statystyki

Gminy czekają z decyzjami przyznającymi świadczenia pielęgnacyjne i specjalne zasiłki opiekuńcze

autor: Michalina Topolewska28.05.2013, 07:20; Aktualizacja: 04.06.2013, 17:04

Część opiekunów złożyła wcześniej wnioski o przyznanie im świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu opieki nad niepełnosprawnym krewnym po 1 lipca. Jednak nie wszystkie samorządy wydają im już teraz decyzje w tej sprawie.

Reklama


Reklama


30 czerwca kończy się bowiem okres przejściowy przeznaczony dla osób, które nabyły uprawnienia do świadczenia pielęgnacyjnego przed 1 stycznia 2013 r. Oznacza to, że aby członkowie rodzin mogli po tym terminie dalej otrzymywać wsparcie, już na zmienionych zasadach, muszą złożyć nowy wniosek o jego przyznanie.

Resort pracy w swoim stanowisku wydanym w marcu wskazał, że mogą oni zrobić to wcześniej. Gmina ma obowiązek przyjąć i rozpatrzyć wniosek, a następnie niezwłocznie wydać decyzję przyznającą im od 1 lipca świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy, który przysługuje osobom niespełniającym bardziej rygorystycznych warunków uzyskania tej pierwszej formy wsparcia. Miało to umożliwić systematyczne rozpatrywanie wniosków i zapewnić zachowanie płynności wypłaty pieniędzy po zakończeniu okresu przejściowego.

Gminy czekają z decyzjami przyznającymi świadczenia pielęgnacyjne i specjalne zasiłki opiekuńcze

Takie postępowanie budzi jednak wątpliwości części gmin. Tak jest m.in. w Gdyni, gdzie nowe wnioski o świadczenia złożyło ok. 600 osób, którym w przyszłym miesiącu wygasa prawo do pomocy (60 proc. spośród wszystkich takich opiekunów), ale żadna z nich nie została wydana jeszcze nowa decyzja.

– Wszystkie są przygotowane, ale zostaną wprowadzone do systemu i wysłane opiekunom dopiero 1 lipca, gdy z mocy prawa wygasną obecne decyzje – mówi Anna Łepik, zastępca naczelnika wydziału świadczeń społecznych Urzędu Miasta w Gdyni.

Marzena Szuleta, kierownik biura świadczeń rodzinnych UM w Kaliszu, dodaje, że tego właśnie dnia wchodzi w życie art. 1 pkt 5 lit. c ustawy z 7 grudnia 2012 roku o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1548), który na stałe wprowadza kwotę świadczenia pielęgnacyjnego w wysokości 620 zł. Obecnie wydana decyzja powoływałaby się więc na przepis, który jeszcze nie obowiązuje.

– Poprosiliśmy opiekunów, aby z nowymi wnioskami zaczęli przychodzić od czerwca – wskazuje Marzena Szuleta.

Inaczej jest jednak np. w Płocku, gdzie decyzje przyznające świadczenia są wydawane systematycznie od kwietnia.

– W ubiegłym tygodniu otrzymaliśmy pismo z urzędu wojewódzkiego w tej sprawie, które potwierdza prawidłowość takiego postępowania. Jako analogiczna jest w nim przywołana sytuacja związana ze składaniem wniosków na nowy okres zasiłkowy. Rozpoczyna się on 1 listopada, ale wnioski są przyjmowane od września – informuje Eliza Dygas, kierownik działu świadczeń rodzinnych MOPS w Płocku.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

 • dorota(2013-07-31 16:40) Odpowiedz 10

  a może tak pani jaworowicz zajmie sie ludżmi niepełnosprawnymi i pomoze ich opiekunom walczyc o opieke nad nimi. rzadowi szkoda pare groszy dla niepelnosprawnych a może tak sobie niech odbiora pare groszy.siedzą na tych dupach debatuja i za darmo pieniądze biora.wstyd i hańba co za porąbany kraj. jeden rząd wykończyli teraz ludzi powykańczaja.

 • urzędas(2013-05-28 09:30) Odpowiedz 00

  Byłoby dobrze, gdyby resort pracy (to znaczy MPiPS) zanim zacznie publikować swoje "stanowiska" najpierw przyłożył się do uchwalenia dobrej ustawy a nie bubla - jak zazwyczaj, najłatwiej to zawsze zwalić na urzędników i gminy - MY (czytaj: MPIPS) jesteśmy OK, to ONI - gminy są BEEEE

 • Żona(2013-06-09 10:35) Odpowiedz 00

  Przyznano mi bezterminowo w 2012 roku zasiłek opiekuńczy na męża,inwalidę wojennego pierwszej grupy.teraz już urzędnik MOPS powiedział ,że nie otrzymam tego świadczenia ,bo mąż ma córkę.Rok temu uwzględnili ,ze córka mieszka 800km od miejsca zamieszkania ojca ,a ja jestem jedynym faktycznym opiekunem męża ,teraz nie .Czyżby to była dowolna interpretacja przepisów ?O co w tym bałaganie chodzi ?

 • mieszkanka g.st.juch.(2014-04-11 20:57) Odpowiedz 00

  szkoda że w polsce nie ma eutanazji bo najchętniej by rodzice ze swimi dziećmi by skorzystali ,ponieważ człowiek niepełnosprawny ijego opiekun w gminie jest traktowany jak śmieć., którego nikt nie rozumie ,nie ma żadnego wsparcia.wykluczeni .

 • ala(2014-02-05 22:34) Odpowiedz 00

  rzad martwi sie przestepcami i pedofilami bo oni musza takim co dzieci gwalca i morduja zapewnic byt a nasze zasilki pielegnacyjne maja gleboko w d...

 • aga(2013-12-07 23:03) Odpowiedz 00

  ja tez mam rodzicow niepelnosprawnych i zabrali mi zasilek to skandal co oni robia nie moge isc do pracy nie zostawie rodziow bez opieki co dalej bedzie z nani opiekunami prosze o odpowiec

 • opiekun(2013-09-20 11:36) Odpowiedz 00

  Jeśli masz 1 ha pola to znaczy że rodzice opieki nie potrzebują. To jakaś paranoja.

 • Janina(2013-07-03 16:33) Odpowiedz 00

  osoby pobierające świadczenia pielęgnacyjne zaopieke nie powinny mieć absolutnie zabrane.nowa ustawa nie powinna tego odbierać,wygaszać decyzje wcześniejsze.,powinno sięrespektować ochronę praw nabytych,oczywiście zaopiekę przy osobach dorosłych niepełnosprawnych,dość ,że ma się przykry los,to nas jeszcze dobić.tragedia,następne zmartwienia poważne.,bo oznacza to chorego bez opieki arodzinę na ubóstwo,koszty utrzymania znacznie wzrastają,P.Boże ochroń nas przez tenTrybunał Konstytucyjny,najszybciej,uprzejmie prosimy.Janina

 • halina102(2013-06-22 23:33) Odpowiedz 00

  mam 53 lata od 13 lat opiekuje się chorą matką 83 lat tatą 88 lat i od 2 lat chorym mężem na raka w 2000r skończyła mi si ę umowa o prace i mogłam się zająć matką jak znieśli próg dochodu to postarałam się o świadczenie pielęgnacyjne a teraz są takie wymagania że nie wiem co mam robić z tym wszystkim się pogubiłam co robić ?

 • raffi(2013-05-28 14:17) Odpowiedz 00

  W A Ż N E !

  Opiekunom niepełnosprawnych zabierane są świadczenia opiekuńcze w tym przyznane BEZTERMINOWO.

  Wszystko w szczegółach na: "wykluczeni opiekunowie". Tam też petycje.
  Do odszukania poprzez Google. Szukajcie "wykluczeni opiekunowie" ponieważ linki bezpośrednie są blokowane.

  PILNE i WAŻNE bo czasu coraz mniej !

 • osoba odpowiedzialna(2013-05-30 00:00) Odpowiedz 00

  Jak można obierać prawa, które się uzyskało ?! a może ktoś mi powie KTO weźmie pełną odpowiedzialność za ludzi - chorych, którzy nie mogą zostać sami w domu ? ! KTO ?!

 • Janek(2013-05-30 09:37) Odpowiedz 00

  To skandal ! Odbiera się zasiłki najbiedniejszym i najbardziej pokrzywdzonym przez los . Ale kolesie Tuska mają się bardzo dobrze , biorą ciężkie pieniądze , nic nie robiąc . Ot , to nasza Polska , jaką kiedyś obiecywał kłamca i złodziej Donald . Wstyd !!!

 • iwona67(2013-05-28 19:04) Odpowiedz 00

  ja musze teraz mame oddac do opieki zeby podjąc prace zeby zaraz z niej zrezygnowac i dalej opiekowac sie mama,paranoja moja mama potrzebuje 24godziny opieki i co mam zrobić teraz pytam??

 • sekretarka(2013-05-28 16:45) Odpowiedz 00

  Te zabrane pieniądze poszły pewnie na podwyżki w administracii. Tam bieda, aż piszczy...

 • POLKA(2013-05-28 16:36) Odpowiedz 00

  dlaczego tylko w Polsce ludzie musza walczyc o swoje prawa i nie moga przebrnac przez caly szereg uciazliwosci wymyslanych jakby na poczekaniu, zeby im utrudnic zycie! co jest w Polsce? dlaczego w Polsce? i dlaczego calymi dzisiatkami lat zyje sie tutaj ciezko i bez zadnych nadziei i widokow na przyszlosc!?
  moze tym zajeliby sie bezrobotni po - slowie! chyba po to jestescie? aby ludziom zylo sie dostatniej i latwiej bez utrudniania im zycia!

 • danuta(2013-05-28 16:22) Odpowiedz 00

  W A Ż N E !
  Opiekunom niepełnosprawnych zabierane są świadczenia opiekuńcze w tym przyznane BEZTERMINOWO.
  Wszystko w szczegółach na: "wykluczeni opiekunowie". Tam też petycje.
  Do odszukania poprzez Google. Szukajcie "wykluczeni opiekunowie" ponieważ linki bezpośrednie są blokowane.
  PILNE i WAŻNE bo czasu coraz mniej !

 • zona opiekunka.(2013-05-28 14:45) Odpowiedz 00

  dzieki za adres linka mam niepelnosprawnego meza po wylewie.chamy z platformy zabrali wszysko...

 • anka(2015-11-24 14:50) Odpowiedz 00

  nie chce ,sie nawet mowic o sprawiedliwosci .bo ona jest dla bandy zlodziei,bandytow i kolesi .a biednemu to zabrac to co jeszcze ma czego sie dorobil zeby nie poczol sie jak PANISKO NA WOSCIACH.Zeby sie za duzo dorobil przeciez TO AZ 520ZL .MATKO KOCHANA MAJATEK .NIECZ ZLODZIEI ROZLICZA .

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane