statystyki

Polacy jeszcze przed emeryturą tracą zdrowie. Ostatnie lata pracy spędzamy na zwolnieniach

autor: Janusz K. Kowalski, Jakub Kapiszewski14.11.2013, 07:04; Aktualizacja: 14.11.2013, 13:55
Przeciętne trwanie życia w zdrowiu, bez niepełnosprawności i wiek emerytalny

Przeciętne trwanie życia w zdrowiu, bez niepełnosprawności i wiek emerytalnyźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Jeśli nie poprawi się kondycja mężczyzn, ostatnie lata pracy spędzą oni na zwolnieniach. Szwedzi żyją w zdrowiu średnio 71,1 roku, Polacy – tylko 59 lat. Kobiety, gdy przechodzą na emeryturę, są w dobrej kondycji. Ale i tak daleko im do najzdrowszych w Europie Norweżek.

Reklama


Reklama


Mężczyźni w Polsce mają szansę żyć w zdrowiu średnio zaledwie 59 lat – wynika z badań Eurostatu i Głównego Urzędu Statystycznego. To oznacza, że ostatnie 6 lat przed emeryturą pracują w gorszej kondycji. Dziś wiek emerytalny w Polsce wynosi dla mężczyzn 65 lat i 4 miesiące. Do 2020 r. zostanie wydłużony do 67 lat.

– Potrzebne będą dodatkowe środki z budżetu na opiekę zdrowotną, aby utrzymać pracowników w dobrej kondycji – twierdzi prof. Henryk Domański, socjolog z PAN. Chorowity pracownik to więcej zwolnień, a co za tym idzie – większe koszty dla budżetu państwa i pracodawców. Odczuje to cała gospodarka.

Szwedzi żyją w zdrowiu 71,1 roku, Grecy 66,4 roku, Maltańczycy 70,7 roku, a Irlandczycy, Hiszpanie i Brytyjczycy ponad 65 lat. Niedługi czas życia w zdrowiu Polaków wynika ze stanu opieki zdrowotnej i złych nawyków. Problemem jest kiepska profilaktyka zdrowotna. – Prewencja jest dużo tańsza niż leczenie, to udowodnione. Na tym polega idea zdrowia publicznego – mówi prof. Bogdan Wojtyniak z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

Nie mniej istotny jest też niezdrowy tryb życia. – W Polsce mamy jeszcze do czynienia z tradycyjnym sposobem myślenia o zdrowiu – ocenia dr Piotr Szukalski, socjolog z Uniwersytetu Łódzkiego. Jak wskazuje, wśród osób powyżej 40. roku życia stosunkowo mało jest tych, które dbają o zdrowie, właściwie się odżywiają, korzystają z ruchu i same stale się kontrolują. Mamy złe nawyki konsumpcyjne, czyli częściej nadużywamy alkoholu i palimy więcej papierosów.

Te problemy nie dotyczą Polek, one żyją w zdrowiu do 63. roku życia przy wieku emerytalnym wynoszącym nieco powyżej 60 lat. Zostanie on wydłużony do 67 lat, ale sukcesywnie, w ciągu 27 lat.

Chorowity pracownik to większe koszty dla firm i budżetu

W ostatnich dwóch dekadach przeciętne życie mężczyzn wydłużyło się w Polsce o blisko sześć lat – do nieco ponad 72 lat. A kobiet o ponad pięć lat – do prawie 81 lat. Otwarte jednak pozostaje pytanie o jego jakość. Stąd potrzeba zbadania, jaka jest średnia egzystencji człowieka, kiedy nie doskwierają mu schorzenia utrudniające funkcjonowanie.

Ten parametr nazwano życiem w zdrowiu. W ujęciu statystyków to takie życie, które jest wolne od ograniczeń w codziennej aktywności trwających przynajmniej pół roku, a spowodowanych przez problemy zdrowotne. Pod tym względem nie ma dla Polaków dobrych wiadomości.

Z badań GUS i Eurostatu wynika, że mężczyźni w naszym kraju mają szansę żyć w zdrowiu zaledwie nieco ponad 59 lat, choć wiek emerytalny w ich przypadku wynosi niemal 65,5 roku. Z kolei Polki ponad 63 lata, choć na emeryturę przechodzą dziś już w wieku nieco ponad 60 lat.

Kobiety kończące aktywność zawodową nie mają więc kłopotów w codziennym funkcjonowaniu ze względu na choroby i kiepską kondycję. W takiej samej sytuacji są mieszkanki 11 z 28 krajów UE, m.in. Bułgarii, Grecji, Litwy, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Włoch.

Ale za nieco ponad ćwierć wieku Polki będą mogły kończyć karierę dopiero w wieku 67 lat. Trudno dziś ocenić, w jakiej będą wówczas kondycji. Prawdopodobne jest jednak, że w momencie przejścia na emeryturę nie będzie ona gorsza niż obecnie. Głównie dlatego, że powinno się też wydłużać przeciętne życie kobiet w zdrowiu.

Unijni statystycy badają nie tylko średnią liczbę lat życia w zdrowiu dla całej populacji, lecz także to, jak długo Europejczycy mogą żyć w zdrowiu po przekroczeniu 65. roku życia. Okazało się, że przeciętnie 8,6 roku. Na w miarę komfortowe, wolne od zniedołężnienia życie największe szanse mają obywatele krajów nordyckich. Najdłużej takim stanem będą się cieszyć mieszkańcy nienależącej do UE Norwegii. Przeciętna Norweżka ma przed sobą 15,9 roku zdrowego życia, zaś Norweg – 14,7 roku. Niemal równie długo, bo przez 15,2 roku, zdrowiem będą się cieszyć Szwedki. Z wynikiem 13,9 roku niewiele ustępują im Szwedzi.

Polacy po przekroczeniu 65. roku życia nie będą w dobrej kondycji dłużej niż dekadę. Przeciętna Polka przeżyje w sprawności 8,3 roku, zaś Polak – 7,6 roku. Spośród badanych w naszym kraju seniorów w wieku 65–69 lat swój stan zdrowia jako dobry lub bardzo dobry oceniło zaledwie 20 proc. mężczyzn i 11 proc. kobiet. Z kolei w Unii taki dobrostan deklaruje odpowiednio 50 i 44 proc. ankietowanych seniorów. Zły stan zdrowia diagnozuje u siebie natomiast aż 1/3 Polaków i 36 proc. Polek. To wskaźnik dwukrotnie gorszy od średniej unijnej.

Wskaźniki podawane dla Polski mogą być jednak nieścisłe. Ustala się je bowiem na podstawie badań ankietowych, czyli subiektywnych odczuć. A według socjologa Piotra Szukalskiego nasi rodacy lubią narzekać na zdrowie, choć w rzeczywistości jego stan jest lepszy od deklarowanego. Jesteśmy więc w gorszej sytuacji niż mieszkańcy starych krajów UE, ale lepszej, niżby to wynikało z oficjalnych wskaźników.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

 • Michał(2013-11-14 08:07) Odpowiedz 00

  Powiedzmy sobie szczerze - osoby, o których mowa w artykule dorastały i spędziły młodość w PRLu i wątpię żeby w tym czasie dbały o zdrowie. Dlaczego? Bo w poprzednim ustroju dbanie o zdrowie nie było popularne. Polacy woleli napić się szemranej wódki ze szwagrem niż pobiegać po osiedlu wieczorem. Samo państwo tez się tym nie interesowało. A teraz? Wychodzi "szalona" młodość.
  Proponowałbym porównać Polaków z innymi nacjami, które przez 50 lat były pod jarzmem naszych socjalistycznych przyjaciół ze wschodu. Podejrzewam, że wyniki byłyby bardzo do siebie zbliżone.
  A porównania do Wielkiej Brytanii czy Norwegii robić za 30 lat, gdy będzie można wziąć pod uwagę pokolenie urodzone w wolnej Polsce.

 • NM(2013-11-14 12:11) Odpowiedz 00

  Należy wprowadzić zakaz łaczenia pracy i emerytury poza (niewielkimi i sporadycznymi) umowami o dzieło i na zlecenie. Przecież emerytura to świadczenie, a nie wypracowany kapitał. W budżetowce pracujący emeryci na L4 to plaga. Czy nikt nic nie może z tym zrobić? Przeciez po to jest emerytura, żeby mozna było spokojnie chorowac i dbać o zdrowie, a nie zajmować fikcyjnie etat i zgarniac podwojne pieniądze, kiedy młodsi koledzy ledwie wiąża koniec z końcem za głodowe pewnsje. i jeszcze za te fikcję ma im w przyszłości wzrosnąc emerytura. To państwo to zlodziej.

 • TED(2013-11-14 08:43) Odpowiedz 00

  Michale, myślę że jesteś w dużym błędzie. Pokolenie obecnych 70-60 latków pracowało w komunie a praca w tamtym czasie to była sielanka w porównaniu do obecnych obozów pracy. Wiem bo pracowałem i wtedy i teraz. Dzisiejsi 30-latkowie za 30 lat będą wrakami (jeżeli będą jeszcze żyć). Stres, zatrute jedzenie, brak opieki medycznej zrobi swoje. Popatrz gościu na młodych 30-letnich facetów – brzuchy jak balony, karczycha – cholesterol aż kipi. To są kandydaci na szybkie kalectwo i śmierć. Kiedyś w każdym zakładzie był lekarz a teraz?. Nie masz kasy to się nie leczysz. Owszem jest grupa zadbanych ludzi ale to tylko nieliczni, których na to stać. Ta szemrana wódka była sto razy lepsza niż twoje dzisiejsze zasrane piwo wyjawione ze wszelkich witamin i zabarwione żółcią bydlęcą. Widzę że TVN24 wyprał ci porządnie mózg. A zgadnij, dlaczego produkuje się proszki do prania inne dla Niemców a inne dla Polaków. Tego w TVN nie mówią. Tak więc nie pisz głupot.

 • Zuzanna(2013-11-14 21:28) Odpowiedz 00

  @ do Michała:) Źle wspominasz gabinety lekarskie w szkole? A ja wspominam z sentymentem gabinet dentystyczny w mojej szkole podstawowej. Plomba zrobiona w czwartej klasie szkoły podstawowej, tkwiła w zębie 28 lat! Powtórzę jeszcze raz 28 lat!
  Nie było szybkoobrotowych wiertarek. Dzisiaj za plombę płacę 160 PLN i po dwóch latach trzeba plombę wymienić ... bo się wypłukuje. Następuje wypłukanie kieszeni na kolejne 160 PLN. Od tamtej chwili minęło pół wieku, ale pamiętam nazwisko dentystki, która była tak rewelacyjna. To była Pani dr Klupa.

 • Tuskoebus(2013-11-14 17:40) Odpowiedz 00

  Choćbyście oślepli i oniemieli.
  To i tak robić będziecie do wieku 67 lat na moich uprzywilejowanych: rolników , górników , mundurowych , sędziów i prokuratorów.
  POtem dostaniecie jałmużnę z ZUS i OFE.

 • bieda polska(2013-11-14 16:25) Odpowiedz 00

  i mam pracować do 63 lat, no nie, jak ja już mając 54 lat jestem u skraju wytrzymałości, pieprzony rząd, młodzi nie maja pracy a starzy mają pracować, jak ja nienawidzę tego kraju, szkoda, ze bombiarza złapali

 • korina(2013-11-15 14:56) Odpowiedz 00

  A ludzie zwalniani z pracy jak mają dbać o siebie, kupić sobie lekarstwa, zdrowo się odżywiać, za co?

 • Nalezy podnieść wiek emerytalny do 90 lat?(2013-11-14 15:10) Odpowiedz 00

  Niech to całe społeczeństwo wyzdycha jeszcze przed pobieranie emerytury?
  Do tego dąży polska władza, podnosząc wiek emerytalny, ograniczając dostęp do słuzby zdrowia, bezrobocie a praca za grosze?
  W komunie polski naród zył w dobrobycie w porównaniu z obecnym czasem i dał sie nagrać debilom na gruszki na wierzbie.

 • Róża(2013-11-14 14:12) Odpowiedz 00

  NM - z ust mi wyjąłeś. Taka prawda, dość tych cwaniaczków prawie nie widuję ich w pracy, ciągle zwolnienia luksus a emeryturka, pensja i wygórowane nagrody, proszę bardzo. A młodzi bez pracy.

 • Róża(2013-11-14 14:08) Odpowiedz 00

  Przepraszam, zauważyliście Państwo, z boku podany jest wiek emerytalny w poszczególnych krajach, podobno już wszyscy podnieśli wiek emerytalny tak jak nasz rząd a to obok zestawienie wyraźnie pokazuje, że tylko w 7 krajach na 25 podanych. Czy my zawsze musimy być w czołówce. SKANDAL. Oszukali nas.

 • Tutejszy(2013-11-14 11:29) Odpowiedz 00

  Widzimy jak szkodliwe i bezsensowne było podywższenie wieku emerytalnego. Przez decyzje wrogów Narodu cierpieć będą i starzy i młodzi. Dla tych co za tym głosowali (PO+PSL+Palikociarnia) zakaz kandydowania do Sejmu RP a tych co wprowadzili TK.

 • rewizor(2013-11-14 08:48) Odpowiedz 00

  Michał-Twój wywód to kosmos z prostego powodu -to właśnie to społeczeństwo było,jest o wiele zdrowsze.Żywność w której chemii nie znalazłeś,ten tak dziś wg.Ciebie,ruch-bieganie po osiedlu-nikt nie praktykował mając wu-f w szkole,kolarstwo uliczne,piłka nożna od szkoły do klubu piłkarskiego.Nikt tak jak dziś przed komputerem nie siedział a badania lekarskie miał w szkole od pierwszej klasy.Dziś to Twoje "bieganie" ma efekt -80% dzieci ma wady kręgosłupa a 75 % dysleksję.Dlaczego to pokolenie umiera-Z dobrobytu jaki nam od 24 serwują

 • klakier(2013-11-14 11:17) Odpowiedz 00

  EMERYTURA /wiek emerytalny/ powinien być : 55 K/60 M lat życia, z ZAKAZEM dla pracujących Ludzi w wieku emerytalnym /powyżej/, pobierania emerytury i pensji. Emerytura jest dla Ludzi : chorych lub nie chcących już pracować, a mających przepracowane np. 25 lat i są w wieku emerytalnym. NALEŻY też wprowadzić /zlikwidować/ wszystkie TYPY umów o pracę, zastępując ją jedną o nazwie : UMOWA o PRACĘ. Taka umowa byłaby o-ZUS-owana, dla wszystkich, bez "socjalu", i z wypowiedzeniem 2 -tygodnie. Skończyć z WYKORZYSTYWANIEM Polskich pracowników i zmuszaniem ich do ucieczki z Polski, poza władze KLERYKAŁÓW.

 • jank(2013-11-14 10:20) Odpowiedz 00

  Rzetelny artykuł oparty o, wydaje się, wiarygodne materiały (dzis trudno oddzielić manipulowaną propagandę od obiektywnych danych). Polecam, można wysnuć ciekawe wnioski...

 • Na swiecie...(2013-11-14 09:49) Odpowiedz 00

  Na swiecie istnieje tendencja do wydluzania sie przecietnego zycia czlowieka, ale rownoczesnie wydluza sie 'okres w chorobie'.

  Jest to niedobry trend dla dlugowiecznych, ale rownoczesnie powinien on byc powaznym wezwaniem dla rzadow i organizacji dobrej dostepnosci calego spoleczenstwa do lekarza w ramach publicznych nakladow na zdrowie.

 • guru122(2013-11-14 09:49) Odpowiedz 00

  Szybko rozwijająca się gospodarka, ciężka pracapo 10-12h, powoduje szybsze "zużywanie się" ludzi. Fatalny dostęp do służby zdrowia, jej jakość i na ogół kiepskie w porównaniu z zachodnimi warunki pracy też zrobią swoje. To wszystko spowoduje, że Polacy zamiast tyrać do 67, będą uciekać na renty, co państwo mocno odczuje. Polska to kraj rozwijający się, gdzie jakość życia jest jeszcze relatywnie niska. Wydłużanie wieku emerytalnego w takich warunkach to jakieś nieporozumienie. Wiek emerytalny można wydłużać na zachodzie, gdzie już wszystko zbudowano a kolejne pokoleniaodcinająjuż tylko kupony z rozwiniętych silnych gospodarek nie musząc pracować ponad siły. W Polsce wiek emerytalny powinien wynosić 60 lat dla obu płci. Nie muszę chyba również przypominać o tym, że dłużej pracujący ludzie blokują stanowiska młodym, co powiększa bezrobocie i sprzyja emigracji. Politycy bezmyślnie wydłużając wiek emerytalny do 67 lat strzelili sobie i nam wszystkim w kolano.

 • qwerty(2013-11-14 09:29) Odpowiedz 00

  Niemcy i Niemki w gorszej kondycji zdrowotnej niż Polki i Polacy ? Upadł mit o niemieckim zdrowiu dzieki podrózom zagranicznym i wygodnemu zyciu. NIEMCY HARUJĄ a nie pracują ! Ich podróze to głupi mit !

 • Michał(2013-11-14 09:23) Odpowiedz 00

  Wy chyba żyliście w innej komunie niż ja. Żywność bez chemii w PRLu? Haha o słodka niewiedzy! Chyba nie zdajecie sobie sprawy z czego było robione to co "powszechnie" było dostępne w sklepach. Tak jakby chemia nagle znalazła się w sklepach dopiero po upadku ustroju. Ot naiwność.
  Lekarz w każdym zakładzie pracy? Owszem. Zwykle dobry na tyle, żeby przepisać kapcie i wystawić lewe zwolnienie. Podobnie lekarska opieka w szkole. Po tych zabiegach leczyłem się w dorosłym życiu dość długo. To była dopiero droga do kalectwa.
  BtW, TVN24 nie oglądam bo nawet nie odbieram. Zresztą nie mam czasu na telewizję. Wolę pobiegać wieczorem i dotlenić samodzielnie myślący mózg. :-)

 • Ferdek(2013-11-14 09:20) Odpowiedz 00

  Ten Michałek to pewno dzieciak, nikt dorosły takich głupot by nie pisał.
  W wojsku ZSW codziennie była zaprawa poranna (to nie to samo co zaprawa murarska tyklo taki WF, to dla Michałka aby wiedział , zapewne w szkole tego nie uczą). Co do wędlin to produkcja opierała się na PN( Polska Norna) odstępstwa od niej były surowo karane ,do kary smierci włącznie.Co do wolnej Polski , Michałku tu też widze braki z takiego przedmiotu jak historia, ale to juz inna bajka.

 • Ben(2013-11-14 09:04) Odpowiedz 00

  Całkowicie popieram Teda. poz 2. Te czasy przeżyłem i wiem jak było a historią się nadal manipuluje jak dawniej , media ciągle mówiły o obozach koncentracyjnych Oświęcim itd a obecnie ciągle Katyń i Smoleńsk tak że media w dużym stopniu manipulują społeczeństwem nie podając prawdy .To tak samo jak ciągłe manipulowanie młodym społeczeństwem że muszą pracować na emerytów chyba że rządzących i z grup uprzywilejowanych bo pozostali na swoje emerytury zapracowali a ile nie doczekało tych emerytur i gdzie te pieniądze które odkładali ?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane