statystyki

Od kwietnia kolejny dodatek do świadczenia pielęgnacyjnego

autor: Michalina Topolewska27.03.2013, 07:13; Aktualizacja: 27.03.2013, 08:20
  • Wyślij
  • Drukuj

820 zł miesięcznie wyniesie łączna wysokość pomocy, którą od przyszłego miesiąca do końca 2013 roku będą otrzymywać rodzice opiekujący się niepełnosprawnymi dziećmi.





Obecnie są oni uprawnieni do świadczenia pielęgnacyjnego w wysokości 520 zł oraz 100 zł dodatku, który jest im wypłacany na podstawie art. 12 ustawy z 7 grudnia 2012 roku o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1548). Kolejne 200 zł dodatku przewidują przyjęte wczoraj przez Radę Ministrów: uchwała w sprawie ustanowienia rządowego programu wspierania osób otrzymujących świadczenie pielęgnacyjne oraz rozporządzenie dotyczące szczegółowych warunków jego realizacji.

Aby od kwietnia uzyskać dodatkowe pieniądze, rodzice nie muszą składać wniosku. Środki zostaną im przyznane z urzędu na podstawie postępowania wszczętego przez gminę. Otrzymają decyzję w tej sprawie, a dodatek będzie im wypłacany w terminie, w którym zwyczajowo otrzymują świadczenie pielęgnacyjne. Ponadto mimo że podstawą rządowego programu są przepisy o pomocy społecznej, przyznanie dodatku będzie zwolnione z konieczności przeprowadzenia rodzinnego wywiadu środowiskowego.

Zgodnie z szacunkami resortu pracy prawo do dodatku będzie przysługiwać ok. 95 tys. osób. Uprawnionych do niego będzie więc mniej, niż wynosi faktyczna liczba otrzymujących świadczenie pielęgnacyjne (w połowie ubiegłego roku było ich 211,6 tys.). Jest to związane z tym, że 200 zł wsparcia ma przysługiwać tylko tym opiekunom, którzy spełniają obowiązującą od tego roku nową definicję tego świadczenia. Jej brzmienie zawęża bowiem krąg uprawnionych do rodziców zajmujących się niepełnosprawnym dzieckiem.

Na wypłatę od kwietnia do grudnia dodatków przeznaczonych ma być z budżetu 176 mln zł. Kwota ta obejmuje też koszty obsługi ponoszone przez gminę. Do ich wyliczenia będą stosowane te same zasady, które obowiązują przy pozostałych świadczeniach rodzinnych. W ich przypadku na pokrycie wydatków związanych z prowadzeniem postępowań przysługuje gminom 3 proc. dotacji przekazanej przez wojewodę.

Etap legislacyjny

Przyjęty przez rząd




  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 32

  • 1: Snoki76 z IP: 95.160.117.* (2013-03-27 09:38)

    no i całkiem dobrze to brzmi ale ja nie dostałam jeszcze dodatkowych 100zł od stycznia ,czy te pieniądze są tylko na papierze?

  • 2: werka z IP: 83.22.156.* (2013-03-27 09:49)

    czyli zabrali tym, którzy sie opiekują niepoełnosprawnymi rodzicami, też dobre

  • 3: onjest tu z IP: 89.28.231.* (2013-03-27 10:47)

    A kiedy jakaś podwyżka świadczenia pilęgnacyjnego? 153 zł jest już kilka lat,podrożały leki,inne rzeczy,a ja nadal dostaję 153 zł.

  • 4: opiekunka siostry z IP: 83.5.114.* (2013-03-27 12:20)

    a co z tymi niepelnosprawnymi od urodzenia co maja jednego zyjacego rodzica w podeszlym wieku ale nie ma stopnia znacznego tylko umiarkowany z zaznaczeniem osoba niezdolna do pracy wymagajaca czesciowej pomocy i co taki rodzic ma sie opiekowac doroslym dzieckiem z uposledzeniem umysłowym w stopniu znacznym.Ja jako siostra majaca prawo do swiadczenia pielęgnacyjnego na stałe od lipca trace je bo mama nie ma znacznego żyje i ma 720 zł.emerytury moze opiekuna opłacic. To jest jakiś koszmar.

  • 5: ZawiedzIona PO z IP: 77.253.232.* (2013-03-27 12:31)

    Okradli najbiedniejszych czyli chorych bezradnych i Bezsilnych .Mąż jest częściowo ubezwłasnowolniony chory psychicznie na schizofrenię mi jako zonie Nic ale to nic nie przysługuje , chyba ze zgodzę się na Penetrację mojego domu przez pracowników opieki społecznej i udowodnię Biedę !!! Prawo Polskie bezduszni Urzędnicy piszą i traktują nas Opiekujących się swoimi najbliższymi jak zło konieczne a Kryminaliści miliardy kradną i nikt ich nie ściga!

  • 6: nikt z IP: 83.25.156.* (2013-03-27 12:41)

    I tak Rząd będzie do przodu bo zabierze dodatki opiekuńcze prawie wszystkie na starych rodzicó,w, więc dla picu mogę rzucić ochłapy dla dzieci kosztem starych ludzi

  • 7: zona opiekunka doroslslego niepelnosprawnego... z IP: 87.204.253.* (2013-03-27 14:20)

    a co zrobic z mezem niepelnosprawnym paraliz powylwach. roslinka pytam tuska co zrobc...

  • 8: opiekunka rodziców z IP: 87.99.1.* (2013-03-27 15:07)

    Jednym zabierają a drugim dadzą, czy to jest sprawiedliwe. jeśli mają być kryteria dochodowe to dla wszystkich opiekunów bo każdy z nas rezygnuję z pracy zawodowej i często z życia osobistego i poświęca się dla opieki nad rodzicem.
    To jest sprawiedliwość, czy ktoś to w końcu zauważy, ludzie piszcie masowo skargi do RPO, może się coś wyjaśni w tej sprawie.
    Walczmy my opiekunowie rodziców.
    Pozdrawiam wszystkich opiekunów

  • 9: opiekunka z IP: 31.6.134.* (2013-03-27 15:39)

    Rząd dba o niepełnosprawnych. W ubiegłym roku zwaloryzował rentę socjalną o 71 zł., czym się bardzo chwalił. W tym roku część z tego zabrał, bo zwaloryzował nie o 4 % a tylko o 2 %(dla osób, które miały ustalone prawo przed 1.03.2012 r. z kwoty 682,67 do kwoty 698,17). Zasiłek pielęgnacyjny jest niezmienny od 2006 r. i wynosi 153 zł.

  • 10: Gość z IP: 91.224.193.* (2013-03-27 19:02)

    Witam, czy żonie nie pracującej i opiekującej się mężem niepełnosprawnym I grupy nalezą się jakieś dodatki ? jeżeli on pobiera rentę socjalna w wysokości 613zł i dodatek pielęgnacyjny dodam że mąż nigdy nie pracował z powodu swojej choroby oraz kalectwa.

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie