statystyki

Dla kogo świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy

autor: Michalina Topolewska18.04.2013, 07:26; Aktualizacja: 24.04.2013, 16:15
  • Wyślij
  • Drukuj

O tym, która forma wsparcia (świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy) będzie przysługiwać opiekunowi, decyduje głównie data powstania niepełnosprawności krewnego, którym się zajmuje. Ważny jest też moment, w którym zrezygnował on z pracy.

reklama



reklama


Pozostało jeszcze 97% treści
Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub wykup dostęp
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 26

  • 1: Nicola988 z IP: 178.216.104.* (2014-12-20 04:59)

    Tolerancja rządzących jest tylko dla Kościoła, który dodatkowo wynegocjował 20 mln zł. z budżetu Państwa ! To skandal , chory nie ma żadnych praw, a ksiądz zdrowy człowiek, który się w życiu nie napracował dostaje lekką ręką 20 mln zl . Jako społeczeństwo mamy prawo decydować o celowości ustalania budżetu. Należy z tego skorzystać. Środowisko niepełnosprawnych powinno się zjednoczyć i złożyć zbiorową skargę do Strasburga.

  • 2: NIcola988 z IP: 178.216.104.* (2014-12-20 04:48)

    Osoby, kt óre ustalają kryteria przyznawania rożnych zasiłków dla opiekuna bądź osoby niepełnosprawnej są bezwzględni. Tak są wywindowane te kryteria, że tylko nielicznym udaje się uzyskać któryś z zasiłków. Ja się nie mieszczę w żadne widełki i nie przysługuje mi żaden zasiłek, nawet dla opiekuna.Zaczynam wątpić czy rzeczywiście jestem niepełnosprawna / praca chroniona / , mimo kilku poważnych operacji ?

  • 3: Maria z IP: 83.21.18.* (2014-05-29 10:31)

    Opiekuję się mamą 86 lat. Mieszka z dwoma synami. Jeden chory -schizofremia paradoinalna, drugi pobierał (odebrany z mocy prawa), świadczenie pielęgnacyjne na brata nie podejmując pracy SAMOTNY. Jako córka musiałam matkę zabrać do siebie (inne województwo), ponieważ w jednym domu nie można uzyskać dwóch świadczeń.Matka ma duży dom. Brakuje kobiety do opieki i gotowania. Mam dzieci wykształcone i dorosłe do emerytury mogłabym z nią zamieszkać. Jestem też kuratorem chorego syna. Również z mocy prawa utraciłam świadczenie na mamę. Problem w tym, że ona nie chce być u mnie tęskni za chorym synem: markotna, nerwowa, ciśnienie,tęskni, martwi się i traci sens życia. Syn chory potrzebuje jej obecności jak tlenu. Mąż mój jest na rencie. Rząd zmusza nas do kontroli socjalnej. Matka przeżyła wojnę, straciła zdrowie, zachowała pamięć. Czy to sprawiedliwe, żeby utrudniać rodzinom życie, nie dawac zasiłku i wymyślam progi dochodowe. Mi i tak jest ciężko sprawować opiekę na dwa domy, szpitale, operacje, stałe kontrole onkologiczne,itd.

  • 4: eda z IP: 95.41.48.* (2014-03-13 12:08)

    ja opiekuje się moją 88letnią babcią od prawie 5 lat,dodatkowo mieszkam w jednym domu ze stryjem lezącym na pampersie od3 lat.miałam świadczenie nad babcią,chociaż wujkowi też zmieniam pampersy,myje,gole itd.po urlopie wychowawczym zwolniłam się i nie wróciłam do pracy żeby zajmować się babcią.a teraz nie mam NIC,ani zasiłku,ani pracy!tylko rozwalony kręgosłup i żylaki na nogach.dzięki komu?to już każdy wie.

  • 5: Alicja z IP: 213.25.135.* (2014-01-24 13:17)

    dlaczego nie bierze się pod uwagę wydatków ,przy liczeniu tych dochodów na osobę mam 1600 zł. czynsz wynosi 430 zł .gaz,prąd zimna woda.leki przeciętnie 250 zł.dotego raty kredytu na remont mieszkania ,zostaje 200 zł.na życie . i z tego mam wynająć osobę do pomocy.

  • 6: mama chorego dziecka z IP: 109.173.229.* (2013-10-09 17:48)

    jak mozna zabrac swiadczenie pielegnacyjne z tytułu opieki nad dzieckiem ze znacznym stopniem niepełnosprawności ktore jest wydane na stałe bo mam 4 hektary ziemi a 5 osobowarodzine cz dochod jest wystarczajacy nie mam siły niech te wladze sie zastanowia co robia z nedzarzami

  • 7: Iwolod z IP: 79.162.250.* (2013-08-26 16:00)

    Co to za polska.Ja opiekuję się od niedawna męża wujkiem.On jest głuchoniemy,ma rozpoznanie kliniczne o umiarkowanym stopniu upośledzenia umysłowego.Jesteśmy bezrobotni i właśnie powiedziano nam iż jego dochód wliczą nam do zasiłku rodzinnego i zabiorą zasiłek okresowy.O to jak państwo pomaga.Nie możemy umieścić go w DPS ponieważ prokurator nie zechciał go ubezwłasnowolnić. Tak żyjemy od marca_---załatwianie renty po zmarłej babci to jest 2 komisje,prokuratura jakieś 1,5 m-ca a teraz sąd rodzinny.I na zasiłek opiekuńczy nie mam co liczyć.W żaden sposób nie można liczyć na pomoc ze strony państwa.dlaczego GP woła za poczytanie pieniędzy.

  • 8: stanislaw z IP: 128.127.86.* (2013-08-16 11:14)

    opikujesie mama nwe przepisy sa niepowarzne jezeli nie dostane zasilku to pujde do pracy a moja mama moze wtedy umierac bosama nieda se rady a jest osoba nie chodzacam

  • 9: wykluczeni opiekunowie z IP: 78.9.145.* (2013-08-02 17:54)

    no faktycznie...chcemy się dowiedzieć czegoś na temat tych cholernych zasiłków opiekuńczych, które nam przyznano,mamy decyzję, a teraz odebrano to zaledwie 520zł,ale było, a wy chcecie abyśmy wykupili dostęp!
    Za co mamy kupić ,jak musimy opiekować się starszymi, zchorowanymi rodzicami,dziadkami, babciami 24h, kiedy mamy zarobić te pieniądze,jak trzeba karmic

  • 10: opiekun z IP: 178.36.235.* (2013-07-27 09:23)

    Bez sensu , żeby dostać 520 zł dochód na osobę nie może przekraczać 623 zł netto.
    Same debile w tym ministerstwie , też sprawuję opiekę nad matką i żal mi tych którzy nie dostaną specjalnego zasiłku opiekuńczego.
    A nie mogłoby być tak , że na przykład jak dochód na osobę przekracza 623 zł , powiedzmy 673 zł czyli 50 zł na osobę, 100 zł dwie osoby ( ja i mama ) to powinni dać 420 zł zasiłku opiekuńczego ?
    A komu wychodzi mniej niż 623 zł to dodać do tych 520 zł ?
    Chłop z pola bez wykształcenia podstawowego potrafił by to obliczyć.

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie