statystyki

Świadczenia pielęgnacyjne: Sejm zmienia zdanie w sprawie wykluczonych opiekunów

autor: Michalina Topolewska05.09.2013, 09:24; Aktualizacja: 05.09.2013, 09:26
 • Wyślij
 • Drukuj

Szanse na uchylenie przepisów pozbawiających świadczenia pielęgnacyjnego osoby zajmujące się niesamodzielnym członkiem rodziny są coraz większe. Przyczynia się do tego stanowisko posłów

Sejmowa komisja ustawodawcza podzieliła zastrzeżenia zgłoszone przez Irenę Lipowicz, rzecznika praw obywatelskich, związane z niekonstytucyjnością przepisów dotyczących świadczenia pielęgnacyjnego. Na ich podstawie prawo do pomocy utraciła ponad połowa osób zajmujących się niepełnosprawnym członkiem rodziny.

Wydana przez posłów opinia dotyczy złożonego przez RPO wniosku do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie art. 11 ust 1 i 3 ustawy z 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1548). Kwestionowany przepis wprowadził trwający od stycznia do czerwca tego roku okres przejściowy obejmujący osoby, które otrzymały prawo do świadczenia pielęgnacyjnego przed 31 grudnia 2012 r.

Decyzje przyznające im wsparcie wygasły 30 czerwca. Opiekunowie musieli więc ponownie złożyć wniosek o świadczenie. Jednak w związku z tym, że zmieniły się warunki, od których zależy uzyskanie tej formy wsparcia, ponad połowa z nich nie jest w stanie spełnić nowych wymogów. Przeznaczony dla tej grupy osób specjalny zasiłek opiekuńczy także trudno jest uzyskać, więc od lipca osoby te zostały bez żadnych świadczeń.

RPO zarzuciła tym przepisom naruszenie wywodzonych z art. 2 konstytucji zasad ochrony praw nabytych oraz zaufania obywatela do państwa i stanowionego przez niego prawa. Rzecznik argumentował, że ustawodawca może zmieniać zasady przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego, ale nie powinien nimi obejmować tych opiekunów, którzy już są uprawnieni do pomocy. Ponadto opiekunowie znaleźli się w sytuacji, w której muszą ponosić konsekwencje wykrytych przez rząd nieprawidłowości (to one spowodowały zmianę przepisów).

– Komisja uznała zarzuty postawione przez panią rzecznik za zasadne i postanowiła, że opinia o naruszeniu przez wspomniane przepisy konstytucji zostanie zaprezentowana w trakcie rozprawy przed trybunałem – mówi Borys Budka, poseł PO, wybrany do reprezentowania Sejmu w tej sprawie.

Zastrzeżenia sugerujące niekonstytucyjność wprowadzenia okresu przejściowego i pozbawienia dotychczas uprawnionych opiekunów świadczenia pielęgnacyjnego były zgłaszane przez Rządowe Centrum Legislacji na etapie projektu nowelizacji przepisów oraz w trakcie prac nad nią w Sejmie. Posłowie zdecydowali się jednak na poparcie rządowych propozycji i przyjęli zmiany w zaproponowanym brzmieniu.

Osoby, które utraciły świadczenie pielęgnacyjne, mogą składać wnioski o specjalny zasiłek opiekuńczy

O świadczeniu decyduje data powstania niepełnosprawności

Od początku tego roku uzyskanie świadczenia pielęgnacyjnego wymaga spełnienia dodatkowych warunków. Pomoc ta może zostać przyznana, jeżeli:

● niepełnosprawność osoby, która wymaga stałej opieki, powstała, zanim ukończyła ona 18 lub 24 lata,

● w tym drugim przypadku (do 24 lat) tylko wówczas, gdy dysfunkcja na zdrowiu zaistniała w trakcie nauki w szkole lub uczelni.

Wprowadzenie tych wymogów przesądziło, że prawo do świadczenia pielęgnacyjnego mają głównie rodzice zajmujący się niepełnosprawnymi dziećmi. Z kolei opiekunowie dorosłych niesamodzielnych członków rodziny mogą się starać o specjalny zasiłek opiekuńczy. Ta forma wsparcia jest jednak uzależniona od kryterium dochodowego, wynoszącego 623 zł na osobę w rodzinie.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 11

 • 1: pOSEL z IP: 87.205.175.* (2013-09-05 10:11)

  Brawo.mAMY BEZPLATNY INTERNET!!!

 • 2: reznor z IP: 83.20.87.* (2013-09-05 13:45)

  Całe szczęście że rośnie jeszcze szczaw i mirabelki ... a i grzyby w lesie od czasu do czasu ... da się jakoś przeżyć ale w zimie to trzeba bedzie jeść śnieg ... mniam

 • 3: ewa. z IP: 79.185.31.* (2013-09-05 15:05)

  No i o to wlaśnie chodzilo aby wyeliminować ludzi starych ,zniedolężnialych , niepelnosprawnych ,niezdolnych do samodzielnej egzystencji bo nie są już do niczego potrzebni więc mogą spokojnie powymierać bez opieki. Bo po 1-sze protestować nie pójdą a po 2-ie mało kto spełni warunki przy SZO a szczególnie warunek aby podjąć pracę i zrezygnować z niej na rzecz opieki. Kryterium dochodowe też wprowadzono celowo , podejrzewam ,że Poslowie więcej wydają na obiad. Wstyd i Hańba teraz jeszcze zostawiono Świadczenia dla dzieci ale podejrzewam ,że kiedy te dzieci staną się dorosłe to znajdzie się ustawa ,żeby i im zabrać , przecież prawa nabyte nie są chronione jak tu się wlaśnie okazało. A znając pomyslowość Polityków naprawdę strach się bać !

 • 4: aaaa2 z IP: 83.11.54.* (2013-09-05 15:30)

  to co uchwallil nam milosciwie panujacy rzad w sprawie osob starszych i nepelnosprawnych wynika z nieumiejetnosci rzadu Tuska i zlych ministrow.

 • 5: rozp. z IP: 46.205.95.* (2013-09-05 15:35)

  Czy posłowie też zajmowali się bonami opiekuńczymi dla starych niedołężnych ludzi niezdolnych do samodzielnej egzystecji ze znaqcznym stopniem. czekam na to.Mam 60 lat i naprawdę nie mogę pomóc mojej 86 letniej mamie,chcę zatrudnic młodszą kobietę .osobę niech mi pomoże. ja mam asmę oskrzelową .dyszę dookoła kaszlę. tętniaka między przegrodami serca .nie dam rady wejść na trzecie pięto z zakupami. nic nie mogę ani ugotować ,ani sprzątnąć ani zająć się mamą.wypada nam z mamą wziąć taborety i iść powiesić się na murze kościoła., z bezsilności.

 • 6: ada2 z IP: 87.206.10.* (2013-09-05 15:50)

  Wstyd zgotować ludziom taki los, ciekawe czy tymi cwaniakami będą się zajmować ich ukochanie dzieciaczki jak mają w główkach tylko pieniążki większość z nich to już ludzie po 50- tce

 • 7: czytelnik z IP: 83.21.237.* (2013-09-06 05:55)

  Czyż to sejm nie podjął ustawy zabierając świadczenia? Najpierw coś zrobić a wtedy zobaczymy co z tego wyjdzie? BEZMYSLNI !!!

 • 8: opiekun matki z IP: 93.154.135.* (2013-09-08 15:16)

  A Pani Topolewska to chyba niewyspana pisała ten art.

  Nie "24" a "25" lat Sz. P. ;)

  nie rpo a RPO (szacunek dla instytucji gdzie?)

  i było tak psioczyć na opiekunów że "oszuści"? Od stycznia tego roku wydarzyła się w kraju wielka krzywda i to zgotowana przez nieRząd wobec najsłabszej grupy społecznej tj. ON i ich opiekunów. Od 1 lipca wydarzył się dramat, który trwa już dwa miesiące bo ludzie opiekując się ON głodują. A wszystko z powodu...? Pseudo oszczędności oraz zabrania jednym (jak teraz widać BEZPRAWNE, o czym pisałem od momentu powstania projektu ustawy zmieniającej) a dania drugim (tym nikt pomocy nie broni, ale zasada RÓWNOŚCI prawa musi obowiązywać wszystkich a nie tylko wybrańców, zatem jeśli wspomagać to WSZYSTKICH, jeśli stosować kryteria dochodowe to wobec WSZYSTKICH itd i nie ma że BOLI, bo WSZYSTKICH BOLI).

  Wspomnicie moje słowa... to tylko kwestia czasu a wszystko wróci do normalności... nie z tą ekipą to z następną, już nie z POPSL

 • 9: ja z IP: 178.183.220.* (2013-09-24 18:17)

  Osobom opiekującym się obojgiem rodziców powinien się należeć bezwzględnie zasiłek opiekuńczy, nie jakieś kryteria dochodowe, zaświadczenia o rezygnacji z pracy albo 1 ha pola i opiekun niepotrzebny!

 • 10: KuMa z IP: 31.134.58.* (2013-10-04 17:48)

  No i co nowego? 3 miesiące bez środków do życia, 2 miesiące bez szans na leczenie , kogo to obchodzi ? Stanowiska,nowelizacje,legislacje...itp. , itd.Kto powie skąd wziąć na chleb,jak wykupić recepty,jak opłacić rachunki ? Kiedy nadejdzie pomoc? Jak już połowę wymrze z głodu i braku lekarstw ? Kto za to odpowie w państwie " prawa"?.

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie