statystyki

Nowa płaca minimalna już w styczniu. Nadchodzą wyższe koszty dla firm

autor: Tomasz Zalewski16.09.2013, 07:13; Aktualizacja: 16.09.2013, 08:47
 • Wyślij
 • Drukuj
Minimalne wynagrodzenie w Polsce i UE

Minimalne wynagrodzenie w Polsce i UEźródło: DGP

Od 1 stycznia 2014 r. najniższe wynagrodzenie wzrośnie o 80 zł. Jego wysokość wpływa także na inne świadczenia dla zatrudnionych.

reklamareklama


Wraz z początkiem roku pracodawcy będą musieli podwyższyć wynagrodzenia pracowników zarabiających wyłącznie pensje zasadnicze do 1680 zł brutto. Jest to związane z tym, że zgodnie z decyzją rządu od stycznia 2014 r. płaca minimalna wzrośnie o 80 zł. Tak wynika z rozporządzenia Rady Ministrów z 11 września 2013 r. w tej sprawie (Dz.U. poz. 1074).

Jak informował w czasie ostatniego posiedzenia Sejmu Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej, wynagrodzenie minimalne od 2007 r. wzrosło o 744 zł, czyli o blisko 80 proc. Polska mimo kryzysu nie zamroziła minimum płacowego, choć na taki krok ze względu na trudną sytuację gospodarczą zdecydowało się 14 unijnych państw spośród 21, które mają ustawowo określoną pensję minimalną.

Wzrost ex lege

Podwyżka płacy minimalnej w stosunku do poszczególnych pracowników odbywa się automatycznie i nie wymaga wręczania pracownikom wypowiedzeń. Następuje z mocy prawa.

Przypominamy, płacy minimalnej nie musi odpowiadać płaca zasadnicza. Pracodawca przy ustalaniu, czy konkretny zatrudniony otrzymuje co najmniej minimum ustawowe, powinien bowiem sumować składniki wynagrodzenia i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy, które zostały zaliczone do wynagrodzeń osobowych przez Główny Urząd Statystyczny (art. 6 ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu, Dz.U. nr 200, poz. 1679 z późn. zm.). Należą do nich m.in. premie i nagrody. Przy ustalaniu wysokości pensji nie należy uwzględniać nagród jubileuszowych, odpraw emerytalnych i rentowych oraz wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, mimo że znajdują się na liście GUS.

Wartość netto płacy nie będzie jednakowa dla wszystkich otrzymujących najniższą pensję. Różnice wynikają ze zróżnicowanych kosztów uzyskania przychodów, jakie należy uwzględnić w przypadku konkretnego pracownika.

Mniejszy wymiar

Część firm, szczególnie sieci handlowe, stosuje jednak inne rozwiązania. Zamiast podnosić wynagrodzenie, tak by zrównało się ono z ustawowym minimum, wolą obniżać pracownikom wymiar czasu pracy. Tak aby dotychczasowa pensja była w odpowiedniej proporcji do płacy minimalnej.

– Takie działanie wymaga jednak aktywności pracodawcy. Musi wręczyć pracownikom wypowiedzenia zmieniające warunki płacy. Należy to zrobić odpowiednio wcześnie, tak by nowe warunki weszły po upływie okresu wypowiedzenia, którego długość zależy od zakładowego stażu pracy pracownika. Oczywiście możliwe jest aneksowanie umowy i wprowadzenie zmian za porozumieniem stron. Uważam jednak, że takie działania są naganne – podkreśla Piotr Wojciechowski, ekspert prawa pracy.

Co ważne, inna kwota minimalnej płacy obowiązuje osoby wchodzące na rynek pracy. Przez 12 miesięcy swojej pierwszej pracy mogą otrzymywać wynagrodzenie odpowiadające 80 proc. najniższego wynagrodzenia, czyli 1344 zł brutto.

Droższa praca w nocy

Od nowego roku wzrosną również kwoty dodatku za pracę w nocy, czyli w godzinach przypadających między 21.00 a 7.00. Przysługuje za nią świadczenie w wysokości 20 proc. stawki godzinowej wynikającej z minimalnej płacy. Dla przykładu obliczyliśmy, ile wyniesie on w styczniu 2014 r. Przy obliczaniu stawki godzinowej wynikającej z minimalnej pensji należy ustawowe minimum (1680 zł) podzielić przez liczbę godzin do przepracowania w styczniu 2014 r. (168 godz. dla osoby zatrudnionej w podstawowym systemie czasu pracy, która ma wolne soboty z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy). Otrzymany wynik (czyli 10 zł) należy pomnożyć przez 20 proc. W ten sposób obliczona zostanie stawka dodatku za godzinę pracy w porze nocnej – w styczniu 2014 r. wyniesie ona 2 zł. W lutym przyszłego roku, z powodu mniejszej liczby dni pracy (160 godzin), stawka ta wyniesie 2,1 zł.

Dodatek do wynagrodzenia za pracę w porze nocnej jest jednym ze składników, które wlicza się do minimalnej płacy. Takie rozwiązanie jest niekorzystne dla pracowników otrzymujących najniższą pensję, gdyż zatrudniony w nocy uzyskuje faktyczną rekompensatę za uciążliwości z tym związane jedynie w sytuacji, gdy jego wynagrodzenie przekracza kwotę tego minimalnego.

W tym roku senatorowie wystąpili z inicjatywą zmiany tych niekorzystnych rozwiązań, ale nie zyskała ona poparcia.

Więcej zabiorą z pensji

Wysokość płacy minimalnej ma też wpływ na dokonywane z pensji potrącenia. Nie są one dokonywane w nieograniczonym zakresie. Zgodnie z art. 871 kodeksu pracy przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia w wysokości najniższej płacy, przysługującej pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze, po odliczeniu składek i podatku.

Przy potrącaniu zaliczek pieniężnych udzielonych zatrudnionemu kwota wolna od potrąceń odpowiada już 75 proc. minimalnego wynagrodzenia netto. Z kolei w przypadku dokonywania potrąceń kar pieniężnych przewidzianych w art. 108 k.p. wolna od ściągania kwota musi wynosić 90 proc. najniższej płacy.

Jeżeli pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, kwoty wolne od potrąceń ulegają zmniejszeniu proporcjonalnie do części etatu.

Odszkodowania i odprawy

Podniesienie kwoty minimalnego wynagrodzenia przekłada się też na wysokość odprawy w przypadku grupowych redukcji zatrudnienia. Przepisy ustanawiają górny limit wysokości świadczenia, jakie otrzymuje pracownik zwalniany z przyczyn leżących po stronie pracodawcy i gdy w zakładzie nie obowiązują inne korzystniejsze dla zatrudnionych warunki rozstania (zawarte np. w układach zbiorowych). Górna granica odprawy dla zwalnianego grupowo wynosi 15-krotność minimalnej płacy. Od nowego roku będzie więc wynosiła 25,2 tys. zł.

Z kolei pracodawcy dopuszczający się nierównego traktowania, dyskryminacji czy mobbingu muszą się liczyć z wyższym odszkodowaniem z tego tytułu, jeżeli poszkodowany pracownik będzie o nie walczył w sądzie. Najniższe odszkodowanie za takie nieprawidłowości odpowiada minimalnemu wynagrodzeniu za pracę.

Z kolei firmy, które np. z powodu kryzysu będą zmuszone czasowo wstrzymać pracę załogi, zapłacą więcej za przestój. Zgodnie z przepisami wynagrodzenie za ten czas wynosi 60 proc., ale kwota ta nie może być niższa od płacy minimalnej.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


 • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 16

 • 1: MAKO z IP: 89.230.82.* (2013-09-16 09:46)

  A dodatkowo samo zatrudnieni zostaną zaszczyceni wyższym ZUSEM.

  STOP podwyżką ZUSu

 • 2: aaa z IP: 178.43.237.* (2013-09-16 10:33)

  ja nie wiem jak ludzie mogą być tak ..., przecież to jest proste i logiczne że płaca minimalna ma same złe strony, no oczywiście pan Marks byłby zachwycony słuchając związków, że trzeba podnieść płace minimalną żeby ludzie nie byli wykluczeni poprzez głodowe płace itp, ale ja się pytam kto z tych związków zarabia mniej niż podwójna płaca minimalna bo pan duda to pewnie lekko ponad 10 tys ma, nie mówiąc o strajkujących z kghm gdzie przeciętna płaca to 9tys, a że związki są tylko w wielkich przedsiębiorstwach a ich postulaty niszczą głównie mikro małe średnie przedsiębiorstwa czyli pracodawców 70% ludzi,

 • 3: Piotr z IP: 178.36.228.* (2013-09-16 10:46)

  Może należałoby wspomnieć, iż przy wliczonym dodatku nocnym do płacy minimalnej nie tylko się traci na samym wynagrodzeniu, ale również na wynagrodzeniu urlopowym (ewentualnie ekwiwalencie za urlop) i składkach (tym samym i na wysokości przyszłych świadczeń emerytalnych). Można powiedzieć, że w trakcie przepracowanego np. roku taki proceder uszczuplić może wynagrodzenie w sumie między 1000 – 1200 zł. w zależności od przepracowanych godzin nocnych. Aż dziwnym się wydaje, że nikt do tej pory nie złożył wniosku w tej sprawie do Trybunału Konstytucyjnego. Próbuje się kombinować ze zmianą przepisów w ustawach, a problem zaistniał od kiedy GUS zaliczył dodatek nocny do składników minimalnego wynagrodzenia.
  Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego o zgodności płacy minimalnej z Konstytucją nie dotyczy tej kwestii, gdyż zostało wydane wcześniej przed decyzja GUS. Na szczęście dla pracowników nie wszyscy przedsiębiorcy stosują ten numer co nie zmienia faktu, że w obszarze dodatku nocnego przy minimalnym wynagrodzeniu panuje bałagan, dający nierówne prawa pracownikom. Zatem sprawa typowa dla Trybunału.

 • 4: bbb z IP: 78.8.19.* (2013-09-16 10:56)

  aaa.pokaż mi dobre strony płacy maksymalnej i ilu w w tym bantustanie ją ma póżniej zweryfiminimalnąkuj ilu ma płacę minimalną, i jak za nią wyżyć,i nie chrzań tu o Dudzie! aaa prosto i logicznie napisz jak dać zatrudnienie blisko 2 mln.bezrobotnym aaa nie duby smalone opowiadasz

 • 5: guru122 z IP: 83.29.160.* (2013-09-16 11:35)

  Pamiętaj kapitalisto!! Biedak to nie konsument!!

 • 6: Kuba z IP: 178.36.15.* (2013-09-16 11:55)

  Ciekawe czy takim pracownikom zatrudnianym na śmieciówki też należy się wysługa lat ,czy to tylko przywilej pokomunistyczny dla urzędników ,nauczycieli ,policji ,wojska ? Nie przypominam sobie żeby w przemyśle coś takiego funkcjonowało ,obecnie.

 • 7: Co za hojność władz polskich? z IP: 89.79.80.* (2013-09-16 12:02)

  Nadchodzi dobrobyt, i co teraz ludzie zrobią z tą kupą pieniędzy?
  A mafia rządząca, dalej robi sobie, jak zwykle żarty ze społeczeństwa.

 • 8: z z IP: 178.43.17.* (2013-09-16 12:09)

  Ta płaca minimalna to powoli staje się jedynie sloganem politycznym. Chodzi o to aby państwo miało jakiś zarys tego jak chce podnosić standard życia obywatela a nie drzeć japę o 40 zł na kolejnym zlocie ZZ.

 • 9: z z IP: 178.43.17.* (2013-09-16 12:15)

  guru122 ; jako kapitalista odpowiem Ci : dobrze o tym wiem tylko co mnie to obchodzi ? To rola państwa aby wyrównywać nierówności społeczne a nie moja.

 • 10: TROCKI z IP: 89.231.194.* (2013-09-16 12:23)

  SZKODA, ŻE WZROST PŁACY MINIMALNEJ ORAZ ŚREDNIEJ KRAJOWEJ MA PBEZPOSREDNIE PRZEŁOŻENIE NA WZROST WYSOKOŚCI SKŁADEK ZUS PŁACONYCH PRZEZ PRZEDSIEBIORCÓW. TO WINNO ULEC NATYCHMIASTOWEJ ZMIANIE.
  OSOBY SAMOZATRUDNIONE ORAZ TE, PROWADZACE MIKROFIRMY SĄ JEDYNYMI BENEFICJENTAMI NEGATYWNYCH SKUTKÓW TAKICH ROZWIĄZAŃ.
  SAMA PŁACA MINIMALNA WINNA ROSNĄĆ. NATOMIAST SKŁADKI ZUS DLA PRZEDSIĘBIORCÓW WINNY BYĆ WYLICZANE OD ZUPEŁNIE INNEJ PODSTAWY, NIŻ OBECNIE. ZRGUŁY, OSOBY SAMOZATRUDNIONE ORAZ PROWADZĄCE MIKROFIRMY PONOSZĄ NAJWIĘKSZY CIĘŻAR ZWIĄZANY Z UTRZYMANIEM OBECNEGO SYSTEMU EMERYTALNEGO.

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama