statystyki

Firmy i niepełnosprawni walczą o dopłaty do pensji

autor: Michalina Topolewska27.06.2013, 07:25; Aktualizacja: 31.07.2013, 15:15

Jeszcze przez dwa dni można przesyłać uwagi do projektu nowego unijnego rozporządzenia w sprawie udzielania przedsiębiorstwom pomocy publicznej. Z tej możliwości korzysta wiele organizacji i pracodawców, którzy obawiają się, że zaproponowane przez Komisję Europejską limity wsparcia doprowadzą do załamania rynku pracy osób niepełnosprawnych.

Reklama


 Bruksela chce bowiem, aby państwa członkowskie nie mogły przekazywać w ciągu roku na realizację jednego programu publicznego więcej niż 0,1 proc. swojego PKB z roku poprzedniego. To by oznaczało, że na dofinansowania do pensji niepełnosprawnych pracowników, które jest traktowane jako pomoc państwa, Polska nie mogłaby przekazywać tak jak obecnie 3 mld zł, a zaledwie 150 mln zł.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (12)

  • rewizor(2013-06-27 09:55) Zgłoś naruszenie 00

    akurat niepełnosprawni muszą dostęp wykupić-bez komentarza

    Odpowiedz
  • PrawdziwiON(2013-06-27 13:31) Zgłoś naruszenie 00

    max na wsparcie ON może iść 400 mln zł według KE.
    To wystarczy na wsparcie naprawdę niepełnosprawnych, a nie jakiś ochroniarzy na lewych orzeczeniach, czy sprawnych-niepełnosprawnych, którym coś strzyka w kolanie.
    Osób ze znacznym stopniem według SOD pracuje ok 2% a wielu z nich nie potrzebuje wsparcia. Może w końcu dzięki KE ktoś w rządzie RP ruszy d...ę i przyjrzy się na jakich "niepełnosprawnych" PFRON przeznacza co roku 3 mld zł i dlaczego dopłaty idą na kretynów, którzy skaczą na główkę do wody.

    Odpowiedz
  • karol1(2013-07-01 08:13) Zgłoś naruszenie 00

    jestem niepełnosprawną ze znacznym stopniem niepełnosprawności i cieszę się że jeszcze żyję i nie myślę o pracy bo na to nie mam siły, na pewno nikt by mnie nie zatrudnił by dostać dopłaty 160 % najniższego wynagrodzenia z pefronu, a może dać tym ludziom chorym a nie rozpasać oszustów firmowych co płacą najmniejszą pensje takiemu pracownikowi, mają robotę zrobioną i jeszcze im zostaje? proponuję więcej kontro a nie wolnoamerykanka.

    Odpowiedz
  • artur(2013-06-30 10:48) Zgłoś naruszenie 00

    Już nigdy nie wyślę sms-a za dostęp do artykułu.Popieram ,,zniesmaczoną''.

    Odpowiedz
  • zniesmaczona(2013-06-28 21:51) Zgłoś naruszenie 00

    zapłaciłam te 2 złote sms-em i co ? i oprócz tego, że jestem o 2 zł plus wat biediejsza-nic poza tym, a gdzie dostęp do artykułu???

    Odpowiedz
  • Kika(2013-06-30 00:15) Zgłoś naruszenie 00

    Czytając komentarze, jestem przerażona skalą nienawiści wobec osób niepełnosprawnych. Pokutuje niestety przekonanie, że taka osoba, to człowiek (łagodnie powiedziawszy) ograniczony umysłowo.
    Nic bardziej mylnego!!! To w wielu przypadkach osoby wykształcone, po studiach, które los ciężko doświadczył (utrata wzroku, słuchu, uszkodzenia po wypadkach, ograniczenia sprawności po ciężkich chorobach). Te osoby nie mają szans na znalezienie pracy w takim systemie, jaki funkcjonuje w Polsce.
    Praca sprawia, że nie czują się wyeliminowani ze społeczeństwa. I proszę mi wierzyć, nikt z Was nie zamieniłby zdrowia na np. wózek inwalidzki, czy inne schorzenia i wypłatę na poziomie najniższej krajowej. Do tego dochodzi przymus zażywania leków i utrzymania za tą wypłatę rodziny.
    Co do pracodawców, to zawsze znajdą się nieuczciwi, ale to nie może wpływać na pozostawienie tych osób bez pomocy.

    Odpowiedz
  • paluszek(2013-06-27 19:53) Zgłoś naruszenie 00

    tak jest dopłata dla ochroniarza ,sprzedawczyni , kierowcy, sekretarki itd. i firma prosperuje tak mówi mój znajomy , za dopłaty na niepełnosprawnych postawił dom i co roku wczasy za granicą .

    Odpowiedz
  • Dino66(2013-08-24 09:15) Zgłoś naruszenie 00

    W dużej mierze racje ma karol1... może lepiej dać bezpośrednio chorym i potrzebującym, a nie wspierać firmy, które od NIEPEŁNOSPRAWNYCH wymagają PEŁNOSPRAWNOŚCI, za naniższa krajową ???

    Odpowiedz
  • Wiki 86(2013-08-24 09:37) Zgłoś naruszenie 00

    A może lepiej niech KE od razu wykupi niepełnosprawnym kwaterę na wieczność i odeśle ich w nicość, bo po co ich wspierać.. niepełnosprawni, czyli niepełnowartościowi, bezużyteczni, nieważne, jak i po co będą żyć, bo po co im właściwie żyć??? Rząd powinien zrobić wszystko, stanąć na wysokości zadania, by utrzymać dotychczasowe dofinansowanie, niedawno pozbyli się niepełnosprawnych z lekkim stopniem, bo cóż im po samym "papierku" skoro i tak nikt nie chce ich nikt zatrudnić? Może szybciej i prościej zlikwidować całe orzecznictwo niepełnosprawnych i zasilić urzędy pracy???

    Odpowiedz
  • daria(2014-03-23 11:09) Zgłoś naruszenie 00

    mam grupe umiarkowana zebym mogla pracowac musze brac leki przecwbolowe mam 34 lata pracy w akordzie pracodawca dostaje dofinansowanie 1200zl ja otrzymuje rowniez najnizsza krajowa nie trzeba byc ekonomista aby stwierdzic kto ma zysk rzad robi wszystko aby byly miejsca pracy czy nie lepiej byloby aby wysylac ludzi po 35 latach pracy na przedemerytalne zasilki a mloda kadre wprowadzic na rynek pracy zlikwidowac najnizsza krajowa wyzsze brutto wieksze skladki moze wiele osob mi nie uwierzy pracuje krawiectwie szyjemy dla popularnych firm z zachodu a ceny za operacje pozal sie bledne kolo czy madrych ludzi juz nie ma karol ma racje ale w naszym kraju politykom brakuje monopolu na dobro rodakow

    Odpowiedz
  • krystin168@interia.pl(2015-07-06 21:00) Zgłoś naruszenie 00

    Niepełnosprawnych państwo powini wysłać do Oświęcimia i spalić na stosie żeby mieć w *** kasy i problem z głowy by dać im zatrudnienie i jakąś radość z życia bo za co by mogli żyć .

    Odpowiedz
  • krystin168@interia.pl(2015-07-06 20:54) Zgłoś naruszenie 00

    Mój pracodawca dostaje dofinansowanie na kilka osób z niepełnosprawnych z 2 stopnia i chciałabym pracować w tym czy innym zakładzie pracy bo praca to i zarobek na życie i rehabilitacja .I chciałabym aby pracować do emerytury .

    Odpowiedz