statystyki

Świadczenia pielęgnacyjne: projekt zmian we wsparciu opiekunów osób niepełnosprawnych trafił do konsultacji

31.10.2013, 17:22; Aktualizacja: 31.10.2013, 18:50
Niepełnosprawni

Niepełnosprawniźródło: ShutterStock

Ujednolicenie zasad przyznawania świadczeń pielęgnacyjnych, opłacanie składek za osoby pobierające świadczenia, zróżnicowana wysokość wsparcia oraz okresowa weryfikacja przyznawanej pomocy – m.in. takie rozwiązania przewiduje projekt zmian u ustawie o wsparciu opiekunów osób niepełnosprawnych przygotowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, opublikowany na stronie internetowej resortu. Ministerstwo przygotowało zmiany po tym, jak RPO zaskarżył przepisy pozbawiające ponad 100 tys. osób prawa do świadczenia pielęgnacyjnego.

Reklama


Reklama


Na wartość wsparcia dla opiekunów osób szczególnie wymagających opieki składają się świadczenie pielęgnacyjne, a także opłacanie składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz na ubezpieczenie zdrowotne. Projekt zakłada ujednolicenie zasad i kryteriów przyznawania świadczenia. Wprowadza standaryzację zakresu potrzebnej opieki i dostosowanej do niej wysokości świadczeń.

Ministerstwo proponuje wprowadzenie jednego rodzaju świadczenia (świadczenia pielęgnacyjnego) dla wszystkich opiekunów zajmujących się niepełnosprawnym członkiem rodziny, bez względu na wiek powstania niepełnosprawności osoby nad którą sprawowana jest opieka.

Świadczenie przyznawane będzie zarówno w przypadku rezygnacji przez opiekuna z pracy w związku ze sprawowaniem opieki, jak i w przypadku niepodejmowania przez niego zatrudnienia. Zniknie także kryterium dochodowego.

Projekt wprowadza ocenę (w oparciu o pięciostopniową skalę), w jakim zakresie niepełnosprawny potrzebuje opieki. Ocena dokonywana będzie przez Wojewódzki Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Na podstawie informacji z Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych oraz Departamentu Orzecznictwa Lekarskiego ZUS opierających się na doświadczeniach ze stosowania skali Barthel, szacuje się, że ok. 60 proc. osób legitymujących się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami, otrzyma pozytywną ocenę co do konieczności sprawowania opieki.

Opiekun będzie kontrolowany, czy faktycznie sprawuje opiekę nad niepełnosprawnym - na etapie przyznawania świadczenia oraz co 6 miesięcy będzie podawany wywiadowi.

Wysokość wsparcia będzie zróżnicowana. Kwota najniższego wsparcia (za uzyskanie pierwszego stopnia) wynosić będzie 846,42 zł (z tego 620 zł wysokość świadczenia pielęgnacyjnego i 226,42 wysokość składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne). Najwyższa kwota wsparcia (za piąty stopień) odnosić się będzie do poziomu najniższego wynagrodzenia i wynosić będzie w 2017 r. ok. 2000 zł (w tym wysokość świadczenia pielęgnacyjnego 1465 zł). Między kwotą najniższą a najwyższą będą trzy pośrednie poziomy wysokości świadczenia.

Proces dochodzenia do maksymalnej wysokości wsparcia (w tym wysokości świadczenia) odpowiadającej wysokości minimalnego wynagrodzenia zostanie rozłożony na okres czterech lat - od 2014 r. do 2017 r. Maksymalna wysokość wsparcia w poszczególnych latach miałaby wynosić około:

1) w roku 2014 – 1229 zł (w tym 900 zł wysokość świadczenia),

2) w roku 2015 – 1560 zł (w tym 1150 zł wysokość świadczenia),

3) w roku 2016 – 1775 ( w tym 1300 zł wysokość świadczenia),

4) od roku 2017 – 2000 zł (w tym 1465 zł wysokość świadczenia).

Wprowadzona zostanie okresowa weryfikacja oceny i wysokości wsparcia. Opinia w sprawie konieczności sprawowania opieki wydawana będzie, co do zasady, na czas określony. W wyjątkowych przypadkach (ze względu na stan zdrowia) bezterminowo. Świadczenia pielęgnacyjne przyznawane będą nie dłużej niż na czas ważności powyższej opinii.

Za osoby pobierające świadczenie tak jak obecnie opłacane będą składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i zdrowotne od kwoty otrzymywanego świadczenia;

Zachowane zostaną prawa nabyte. Osobom dotychczas otrzymującym świadczenie pielęgnacyjne i specjalny zasiłek opiekuńczy zachowuje się te uprawnienia do czasu trwania ważności decyzji (w niektórych przypadkach świadczenie pielęgnacyjne jest przyznane bezterminowo) w dotychczasowej wysokości, z możliwością weryfikacji tego prawa i uzyskania korzystniejszych warunków w przypadku spełniania nowych zasad.

Zobacz projekt ustawy wraz z uzasadnieniem:

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

 • jestem za(2013-11-11 11:09) Odpowiedz 00

  Z całym szacunkiem dla wszystkich opiekunów osób niepełnosprawnych pozwolę sobie wtrącić swoje zdanie. Mam dwoje dzieci nieełnosprawnych w tym jedną ze znacznym stopniem niepełnosprawności , wymagająca opieki całodobowej oraz w rodzinie osoby z 1 grupą inwalidzką. Porównuję moje dziecko przy którym muszę wszystko robić ( łacznie z myciem i podcieraniem zadka) z teściem, który jest po udarze ale porusza sie samodzielnie o kuli i mimo wieku wszystko przy sobie zrobi, sam wszystko sobie załatwia a nawet ugotuje a wg aktualnych orzeczeń bez problemu i na niego ktoś z rodziny mógłby starać sie o specjalny zasiłek opiekuńczy. Uważam ze opiekunowie, którzy muszą żyć z niepełnosprawnym i za niepełnosprawnego ( uwierzcie mi, nie mając często czasu na własne zycie ) powinni być szczególnie docenieni. Nie zawsze znaczny stopiń, 1 grupa inwalidzka odzwierciedla stopień koniecznej opieki.

 • kazik(2013-10-31 21:51) Odpowiedz 00

  "Wprowadzona zostanie okresowa weryfikacja oceny i wysokości wsparcia. Opinia w sprawie konieczności sprawowania opieki wydawana będzie, co do zasady, na czas określony." Czyli bezustanne bieganie na kolejne komisje ?

 • niepelnosprawny.(2014-02-06 22:49) Odpowiedz 00

  niepelnosprawni czekaja na czsyjak na ukrainie bopiero tusk sral i jegi rzad z strachu owlasna dupe...

 • Roman(2014-04-02 20:03) Odpowiedz 00

  Teraz to wszystkie dzieci sie znalazly zeby sie opiekowac bo jak nie pracuja to dostana pieniadze a nie zawsze maja trudna sytuacje materialna ale teraz nalezy sie to czemu nie skorzystac.

 • Benia(2014-04-02 19:58) Odpowiedz 00

  Aja mysle ze opiekunem jest tylko osoba wspollnie zamieszkuje z osoba niepelnosprawna !!!

 • opiekunka(2014-01-03 17:43) Odpowiedz 00

  witam czyli dopiero w listopadzie 2014r można będzie się ubiegać o te świadczenia pielęgnacyjne na osobę niepełnosprawną i czy może to być np opieka synowej nad teściową

 • ANNA(2013-12-02 20:49) Odpowiedz 00

  A CO RODZICAMI DZIECI UPOSLEDZONYCH INTELEKTUALNIE , BO TOCO CZYTAM TO CHORE TA SKALA NIE JEST DLA LUDZI UPOSLEDZONYCH .

 • Wanda(2014-01-30 09:58) Odpowiedz 00

  jeżeli wprowadza się ilość czasu do opieki nad niepełnosprawnym tzn.1/4 etatu 1/2 lub 3/4 należy dać opiekunowi możliwość zarobku. w pozostałej
  części tej już niekoniecznej opiekę przejmie MOPS ,możliwe że ktoś z Urzędu
  Marszałkowskiego .Inaczej opiekun na głodowym świadczeniu ,sam będzie wymagał opieki.

 • jola(2013-11-27 10:25) Odpowiedz 00

  a rolnik moze dostac pielegnacyjne prosze o odpowiec

 • danuta(2013-12-17 14:45) Odpowiedz 00

  wszyscy,którzy utracili świadczenie pielęgnacyjne od 1 lipca 2013r z powodu wygaśnięcia decyzji,ustawy rządowej,art11itd...,aniedostali specjalnego zasiłku opiekuńczego,a posiadają orzeczenie o niepełnosprawności znacznej z koniecznością stałej opieki na czas nieokreślony powinni mieć tez przywrócone świadczenie pielęgnacyjne automatycznie,bez oceniania żadnych stopni,ze względu na prawa wcześniej nabyte,powinni też zachować prawo do św. pielęg.,bez ubiegania się na nowo,jaka to sprawiedliwość,jeśli Trybunał Konstytucyjny uznał to za niezgodne z Konstytucją,cico mieli orzeczenia na czas nieokreślony iswiadcz. pielęg. do1lipca2013r.,bez względu czy dostali specjalny zasiłek opiekuńczy cz nie,powinni zachować prawo nadal do świadczenia pielęgnacyjnego,bez nowych praw,gdyż tu też jest jak najbardziej utrata prawa nabytego,z powodu rządowej ustawy owygaśnięciu decyzji świadcz. pielęg.,jakie to znów ograniczanie,uzależnianie od specjalnego zasiłku opiekuńczego,jak oddac, to wszystkim prawo,a nie znów dyskryminacja

 • dorota(2013-11-19 18:35) Odpowiedz 00

  witam.Mam pytanie może ktos z państwa mi odpowie.Opiekowałam sie mężem do 30 stycznia 2013 r bo dotego czasu miał przyznany znaczny stopien.Po komisji przedłużyli mu jeszcze na rok.A dlaczego mnie nie przedłużyli świadczenia do końca czerwca tylko zabrali z koncem stycznia. Przeciez to byla ciaglośc opieki.

 • lawiah(2013-11-07 16:34) Odpowiedz 00

  Zasiłek pielęgnacyjny 153zł - powinien być nazwany - na otarcie łez -...
  W czym to ma pomóc takiej osobie jak ja - znaczny stopień niepełnosprawności, astma, napadowe migotania przedsionków, łuszczycowe zapalenie stawów, niewydolność krążeniowa , przepuklina przełyku przy tym 850zł renty rodzinnej... Czy któryś z posłów (zdrowych) wyżyłby za to???

 • Urzędas gminny(2013-11-16 21:54) Odpowiedz 00

  Do "jestem za". Taki jest cel zmian - pomagać najbardziej potrzebującym, po prostu przy mizerii pieniędzy w budżecie trzeba zweryfikować świadczenia i dać je naprawdę potrzebującym wsparcia - przecież to są większe pieniądze niż dotychczas, a podnoszą larum roszczeniowcy.

 • Dana(2013-10-31 22:56) Odpowiedz 00

  Ale zadnych zmian nie zauwazylam, w zwiazku z wychowywaniem dwojki niepelnosprawnych dzieci w jednym domu wymagajacych opieki 24h/dobe. Czyli zostaje to samo: 2 chorych dzieci=jedno świadczenie pielegnacyjne.

 • Marca(2013-10-31 21:54) Odpowiedz 00

  Jeśli chodzi o rolników, to aby otrzymali św.pielęgnacyjne wg. nowej ustawy muszą zaprzestać prowadzenia gospodarstwa rolnego lub zaprzestać wykonywania pracy w gospodarstwie rolnym. Teoretycznie ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2014r. To jest dopiero projekt, wydaje się jeszcze niedopracowany. Od listopada 2014r wchodzą w życie niektóre artykuły tej ustawy, ale nie dotyczące świadczeń piel., ale spraw pomocy alimentacyjnej i innego brzmienia części niektórych artykułów nowej ustawy

 • jaś(2013-10-31 21:10) Odpowiedz 00

  z rolnikami i nie tylko to trzeba dokładnie przeczytać ustawę ,bo część ustaw ma wejść 1 listopada 2014r. tu prośba do pracowników portalu o wyjaśnienie poniższego zapisu, bo do tego to już trzeba prawnika.
  Art. 13. Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2014 r., z wyjątkiem
  art. 1 pkt 2 i 4 lit. f, art. 3, art. 5, art. 6, art. 7 pkt 2, art. 8 i art. 9,
  które wchodzą w życie z dniem 1 listopada 2014 r.

 • ela(2013-11-02 08:41) Odpowiedz 00

  Czy koniecznie musi opieke sprawowac członek rodziny,czy też może inna zupełnie osoba młoda silna i zdrowa. bo ja dziekuje .ta ustawa nie dla mnie.ludzie woleli by iśc do pracy,sa umęczone,pracą .a po pracy schorowanym rodzicem,co nie daj boże psychicznie chory,pomyslcie Wy urzędnicy nad losem opiekunów,ni e róbcie sobie nowych inwalidów ,tak sie nie da,żeby pracowac na dwa etayt.cały dzień przebywac z psychcznie corą matka, człowiek sam dostanie wariacji, Mam zrezygnować z lepszej pensji i iść za te marne grosze ,wtedy na nic nie starczy,

 • jaś(2013-10-31 21:04) Odpowiedz 00

  Wynagradzając opiekunów rząd właściwie mało traci , bo te pieniążki do niego w części wrócą w formie podatku vat, chyba 23 procent.Jednocześnie zwiększą się obroty w sklepach,w usługach tym samym wzrośnie produkcja, spadnie bezrobocie. Ja jeszcze opiekunom dał bym normalną pensję i od tego odciągał podatek pit.Tak się nie raz zastanawiam czy rządzi ekonomista czy ekonom.

 • lila(2013-10-31 20:50) Odpowiedz 00

  a co z rolnikami???

 • placek(2013-10-31 20:26) Odpowiedz 00

  Nadal publiczne pieniadze będa trafiać tam, gdzie nie powinny. Osoby, które nabyły wcześniej prawo do swiadczenia nadal będą je otrzymywać jak wynika z projektu. Znam osobę, która "opiekuje się" matką i pobierała to świadczenie przed wprowadzeniem zmian. Po zmianach dot. kryterium dochodowego straciła to świadczenie ale jak wynika z projektu znów je odzyska. Ta osoba to alkoholik, który większość życia nie pracował i był na utrzymaniu matki. Gdy on pije matka ze znacznym stopniem niepełnosprawności samodzielnie nosi węgiel w wiadrach a gdy jest trzeźwy, co zdarza się rzadko prowadzi matkę pod rekę, aby pracownik socjalny ops widział, że się nią należycie opiekuje. Nie piszę tego z jakiejś zawiści tylko po to by uzmysłowic niektórym, że w tym kraju wiele środków, trafia tam, gdzie nie powinno. Mnóstwo publicznych pieniedzy jest marnotrawionych a wywiad raz na 6 miesięcy to dla mnie śmiech. Nie rozumiem też dlaczego opiekunowie mają być zwolnieni z opłaty abonamentu rtv !!! Usunięcie kryterium dochodowego to też błąd, bo wielu stać na zapłacenie opiekunki. Pieniądze publiczne dobrze się wydaje.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane