statystyki

Rząd podwyższa świadczenie pielęgnacyjne. Kto dostanie dodatkowe pieniądze?

26.03.2013, 14:30; Aktualizacja: 26.03.2013, 14:34

Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie ustanowienia rządowego programu wspierania osób uprawnionych do świadczenia pielęgnacyjnego i wydała rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu wspierania osób uprawnionych do świadczenia pielęgnacyjnego, przedłożone przez ministra pracy i polityki społecznej.

Reklama


Reklama


Osoby pobierające świadczenie pielęgnacyjne (spełniające warunki zawarte w ustawie o świadczeniach pielęgnacyjnych), czyli takie, które nie podjęły lub zrezygnowały z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym – otrzymają dodatkowe 200 zł miesięcznie (niezależnie od dochodu
i innych świadczeń). Kwota ta będzie przyznawana za okres od kwietnia do końca grudnia 2013 r. Środki trafią do opiekunów dzieci niepełnosprawnych, których niepełnosprawność powstała do ukończenia 18 roku życia albo w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej – nie później niż do ukończenia 25 lat. Pieniądze będą wypłacane  w szczególności rodzicom dzieci niepełnosprawnych. 

W praktyce (zgodnie z ustawą o świadczeniach rodzinnych) opiekunowie niepełnosprawnych dzieci, którzy otrzymują świadczenie pielęgnacyjne (520 zł) i do końca czerwca br. dodatkowe 100 zł (co wynika z kontynuacji programu rządowego), od kwietnia będą otrzymywać dodatkowe 200 zł, czyli w sumie 820 zł. Od lipca br. dodatek w wysokości 100 zł nie będzie wypłacany, ale o tę kwotę zostanie powiększone świadczenie pielęgnacyjne, które wyniesie 620 zł. Do tej kwoty zostanie doliczone 200 zł, czyli łączne wsparcie nie zmieni się i nadal będzie to 820 zł.

Pomoc - 200 zł - będzie wypłacana (w terminie wypłaty świadczenia pielęgnacyjnego) przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta albo inny upoważniony organ gminy. Postępowanie w sprawie ustalenia prawa do pomocy będzie wszczynane z urzędu, czyli zainteresowani nie będą musieli składać dodatkowych wniosków, co powinno zwiększyć dostępność pomocy. Wsparcie będzie realizowane ze środków budżetu państwa (na ten cel zostanie przeznaczone ok. 176 mln zł). Szacuje się, że z tej pomocy skorzysta ok. 95 tys. osób miesięcznie.

Reklama


Źródło:Informacja prasowa

Polecane

  • Kaleka(2013-03-26 15:30) Odpowiedz 00

    A o zasiłku pielęgnacyjnym,złodzieje zapomnieli już od sześciu lat?Co pieniądze poszły na stadiony i nagrody za nie?

  • MAMA(2013-04-02 15:14) Odpowiedz 00

    SERCA NIE MACIE SUMIENIA WCALE 820 ZL PANIE PREMIERZE ZAMIENI SIĘ PAN CHOCIAŻ NA MIESIĄC. DLACZEGO Z DOBREGO SERCA NIE ZABIERZE PAN SWOIM URZĘDNIKOM I NIE DA BIEDNYM PRZECIEŻ MY TEZ PANA WYBRALIŚMY NA PREMIERA MYŚLI PAN CZASAMI O NAS BIEDNYCH ZA PIEC LAT BĘDZIEMY MIELI NAJNIŻSZĄ KRAJOWĄ A PRZEZ TEN CZAS I CZAS WCZEŚNIEJSZY GŁODÓWKA.ZERO EMPATII.MY JESTEŚMY NIESZCZĘŚLIWI BO CHORE DZIECKO RODZIC WSPÓŁMAŁŻONEK TO NAJWIĘKSZA TRAGEDIA JESZCZE NIE MOŻEMY SPOKOJNIE GODNIE EGZYSTOWAĆ.CO PAN NA TO PANIE PREMIERZE?GDYBY TO DOTKNĘŁO PANA NAJBLIŻSZYCH .CO WTEDY ?

  • 121904(2013-05-19 06:02) Odpowiedz 00

    świadczenie powinni odrazy podwyrzyć na najniższą place jak w pracy

  • paulwolk(2013-05-02 20:31) Odpowiedz 00

    Od 200 r. opiekuję się bratem,którego niepełnosprawność powstała(tak pisze na orzeczeniu o niepełnosprawności) w 16-ym dniu po narodzinach w wyniku zapalenia opon mózgowych,Jest teraz 58-letnim niemowlakiem.Odmówiono mi prawa do dodatku rządowego wg nowej ustawy(brak przesłanek)Więc kryterium kiedy powstała niepełnosprawność jest niestosowane.Swoją drogą po co to kryteriuim wprowadzono,skoro każdy kto ukończył 18 lat według prawa nie jest dzieckiem.

  • matka(2013-04-10 06:36) Odpowiedz 00

    dziękujemy, choć to kropla w morzu... Kto wychowuje dziecko niepełnosprawne, ten wie jak to wygląda: kłody pod nogi i walka z wiatrakami... A reszta nie zrozumie, stąd większość komentarzy w kiepskim stylu..

  • rybka(2013-04-08 21:18) Odpowiedz 00

    Mnie zabrali 5 lat temu dodatek pielęgnacyjny Rok czasu walczyłam i dostałam To była droga przez mękę Orzecznicy zniechęcają ludzi i się nie odwołują Dostałam na 5 lat ale sąd mi orzekł nie lekarze Też mi dziecko choruje od urodzenia Za rok czeka mnie znowu gehenna Będę walczyć

  • awe(2013-04-08 17:58) Odpowiedz 00

    Ja dzisiaj dowiedziałam się że nie należy mi się świadczenie pielęgnacyjne,ponieważ syn ma znaczny stopień niepełnosprawności od 25 roku życia od urodzenia jest jest chory z tym że orzecznicy różnie orzekali.Jako dziecko miał 2gr.inwalidzką ze wskazaniem rehabilitacji,uczestnictwa w terapii zajęciowej,znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji,żadna praca,orzeczenie wydaje się na stałe.I CO JA MAM ROBIĆ W TEJ SYTUACJI PANIE PREMIERZE "WIELEBNY"??? Syn ma niedorozwuj umysłowy,epilepsje i 35 lat a ja 56 i całe swoje życie nim się opiekuje i zajmuje!!!I NIE MAM SIŁY JUŻ NA TO PISANIE.Może ktoś ma podobną sytuacje podaje adres;ewa.beret@wp.pl

  • gena(2013-04-08 05:33) Odpowiedz 00

    To po co było pisać w decyzji,ze świadczenie przyznaje się dożywotnio.
    Mama ma 90 lat,może przyznający uznali,ze nie dożyje do zmian i wszystko będzie ok.

  • Aaaa(2013-04-02 22:05) Odpowiedz 00

    kupa śmiechu z wami ludzie zamiast wspołczuć to jeden przez drugiego sie wymądrza dzieciom pomagajmy a nie staruchom

  • mamcia(2013-04-03 16:19) Odpowiedz 00

    do Aaa;ty też kiedyś będziesz staruchom mądralo i zobaczymy co potem powiesz będziesz sama błagać o pomoc

  • pudel(2013-03-28 10:48) Odpowiedz 00

    kto daje i zabiera ten sie w piekle poniewiera POdobno premier uznał że starsi ludzie nie starzeją sie tylko z a pomocą cudów młodnieja dodam też że płacva za popieke u naszych zachodnich sąsiadów wynosi 1300 euro wiele pań plus 50 z zachodniej Poski dojażdza tam i chwała im za to a u nas od 1 lipca 0 zł jestem głeboko moburzony takim postepowaniem POwskich władz

  • mikk85(2013-04-02 15:42) Odpowiedz 00

    U nas nie ma nawet 100 zł dodatku !!! 20 lutego dostałam pismo o... wszczęciu z urzędu postępowania w sprawie tego dodatku.
    Podobno w ciągu 30 dni miała być stosowna decyzja, ale jej nie ma!
    Już kwiecień i zero kasy !!!
    Ośrodek Pomocy Społecznej twierdzi, że nie każdy ma prawo do tego dodatku, w Urzędzie Wojewódzkim mówią, że już od stycznia dodają po 100 zł do każdego świadczenia pielęgnacyjnego.
    Z tego wynika, że OPS bezczelnie okrada nasze dzieci i zamierza przeznaczyć "dodatkową" kasę na swoje premie...
    Dosłownie ręce opadają !!!
    Dlatego obawiam się, że kolejna podwyżka znowu do mnie nie trafi

  • mikki85(2013-04-02 15:50) Odpowiedz 00

    Dlatego zwracam się do osób opiekujących się osobami starszymi - większość podwyżek jest jedynie na papierze i w TV.
    Nawet rodzice dzieci niepełnosprawnych nadal dostają po 520 zł !!!
    A braku dodatku i podwyżki nie sposób zaskarżyć do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

    I widzę, że OPS najchętniej od lipca pozbawiłby mnie świadczenia i środków do życia

  • buska anna(2013-04-02 11:30) Odpowiedz 00

    wielki krzyk - 200 zl podwyzki...a co z opiekunami starych,schorowanych ludzi...od lipca koniec ze swiadczeniem pielegnacyjnym dla nich ,bo dochod przekroczyl 623 zl na osobe..latwo policzyc -jednym zabrac 520 zl ,drugim dolozyc 200..ile zostaje ? 320 zl
    moja matka choruje na alzheimera,jestem wykonczona..w lipcu zawioze ja do szpitala na izbe przyjec i zostawie...nie bede miala z czego zyc

  • josef bak(2013-03-26 15:34) Odpowiedz 00

    Tusku i spółko,to ile takich świadczeń chorych ludzi wchodzi w wasze jedno wynagrodzenie?

  • opiekun matki(2013-03-27 10:05) Odpowiedz 00

    Rząd nie podwyższa świadczeń pielęgnacyjnych, tylko zabiera jednym ,tym którzy tak jak ja rezygnują z pracy aby zaopiekować się chorą po udarze 89letnią matką i daje innym.To jest cała prawda o naszym rządzie i jego pomocy...

  • Ziomek(2013-04-03 23:08) Odpowiedz 00

    Ludzie odwołajcie się do Trybunału na nierówne traktowanie niepełnosprawnychw w oparciu o Konstytucje RP ( ustawa nadrzędna nad ustawami rzadpwymi ) ZŁożcie Skargę do organów unijnych w oparciu o prawo unijne ... na nieprzestrzeganie traktatu akcesyjnego - w nim rzad polski tez zobowiazał sie do kilku spraw w ramach ochrony i wpsomożenia niepełnpsprawnych ... Do tego dochodzą prawa nabyte itp...

  • lol(2013-03-26 23:13) Odpowiedz 00

    Rząd sam się prosi o strajki i demonstracje bo jego chciwość nie ma granic !!!

  • matka(2013-03-26 16:03) Odpowiedz 00

    a co zpielęgnacyjnym, ktore osoba pełnoletnia otrzymuje przy rencie socjalnej. obecnie jest to kwota 154 zl. czy tez będzie jakaś podwyżka, bo ona sie nie zmienila już wieki temu

  • opiekunka siostry(2013-03-26 18:58) Odpowiedz 00

    jedni maja podwyszki a drudzy choc maja ten sam krzyz beda mieli zabrane Jak Tak Mozna Panie Premierze ...kazdy z opiekunow wolał by isc do pracy niz sprawowac opieke 24 godz. na dobe ,jestem zalamana tez trace swiadczenie pielegnacyjne .