statystyki

W 2014 r. nie wzrośnie odpis na fundusz świadczeń socjalnych

autor: Michalina Topolewska24.09.2013, 08:00; Aktualizacja: 24.09.2013, 08:40
  • Wyślij
  • Drukuj

W 2014 roku nie zwiększy się kwota odprowadzana za jednego pracownika na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (ZFŚŚ). Będzie ona wynosić 1093,93 zł.

Zamrożenie odpisu przewiduje projekt ustawy okołobudżetowej, który trafił do konsultacji. Będzie to już trzeci rok z rzędu, w którym rząd decyduje się na pozostawienie go bez zmiany, ponieważ co do zasady powinien on stanowić 37,5 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzednim lub jego drugim półroczu (jeżeli ta kwota okaże się wyższa). To oznacza, że w 2014 r. odpis podstawowy powinien być naliczany od wysokości średniego wynagrodzenia z tego roku lub jego drugiego półrocza, które będzie ogłoszone w połowie lutego przyszłego roku.

Projekt przewiduje jednak, że tak jak w poprzednich latach kwotą bazową będzie przeciętne wynagrodzenie z 2010 r., które wynosiło 2917,14 zł. W związku z tym wysokość odpisu podstawowego będzie wynosić 1093,93 zł lub 1458,57 zł, jeżeli pracownik wykonuje pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze (wtedy odpis stanowi 50 proc. przeciętnej płacy). Natomiast w przypadku pracowników młodocianych będzie on wynosił 145,86 zł w pierwszym roku nauki, 175,03 zł w drugim oraz 204,20 zł w trzecim. Kwoty te stanowią odpowiednio 5 proc., 6 proc. oraz 7 proc. średniej pensji.

Brak podwyższenia odpisu na ZFŚS negatywnie oceniają związki zawodowe.

– To kolejny sposób oszczędzania na pracownikach, zwłaszcza tych o najniższych dochodach. Przecież to do nich właśnie kierowane są świadczenia przysługujące w ramach działalności socjalnej – mówi Zbigniew Kruszyński z NSZZ Solidarność.

Witold Polkowski, ekspert Pracodawców RP zwraca natomiast uwagę, że przepisy ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 592 z późn. zm.) dają pracodawcom, u których działa układ zbiorowy pracy, możliwość dowolnego kształtowania wysokości odpisu na fundusz. Są więc i firmy, które decydują się na jego zwiększenie.

Co ważne, projekt ustawy okołobudżetowej przewiduje zamrożenie odpisu na działalność socjalną również dla tych zatrudniających, którzy prowadzą ją na podstawie odrębnych przepisów, w tym np. szkół i uczelni, wojska oraz służb mundurowych.

Zgodnie z szacunkami rządu utrzymanie kwoty odprowadzanej na fundusz na poziomie z 2010 r. przyniesie oszczędności dla budżetu państwa w wysokości 56,9 mln zł (w sferze budżetowej). W przypadku pozostałych pracodawców zobowiązanych do tworzenia ZFŚS są one niemożliwe do oszacowania.

Etap legislacyjny

Projekt ustawy

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

Konferencje, debaty, kongresy