statystyki

Komu przysługuje zasiłek z pomocy społecznej

autor: Maria Kuźniar11.10.2013, 08:57; Aktualizacja: 11.10.2013, 09:11

Ze względu na stan zdrowia nie mogę podjąć pracy, a moja sytuacja materialna jest dramatyczna – żali się pan Krzysztof. – Na jaką pomoc państwa mogę liczyć, skoro nie przysługuje mi prawo do zasiłku dla bezrobotnych? – pyta.

Reklama


Pan Krzysztof jako osoba o niskich dochodach może ubiegać się o zasiłek stały z Ośrodka Pomocy Społecznej właściwego ze względu na jego miejsce zamieszkania. Zasiłek jest przyznawany w formie pieniężnej, ponadto jest obligatoryjny, co oznacza, że wszyscy, którzy spełniają wymagane kryteria, pomoc dostaną.


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (9)

  • korka32(2014-01-01 17:59) Zgłoś naruszenie 10

    moja 83-letnia mama,inwalida od urodzenia 1 grupy z niemożnoscią samodzielnej egzystencji,nie dostala nic z opieki bo ma emeryture1100zł. Natomiast alkoholik dostal kasę na wegiel,bony na zywności zasilek celowy na ubranie.Wstyd hańba Polski Rzadzie.

    Odpowiedz
  • Kasia, Basia, Marysia(2013-10-13 11:11) Zgłoś naruszenie 00

    Tak niech wiecej daja tym pijakom-alkoholikom, co to potem rozrabiają. Wstyd i hańba, ze to wlasnie z naszych kieszeni podatnika ida takie cięzkie pieniadze dla pijaków i sa przelewane, a gro ludzi biednych nie ma co jeść. Co sie dzieje w tym chorym kraju.

    Odpowiedz
  • ula=Górowo Ił.(2013-10-13 12:45) Zgłoś naruszenie 00

    z pomocy mogą korzystać tylko znajomi, koleżanki i rodzina opiekunek społecznych..oczywiście zgadzam się też z komentarzami powyżej..alkoholik dostanie 6 razy więcej niż porządny obywatel..a dlaczego? no przecież on jest chory, biedny..i do tego taki brudny..kurcze..bieda nie równa się brudowi..jeżeli ktoś się nie myje i nie pierze to dlatego, że jest po prostu brudasem..

    Odpowiedz
  • urzędnik(2013-10-14 08:42) Zgłoś naruszenie 00

    Potrzebna jest nie zmiana podejścia opieki tylko zmiana przepisów - to one ograniczają a czasami uniemożliwiają dostęp do zasiłków dla niepełnosprawnych chorych, dla seniorów itd - taki alkoholik (to jest choroba!) zazwyczaj nie ma żadnego dochodu i MA dostać bo tak mówi PRAWO, natomiast emeryt, rencista, rodzina wielodzietna itd ma o złotówke za dużo i nie dostanie nic - PODZIEKUJCIE SWOIM POSŁOM i jeszcze raz zagłosujcie na nich, może nie będzie lepiej ale przynajmniej śmieszniej ...

    Odpowiedz
  • żona alkoholika(2013-10-14 10:06) Zgłoś naruszenie 00

    No właśnie: alkoholizm to "choroba" i trzeba ją leczyć, ale miejsc sprzedaży alkoholu jest więcej niż miejsc sprzedaży chleba a finansowe wspieranie alkoholika to tak naprawdę wspieranie jego pijaństwa i przemocy którą agresywny pijak uprawia. Dlaczego np. palenie papierosów jest "nałogiem" o którym nie mówi się że trzeba leczyć a palaczy ściga się z wszelkich miejsc uznanych za publiczne. Nie żebym popierała palaczy, ale uważam że jedno i drugie jest nałogiem, wyborem życia, a pijąństwo przynosi o wiele więcej szkód społecznych niż wspomniany nikotynizm. Alkoholizm powinien być leczony PRZYMUSOWO, a zapomogi jeśli są potrzebne, to przyznawane wyłącznie rodzinie alkoholika leczącego się. Dlaczego leczenie przymusowe? bo prawie żaden alkoholik nie widzi problemu w swoim nadużywaniu alkoholu i dobrowolnie leczenia nie podejmie. Żeby jednak leczenie pijaństwa było skuteczniejsze potrzeba mądrzejszych przepisów prawa i więcej miejsc prawdziwej terapii, łatwiejszy do niej dostęp. Obecnie wydaje się mnóstwo społecznych pieniędzy na przeciwdziałanie alkoholizmowi i zapomogi z powodu alkoholizmu, które w większości są zmarnowane z powodu nietrafionych form działania.

    Odpowiedz
  • cecylia(2013-10-25 10:39) Zgłoś naruszenie 00

    Osoby zdolne do pracy powinny odpracowywać zasiłek - prace porządkowe, dbanie o zieleń, sprzątanie pomieszczeń publicznych - wiadomo ze brak zajęcia demoralizuje i wytwarza się postawa roszczeniowa.
    Myślę, że warto w miasteczkach gminnych utworzyć jadłodajnie z prostym, pożywnym oraz dietetycznym pożywieniem obsługiwane, jak w Barce, przez korzystających.
    Jest tajemnicą poliszynela, że nieźle funkcjonują "lewe" renty plus sezonowa praca na czarno i oczywiście doraźna pomoc społeczna.
    Niestety widać więcej wad funkcjonowania pomocy społecznej w gminach, głównie z powodu różnorakich więzi .

    Odpowiedz
  • skrzywdzona przez los(2014-10-23 17:37) Zgłoś naruszenie 00

    powiem tylko jedno ''alkoholizm'' to straszna choroba, z którą sam alkoholik sobie nie poradzi . Nałóg rządzi jego życiem i decyzjami ,które podejmuje.Zamiast pójść kupić chleb to idzie i kupi alkohol bo to jest silniejsze od niego , a ten kto sie nie zetkną z alkoholizmem osobiście czy wśród najbliższych mu osób ,nigdy nie zrozumie co on czuje i jego bliscy.
    córka alkoholika ojca ,matki , i dwóch braci również alkoholików ;(

    Odpowiedz
  • PRZEMEK(2015-01-28 21:59) Zgłoś naruszenie 00

    RADZE WAŻYĆ SŁOWA...JESTEM ALKOHOLIKIEM,TRZEŹWYM ALKOHOLIKIEM,OD 5 LAT UCZĘSZCZAM NA TERAPIĘ,A TO ŻE W TYM CHORYM KRAJU JESTCIĘŻKO O DOBRĄ PRACĘ ,O GODNE ZAROBKI ABY MOŻNA BYŁO OPŁACIĆ UCZCIWIE MIESZKANIE I JESZCZE POSIADAĆ ŚRODKI DO ŻYCIA TO JEST KWESTIA PODSTAWOWA!! NIE MAM NAWET MIESZKANIA,A TO CO OFERUJĄ TO PRACE NA MIESIĄC ,DWA NA UMOWĘ O DZIEŁO LUB ZLECENIE. NIE BRONIĘ TYCH CO PRZEPIJAJĄ PIENIĄDZE,WK...MNIE TACY BO PSUJĄ WIZERUNEK,LECZ POWTARZAM,MYSL CO PISZESZ I WAŻ SŁOWA,UWAŻAJ NA TO CO WYPISUJESZ ...

    Odpowiedz