statystyki

Rząd naprawia błąd. W 2014 roku rodziny chorych odzyskają świadczenia opiekuńcze

autor: Michalina Topolewska15.10.2013, 07:19; Aktualizacja: 15.10.2013, 08:15
 • Wyślij
 • Drukuj
Pieniądze za opiekę

Pieniądze za opiekęźródło: DGP

O nowe świadczenie pielęgnacyjne będzie mógł wystąpić każdy opiekun niepełnosprawnego. Wysokość świadczenia pielęgnacyjnego będzie uzależniona od poziomu niesamodzielności. Określi ją specjalna pięciostopniowa skala.

reklamareklama


Rząd od lipca zafundował 100 tys. osób jazdę bez trzymanki i pozbawił je świadczenia pielęgnacyjnego. Teraz próbuje z ewidentnej wpadki wyjść z twarzą. Zapowiada więc zmianę przepisów. DGP dowiedział się, że resort pracy przygotowuje projekt, który zakłada, że wszyscy niepracujący opiekunowie niepełnosprawnych członków rodziny będą mogli ponownie ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne. To nie koniec nowości.

– Wysokość świadczenia będzie zróżnicowana, a osoba wymagająca opieki będzie musiała się poddać dodatkowemu badaniu określającemu poziom jej niesamodzielności w pięciostopniowej skali – mówi DGP Elżbieta Seredyn, wiceminister pracy i polityki społecznej.

Od wyniku będzie zależeć wysokość świadczenia. Najniższe wyniesie 820 zł. Maksymalna wielkość wciąż jest ustalana.

Zgodnie z tym, co obiecywał w marcu premier, świadczenie dla opiekunów zajmujących się dziećmi z najcięższym uszczerbkiem zdrowia (od 80 do 100 proc. niesamodzielności) będzie wzrastać, tak aby w 2018 r. osiągnąć poziom najniższej pensji (obecnie 1600 zł).

Na nowe przepisy czekają szczególnie te osoby, które zostały pozbawione wsparcia, mimo że nie pracują, bo opiekują się niepełnosprawnym członkiem rodziny. Nie dostają pieniędzy, bo większość z nich nie spełnia też warunków do uzyskania specjalnego zasiłku opiekuńczego. Ich dochody przekraczają bowiem 623 zł na osobę w rodzinie. Nie mogą też wykazać, że zrezygnowały z pracy, aby zajmować się niepełnosprawnym. Dlatego prawo do specjalnego zasiłku w pierwszym półroczu uzyskało zaledwie tysiąc osób.

Wyższa pomoc

Rząd zdecydował się na jego wprowadzenie od stycznia br., dzieląc osoby mogące się dotychczas starać o świadczenie pielęgnacyjne na dwie grupy. Świadczenie pielęgnacyjne zachowali głównie rodzice posiadający niepełnosprawne dzieci, a dla pozostałych wprowadzony został specjalny zasiłek opiekuńczy. Problem w tym, że konieczność wykazania faktycznej rezygnacji z pracy i spełnianie kryterium dochodowego uczyniło uzyskanie go praktycznie niemożliwym.

– Jego przyznanie opierało się też na uznaniowości ze strony gminy, dlatego rezygnacja z niego jest dobrym rozwiązaniem – wskazuje Halina Pietrzykowska, kierownik działu świadczeń rodzinnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Białymstoku.

Beata Bonk, kierownik działu świadczeń OPS w Gliwicach, dodaje, że zróżnicowanie wysokości wsparcia jest lepszym pomysłem niż kierowanie jej w jednej kwocie do wszystkich opiekunów ze względu na różny zakres pomocy, której wymaga osoba niepełnosprawna.

– Jeżeli najniższe świadczenie miałoby wynosić 820 zł miesięcznie, to na zmianie zyskają otrzymujący specjalny zasiłek opiekuńczy, którym teraz przysługuje 520 zł – wylicza Halina Pietrzykowska

Elżbieta Seredyn, wiceminister pracy i polityki społecznej, zapowiada też, że o poziomie niesamodzielności będą decydować dwuosobowe składy orzecznicze działające przy wojewódzkich zespołach ds. orzekania o niepełnosprawności.

– Będą oni stosować opracowaną przy współpracy ze specjalistami pięciostopniową skalę. Została ona oparta na skali Barthela, nie jest jednak jej wiernym odzwierciedleniem – dodaje.

Skala ta, stosowana m.in. przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki długoterminowej, służy głównie do oceny samodzielności ruchowej.

Dotacja na zasiłki

Zanim jednak nowelizacja ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 139, poz. 992 z późn. zm.) wejdzie w życie, rząd nie przewiduje wprowadzenia specjalnej rekompensaty dla osób, które od lipca w ogóle nie otrzymują pomocy. Problem ten dotyczy ponad 100 tys. opiekunów, którzy do końca czerwca byli objęci okresem przejściowym, a potem nie zyskali prawa ani do świadczenia pielęgnacyjnego, ani specjalnego zasiłku pielęgnacyjnego.

Jednak jak tłumaczy Elżbieta Seredyn, osoby te mogą starać się o zasiłki z pomocy społecznej. Po tym, jak we wrześniu resort finansów i sejmowa komisja finansów publicznych wydały pozytywną decyzję co do zmiany przeznaczenia części środków zgromadzonych w rezerwach celowych będących do dyspozycji resortu pracy, do gmin trafiły dodatkowe pieniądze na dofinansowanie wypłaty zasiłków stałych i okresowych.

– 9 października skierowałam do wojewodów pismo, które mieli przekazać do gmin. Zwracam się w nim do ośrodków pomocy społecznej o to, aby mając na względzie trudną sytuację tych rodzin, zbadały możliwość udzielenia im wsparcia systemu pomocy społecznej – wyjaśnia Elżbieta Seredyn.

Taka pomoc miałaby polegać na przyznaniu w szczególności zasiłku celowego, sfinansowaniu składek na ubezpieczenia emerytalno-rentowe, a w uzasadnionych przypadkach, gdy rodzina przekracza kryterium dochodowe, specjalnego zasiłku celowego.

Nie oznacza to jednak gwarancji uzyskania świadczeń.

– Decydujące znaczenie ma dla nas spełnienie przesłanek wynikających z ustawy o pomocy społecznej. Zresztą część tych osób już się do nas zgłosiła o wsparcie, musimy jednak mieć na uwadze to, że są jeszcze inne grupy rodzin, które też potrzebują świadczeń, zwłaszcza z powodu nadchodzącej zimy – informuje Anna Kwaśniewska, dyrektor MOPR w Koninie.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 88

 • 1: gosc z IP: 193.238.12.* (2015-11-23 16:53)

  rzad beata szydlo zmieni przepisy kodeksu opiekunczego i rodzinnego zmieni caly kodeks rodzinny i opiekunczy zmienij na nowo wprowadzij zmiany w kodeksie opiekunczym i rodzinnym w polsce.. na nowo sie zmienij bardzo na lepsze zmiany dla opiekunow zastepczych i opiekunow zastepczych w polsce .. osoby maloletnie niepelnosprawne juz nie beda przebywac w domach dziecka i osrodkach wychowawczych w polsce , one beda odrazu zabrane do polskich rodzin ich domow rodzinnych przekazane odrazu bez klopotow rzadnych ...

 • 2: bolo z IP: 91.150.163.* (2014-05-31 07:50)

  czy będą wyrównania od 2013lipca .

 • 3: liza z IP: 91.150.163.* (2014-05-31 07:47)

  czy wyruwnaja za cały rok nam zabrane pieniądze.

 • 4: Julka z IP: 176.107.108.* (2014-02-06 13:21)

  Ciekawe czy rządzący w naszym kraju chcieli by być na miejscu opiekunów , ani to sie nic nie dostanie zadnych pieniedzy , ani nie mozna pracy podjąć , nie chce mi się żyć czasami .

 • 5: danuta z IP: 178.36.193.* (2014-01-31 16:22)

  za te miesiace tez nie zwruca co zabrali niech by tusk mial zyc za te 520 a ciekawe co by zrobil

 • 6: danuta z IP: 178.36.193.* (2014-01-31 16:20)

  ciekawe kiedy i czy wogule to przywruca bo dowiadywalam sie to mowia moze maj cos ruszy moze a my bez pieniedzy

 • 7: Monika z IP: 83.25.209.* (2014-01-07 20:32)

  A co z tymi co zrezygnowali z pracy na rzecz opieki nad chorym? Przecież gdyby rząd nie wprowadził tych chorych przepisów to większość pracowała by nadal.

 • 8: janusz z IP: 78.8.66.* (2014-01-05 09:46)

  Żeby raz tego Tuska z jego kilkę piorun *********** Nastałby święty spokój.

 • 9: K. z IP: 89.228.8.* (2014-01-03 23:28)

  Pomoc z opieki śmieszne.
  Opiekuję się mamą (I grupa na wózku) nie pracuję 2 lata sam mam problemy za zdrowiem a pani za biurkiem proponuje mi :
  1. opiekę za 18 zł/godzina z GOPS ale brak opiekunek więc i tak nic z tego
  2. wynajęcie prywatnie opiekunki
  3. zaskarżenie o alimenty brata który sam pracuje dorywczo i ma swoją rodzinę na utrzymaniu
  WIELKIE DZIĘKI ZA TAKĄ POMOC.
  Polecam spróbować członkom naszych władz żyć za 700 zł renty

 • 10: eugeniusz z IP: 212.160.204.* (2014-01-01 13:47)

  zabrali nieprawnie i chcieli biednymi zalatac dziure budzetowa a teraz niech to oddadza pokrzywdzonym dzieki trybunalowi konstytucyjnemu wyszlo najaw gdyz zlamali konstytucje a 2014r juz jest a sady powinny uznac bezzwlocznie werdykt trybunalu o oddanie zabranego nieprawnie pieniadze zasilku opiekunczego z odsetkami .

czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP