statystyki

Rząd podwyższa świadczenie pielęgnacyjne. Kto dostanie dodatkowe pieniądze?

26.03.2013, 14:30; Aktualizacja: 26.03.2013, 14:34
  • Wyślij
  • Drukuj

Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie ustanowienia rządowego programu wspierania osób uprawnionych do świadczenia pielęgnacyjnego i wydała rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu wspierania osób uprawnionych do świadczenia pielęgnacyjnego, przedłożone przez ministra pracy i polityki społecznej.

Osoby pobierające świadczenie pielęgnacyjne (spełniające warunki zawarte w ustawie o świadczeniach pielęgnacyjnych), czyli takie, które nie podjęły lub zrezygnowały z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym – otrzymają dodatkowe 200 zł miesięcznie (niezależnie od dochodu
i innych świadczeń). Kwota ta będzie przyznawana za okres od kwietnia do końca grudnia 2013 r. Środki trafią do opiekunów dzieci niepełnosprawnych, których niepełnosprawność powstała do ukończenia 18 roku życia albo w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej – nie później niż do ukończenia 25 lat. Pieniądze będą wypłacane  w szczególności rodzicom dzieci niepełnosprawnych. 

W praktyce (zgodnie z ustawą o świadczeniach rodzinnych) opiekunowie niepełnosprawnych dzieci, którzy otrzymują świadczenie pielęgnacyjne (520 zł) i do końca czerwca br. dodatkowe 100 zł (co wynika z kontynuacji programu rządowego), od kwietnia będą otrzymywać dodatkowe 200 zł, czyli w sumie 820 zł. Od lipca br. dodatek w wysokości 100 zł nie będzie wypłacany, ale o tę kwotę zostanie powiększone świadczenie pielęgnacyjne, które wyniesie 620 zł. Do tej kwoty zostanie doliczone 200 zł, czyli łączne wsparcie nie zmieni się i nadal będzie to 820 zł.

Pomoc - 200 zł - będzie wypłacana (w terminie wypłaty świadczenia pielęgnacyjnego) przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta albo inny upoważniony organ gminy. Postępowanie w sprawie ustalenia prawa do pomocy będzie wszczynane z urzędu, czyli zainteresowani nie będą musieli składać dodatkowych wniosków, co powinno zwiększyć dostępność pomocy. Wsparcie będzie realizowane ze środków budżetu państwa (na ten cel zostanie przeznaczone ok. 176 mln zł). Szacuje się, że z tej pomocy skorzysta ok. 95 tys. osób miesięcznie.

  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Informacja prasowa

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 28

  • 1: tegesik z IP: 31.172.30.* (2013-08-29 12:15)

    Nikt nie dostanie w mazowieckim w jednym z miast zostały wstrzymane .Z kim się nie gada o tym odpowiedz jest ta sama.Sobie niech przykrócą diety poselskie i profity a nie chorym odbierać.Łobuzy!!! Oszczędności u biznesmenów niech poszukają a nie na słabych z łapami ustawowymi lecą!!!Bandyterka

  • 2: 121904 z IP: 176.101.143.* (2013-05-19 06:02)

    świadczenie powinni odrazy podwyrzyć na najniższą place jak w pracy

  • 3: paulwolk z IP: 83.20.225.* (2013-05-02 20:31)

    Od 200 r. opiekuję się bratem,którego niepełnosprawność powstała(tak pisze na orzeczeniu o niepełnosprawności) w 16-ym dniu po narodzinach w wyniku zapalenia opon mózgowych,Jest teraz 58-letnim niemowlakiem.Odmówiono mi prawa do dodatku rządowego wg nowej ustawy(brak przesłanek)Więc kryterium kiedy powstała niepełnosprawność jest niestosowane.Swoją drogą po co to kryteriuim wprowadzono,skoro każdy kto ukończył 18 lat według prawa nie jest dzieckiem.

  • 4: matka z IP: 82.145.210.* (2013-04-10 06:36)

    dziękujemy, choć to kropla w morzu... Kto wychowuje dziecko niepełnosprawne, ten wie jak to wygląda: kłody pod nogi i walka z wiatrakami... A reszta nie zrozumie, stąd większość komentarzy w kiepskim stylu..

  • 5: rybka z IP: 89.239.99.* (2013-04-08 21:18)

    Mnie zabrali 5 lat temu dodatek pielęgnacyjny Rok czasu walczyłam i dostałam To była droga przez mękę Orzecznicy zniechęcają ludzi i się nie odwołują Dostałam na 5 lat ale sąd mi orzekł nie lekarze Też mi dziecko choruje od urodzenia Za rok czeka mnie znowu gehenna Będę walczyć

  • 6: awe z IP: 79.186.1.* (2013-04-08 17:58)

    Ja dzisiaj dowiedziałam się że nie należy mi się świadczenie pielęgnacyjne,ponieważ syn ma znaczny stopień niepełnosprawności od 25 roku życia od urodzenia jest jest chory z tym że orzecznicy różnie orzekali.Jako dziecko miał 2gr.inwalidzką ze wskazaniem rehabilitacji,uczestnictwa w terapii zajęciowej,znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji,żadna praca,orzeczenie wydaje się na stałe.I CO JA MAM ROBIĆ W TEJ SYTUACJI PANIE PREMIERZE "WIELEBNY"??? Syn ma niedorozwuj umysłowy,epilepsje i 35 lat a ja 56 i całe swoje życie nim się opiekuje i zajmuje!!!I NIE MAM SIŁY JUŻ NA TO PISANIE.Może ktoś ma podobną sytuacje podaje adres;ewa.beret@wp.pl

  • 7: gena z IP: 83.27.224.* (2013-04-08 05:33)

    To po co było pisać w decyzji,ze świadczenie przyznaje się dożywotnio.
    Mama ma 90 lat,może przyznający uznali,ze nie dożyje do zmian i wszystko będzie ok.

  • 8: Ziomek z IP: 94.40.46.* (2013-04-03 23:08)

    Ludzie odwołajcie się do Trybunału na nierówne traktowanie niepełnosprawnychw w oparciu o Konstytucje RP ( ustawa nadrzędna nad ustawami rzadpwymi ) ZŁożcie Skargę do organów unijnych w oparciu o prawo unijne ... na nieprzestrzeganie traktatu akcesyjnego - w nim rzad polski tez zobowiazał sie do kilku spraw w ramach ochrony i wpsomożenia niepełnpsprawnych ... Do tego dochodzą prawa nabyte itp...