statystyki

Trybunał Konstytucyjny oceni utratę świadczeń pielęgnacyjnych przez opiekunów

Michalina Topolewska01.07.2013, 06:57; Aktualizacja: 01.07.2013, 08:48
  • Wyślij
  • Drukuj

Według RPO, ustawodawca był uprawniony do zmiany warunków przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego, ale nie powinien obejmować nimi osób, które pobierają wsparcie na podstawie dotychczasowych przepisów. Jego obowiązkiem jest bowiem dążenie do zapewnienia bezpieczeństwa prawnego oraz respektowanie ochrony praw nabytych.



Od dziś o 100 zł wzrasta wysokość świadczenia pielęgnacyjnego. Dzięki temu budżet opłaci wyższe składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne za rodziców zajmujących się niepełnosprawnymi dziećmi.

Wyższą kwotę pomocy przewiduje wchodzący 1 lipca w życie art. 1 pkt 5 lit. c ustawy z 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1548). Nie oznacza to jednak, że do opiekunów faktycznie trafi wyższe wsparcie. Dojdzie bowiem do zmiany zasad jego wypłacania. Zamiast 100 zł dodatku do wynoszącego 520 zł świadczenia pielęgnacyjnego, które rodzice otrzymywali do końca czerwca, będzie im wypłacane 620 zł samego świadczenia.

– Do końca grudnia otrzymają zaś wypłacany dodatek w wysokości 200 zł. Opiekunowie otrzymają więc łącznie 820 zł wsparcia – tłumaczy Eliza Dygas, kierownik działu świadczeń rodzinnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Płocku.

Dodaje, że formalna podwyżka świadczenia przełoży się na wysokość składki odprowadzanej do ZUS i NFZ za opiekuna, bo jej podstawą będzie kwota 620 zł, a nie jak dotychczas 520 zł.

Od tego miesiąca nie będą otrzymywać świadczenia osoby, którym gmina przyznała je przed 31 grudnia 2012 r. i które nie spełniają nowych warunków związanych z jego uzyskiwaniem. Przepisy, które spowodowały wygaśnięcie uprawnień, postanowiła zaskarżyć do Trybunału Konstytucyjnego prof. Irena Lipowicz, rzecznik praw obywatelskich. Jej zdaniem art. 11 ust. 1 i 3 wspomnianej wyżej ustawy, który wprowadza półroczny okres przejściowy dla takich osób, narusza zasady zaufania do państwa i prawa oraz ochrony praw nabytych wynikających z art. 2 konstytucji.

Jak wskazuje RPO, ustawodawca był uprawniony do zmiany warunków przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego, ale nie powinien obejmować nimi osób, które pobierają wsparcie na podstawie dotychczasowych przepisów. Jego obowiązkiem jest bowiem dążenie do zapewnienia bezpieczeństwa prawnego oraz respektowanie ochrony praw nabytych.

Rzecznik zwróciła też uwagę, że ponowna interwencja ustawodawcy nastąpiła w bardzo krótkim odstępie czasu, bo zaledwie po dwóch latach od zmiany przepisów. Obywatel znalazł się w sytuacji pułapki prawnej. Polega ona tym, że to on ponosi konsekwencje zmienionych przesłanek, od których zależy przyznanie świadczenia (w reakcji na dostrzeżone nieprawidłowości).

Etap legislacyjny

Wchodzi w życie 1 lipca 2013 r.




Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Komentarze: 33

  • 1: raffi z IP: 79.191.119.* (2013-07-01 08:17)

    W A Ż N E , NIEPEŁNOSPRAWNI i ich OPIEKUNOWIE bardzo W A Ż N E !

    Opiekunom osób niepełnosprawnych zabrane zostały od 1.07 br. świadczenia opiekuńcze w tym przyznane BEZTERMINOWO.
    Nowe regulacje szeroko naruszają Konstytucję !

    Wszystko w szczegółach na głównym blogu "wykluczeni opiekunowie".
    Tam też petycje i protest.

    Do odszukania poprzez Google.
    Szukajcie "wykluczeni opiekunowie" ponieważ linki bezpośrednie są blokowane.

  • 2: karolina z IP: 89.238.3.* (2013-07-01 10:22)

    To jest totalna porażka,selekcja jak za dawnych czasów,tylko kominy jeszcze nie dymią...

  • 3: anahata z IP: 89.68.87.* (2013-07-01 12:03)

    OPIEKUNOWIE NIEPEŁNOSPRAWNYCH. WAŻNE !

    Szukajcie największego w tym temacie blogu „wykluczeni opiekunowie”.
    Należy szukać poprzez google bo linki bezpośrednie są blokowane więc nie podaję.

    Tam jest wszystko. Potrzebne informacje, rozwój sytuacji, dalsze działania.

  • 4: lukas z IP: 79.110.204.* (2013-07-01 12:18)

    Masakra ,wypada oddać mame do zakładu i niech państwo płaci za jej utrzymanie.Nikt nie myśli o ludziach starszch którz chcą być z rodziną a nie w jakimś zakładzie opiekuńczym gdzie są traktowani jak przedmioty.

  • 5: rycho i spółka z IP: 37.30.107.* (2013-07-01 12:25)

    Dziękujemy Pani Redaktor Topolewskiej ! Tylko Pani rzetelnie informuje czytelników o naszej dramatycznej sytuacji.
    1 lipca 2013r, to haniebna data dla tuskoszusta i jego służących !!!
    Ponad 200 tys. niepełnosprawnych, ciężko chorych ludzi pozostaje bez opieki, bo Ich opiekunowie zostali bez grosza i zmuszeni są szukać pracy !!!
    TusQ ! trafisz przed Trybunał Stanu i Trybunał Sprawiedliwości w Hadze !!!
    Będziesz odpowiedzialny za pogorszenie stanu zdrowia, a nawet śmierci, tysięcy chorych, starych, niedołężnych Polaków !!!
    Któryś z synów tych ludzi nie wytrzyma i skróci cię o głowę(łeb) !!!

  • 6: opiekun z IP: 89.71.149.* (2013-07-01 15:19)

    opiekuję się 86 letnią matką "przykutą do łozka" jak mam podjąc zatrudnienie?jak mam wyżyć za 623 zł ? RZĄDZĄCY!!!

    POWIEDŻCIE JEJ PROSTO W OCZY ,ŻE MUSZĘ JĄ ZOSTAWIĆ!!!BO MACIE DZIURĘ BUDŻETOWĄ !!! HAŃBA PO STOKROĆ HAŃBA

  • 7: Opiekunka chorej na Parkinsona... z IP: 31.63.96.* (2013-07-01 22:14)

    Dokładnie ,hańba panie premierze,ja mam mamę z chorobą Parkinsona,muszę mamę karmić, myć pomagać dojść do toalety bo były już upadki i jeszcze na dodatek kręgosłup już zaczyna mnie coraz częściej pobolewać od dzwigania i przekręcania mamy na boki ,a pan co zrobił ?Zabrał tym najbardziej potrzebującym ,to nie nasza wina panie premierze że musimy opiekować i patrzeć na cierpienie naszych bliskich ,a pan dołożył nam jeszcze następny cios,pan też będzie kiedyś być może potrzebował opieki ...Czas myśleć o innych panie Premierze ...

  • 8: Opiekunka chorej na Parkinsona... z IP: 31.63.96.* (2013-07-01 22:17)

    Dziękuję również pani redaktor ,że zainteresowała się naszą sprawą,oby takich osób było więcej...osób szczerych i potrafiących postawić się w czyjejś sytuacjii...

  • 9: Kalina_2 z IP: 31.182.82.* (2013-07-01 23:37)

    Polska dokonała właśnie milowego kroku w walce z wykluczeniem społecznym, wyrzucając na margines społeczny kikaset tysięcy bezradnych, schorowanych ludzi i ich opiekunów. Jakież to ogromnego skoku cywilizacyjnego dokonał nasz kraj traktując tak okrutnie i nieludzko najbardziej bezbronnych swych obywateli, którzy nie stanowią silnej grupy nacisku na władze i którzy ze swymi dramatami nie mogą przebić się do mediów. Nie mam chyba drugiego takiego kraju w Unii Europejskiej, który czyniłby oszczędności właśnie tam, gdzie czynić ch nie wolno, czyli na ludziach niepełnosprawnych i niesamodzielnych. Pretekstem do tego kroku były przypadki wyłudzenia tych świadczeń, co zmusiło władze do zastosowania zasady odpowiedzialności zbiorowej i ukarania wszystkich. Nieważne, że Unia Europejska walczy obecnie z biedą i wykluczeniem społecznym, że Polska podpisała Konwecję ONZ o prawach osób niepełnosprawnych, zaś sejm przyjął kartę osób niepełnosprawnych. Nieważne, że Trybunał Konstytucyjny orzekł w 2008r., że świadczenia pielęgnacyjne nie mogą ograniczać się jedynie do opiekunów niepełnosprawnych dzieci, gdyż łamie to konstytucyjny zapis o równości wszystkich obywateli wobec prawa. Polskę stać na wszystko: na zagraniczne misje wojskowe, na najdroższe w Europie stadiony i autostrady, na marnotrawienie środków unijnych,na finasowanie partii politycznych, ale brakuje pieniędzy na zaspokojenie najbardziej elementarnych potrzeb bezbronnych niepełnosprawnych, którzy żyjąc w warunkch niegodnych człowieka skazywani są na eutanazję. To już bezdomne zwierzęta mają w Polsce lepiej.

  • 10: opoiekun matki z IP: 84.39.173.* (2013-07-01 23:41)

    pani Topolewska w końcu by odrobiła lekcję i skończyła z dezinformowaniem społeczeństwa używając określenia " rodzice opiekujący się niepełnosprawnymi dziećmi" - zapisy ustawy NIGDZIE nie mówią że chodzi o rodziców dzieci (takie były w zeszłym roku). Proszę skończyć z tym sformułowaniem i zacząć używać rzetelnego języka: osoba która nabyła niepełnosprawność przed ukończeniem 18 r.ż. lub gdy kontynuowała naukę 25 r. ż. a nie "dziecko" a opiekunem takiej osoby wcale nie musi być rodzic