statystyki

Świadczenia pielęgnacyjne: projekt zmian we wsparciu opiekunów osób niepełnosprawnych trafił do konsultacji

31.10.2013, 17:22; Aktualizacja: 31.10.2013, 18:50
 • Wyślij
 • Drukuj
Niepełnosprawni

Niepełnosprawniźródło: ShutterStock

Ujednolicenie zasad przyznawania świadczeń pielęgnacyjnych, opłacanie składek za osoby pobierające świadczenia, zróżnicowana wysokość wsparcia oraz okresowa weryfikacja przyznawanej pomocy – m.in. takie rozwiązania przewiduje projekt zmian u ustawie o wsparciu opiekunów osób niepełnosprawnych przygotowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, opublikowany na stronie internetowej resortu. Ministerstwo przygotowało zmiany po tym, jak RPO zaskarżył przepisy pozbawiające ponad 100 tys. osób prawa do świadczenia pielęgnacyjnego.

reklamareklama


Na wartość wsparcia dla opiekunów osób szczególnie wymagających opieki składają się świadczenie pielęgnacyjne, a także opłacanie składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz na ubezpieczenie zdrowotne. Projekt zakłada ujednolicenie zasad i kryteriów przyznawania świadczenia. Wprowadza standaryzację zakresu potrzebnej opieki i dostosowanej do niej wysokości świadczeń.

Ministerstwo proponuje wprowadzenie jednego rodzaju świadczenia (świadczenia pielęgnacyjnego) dla wszystkich opiekunów zajmujących się niepełnosprawnym członkiem rodziny, bez względu na wiek powstania niepełnosprawności osoby nad którą sprawowana jest opieka.

Świadczenie przyznawane będzie zarówno w przypadku rezygnacji przez opiekuna z pracy w związku ze sprawowaniem opieki, jak i w przypadku niepodejmowania przez niego zatrudnienia. Zniknie także kryterium dochodowego.

Projekt wprowadza ocenę (w oparciu o pięciostopniową skalę), w jakim zakresie niepełnosprawny potrzebuje opieki. Ocena dokonywana będzie przez Wojewódzki Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Na podstawie informacji z Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych oraz Departamentu Orzecznictwa Lekarskiego ZUS opierających się na doświadczeniach ze stosowania skali Barthel, szacuje się, że ok. 60 proc. osób legitymujących się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami, otrzyma pozytywną ocenę co do konieczności sprawowania opieki.

Opiekun będzie kontrolowany, czy faktycznie sprawuje opiekę nad niepełnosprawnym - na etapie przyznawania świadczenia oraz co 6 miesięcy będzie podawany wywiadowi.

Wysokość wsparcia będzie zróżnicowana. Kwota najniższego wsparcia (za uzyskanie pierwszego stopnia) wynosić będzie 846,42 zł (z tego 620 zł wysokość świadczenia pielęgnacyjnego i 226,42 wysokość składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne). Najwyższa kwota wsparcia (za piąty stopień) odnosić się będzie do poziomu najniższego wynagrodzenia i wynosić będzie w 2017 r. ok. 2000 zł (w tym wysokość świadczenia pielęgnacyjnego 1465 zł). Między kwotą najniższą a najwyższą będą trzy pośrednie poziomy wysokości świadczenia.

Proces dochodzenia do maksymalnej wysokości wsparcia (w tym wysokości świadczenia) odpowiadającej wysokości minimalnego wynagrodzenia zostanie rozłożony na okres czterech lat - od 2014 r. do 2017 r. Maksymalna wysokość wsparcia w poszczególnych latach miałaby wynosić około:

1) w roku 2014 – 1229 zł (w tym 900 zł wysokość świadczenia),

2) w roku 2015 – 1560 zł (w tym 1150 zł wysokość świadczenia),

3) w roku 2016 – 1775 ( w tym 1300 zł wysokość świadczenia),

4) od roku 2017 – 2000 zł (w tym 1465 zł wysokość świadczenia).

Wprowadzona zostanie okresowa weryfikacja oceny i wysokości wsparcia. Opinia w sprawie konieczności sprawowania opieki wydawana będzie, co do zasady, na czas określony. W wyjątkowych przypadkach (ze względu na stan zdrowia) bezterminowo. Świadczenia pielęgnacyjne przyznawane będą nie dłużej niż na czas ważności powyższej opinii.

Za osoby pobierające świadczenie tak jak obecnie opłacane będą składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i zdrowotne od kwoty otrzymywanego świadczenia;

Zachowane zostaną prawa nabyte. Osobom dotychczas otrzymującym świadczenie pielęgnacyjne i specjalny zasiłek opiekuńczy zachowuje się te uprawnienia do czasu trwania ważności decyzji (w niektórych przypadkach świadczenie pielęgnacyjne jest przyznane bezterminowo) w dotychczasowej wysokości, z możliwością weryfikacji tego prawa i uzyskania korzystniejszych warunków w przypadku spełniania nowych zasad.

Zobacz projekt ustawy wraz z uzasadnieniem:

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


 • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:gazetaprawna.pl

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 31

 • 1: Marca z IP: 83.22.212.* (2013-10-31 19:38)

  W proponowanych zmianach ustawy o świadczeniach wszystko wygląda zbyt pięknie, aby to było prawdziwe. Nie trzeba było szanowni rządzący wprowadzić takich zmian rok wcześniej, zamiast pozbawiać opiekunów ON świadczeń pielęgnacyjnych? A przechodząc do sedna sprawy, to w jaki sposób chcą weryfikować osoby chore psychicznie? Bo chyba nie skalą Barthel, która nie ma zastosowaniu u osób cierpiących na choroby psychiczne. Chcemy wiedzieć więcej, bo takie pobieżne informacje niewiele mówią. Tym bardziej, że według nowej ustawy tylko 60% opiekunów osób ze znaczną niepełnosprawnością ma otrzymać świadczenie pielęgnacyjne

 • 2: Ewa z IP: 194.24.244.* (2013-10-31 19:56)

  I jak to wszystko rozumiec ? Czy oznacza to ,że inwalia z 1 grupą niepełnosprawności będzie miał automatycznie przyznane takie świadczenie dla swojego opiekuna ? Bo co tu można badac jak ktos ma 1 grupe ,czyli wymaga opieki ,a to wszystko tłumaczy.Ale ci co wymyslaja te przepisy ,najprostsza rzecz potrafią zagmatwać . Takie innowacje dot .nowych przepisów przyznawania świadczeń pielegnacyjnych powinny być opracowane w najdrobniejszych szczegółach a dopiero potem wprowadzane w życie ,a nie w tak haniebny sposób .Zostawić chorych ,niepełnosprawnych samych sobie ,a właściwie ich opiekunom. To eksperyment na żywym organizmie .!!! Ale jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze,tylko szkoda ,że kosztem najsłabszych!!!

 • 3: placek z IP: 178.183.136.* (2013-10-31 20:26)

  Nadal publiczne pieniadze będa trafiać tam, gdzie nie powinny. Osoby, które nabyły wcześniej prawo do swiadczenia nadal będą je otrzymywać jak wynika z projektu. Znam osobę, która "opiekuje się" matką i pobierała to świadczenie przed wprowadzeniem zmian. Po zmianach dot. kryterium dochodowego straciła to świadczenie ale jak wynika z projektu znów je odzyska. Ta osoba to alkoholik, który większość życia nie pracował i był na utrzymaniu matki. Gdy on pije matka ze znacznym stopniem niepełnosprawności samodzielnie nosi węgiel w wiadrach a gdy jest trzeźwy, co zdarza się rzadko prowadzi matkę pod rekę, aby pracownik socjalny ops widział, że się nią należycie opiekuje. Nie piszę tego z jakiejś zawiści tylko po to by uzmysłowic niektórym, że w tym kraju wiele środków, trafia tam, gdzie nie powinno. Mnóstwo publicznych pieniedzy jest marnotrawionych a wywiad raz na 6 miesięcy to dla mnie śmiech. Nie rozumiem też dlaczego opiekunowie mają być zwolnieni z opłaty abonamentu rtv !!! Usunięcie kryterium dochodowego to też błąd, bo wielu stać na zapłacenie opiekunki. Pieniądze publiczne dobrze się wydaje.

 • 4: lila z IP: 31.0.227.* (2013-10-31 20:50)

  a co z rolnikami???

 • 5: jaś z IP: 185.4.213.* (2013-10-31 21:04)

  Wynagradzając opiekunów rząd właściwie mało traci , bo te pieniążki do niego w części wrócą w formie podatku vat, chyba 23 procent.Jednocześnie zwiększą się obroty w sklepach,w usługach tym samym wzrośnie produkcja, spadnie bezrobocie. Ja jeszcze opiekunom dał bym normalną pensję i od tego odciągał podatek pit.Tak się nie raz zastanawiam czy rządzi ekonomista czy ekonom.

 • 6: jaś z IP: 185.4.213.* (2013-10-31 21:10)

  z rolnikami i nie tylko to trzeba dokładnie przeczytać ustawę ,bo część ustaw ma wejść 1 listopada 2014r. tu prośba do pracowników portalu o wyjaśnienie poniższego zapisu, bo do tego to już trzeba prawnika.
  Art. 13. Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2014 r., z wyjątkiem
  art. 1 pkt 2 i 4 lit. f, art. 3, art. 5, art. 6, art. 7 pkt 2, art. 8 i art. 9,
  które wchodzą w życie z dniem 1 listopada 2014 r.

 • 7: kazik z IP: 78.8.4.* (2013-10-31 21:51)

  "Wprowadzona zostanie okresowa weryfikacja oceny i wysokości wsparcia. Opinia w sprawie konieczności sprawowania opieki wydawana będzie, co do zasady, na czas określony." Czyli bezustanne bieganie na kolejne komisje ?

 • 8: Marca z IP: 83.22.212.* (2013-10-31 21:54)

  Jeśli chodzi o rolników, to aby otrzymali św.pielęgnacyjne wg. nowej ustawy muszą zaprzestać prowadzenia gospodarstwa rolnego lub zaprzestać wykonywania pracy w gospodarstwie rolnym. Teoretycznie ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2014r. To jest dopiero projekt, wydaje się jeszcze niedopracowany. Od listopada 2014r wchodzą w życie niektóre artykuły tej ustawy, ale nie dotyczące świadczeń piel., ale spraw pomocy alimentacyjnej i innego brzmienia części niektórych artykułów nowej ustawy

 • 9: Dana z IP: 83.27.101.* (2013-10-31 22:56)

  Ale zadnych zmian nie zauwazylam, w zwiazku z wychowywaniem dwojki niepelnosprawnych dzieci w jednym domu wymagajacych opieki 24h/dobe. Czyli zostaje to samo: 2 chorych dzieci=jedno świadczenie pielegnacyjne.

 • 10: Wściekła na PO z IP: 79.191.2.* (2013-11-01 08:55)

  Komisje wojewódzkie czyli szukaj wiatru w polu bo jak mam tam dowieź męża który boi sie pociągów a do tego jest chory psychicznie i ta słynna skala Barthel nie ocenia schizofreników ! Wyobrażam sobie jak tłumy opiekunów oblega urząd wojewódzki we Wrocławiu i z całego Dolnego Śląska ludziska zjeżdżają by odzyskać choć nadzieję na życie za grosze i te wywiady co 6 miesięcy a co to My opiekunowie to Patologia ?

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama