statystyki

Świadczenia pielęgnacyjne: część opiekunów dostanie dwie decyzje o przyznaniu dodatku

autor: Michalina Topolewska09.04.2013, 07:24; Aktualizacja: 23.04.2013, 09:44
  • Wyślij
  • Drukuj

Rodzice, którzy uzyskali prawo do świadczenia pielęgnacyjnego do końca 2012 r. i obowiązuje ich półroczny okres przejściowy, początkowo otrzymają 200 zł wsparcia tylko przez trzy miesiące.

reklama



reklama


Tak wynika z wyjaśnienia Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, które dotyczy realizacji przez gminy rozporządzenia Rady Ministrów z 26 marca 2013 r. w sprawie ustanowienia rządowego programu wspierania osób uprawnionych do świadczenia pielęgnacyjnego (Dz.U. poz. 413).

Gminy wyślą do części opiekunów dwie decyzje o przyznaniu dodatku

Zgodnie z nim prawo do wynoszącego 200 zł dodatku wypłacanego od kwietnia do grudnia 2013 r. mają osoby, które spełniają nowe warunki jego uzyskania obowiązujące od początku tego roku. Resort pracy przypomina, że obecnie są to dwie grupy opiekunów, a w zasadzie rodziców zajmujących się niepełnosprawnym dzieckiem, bo to oni najczęściej spełniają zmienione zasady przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego. Do pierwszej z nich należą osoby, które nabyły prawo do tego wsparcia po 1 stycznia 2013 r., już na podstawie nowego brzmienia art. 17 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 139, poz. 992 z późn. zm.). Im dodatek powinien być przyznany decyzją administracyjną, która jest wydawana na podstawie postępowania wszczętego przez gminę z urzędu, na cały okres obowiązywania programu, czyli od kwietnia do grudnia (chyba że wcześniej wygaśnie orzeczenie o niepełnosprawności dziecka).

Inna jest sytuacja rodziców, którzy mają ustalone prawo do świadczenia pielęgnacyjnego przed zmianą przepisów. Ich obowiązuje bowiem półroczny okres przejściowy, który kończy się 30 czerwca. Po tej dacie wydane opiekunom decyzje wygasną z mocy prawa. Muszą więc oni jeszcze raz złożyć wniosek o to świadczenie (mogą to zrobić już nawet teraz). W związku z tym przyznanie dodatku również jest możliwe jedynie do tej daty. Z kolei wypłacanie go w okresie od lipca do grudnia nastąpi, gdy gmina wyda im decyzję ponownie uprawniającą do świadczenia pielęgnacyjnego.

– To oznacza, że ta grupa rodziców otrzyma od nas dwie decyzje przyznające dodatek – wskazuje Eliza Dygas, kierownik działu świadczeń rodzinnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Płocku.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 13

  • 1: waldi gwozzi64@wp.pl z IP: 159.205.39.* (2014-06-28 17:49)

    30 marca2013 stracilem swiadczenie opiekuńcze nad 85 letnia mama bo do tego dnia wygasło orzeczenie .orzeczenie wydano nowe z ciagloscia na stale ale swiadczenie już mi nie przysługuje bo od 1stycznia 2013przepisy mowia ze trzeba zrezygnować z pracy .pytam się jak to możliwe skoro się opiekuje.teraz wracają świadczenia ale zwrot mi nie przysługuje bo nie utracilem 30 czerwca lecz 30 marca a mama musialem się opiekować iopiekuje się do tej pory.tooszustwo

  • 2: Wściekła Baśka Niepołomice z IP: 79.191.80.* (2013-09-01 15:01)

    Tak zapakujmy naszych niepełnosprawnych i starych rodziców i mężów [ojciec 88 lat a mąż SM]i zostawmy pod sejmem bo zasiłek opiekuńczy zapewniała nam Unia ale nasz sejm znalazł na nas sposób żeby go odebrać ja mam 44 lata pracy i też nic mi się nie należy bo urodziłam się 1954 roku i na wszystko jestem za młoda ale wiem że nami już się nikt nie zaopiekuje bo dzieci będą musiały pracować do 77 roku

  • 3: Ana z IP: 78.8.193.* (2013-07-16 13:41)

    Moja babcia ma 77 lat, ma najwyższy stopień niepełnosprawności. 24 h to za mało żeby się nią opiekować. Jej emerytura wynosi 1100zł. Jak ma to wystarczyć na mnie na osobę bezrobotną i na nią, która potrzebuje leki, pampersy ( z których przysługuje od państwa 1 na dobe) gdzie oczywiście dokupić tzeba wszystko.. Również po tej zmianie zabrali mi świadczenie pielęgnacyjne. Tacy ludzie dla państwa są niepotrzebni, najlepiej jakby ich wystrzelali. Urzędasy nie myślą o tym..tylko o tym, jak najwięcej kasy wyciągnąć od ludzi.

  • 4: do tuska z IP: 193.150.46.* (2013-06-22 11:46)

    Coż mogę zrobić? Syn w1999 uległ wypadkowi i ma stopien znaczny niepełnosprawnosci, .Otrzymywałam swiadczenie pielegnacyjne ,które mi zabrano w tym roku, z powodu tego ,ze nie uczeszczał do szkoły. Zastanawiam się czy nie przekazać go tym co ustalaja tak chore ustawy ,by zaopiekowali się synem ,który wymaga 24 godz opieki ,bo jestem zmuszona poszukac pracy,

  • 5: Hana z IP: 83.5.251.* (2013-05-24 00:52)

    Ludzie, ten rząd zabiera od lat najbiedniejszym i daje bogatym. Byle jaki urzędnik w gminie zarabia kilka tysięcy to co dopiero ci na najwyższych szczeblach. Oni kradną i kombinują i taką miarą wszystkich mierzą, a to co się stanie z niepełnosprawnymi tyle ich obchodzi co nic. Gdyby można było zagazować wszystkich niezdolnych do pracy, to zrobiliby to, żeby oczyscić społeczeństwo, ale jeszcze na razie nie mogą, to wykańczają wszystkich powoli ale skutecznie. W Polsce już są tlko slamsy i dzielnice bogaczy.

  • 6: wkurzona opiekunka z IP: 83.21.252.* (2013-04-29 21:23)

    mam wielką ochotę zapakować moją 95 letnią babcie na wózek i zawieść pod gabinet Tuska i tam zostawić!!!K...a M..ć

  • 7: Anna z IP: 80.51.17.* (2013-04-23 09:57)

    W Wyborczej wyczytałam, że zasiłku specjalnego nie dostanie osoba o znacznym stopniu niepełnosprawności, czyli taka, która jest niezdolna do samodzielnej egzystencji. Świadczenia pielęgnacyjnego też nie dostanie, jeśli osiągnęła znaczny stopień niepełnosprawności powyżej 18 roku życia, lub w trakcie nauki do 25 roku życia. Mój ojciec ma pierwszą grupę (złamany kręgosłup i paraliż od pasa w dół). W papiery ma wpisaną konieczną całodobową opiekę, ale jako że ma znaczny stopień niepełnosprawności, którą osiągnął po 25 roku życia a jego renta wynosi 1500 zł na rękę (mieszka tylko ze mną, więc nawet jak podzieli się na dwa to przekroczy tą śmieszną sumą 623 zł).
    Teraz mi wytłumaczcie
    - jak zapewnić sobie 8 godzinną opiekę za tak śmiesznie niską rentę, kiedy ja pójdę do pracy?
    - jeśli nawet nie pójdę, to jak przeżyć za te 750 zł jego renty, kiedy to znaczna część tej renty schodzi na sprzęt potrzebny mu do jako takiej egzystencji?
    - i dlaczego rząd pominął w zasiłkach najwyższą grupę niepełnosprawności, przecież to głównie oni potrzebują stałej opieki, a za przeproszeniem nie zapewnią sobie jej za takie śmieszne renty.
    Jak to nie jest powolne zabijanie niepełnosprawnych to nie wiem, co to jest.

  • 8: Majka z IP: 83.24.208.* (2013-04-12 08:25)

    Od 1 lipca trace świdczenie pielegnacyjne na moja niepełnosprawna całkowicie ubezwłasnowolniona w stopniu znacznym siostre która jest niepełnosprawna od urodzenia opiekuje sie nia juz 15 lat mama nasza nie zyje a tata żyje ma 72 lata stopien umiarkowany i tez potrzebuje pomocy ale że nie ma stopnia niepełnosprawności znacznego świadczenie pielegnacyjne nie bedzie mi juz przysługiwało to jest dopiero paranoja...czuje się bardzo skrzywdzona nowymi przepisami:-(

  • 9: uiuiu z IP: 83.238.212.* (2013-04-09 23:15)

    Ciesze sie z tych zmian, wychowuję dziecko co jest niepesłnosrpawne, i musielismy przezyc w dwie osoby tylko za kwote tego swiadczenia, bo dziecko nie ma renty ani emerytury. Zyjemy w skrajnej nędzy juz prawie 10 lat... szkoda że to wszystko tak pózno, podział powinien byc od początku

  • 10: Anna z IP: 46.31.32.* (2013-04-09 20:35)

    Najwygodniej jest pałować tych, co nie mogą mówić. Na demonstrację pod URM nie pojadą. Bo i jak. Skoro w domu matka 91 lat, praktycznie nie przytomna (Alzheimer) od lat 4. Trzeba zrobić wszystko. Łącznie z odgonieniem muchy z nosa (dosłownie), przekręceniem w nocy na bok, nakarmieniem, napojeniem, wymianą pampersów itd. A emerytura mamy 1100zł łącznie z dodatkiem opiekuńczym i kombatanckim. Mąż - inwalida I grupy. Fizycznie nic nie pomoże.

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie