statystyki

Polska. Państwo ćwierćopiekuńcze o permanetnie niewydolnej konstrukcji

autor: Rafał Woś05.07.2013, 07:04; Aktualizacja: 05.07.2013, 08:20
 Według Eurostatu na tzw. państwo dobrobytu wydajemy w Polsce 18,9 proc. PKB (to najnowsze dane za 2010 r.). Na tle reszty Europy to naprawdę mało.

Według Eurostatu na tzw. państwo dobrobytu wydajemy w Polsce 18,9 proc. PKB (to najnowsze dane za 2010 r.). Na tle reszty Europy to naprawdę mało.źródło: ShutterStock

W Polsce nie ma czegoś takiego jak państwo opiekuńcze. Mamy – co najwyżej – państwo ćwierćsocjalne. Konstrukcję permanentnie niewydolną, która na niewiele nam się zdaje. A mogłaby wspierać gospodarkę.

Reklama


Reklama


Tydzień temu skończył się rok szkolny. I przedszkolny też. Moja 4-letnia córka miała więc uroczyste zakończenie roku. Dostała z powrotem kapcie, szczoteczkę do zębów i błogosławieństwo na dwa miesiące wspaniałych wakacji. Świetnie. Tylko co my (i miliony innych pracujących rodziców) mamy właściwie zrobić? Dwa miesiące urlopu nie wchodzą przecież w grę. A nawet gdyby wchodziły, to proszę sobie wyobrazić, co by się stało z naszą gospodarką narodową, gdyby cała Polska wyjechała na zieloną trawkę w tym samym czasie. Teoretycznie istnieje coś takiego jak dyżur przedszkolny. Dziecko chodzi wtedy przez dwa tygodnie do jednego przedszkola, przez następne dwa do drugiego. I tak dalej. Ale teoria i praktyka boleśnie się w tym wypadku rozchodzą. W naszym przypadku wyglądało to tak, że pewnego czerwcowego dnia (w środku tygodnia, w samo południe, a więc w czasie, kiedy większość jednak pracuje) trzeba było się stawić w przedszkolu w celu zapisania dziecka na listę. A kto nie opanował w dostatecznym stopniu umiejętności bilokacji (równoczesnego przebywania w dwóch różnych miejscach), kończył z marnym wynikiem. Bo odstanie swojego w kolejce w przedszkolu A sprawiało, że po dotarciu (jakieś dwie godziny później) do przedszkola B odchodziło się z kwitkiem. Do przedszkola C nie było już nawet po co jechać.


Pozostało jeszcze 92% treści

PROMOCJA
Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc już od 33,00 złZamów abonament

Przeczytaj artykuł
Koszt SMS-a 2,46 złZapłać sms-emMasz już kod?
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

  • Iwona(2013-07-05 11:06) Odpowiedz 00

    No właśnie. I na co my płacimy te wielkie podatki?

  • opa(2013-07-07 05:40) Odpowiedz 00

    Państwo polskie jako instytucja jest największym wrogiem obywatela. Wroga trzeba niszczyć przez podatki i inne daniny - okraść go jak tylko się da. O liczeniu na jakąkolwiek pomoc państwa we wszystkich sferach życia nie ma co liczyć.

  • Przemek(2013-07-07 05:53) Odpowiedz 00

    Jako młody człowiek po studiach mogę tylko powiedzieć że PLUJE na ten kraj ... ludzie oddawali za Polskę życie a jaruzel i cała reszta po dziś dzień łupią co i jak się da.
    A ich dzieci są ustawione na cacy ... patrioci buhaha

  • opiekun(2013-07-06 20:46) Odpowiedz 00

    Odebranie jedynego źródła utrzymania dla osób opiekującym się niepełnosprawnym to zwyczajne chamstwo. Może teraz wszyscy mamy oddać bliskich do domów opieki? Dlaczego nas pozbawia się zasiłków a posłom' urzędnikom ZUS, administracji wypłaca się nagrody?

  • sn(2013-07-06 09:05) Odpowiedz 00

    Tak widać ,że wszystkich wpadek POkrętaczy ,że rozwalają nam Państwo, na wszelkie możliwe sposoby. Poczynając od pensji,premie, odprawy itp (50 -100tys.) ust.pod pozorem prawa (przez siebie tak stworzonego i dla swoich, aby później ich nie można było ukarać ). Jak długo będą to cynicznie czynić,a lud wpędzać w nędzę co raz to nowymi wymyślanymi podatkami, opłatami. np. opłaty miały być śmieciowe w Wwie ,ok. dwa razy wyższe niż dotychczas płacono w SM , odbierane przez te same firmy
    wg tych samych zasad przez np MPO. Był taki (został odwołany) co chciał dobry zrobić geszeft na tym (będąc w Spółkach m-sta niby RN jako fikcja nadzoru, taktują to jak przydzielone synekury za przynależność do PO) i tak nas rozkradają na każdym kroku. Kiedy MF wycofa się z ponoszenia kosztów dawania lokali dla dygnitarzy partyjnych PO,PSL i tak nadzianych z naszych podatków, stać ich na te koszty utrzymania , bo co ma powiedzieć ten co zarabia 1500 zł netto i ma dwoje dzieci na utrzymaniu. Jakie widać rozpasanie władzy a frazesy dla ludu!!! Zmieniać ich na kogokolwiek, choćby na PIS,bo oni nic dobrego dla nas ludu nie zrobią.

  • sn(2013-07-06 09:14) Odpowiedz 00

    Tak widać ,że wszystkich wpadek POkrętaczy ,że rozwalają nam Państwo, na wszelkie możliwe sposoby. Poczynając od pensji,premie, odprawy itp (50 -100tys.) ust.pod pozorem prawa (przez siebie tak stworzonego i dla swoich, aby później ich nie można było ukarać ). Jak długo będą to cynicznie czynić,a lud wpędzać w nędzę co raz to nowymi wymyślanymi podatkami, opłatami. np. opłaty miały być śmieciowe w Wwie ,ok. dwa razy wyższe niż dotychczas płacono w SM , odbierane przez te same firmy
    wg tych samych zasad przez np MPO. Był taki (został odwołany) co chciał dobry zrobić geszeft na tym (będąc w Spółkach m-sta niby RN jako fikcja nadzoru, taktują to jak przydzielone synekury za przynależność do PO) i tak nas rozkradają na każdym kroku. Kiedy MF wycofa się z ponoszenia kosztów dawania lokali dla dygnitarzy partyjnych PO,PSL i tak nadzianych z naszych podatków, stać ich na te koszty utrzymania , bo co ma powiedzieć ten co zarabia 1500 zł netto i ma dwoje dzieci na utrzymaniu. Jakie widać rozpasanie władzy a frazesy dla ludu!!! Zmieniać ich na kogokolwiek, choćby na PIS,bo oni nic dobrego dla nas ludu nie zrobią.

  • dawny leming(2013-07-06 23:34) Odpowiedz 00

    Nic się temu rządowi nie udało i już nie uda,a to,że zabrał zasiłki niepełnosprawnym,to już podłość i nikczemność!Sami sobie dają milionowe premie,nagrody ,a 200 tysiącom ludzi zabiera ostatni grosz!to jest wręcz nieludzkie i na dodatek antypolskie!Policzymy się z wami przy urnach!

  • .........(2013-07-07 10:59) Odpowiedz 00

    z najwyzszymi podatkami na swiecie ...to trzeba koniecznie dodac...

  • lib(2013-07-05 15:26) Odpowiedz 00

    hah socjalizm ma niby pomóc gospodarce :D dobre sobie

  • dwa swiaty w polskiej kolonii(2013-07-07 22:18) Odpowiedz 00

    polska to postradziecka kolonia, w ktorej nakladaja sie dwa systemy gospodarczo-spoleczne: uprzywilejowany swiat urzednikow, gornikow, rolnikow, mundyrowych, emerytytow z PRL, po prostu wszystkie kasty z PRLu utrzymaly swoje przywileje dzieki przyglupowi walesie ktorego SB wykreowalo na lidera tylko po to zeby po zmianie systemu utrzymac swoj stan posiadania, waleska dostal wiele - wyksztalcenie i posady dla dzieci, oraz fotel najglupszego prezydenta na swiecie. Drugi swiat spoleczno-gospodarczy w dzisiejszej polsce to swiat ludzi pracy, ktorzy tak naprawde sa niewolnikami, pracujacymi na warunkach dzikiego XIX wiecznego kapitalizmu, wszystko co wypracuja musza oddac postkomuchom i kastom uprzywilejowanym, kto mogl to wyjechal za granice, jesli juz czlowiekiem pomiataja to przynajmniej jest szansa na kilkakrotnie wyzsze wynagrodzenie. Jednym ze skutkow umowy walesa-komunisci jest katastrofa demograficzna. Zarowno w przyrodzie, jak i wsrod ludzi, w sytuacjach zagrozenia bytu organizmy nie rozmnazaja sie... tylko walesa mial szanse splodzic 10 potomkow, reszta pracujacych polakow... juz nie ma warunkow na godne zycie, co wypracuja to komuchy im zabieraja, przeciez trzeba utrzymac kilka milionow postkomunistycznych uprzywilejowanych bandziorow

  • patriota(2014-01-25 16:22) Odpowiedz 00

    A ja wszystkim mowie ze komunizm to najlepszy ustroj . Ci ,ktorzy mysla inaczej, niech dokladnie w spokoju przeczytaja sobie idee LENINA CZY TROCKIGO MARKSA ENGELSA. Wystarczy tylko wprowadzic je w zycie.