11-14 14:08) Zgłoś naruszenie 00

    Przepraszam, zauważyliście Państwo, z boku podany jest wiek emerytalny w poszczególnych krajach, podobno już wszyscy podnieśli wiek emerytalny tak jak nasz rząd a to obok zestawienie wyraźnie pokazuje, że tylko w 7 krajach na 25 podanych. Czy my zawsze musimy być w czołówce. SKANDAL. Oszukali nas.

    Odpowiedz
  • Tutejszy(2013-11-14 11:29) Zgłoś naruszenie 00

    Widzimy jak szkodliwe i bezsensowne było podywższenie wieku emerytalnego. Przez decyzje wrogów Narodu cierpieć będą i starzy i młodzi. Dla tych co za tym głosowali (PO+PSL+Palikociarnia) zakaz kandydowania do Sejmu RP a tych co wprowadzili TK.

    Odpowiedz
  • rewizor(2013-11-14 08:48) Zgłoś naruszenie 00

    Michał-Twój wywód to kosmos z prostego powodu -to właśnie to społeczeństwo było,jest o wiele zdrowsze.Żywność w której chemii nie znalazłeś,ten tak dziś wg.Ciebie,ruch-bieganie po osiedlu-nikt nie praktykował mając wu-f w szkole,kolarstwo uliczne,piłka nożna od szkoły do klubu piłkarskiego.Nikt tak jak dziś przed komputerem nie siedział a badania lekarskie miał w szkole od pierwszej klasy.Dziś to Twoje "bieganie" ma efekt -80% dzieci ma wady kręgosłupa a 75 % dysleksję.Dlaczego to pokolenie umiera-Z dobrobytu jaki nam od 24 serwują

    Odpowiedz
  • klakier(2013-11-14 11:17) Zgłoś naruszenie 00

    EMERYTURA /wiek emerytalny/ powinien być : 55 K/60 M lat życia, z ZAKAZEM dla pracujących Ludzi w wieku emerytalnym /powyżej/, pobierania emerytury i pensji. Emerytura jest dla Ludzi : chorych lub nie chcących już pracować, a mających przepracowane np. 25 lat i są w wieku emerytalnym. NALEŻY też wprowadzić /zlikwidować/ wszystkie TYPY umów o pracę, zastępując ją jedną o nazwie : UMOWA o PRACĘ. Taka umowa byłaby o-ZUS-owana, dla wszystkich, bez "socjalu", i z wypowiedzeniem 2 -tygodnie. Skończyć z WYKORZYSTYWANIEM Polskich pracowników i zmuszaniem ich do ucieczki z Polski, poza władze KLERYKAŁÓW.

    Odpowiedz
  • jank(2013-11-14 10:20) Zgłoś naruszenie 00

    Rzetelny artykuł oparty o, wydaje się, wiarygodne materiały (dzis trudno oddzielić manipulowaną propagandę od obiektywnych danych). Polecam, można wysnuć ciekawe wnioski...

    Odpowiedz
  • Na swiecie...(2013-11-14 09:49) Zgłoś naruszenie 00

    Na swiecie istnieje tendencja do wydluzania sie przecietnego zycia czlowieka, ale rownoczesnie wydluza sie 'okres w chorobie'.

    Jest to niedobry trend dla dlugowiecznych, ale rownoczesnie powinien on byc powaznym wezwaniem dla rzadow i organizacji dobrej dostepnosci calego spoleczenstwa do lekarza w ramach publicznych nakladow na zdrowie.

    Odpowiedz
  • guru122(2013-11-14 09:49) Zgłoś naruszenie 00

    Szybko rozwijająca się gospodarka, ciężka pracapo 10-12h, powoduje szybsze "zużywanie się" ludzi. Fatalny dostęp do służby zdrowia, jej jakość i na ogół kiepskie w porównaniu z zachodnimi warunki pracy też zrobią swoje. To wszystko spowoduje, że Polacy zamiast tyrać do 67, będą uciekać na renty, co państwo mocno odczuje. Polska to kraj rozwijający się, gdzie jakość życia jest jeszcze relatywnie niska. Wydłużanie wieku emerytalnego w takich warunkach to jakieś nieporozumienie. Wiek emerytalny można wydłużać na zachodzie, gdzie już wszystko zbudowano a kolejne pokoleniaodcinająjuż tylko kupony z rozwiniętych silnych gospodarek nie musząc pracować ponad siły. W Polsce wiek emerytalny powinien wynosić 60 lat dla obu płci. Nie muszę chyba również przypominać o tym, że dłużej pracujący ludzie blokują stanowiska młodym, co powiększa bezrobocie i sprzyja emigracji. Politycy bezmyślnie wydłużając wiek emerytalny do 67 lat strzelili sobie i nam wszystkim w kolano.

    Odpowiedz
  • qwerty(2013-11-14 09:29) Zgłoś naruszenie 00

    Niemcy i Niemki w gorszej kondycji zdrowotnej niż Polki i Polacy ? Upadł mit o niemieckim zdrowiu dzieki podrózom zagranicznym i wygodnemu zyciu. NIEMCY HARUJĄ a nie pracują ! Ich podróze to głupi mit !

    Odpowiedz
  • Michał(2013-11-14 09:23) Zgłoś naruszenie 00

    Wy chyba żyliście w innej komunie niż ja. Żywność bez chemii w PRLu? Haha o słodka niewiedzy! Chyba nie zdajecie sobie sprawy z czego było robione to co "powszechnie" było dostępne w sklepach. Tak jakby chemia nagle znalazła się w sklepach dopiero po upadku ustroju. Ot naiwność.
    Lekarz w każdym zakładzie pracy? Owszem. Zwykle dobry na tyle, żeby przepisać kapcie i wystawić lewe zwolnienie. Podobnie lekarska opieka w szkole. Po tych zabiegach leczyłem się w dorosłym życiu dość długo. To była dopiero droga do kalectwa.
    BtW, TVN24 nie oglądam bo nawet nie odbieram. Zresztą nie mam czasu na telewizję. Wolę pobiegać wieczorem i dotlenić samodzielnie myślący mózg. :-)

    Odpowiedz
  • Ferdek(2013-11-14 09:20) Zgłoś naruszenie 00

    Ten Michałek to pewno dzieciak, nikt dorosły takich głupot by nie pisał.
    W wojsku ZSW codziennie była zaprawa poranna (to nie to samo co zaprawa murarska tyklo taki WF, to dla Michałka aby wiedział , zapewne w szkole tego nie uczą). Co do wędlin to produkcja opierała się na PN( Polska Norna) odstępstwa od niej były surowo karane ,do kary smierci włącznie.Co do wolnej Polski , Michałku tu też widze braki z takiego przedmiotu jak historia, ale to juz inna bajka.

    Odpowiedz
  • Ben(2013-11-14 09:04) Zgłoś naruszenie 00

    Całkowicie popieram Teda. poz 2. Te czasy przeżyłem i wiem jak było a historią się nadal manipuluje jak dawniej , media ciągle mówiły o obozach koncentracyjnych Oświęcim itd a obecnie ciągle Katyń i Smoleńsk tak że media w dużym stopniu manipulują społeczeństwem nie podając prawdy .To tak samo jak ciągłe manipulowanie młodym społeczeństwem że muszą pracować na emerytów chyba że rządzących i z grup uprzywilejowanych bo pozostali na swoje emerytury zapracowali a ile nie doczekało tych emerytur i gdzie te pieniądze które odkładali ?

    Odpowiedz