statystyki

Dla kogo świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy

autor: Michalina Topolewska18.04.2013, 07:26; Aktualizacja: 24.04.2013, 16:15
 • Wyślij
 • Drukuj

O tym, która forma wsparcia (świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy) będzie przysługiwać opiekunowi, decyduje głównie data powstania niepełnosprawności krewnego, którym się zajmuje. Ważny jest też moment, w którym zrezygnował on z pracy.

reklamareklama


Pani Katarzyna urodziła pięć miesięcy temu dziecko, które ma poważną wadę wrodzoną. Wystąpiła właśnie do powiatowego zespołu o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności. Potem chce ubiegać się w gminie o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego. Czy otrzyma tę pomoc, mimo że od dwóch lat nie pracuje?


Pozostało jeszcze 94% treści
Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub wykup dostęp
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 29

 • 1: GRAZYNKA z IP: 37.47.36.* (2015-11-01 21:16)

  Gazeta powinna się wstydzić takich prymitywnych chwytów. To paranoja. Od kogo wy chcecie wyłudzać pieniądze. Bawicie się w kościół , który jest bezwzględny w tym wyzyskiwaniu..?

 • 2: Ala z IP: 37.47.36.* (2015-11-01 21:09)

  Całe rodziny cierpią i są skrzywdzone przez los. Choroby nikt nie wybiera. Każdego może dopaść. Każdy może znaleźć się w takiej krytycznej sytuacji. Dziś jesteśmy zdrowi , jutro możemy ulec wypadkowi i znaleźć się w opłakanej sytuacji , tak jak doświadczają tego rodziny osób niepełnosprawnych. Jeżeli będziemy tolerowali takie wyzute z uczuć podejście do tego problemu , to może w niedługim czasie odbić się także na naszych rodzinach. Każde prawo , czy ustawa powinna chronić człowieka i jego godności.
  Jednak ta ustawa zasiłku dla opiekunów , krzywdzi znacząco osoby już pokrzywdzone.
  Nie sposób być obojętnym na takie traktowanie chorych i ich rodzin.
  Jak ktoś choruje w rodzinie , to oddalibyśmy mu wszystko co najlepsze aby sprawić mu przyjemność i ulżyć w cierpieniu.
  Ale nie ma tego w naszych sercach .Zanika miłość.
  Czy ta ustawa świadczy o naszym pochodzeniu chrześcijańskim . jakim się szczycimy..?
  Czy zostanie już tak ,że pomożemy tylko w jeden dzień w roku ..w wigilię Bożego Narodzenia ..?

 • 3: grazyna z IP: 37.47.36.* (2015-11-01 20:57)

  Żenada.
  W naszym kraju ksiądz jest bogiem. Masa zdrowych chłopów dostaje co tylko sobie zażyczy. Żyją jak pączki w maśle. Samochody najlepszej klasy . Ubezpieczeni , chociaż nie pracują. Składki emerytalne wpłacane . Za mieszkanie nic nie płacą. Za światło nic nie płacą. Jedzenie najznakomitsze. Służba na pokojach.
  Życie pałacowe. I za co...?
  I dlaczego...?
  A tak modlą się za chorych.. za biednych...za cierpiących...za wszystko co im ślina na język przyniesie.
  A przecież jest napisane , by czynami pokazywać , że jest się chrześcijaninem.
  Kidy skończy się takie bezprawie i obłuda...?
  Kim są ludzie chorzy i ich rodziny...?
  NIKIM ..!
  Niestety...wstyd , wstyd...wstyd...wstyd...

 • 4: Nicola988 z IP: 178.216.104.* (2014-12-20 04:59)

  Tolerancja rządzących jest tylko dla Kościoła, który dodatkowo wynegocjował 20 mln zł. z budżetu Państwa ! To skandal , chory nie ma żadnych praw, a ksiądz zdrowy człowiek, który się w życiu nie napracował dostaje lekką ręką 20 mln zl . Jako społeczeństwo mamy prawo decydować o celowości ustalania budżetu. Należy z tego skorzystać. Środowisko niepełnosprawnych powinno się zjednoczyć i złożyć zbiorową skargę do Strasburga.

 • 5: NIcola988 z IP: 178.216.104.* (2014-12-20 04:48)

  Osoby, kt óre ustalają kryteria przyznawania rożnych zasiłków dla opiekuna bądź osoby niepełnosprawnej są bezwzględni. Tak są wywindowane te kryteria, że tylko nielicznym udaje się uzyskać któryś z zasiłków. Ja się nie mieszczę w żadne widełki i nie przysługuje mi żaden zasiłek, nawet dla opiekuna.Zaczynam wątpić czy rzeczywiście jestem niepełnosprawna / praca chroniona / , mimo kilku poważnych operacji ?

 • 6: Maria z IP: 83.21.18.* (2014-05-29 10:31)

  Opiekuję się mamą 86 lat. Mieszka z dwoma synami. Jeden chory -schizofremia paradoinalna, drugi pobierał (odebrany z mocy prawa), świadczenie pielęgnacyjne na brata nie podejmując pracy SAMOTNY. Jako córka musiałam matkę zabrać do siebie (inne województwo), ponieważ w jednym domu nie można uzyskać dwóch świadczeń.Matka ma duży dom. Brakuje kobiety do opieki i gotowania. Mam dzieci wykształcone i dorosłe do emerytury mogłabym z nią zamieszkać. Jestem też kuratorem chorego syna. Również z mocy prawa utraciłam świadczenie na mamę. Problem w tym, że ona nie chce być u mnie tęskni za chorym synem: markotna, nerwowa, ciśnienie,tęskni, martwi się i traci sens życia. Syn chory potrzebuje jej obecności jak tlenu. Mąż mój jest na rencie. Rząd zmusza nas do kontroli socjalnej. Matka przeżyła wojnę, straciła zdrowie, zachowała pamięć. Czy to sprawiedliwe, żeby utrudniać rodzinom życie, nie dawac zasiłku i wymyślam progi dochodowe. Mi i tak jest ciężko sprawować opiekę na dwa domy, szpitale, operacje, stałe kontrole onkologiczne,itd.

 • 7: eda z IP: 95.41.48.* (2014-03-13 12:08)

  ja opiekuje się moją 88letnią babcią od prawie 5 lat,dodatkowo mieszkam w jednym domu ze stryjem lezącym na pampersie od3 lat.miałam świadczenie nad babcią,chociaż wujkowi też zmieniam pampersy,myje,gole itd.po urlopie wychowawczym zwolniłam się i nie wróciłam do pracy żeby zajmować się babcią.a teraz nie mam NIC,ani zasiłku,ani pracy!tylko rozwalony kręgosłup i żylaki na nogach.dzięki komu?to już każdy wie.

 • 8: Alicja z IP: 213.25.135.* (2014-01-24 13:17)

  dlaczego nie bierze się pod uwagę wydatków ,przy liczeniu tych dochodów na osobę mam 1600 zł. czynsz wynosi 430 zł .gaz,prąd zimna woda.leki przeciętnie 250 zł.dotego raty kredytu na remont mieszkania ,zostaje 200 zł.na życie . i z tego mam wynająć osobę do pomocy.

 • 9: mama chorego dziecka z IP: 109.173.229.* (2013-10-09 17:48)

  jak mozna zabrac swiadczenie pielegnacyjne z tytułu opieki nad dzieckiem ze znacznym stopniem niepełnosprawności ktore jest wydane na stałe bo mam 4 hektary ziemi a 5 osobowarodzine cz dochod jest wystarczajacy nie mam siły niech te wladze sie zastanowia co robia z nedzarzami

 • 10: Iwolod z IP: 79.162.250.* (2013-08-26 16:00)

  Co to za polska.Ja opiekuję się od niedawna męża wujkiem.On jest głuchoniemy,ma rozpoznanie kliniczne o umiarkowanym stopniu upośledzenia umysłowego.Jesteśmy bezrobotni i właśnie powiedziano nam iż jego dochód wliczą nam do zasiłku rodzinnego i zabiorą zasiłek okresowy.O to jak państwo pomaga.Nie możemy umieścić go w DPS ponieważ prokurator nie zechciał go ubezwłasnowolnić. Tak żyjemy od marca_---załatwianie renty po zmarłej babci to jest 2 komisje,prokuratura jakieś 1,5 m-ca a teraz sąd rodzinny.I na zasiłek opiekuńczy nie mam co liczyć.W żaden sposób nie można liczyć na pomoc ze strony państwa.dlaczego GP woła za poczytanie pieniędzy.

czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP