statystyki

Od 2014 roku nowy dodatek na opłacenie energii elektrycznej

autor: Michalina Topolewska02.10.2013, 07:15; Aktualizacja: 02.10.2013, 08:40
114,7 mln zł wyniosą w 2014 r. wydatki budżetu na wypłatę dodatków energetycznych

114,7 mln zł wyniosą w 2014 r. wydatki budżetu na wypłatę dodatków energetycznychźródło: ShutterStock

Od przyszłego roku samorządy wypłacą nowe świadczenie osobom uprawnionym do dodatku mieszkaniowego. Koszty przyznania dodatku energetycznego pokryją z dotacji budżetowej.

Reklama


Reklama


Dodatek energetyczny, bo taką nazwę nosi ta nowa forma wsparcia, wprowadziła ustawa z 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy – Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 984). Świadczenie to ma przysługiwać odbiorcom wrażliwym energii elektrycznej, do których zgodnie z zawartą w przepisach definicją należą osoby otrzymujące dodatek mieszkaniowy.

Przyznawaniem dodatku mają się zająć gminy jako zadaniem zleconym, finansowanym przez budżet państwa. W większości z nich nie została jeszcze podjęta decyzja o tym, który organ będzie prowadził postępowania w tej sprawie, ale w wielu z nich obowiązek ten zostanie powierzony ośrodkom pomocy społecznej.

– W związku z tym, że przyznajemy już dodatki mieszkaniowe, również to nowe zadanie zostanie nam przydzielone – mówi Danuta Bojarska, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Stargardzie Szczecińskim.

Wysokość dodatku, uwzględniająca środki przewidziane na ten cel w budżecie państwa na dany rok, będzie określana przez ministra gospodarki. Obwieszczenie w tej sprawie ma się ukazywać w terminie do 30 kwietnia każdego roku i obowiązywać przez kolejne 12 miesięcy. W tym roku wyjątkowo ogłoszenie ukaże się do końca listopada, a zawarta w nim kwota będzie stosowana od stycznia do kwietnia 2014 r.

Nowe świadczenie będzie wypłacane do 10. dnia miesiąca, w wysokości jednej dwunastej kwoty wskazanej w obwieszczeniu. Aby otrzymać dodatek energetyczny, trzeba będzie złożyć wniosek oraz dołączyć do niego kopię umowy kompleksowej lub tej dotyczącej sprzedaży energii elektrycznej.

– W przeciwieństwie do dodatku mieszkaniowego przepisy nie określają wzoru formularza, który trzeba będzie złożyć przy tym nowym świadczeniu. Opracujemy więc odpowiedni druk – wskazuje Damian Napierała, kierownik działu świadczeń Poznańskiego Centrum Świadczeń.

Na realizację nowego zadania gminy będą otrzymywać dotację celową z budżetu państwa, która ma wynosić 2 proc. łącznej kwoty przekazanej na wypłatę dodatków energetycznych.

– Nowe wsparcie nie będzie wysokie, stąd i pieniądze przeznaczone na jego obsługę mogą się okazać zbyt niskie w porównaniu z rzeczywistym kosztem postępowań – uważa Danuta Bojarska.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

  • qwerty(2013-10-02 09:08) Odpowiedz 00

    Tzw. "biedni" będą zyć na wyższym poziomie od tzw' "bogatych". Dostaną wszystkie możliwe dodatki, bo o 1zł mają niższy dochód od progu. A pozostali dostaną figę z makiem. To jest wsparcie dla leni i alkoholików od ciężko pracujacych ludzi. WON Z TAKĄ OPIEKĄ SPOŁECZNĄ !

  • młodzież bezpartyjna(2013-10-02 09:24) Odpowiedz 00

    do poz 1.Masz rację w 100%.Nie pracują ,lub pracują na czarno i żyją na koszt społeczeństwa.Zamiast dawać kolejny dodatek dla ,,pasożytów,,należy zlikwidować dodatek mieszkaniowy.To rodzi patologię i nadużycia .Pomoc w większości trafia nie tam gdzie powinna.Zaświadczenie o dochodach ma obecnie wartość papieru toaletowego.,,Wyuczona bieda ,,rozrasta się w zastraszającym tempie.

  • pokrzywdzona(2013-10-02 12:25) Odpowiedz 00

    mam znajomą,która jest bez 'dochodów' otrzymuje wszystkie możliwe zasiłki,dodatki,jest samotną matką,a żyje dostatnio,jeżdzi super autem.To dla takich jeszcze dodatek za energię.Co może osoba, która zarabia 1200zl. Dla takich nie ma nic

  • Kikunia(2013-10-03 06:47) Odpowiedz 00

    Ludzie! posłuchajcie siebie, jaka zawiść od was bije .Owszem są ludzie z tak zwanego marginesu ale są ludzie którzy w niczym nie zawinili i muszą pobierać te tak szumnie zwane zasiłki .Rozejrzyjcie się dokoła jak ten nasz kraj upada ,wszędzie bezrobocie, żebraki (często starsi ludzie) wyciągają ze śmietników co tylko się da .Dla dzieci niepełnosprawnych zasiłek pielęgnacyjny od 6 lat nie podnoszony ,153 zł. Trzeba się otrzepać z tej naszej rodzimej nienawiśći i zacząć od nowa ,tak jak było za Solidarnośći a nie ciągle pluć na innych. Pamiętajcie,że wy też w każdej chwili możecie stanąć na ich miejscu kiedy widmo bezrobocia zapuka do waszych drzwi lub zdarzy się choroba.

  • Henry(2013-10-02 13:46) Odpowiedz 00

    Za wszystkie dodatki powinni odpracować bo niektórzy są na tyle cwani że pracować im się nie opłaca a prac publicznych jest masa znam 2 rodziny składającą się z 4 i druga z 3 osób którzy nie splamili się żadną pracą ale na picie i inne sprawy tak jak ich chociaż pracuję mnie nie stać tak że każdą zapomogę powinno się odpracować bo nic nie ma za darmo.A darmocha tylko uczy cwaniactwa i patologi i się śmieją że za takie pieniądze u prywaciarza to oni pracować nie będą.

  • jolanta(2013-10-02 13:48) Odpowiedz 00

    A ja po 32 latach straciłam pracę nie z mojej winy.Jestem na zasilku dla bezrobotnych tylko 1 rok .Pracy dla mnie nie ma bo mam 54 lata.Zarabiałam niewiele ale nie korzystałam z żadnych zasiłków.Teraz jestem w krytycznej sytuacji i aby przetrwać i nie umrzeć z głodu w tym zasranym kraju PL muszę zacząć korzystać z tych zasiłków.Kiedyś też krytykowałam tzw.wyzyskiwaczy .Najedzony głodnego nigdy nie zrozumie!!!

  • młodzież bezpartyjna(2013-10-03 09:54) Odpowiedz 00

    do Kikuni.poz.9.Tak rozejrzałem się dokoła.Widzę pseudo,,samotne,,mamuśki,,wyciągające ręce do społeczeństwa a nie do tatuśków swoich pociech.Status samotnej matki i pomoc od społeczeństwa należy się wdowie.Widzę osoby które nie szukają legalnej pracy /bo to im się nie opłaca/.Widzę samotne starsze osoby/często schorowane /które przepracowały całe swoje życie,a teraz mają głodowe emerytury.One nie ,,wpadną ,,w widełki,,pomocy.Muszą wybierać lekarstwa ,czy jedzenie.Zamiast pomocy dla ,,pasożytów,, lepiej wprowadzić ustawę w/g której osoby przewlekle chore mogły by odpisywać od PODATKU koszty poniesione na zakup leków.

  • qwerty(2013-10-02 17:59) Odpowiedz 00

    Powinno się wreszcie skończyć z patologią pomocy społecznej. Skoro np,. w rodzinie 4-osobowej jest próg 450zł/osoba uprawniający do pomocy a ktoś ma 430zł - to dać mu tylko 20zł razy 4 osoby - 80zł. Jeśli inni mają 300zł - dać 150 razy 4 = 600zł. To wyeliminuje przypadki, gdy rodziny dostają nawet 1000zł/mc w pieniądzach i towarach a te, które próg przekraczają o kilka zł - nie dostają nic. Obecnie nie opłaca się np. żonie znaleźć pracy za 1000zł, bo rodzina straci prawo do zasiłków w takiej wysokosci, mężowi nie opłaca się dłużej pracować, zarobić więcej - też wtedy stracą prawo do zasiłków. Patologią jest to, że ludzie kalkulują - tyle zarabiają, aby dostać pomoc społeczną. I ani grosza więcej, bo się to nie opłaca. DALEJ TAK BYC NIE MOŻE !

  • TEKLA(2013-10-02 19:11) Odpowiedz 00

    W NASZYM KRAJU NAJLEPIEJ MAJĄ ALKOHOLICY .WSZYSTKO IM SIĘ NALEŻY , KASA ,ŻYWNOŚĆ, OPŁACONY K.R.S. NIE PŁACĄ ZA NIC WSZYSTKO PŁACI GMINA.

  • Z.(2013-10-02 21:22) Odpowiedz 00

    do jolanty, ale na internet cięęęę stać, ha, ha.

  • lordszkot(2013-10-03 13:02) Odpowiedz 00

    no to zas moja 5-osobowa rodzina dostanie po dupie z opieki nie korzystamy bo to mafia i tylko szkodza rodzinom a dodatek mnie nie tyka bo zyje w duzym mieszkaniu i zwiazku nie formalnym wiec CHWD SYSTEMOWI!!!

  • Grażyna(2013-10-16 14:31) Odpowiedz 00

    jak można zazdrościć wykluczonym,biednym,bezdomnym,nałogowcom i nędzrzom?

  • ??????????????????(2013-11-22 10:23) Odpowiedz 00

    a dlavczego nasze pamstwo nie zadba oto zeby bylo jak na zachodzie jest praca darmowa opieka lekarska emeryci wyjezdzaja na wycieczki a pracowac i m tez sie oplca a u nas to wielkie bagno tylko nas lupia

  • Feniks(2013-11-25 11:32) Odpowiedz 00

    do qwerty- popieram w pełni Twoją propozycję zasiłków

  • P(2013-12-02 12:11) Odpowiedz 00

    widzę ze wszyscy którzy nie mają dodatków nie mogą tego przeżyć że ktoś inny dostaje. skoro się należy to dlaczego nie skorzystać? tak was zazdrość zżera ze nawet jesteście w stanie pisać ze znajomi mają ale do pracy się nie wezmą. żal!!!

  • Siemion(2014-05-15 08:11) Odpowiedz 00

    Zazdrościecie "bogacze"?a ja właśnie żóciłem robote i mam zamiar być ostrym pasożytem,pracowałem 23 lata w jednym syfie a teraz będę żył na koszt Państwa i rwał ile wlezie z niego