statystyki

Trybunał Konstytucyjny oceni utratę świadczeń pielęgnacyjnych przez opiekunów

autor: Michalina Topolewska01.07.2013, 06:57; Aktualizacja: 01.07.2013, 08:48

Według RPO, ustawodawca był uprawniony do zmiany warunków przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego, ale nie powinien obejmować nimi osób, które pobierają wsparcie na podstawie dotychczasowych przepisów. Jego obowiązkiem jest bowiem dążenie do zapewnienia bezpieczeństwa prawnego oraz respektowanie ochrony praw nabytych.

reklama


reklama


Od dziś o 100 zł wzrasta wysokość świadczenia pielęgnacyjnego. Dzięki temu budżet opłaci wyższe składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne za rodziców zajmujących się niepełnosprawnymi dziećmi.

Wyższą kwotę pomocy przewiduje wchodzący 1 lipca w życie art. 1 pkt 5 lit. c ustawy z 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1548). Nie oznacza to jednak, że do opiekunów faktycznie trafi wyższe wsparcie. Dojdzie bowiem do zmiany zasad jego wypłacania. Zamiast 100 zł dodatku do wynoszącego 520 zł świadczenia pielęgnacyjnego, które rodzice otrzymywali do końca czerwca, będzie im wypłacane 620 zł samego świadczenia.

– Do końca grudnia otrzymają zaś wypłacany dodatek w wysokości 200 zł. Opiekunowie otrzymają więc łącznie 820 zł wsparcia – tłumaczy Eliza Dygas, kierownik działu świadczeń rodzinnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Płocku.

Dodaje, że formalna podwyżka świadczenia przełoży się na wysokość składki odprowadzanej do ZUS i NFZ za opiekuna, bo jej podstawą będzie kwota 620 zł, a nie jak dotychczas 520 zł.

Od tego miesiąca nie będą otrzymywać świadczenia osoby, którym gmina przyznała je przed 31 grudnia 2012 r. i które nie spełniają nowych warunków związanych z jego uzyskiwaniem. Przepisy, które spowodowały wygaśnięcie uprawnień, postanowiła zaskarżyć do Trybunału Konstytucyjnego prof. Irena Lipowicz, rzecznik praw obywatelskich. Jej zdaniem art. 11 ust. 1 i 3 wspomnianej wyżej ustawy, który wprowadza półroczny okres przejściowy dla takich osób, narusza zasady zaufania do państwa i prawa oraz ochrony praw nabytych wynikających z art. 2 konstytucji.

Jak wskazuje RPO, ustawodawca był uprawniony do zmiany warunków przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego, ale nie powinien obejmować nimi osób, które pobierają wsparcie na podstawie dotychczasowych przepisów. Jego obowiązkiem jest bowiem dążenie do zapewnienia bezpieczeństwa prawnego oraz respektowanie ochrony praw nabytych.

Rzecznik zwróciła też uwagę, że ponowna interwencja ustawodawcy nastąpiła w bardzo krótkim odstępie czasu, bo zaledwie po dwóch latach od zmiany przepisów. Obywatel znalazł się w sytuacji pułapki prawnej. Polega ona tym, że to on ponosi konsekwencje zmienionych przesłanek, od których zależy przyznanie świadczenia (w reakcji na dostrzeżone nieprawidłowości).

Etap legislacyjny

Wchodzi w życie 1 lipca 2013 r.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

  • Matka Niepełnosprawnego Dziecka(2013-07-02 20:36) Odpowiedz 00

    Faktem jest - o czym większość opiekunów nie ma pojęcia - że do 1999 roku możliwość przechodzenia na wcześniejszą emeryturę była tylko przywilejem rodzica wychowującego niepełnosprawne dziecko. Świadczenie pielęgnacyjne było wprowadzone zamiast zlikwidowanej emerytury i oczywiście mniej płatne i bardzo niekorzystne. W 2010 roku Trybunał Konstytucyjny rozszerzył grupę świadczeniobiorców o zobowiązanych do alimentacji i teraz mamy skutki były nadużycia np wnuczek mieszkał w Krakowie babcia w Gdańsku i pobierał świadczenie pielęgnacyjne Mało tego dzieci dorosłe niepełnosprawne są dyskryminowane maja rente o 120zł niższą od najniższej z ZUS i zasiłek pielęgnacyjny niższy o 50zł .Gdzie tu sprawiedliwość

  • Kalina_2(2013-07-01 23:37) Odpowiedz 00

    Polska dokonała właśnie milowego kroku w walce z wykluczeniem społecznym, wyrzucając na margines społeczny kikaset tysięcy bezradnych, schorowanych ludzi i ich opiekunów. Jakież to ogromnego skoku cywilizacyjnego dokonał nasz kraj traktując tak okrutnie i nieludzko najbardziej bezbronnych swych obywateli, którzy nie stanowią silnej grupy nacisku na władze i którzy ze swymi dramatami nie mogą przebić się do mediów. Nie mam chyba drugiego takiego kraju w Unii Europejskiej, który czyniłby oszczędności właśnie tam, gdzie czynić ch nie wolno, czyli na ludziach niepełnosprawnych i niesamodzielnych. Pretekstem do tego kroku były przypadki wyłudzenia tych świadczeń, co zmusiło władze do zastosowania zasady odpowiedzialności zbiorowej i ukarania wszystkich. Nieważne, że Unia Europejska walczy obecnie z biedą i wykluczeniem społecznym, że Polska podpisała Konwecję ONZ o prawach osób niepełnosprawnych, zaś sejm przyjął kartę osób niepełnosprawnych. Nieważne, że Trybunał Konstytucyjny orzekł w 2008r., że świadczenia pielęgnacyjne nie mogą ograniczać się jedynie do opiekunów niepełnosprawnych dzieci, gdyż łamie to konstytucyjny zapis o równości wszystkich obywateli wobec prawa. Polskę stać na wszystko: na zagraniczne misje wojskowe, na najdroższe w Europie stadiony i autostrady, na marnotrawienie środków unijnych,na finasowanie partii politycznych, ale brakuje pieniędzy na zaspokojenie najbardziej elementarnych potrzeb bezbronnych niepełnosprawnych, którzy żyjąc w warunkch niegodnych człowieka skazywani są na eutanazję. To już bezdomne zwierzęta mają w Polsce lepiej.

  • opoiekun matki(2013-07-01 23:41) Odpowiedz 00

    pani Topolewska w końcu by odrobiła lekcję i skończyła z dezinformowaniem społeczeństwa używając określenia " rodzice opiekujący się niepełnosprawnymi dziećmi" - zapisy ustawy NIGDZIE nie mówią że chodzi o rodziców dzieci (takie były w zeszłym roku). Proszę skończyć z tym sformułowaniem i zacząć używać rzetelnego języka: osoba która nabyła niepełnosprawność przed ukończeniem 18 r.ż. lub gdy kontynuowała naukę 25 r. ż. a nie "dziecko" a opiekunem takiej osoby wcale nie musi być rodzic

  • Opiekunka chorej na Parkinsona...(2013-07-01 22:17) Odpowiedz 00

    Dziękuję również pani redaktor ,że zainteresowała się naszą sprawą,oby takich osób było więcej...osób szczerych i potrafiących postawić się w czyjejś sytuacjii...

  • Opiekunka chorej na Parkinsona...(2013-07-01 22:14) Odpowiedz 00

    Dokładnie ,hańba panie premierze,ja mam mamę z chorobą Parkinsona,muszę mamę karmić, myć pomagać dojść do toalety bo były już upadki i jeszcze na dodatek kręgosłup już zaczyna mnie coraz częściej pobolewać od dzwigania i przekręcania mamy na boki ,a pan co zrobił ?Zabrał tym najbardziej potrzebującym ,to nie nasza wina panie premierze że musimy opiekować i patrzeć na cierpienie naszych bliskich ,a pan dołożył nam jeszcze następny cios,pan też będzie kiedyś być może potrzebował opieki ...Czas myśleć o innych panie Premierze ...

  • daniela(2013-07-03 16:45) Odpowiedz 00

    nie mam juz o co walczyc, moj tata zmarl 15 czerwca i zostalam z niczym majac 57 lat musialam zarejstrowac sie jako bezrobotna,powinnismy dostac po takiej pracy zasilek ale niestety nie byla odprowadzana skladkana na urzad pracy z zalem popieram wszystkich oszukanych przez rzad , kochani walczcie o swoje pieniadze.

  • wykluczona opiekunka(2013-07-02 15:35) Odpowiedz 00

    Odbierają godne, ostatnie chwile życia ludziom , którzy ciężko pracowali wiele lat dla POLSKI- swojego kraju. W całej Europie starzy,schorowani ludzie są objęci szczególną opieką a u nas!!! Moja matka jest w takim stanie , ze dzwoniąc do kilku domów opieki nawet nie chcieli słyszeć o przyjęciu w takim stanie pacjentki. Jak można tak traktować obywateli , Panie Premierze niedługo wybory !!!

  • opiekn matki(2013-07-01 23:43) Odpowiedz 00

    RPO wspomniał w dodatku o "zaufaniu do państwa" - zapomniało się? A dopuszczenie podziału na ŚP i SZO zostało przez RPO bardziej przemilczane niż uzasadnione jako uprawnione.

  • opiekun matki(2013-07-01 23:45) Odpowiedz 00

    przepraszam, jednak "zaufanie do państwa" zostało umieszczone :)

  • opiekunka mamy(2013-08-21 14:12) Odpowiedz 00

    To ,co z nami zrobiono ,to po prostu bestialstwo!

  • Marzena(2013-11-15 08:57) Odpowiedz 00

    Witam ,ja rowniez znalazłam sie w takiej sytuacji zabrano mi zasiłek .Mój syn jest po porazeniu mozgowym od dziecka niechodzi ,trzeba przy nim robic wszystko ale nikogo to nie interesuje ,oni karza podjac prace a co z dzieckiem nie stac mnie na opiekunke. Ten system jest gorszy niz czasy hitlera czy stalina bo oni postepowali według zasad wojennych a nasz rzad dobija nie tylko nasze dzieci ale i nas rodziców .Jest to bardzo przykre ze kazdy mysli tylko o swoim stołku i kieszeni ,lepiej zabrac najbiedniejszym i bezbronnym

  • Jancyk(2013-08-23 20:32) Odpowiedz 00

    Ile Tusk bierze premii. Czy swoim kolegom cokolwiek zabrał albo ujoł.Niech powie ile zarabia kosztem chorych.

  • zawiedziona(2013-07-08 00:52) Odpowiedz 00

    moja matka nie chodzi juz 7 lat musze ja obracac na bok bo sama nie moze jedynie z boku na plecy ale tylko w jedna strone bo ma nogi skrzyzowane nie widzi musze ja karmić i na dzien dzisiejszy ja juz stracilam zdrowie a nie jestem ubezpieczona bo zeby pojechac sie zarejestrowac do urzedu pracy musze kogos wynajac do opieki a pani z opieki mnie straszy ze przyjda na wywiad ale ja bym chciala zeby przyszly z rana i byli do nocy i zobaczyly moj codzienny trud a najlepiej zeby pomogli bo czulam ze ta mloda osoba podejrzewala mnie o oszustwo czy kazdy opiekun rodzica jest oszustem według panstwa TAK a wedlug mnie to panstwo nas ********** tyle co nam dawali zabrakloby im nawet na sniadanie niewiem jak dlugo dam rade zyc bez ubezpieczenia ale musze bo sama matke w domu nie zamkne bez opieki bo juz nie bede mogla wynajac zastepstwa bo jak jechalam po pampersy to zawsze wynajmowalam

  • zrozpaczony tadeusz(2013-08-01 20:31) Odpowiedz 00

    Ja opiekuję się chorą od kilkunastu lat matką na Parkinsona. Sam już dostaję z tego powodu choroby nerwowej. Mamy żyć z renty 1300 zł . Ciekawe jak długo przeżyjemy.Ale ktoś tu nam podłożył świnię, dalej już mi się nie chce nawet pisać. Jestem zrozpaczony.Ale nonsens!!!

  • opiekun matki(2013-07-08 00:27) Odpowiedz 00

    do " Matka Niepełnosprawnego Dziecka"

    faktem jest o czym masz pojęcie ale tego nie napiszesz że Trybunał Konstytucyjny uznał już w 2008 r. (a nie jak kłamliwie piszesz 2010 r.) że to co nazywasz "przywilejem" było BEZPRAWNE bo łamało Konstytucję. a teraz idź po spamować inne artykuły.

    A faktem potwierdzony 05 07 2013 jest co przyznał Kosiniak że pieniądze dla protestujących "rodziców ON" zostały zabrane opiekunom innych niepełnosprawnych więc jak będziesz kupować mleko dla swojego dziecko to pamiętaj o tym, że inny niepełnosprawny nie będzie mógł mieć opiekuna, bo nikt za 0 zł (słownie: z e r o ) nie przeżyje opiekując się

  • opiekun(2013-07-01 15:19) Odpowiedz 00

    opiekuję się 86 letnią matką "przykutą do łozka" jak mam podjąc zatrudnienie?jak mam wyżyć za 623 zł ? RZĄDZĄCY!!!

    POWIEDŻCIE JEJ PROSTO W OCZY ,ŻE MUSZĘ JĄ ZOSTAWIĆ!!!BO MACIE DZIURĘ BUDŻETOWĄ !!! HAŃBA PO STOKROĆ HAŃBA

  • rycho i spółka(2013-07-02 11:58) Odpowiedz 00

    Pani Topolewska ! Na pierwszym miejscu powinna się znaleźć informacja, o 200 tys. opiekunów pozbawionych świadczeń i ubezpieczenia zdrowotnego !!!
    Zostaliśmy postawieni w dramatycznej sytuacji, bo już martwię się, że z renty Mamy( 96 lat !!!) nie zdołamy w żaden sposób się utrzymać !!! Trzeba kupić węgiel - 1000 zł i po rencie !!! A co z lekami i innymi medykamentami ???!!! Co mamy jeść, szczaw ??? Idiota Niesiołowski niech żre codziennie, zobaczyli byśmy ile "pociągnie"
    Jest to największa HAŃBA dla tego ch... tuskoszusta i jego sługusów !!!
    A pani pisze, że podwyżki dostaną opiekunowie dzieci, a nie przejmuje się 200 tys. rodzin, które nie mają co jeść, na leki, opał i wiele innych opłat !!!
    Dziękowałem pani, ale odwołuję to i powiem, że jest pani stronniczą dziennikarką i wredną babą !!!

  • ZMARTWIONA(2013-07-21 13:26) Odpowiedz 00

    To co zrobiliście niepełnosprawnym ,starym schorowanym ludziom to powolna eutanazja, ale my ich opiekunowie mówimy STANOWCZE NIE.
    I jeśli ktoś ma sumienie i moc by nam pomóc to bardzo prosimy .
    POMÓŻCIE GODNIE DOŻYĆ NASZYM BLISKIM NIEPEŁNOSPRAWNYM.
    NIE ODBIERAJCIE IM OPIEKUNÓW ,KTÓRYCH MIELI NAPRAWDĘ ZA MARNE 520 ZŁ.

  • nika0011(2013-07-22 10:30) Odpowiedz 00

    Porażka rządu

  • ppp4(2013-07-14 21:59) Odpowiedz 00

    Niech Was piekło pochłonie złodziejskie pomioty za to co wyprawiacie z umęczonym narodem. koniec Wasz bliski i żadne sztuczki, i wciskanie kitu nie pomogą Wam w zdobyciu władzy ponownie. Pamiętamy o Waszych Obywatelskich posunięciach.