statystyki

Dla kogo świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy

autor: Michalina Topolewska18.04.2013, 07:26; Aktualizacja: 24.04.2013, 16:15

O tym, która forma wsparcia (świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy) będzie przysługiwać opiekunowi, decyduje głównie data powstania niepełnosprawności krewnego, którym się zajmuje. Ważny jest też moment, w którym zrezygnował on z pracy.

reklama


reklama


Pani Katarzyna urodziła pięć miesięcy temu dziecko, które ma poważną wadę wrodzoną. Wystąpiła właśnie do powiatowego zespołu o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności. Potem chce ubiegać się w gminie o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego. Czy otrzyma tę pomoc, mimo że od dwóch lat nie pracuje?


Pozostało jeszcze 94% treści
Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub wykup dostęp
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

  • gosia(2013-06-22 22:31) Odpowiedz 10

    Ja opiekuje się mężem , który po wypadku przy pracy jest sparalizowany jest osobą leżącą ,jest to duże dziecko . Ja też straciłam prawo do świadczenia ,nie mogę sie pogodzić z dyskryminacją nas opiekunów dorosłych niepełnosprawnych.My tez zasługujemy by nas traktować po ludzku i nam współczuć .Niech dostaną wszyscy po równo , a jak zabierają to też wszystkim.

  • grazyna(2015-11-01 20:57) Odpowiedz 10

    Żenada.
    W naszym kraju ksiądz jest bogiem. Masa zdrowych chłopów dostaje co tylko sobie zażyczy. Żyją jak pączki w maśle. Samochody najlepszej klasy . Ubezpieczeni , chociaż nie pracują. Składki emerytalne wpłacane . Za mieszkanie nic nie płacą. Za światło nic nie płacą. Jedzenie najznakomitsze. Służba na pokojach.
    Życie pałacowe. I za co...?
    I dlaczego...?
    A tak modlą się za chorych.. za biednych...za cierpiących...za wszystko co im ślina na język przyniesie.
    A przecież jest napisane , by czynami pokazywać , że jest się chrześcijaninem.
    Kidy skończy się takie bezprawie i obłuda...?
    Kim są ludzie chorzy i ich rodziny...?
    NIKIM ..!
    Niestety...wstyd , wstyd...wstyd...wstyd...

  • opiekun(2013-07-27 09:23) Odpowiedz 10

    Bez sensu , żeby dostać 520 zł dochód na osobę nie może przekraczać 623 zł netto.
    Same debile w tym ministerstwie , też sprawuję opiekę nad matką i żal mi tych którzy nie dostaną specjalnego zasiłku opiekuńczego.
    A nie mogłoby być tak , że na przykład jak dochód na osobę przekracza 623 zł , powiedzmy 673 zł czyli 50 zł na osobę, 100 zł dwie osoby ( ja i mama ) to powinni dać 420 zł zasiłku opiekuńczego ?
    A komu wychodzi mniej niż 623 zł to dodać do tych 520 zł ?
    Chłop z pola bez wykształcenia podstawowego potrafił by to obliczyć.

  • Opiekunka(2013-06-07 13:23) Odpowiedz 00

    To jest przyzwyczajanie ludzi do eutanazji platformowcy też będą starzy i też ich to czeka

  • GRAZYNKA(2015-11-01 21:16) Odpowiedz 00

    Gazeta powinna się wstydzić takich prymitywnych chwytów. To paranoja. Od kogo wy chcecie wyłudzać pieniądze. Bawicie się w kościół , który jest bezwzględny w tym wyzyskiwaniu..?

  • Ala(2015-11-01 21:09) Odpowiedz 00

    Całe rodziny cierpią i są skrzywdzone przez los. Choroby nikt nie wybiera. Każdego może dopaść. Każdy może znaleźć się w takiej krytycznej sytuacji. Dziś jesteśmy zdrowi , jutro możemy ulec wypadkowi i znaleźć się w opłakanej sytuacji , tak jak doświadczają tego rodziny osób niepełnosprawnych. Jeżeli będziemy tolerowali takie wyzute z uczuć podejście do tego problemu , to może w niedługim czasie odbić się także na naszych rodzinach. Każde prawo , czy ustawa powinna chronić człowieka i jego godności.
    Jednak ta ustawa zasiłku dla opiekunów , krzywdzi znacząco osoby już pokrzywdzone.
    Nie sposób być obojętnym na takie traktowanie chorych i ich rodzin.
    Jak ktoś choruje w rodzinie , to oddalibyśmy mu wszystko co najlepsze aby sprawić mu przyjemność i ulżyć w cierpieniu.
    Ale nie ma tego w naszych sercach .Zanika miłość.
    Czy ta ustawa świadczy o naszym pochodzeniu chrześcijańskim . jakim się szczycimy..?
    Czy zostanie już tak ,że pomożemy tylko w jeden dzień w roku ..w wigilię Bożego Narodzenia ..?

  • Nicola988(2014-12-20 04:59) Odpowiedz 00

    Tolerancja rządzących jest tylko dla Kościoła, który dodatkowo wynegocjował 20 mln zł. z budżetu Państwa ! To skandal , chory nie ma żadnych praw, a ksiądz zdrowy człowiek, który się w życiu nie napracował dostaje lekką ręką 20 mln zl . Jako społeczeństwo mamy prawo decydować o celowości ustalania budżetu. Należy z tego skorzystać. Środowisko niepełnosprawnych powinno się zjednoczyć i złożyć zbiorową skargę do Strasburga.

  • Maria(2014-05-29 10:31) Odpowiedz 00

    Opiekuję się mamą 86 lat. Mieszka z dwoma synami. Jeden chory -schizofremia paradoinalna, drugi pobierał (odebrany z mocy prawa), świadczenie pielęgnacyjne na brata nie podejmując pracy SAMOTNY. Jako córka musiałam matkę zabrać do siebie (inne województwo), ponieważ w jednym domu nie można uzyskać dwóch świadczeń.Matka ma duży dom. Brakuje kobiety do opieki i gotowania. Mam dzieci wykształcone i dorosłe do emerytury mogłabym z nią zamieszkać. Jestem też kuratorem chorego syna. Również z mocy prawa utraciłam świadczenie na mamę. Problem w tym, że ona nie chce być u mnie tęskni za chorym synem: markotna, nerwowa, ciśnienie,tęskni, martwi się i traci sens życia. Syn chory potrzebuje jej obecności jak tlenu. Mąż mój jest na rencie. Rząd zmusza nas do kontroli socjalnej. Matka przeżyła wojnę, straciła zdrowie, zachowała pamięć. Czy to sprawiedliwe, żeby utrudniać rodzinom życie, nie dawac zasiłku i wymyślam progi dochodowe. Mi i tak jest ciężko sprawować opiekę na dwa domy, szpitale, operacje, stałe kontrole onkologiczne,itd.

  • eda(2014-03-13 12:08) Odpowiedz 00

    ja opiekuje się moją 88letnią babcią od prawie 5 lat,dodatkowo mieszkam w jednym domu ze stryjem lezącym na pampersie od3 lat.miałam świadczenie nad babcią,chociaż wujkowi też zmieniam pampersy,myje,gole itd.po urlopie wychowawczym zwolniłam się i nie wróciłam do pracy żeby zajmować się babcią.a teraz nie mam NIC,ani zasiłku,ani pracy!tylko rozwalony kręgosłup i żylaki na nogach.dzięki komu?to już każdy wie.

  • Alicja(2014-01-24 13:17) Odpowiedz 00

    dlaczego nie bierze się pod uwagę wydatków ,przy liczeniu tych dochodów na osobę mam 1600 zł. czynsz wynosi 430 zł .gaz,prąd zimna woda.leki przeciętnie 250 zł.dotego raty kredytu na remont mieszkania ,zostaje 200 zł.na życie . i z tego mam wynająć osobę do pomocy.

  • mama chorego dziecka(2013-10-09 17:48) Odpowiedz 00

    jak mozna zabrac swiadczenie pielegnacyjne z tytułu opieki nad dzieckiem ze znacznym stopniem niepełnosprawności ktore jest wydane na stałe bo mam 4 hektary ziemi a 5 osobowarodzine cz dochod jest wystarczajacy nie mam siły niech te wladze sie zastanowia co robia z nedzarzami

  • Iwolod(2013-08-26 16:00) Odpowiedz 00

    Co to za polska.Ja opiekuję się od niedawna męża wujkiem.On jest głuchoniemy,ma rozpoznanie kliniczne o umiarkowanym stopniu upośledzenia umysłowego.Jesteśmy bezrobotni i właśnie powiedziano nam iż jego dochód wliczą nam do zasiłku rodzinnego i zabiorą zasiłek okresowy.O to jak państwo pomaga.Nie możemy umieścić go w DPS ponieważ prokurator nie zechciał go ubezwłasnowolnić. Tak żyjemy od marca_---załatwianie renty po zmarłej babci to jest 2 komisje,prokuratura jakieś 1,5 m-ca a teraz sąd rodzinny.I na zasiłek opiekuńczy nie mam co liczyć.W żaden sposób nie można liczyć na pomoc ze strony państwa.dlaczego GP woła za poczytanie pieniędzy.

  • stanislaw(2013-08-16 11:14) Odpowiedz 00

    opikujesie mama nwe przepisy sa niepowarzne jezeli nie dostane zasilku to pujde do pracy a moja mama moze wtedy umierac bosama nieda se rady a jest osoba nie chodzacam

  • NIcola988(2014-12-20 04:48) Odpowiedz 00

    Osoby, kt óre ustalają kryteria przyznawania rożnych zasiłków dla opiekuna bądź osoby niepełnosprawnej są bezwzględni. Tak są wywindowane te kryteria, że tylko nielicznym udaje się uzyskać któryś z zasiłków. Ja się nie mieszczę w żadne widełki i nie przysługuje mi żaden zasiłek, nawet dla opiekuna.Zaczynam wątpić czy rzeczywiście jestem niepełnosprawna / praca chroniona / , mimo kilku poważnych operacji ?

  • Grażyna(2013-04-20 21:21) Odpowiedz 00

    ja nie rozumiem nacisku na robienie dzieci,z czego będą zyły jak dorosną?Gdy bezrobocie szaleje jak tajfun,huragan i trąba powietrzna.I to prawie we wszystkich krajach oprócz stricte protestanckich.

  • Grażyna(2013-04-20 21:23) Odpowiedz 00

    dlaczego dopiero urodzonych traktuje się wyjątkowo a dorosłych i starych się lekceważy?

  • unieruchomiona(2013-05-16 23:42) Odpowiedz 00

    A co to jest OPS ?

  • MISIEK(2013-05-15 14:37) Odpowiedz 00

    KTO MA ZNAJOMYGH W OPS. WSZYSTKO MA . ŻADNE DOCHODY NIE PRZEKROCZĄ BO PANIE KTÓRE TAM PRACUJĄ WSZYSTKO POTRAFIĄ PRZEKRENCIĆ BIEDNEMU ZABIORĄ A DADZĄ BOGATEMU

  • Weronika(2013-06-17 18:11) Odpowiedz 00

    Moja mama nie chodzi , byłam dwa lata na opiekuńczym, teraz mi zabrali, jestem bez środków do życia ,w moim mieście,pracy nie ma, na opiekunkę trzeba też wydac , a pan minister ma kilkaset tyś, dochodu i matki chyba nie ma chorej?Co mnie obchodzi kryzys gospodarczy jak ja i większość obywateli żyje w nędzy, GDZIE JEST KONSTYTUTUCJA- BY KAŻDY OBYWATEL ŻYŁ GODNIE???

  • opiekunka mamy(2013-05-11 20:23) Odpowiedz 00

    Ja jestem zdruzgotana tą nowa ustawą,zajmuje się swoja mamą od lat i wiem że to mój obowiązek,nie mam swojej prywatności,o pracy nie ma mowy,w mojej miejscowości jest największe bezrobocie a o wyjeżdzie mogę tylko marzyc przecież nie zostawię samej mamy.Jak dalej żyć? za nie całe 1000zł tyle otrzymuje moja mama. Świadczenie pielęgnacyjne to żadna rewelacja ale mieć a nie mieć 520 zł to różnica.CO MAM ROBIĆ???