Zatrudnianie kobiet z niepełnosprawnością ma być w tym roku jednym z kryteriów branych pod uwagę przy wyborze pracodawców, którzy zostaną nagrodzeni w ramach konkursu Lodołamacze. Patronat nad nim objęła DGP.
– Warto specjalnie zająć się tym problemem, ponieważ tylko 14 proc. kobiet niepełnosprawnych było w 2012 roku aktywnych zawodowo. Wśród tych sprawnych wskaźnik wynosił 50 proc. – wskazuje Barbara Pokorny, przewodnicząca rady krajowej Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON), która jest organizatorem konkursu.
W ósmej edycji Lodołamaczy wzorem ubiegłych lat najpierw odbędą się rozstrzygnięcia etapów regionalnych. Spośród ich zwycięzców kapituła konkursu wybierze laureatów ogólnopolskich. Nagrody będą przyznane w kategoriach: zakład pracy chronionej, otwarty rynek pracy, pracodawca nieprzedsiębiorca, Superlodołamacz i Lodołamacz Specjalny.
– Celem konkursu jest pokazywanie dobrych praktyk, czyli tych pracodawców, którzy uważają, że warto zatrudniać niepełnosprawnych – podkreślał Jarosław Duda, wiceminister pracy i polityki społecznej oraz pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych.
Marek Plura, poseł PO i przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. osób niepełnosprawnych, zwrócił uwagę, że kolejne edycje Lodołamaczy wskazują, jak wygląda obecna sytuacja na rynku pracy tych osób.
– Najbardziej aktywni w zatrudnianiu są sami przedsiębiorcy. Duży niedosyt budzi natomiast niski wskaźnik niepełnosprawnych pracowników w instytucjach i urzędach publicznych – dodał.
Z kolei Jacek Brzeziński, wiceprezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, wskazał, że z wynoszącego 5 mld zł budżetu tej instytucji, który składa się m.in. z wpłat od pracodawców, na rynek pracy wracają 4 mld zł. Dodał, że stabilna jest sytuacja dotycząca liczby zatrudnionych niepełnosprawnych. Przesunięcia następują natomiast między chronionym a otwartym rynkiem pracy.
17,9 tys. firm z chronionego i otwartego rynku pracy korzystało w 2012 r. z dopłat do pensji niepełnosprawnych pracowników