statystyki

Świadczenie pielęgnacyjne będzie równe płacy minimalnej. Na początek wzrośnie o 200 zł

autor: Michalina Topolewska13.03.2013, 06:52; Aktualizacja: 13.03.2013, 07:40
 • Wyślij
 • Drukuj
Świadczenie pielęgnacyjne wzrosło w ciągu ostatnich ośmiu lat tylko o 200 zł.

Świadczenie pielęgnacyjne wzrosło w ciągu ostatnich ośmiu lat tylko o 200 zł.źródło: ShutterStock

820 zł ma wynosić świadczenie pielęgnacyjne dla rodziców zajmujących się niepełnosprawnym dzieckiem. Zrównanie przysługującej im pomocy do poziomu minimalnej pensji ma nastąpić w ciągu 5 lat.

reklamareklama


Ważne zmiany dla rodziców, którzy rezygnują z pracy, aby opiekować się niepełnosprawnym dzieckiem, zapowiedzieli wczoraj na wspólnej konferencji premier Donald Tusk oraz Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej. Już od przyszłego miesiąca wysokość świadczenia pielęgnacyjnego ma wzrosnąć o 200 zł. Obecnie wynosi ono 620 zł, na co składają się 520 zł samego świadczenia oraz specjalny dodatek w wysokości 100 zł.

– Wyższa pomoc przez następne dziewięć miesięcy będzie również wypłacana w formie takiego specjalnego dodatku – informuje Władysław Kosiniak-Kamysz.

To jednak nie koniec zmian. Od 2014 r. świadczenie będzie stopniowo podwyższane do takiego poziomu, który będzie równy minimalnemu wynagrodzeniu za pracę. Obecnie jest to 1600 zł. Proces ten miałby potrwać około pięciu lat. Resort pracy ma wkrótce przedstawić projekt w tej sprawie.

Zmiany proponowane przez rząd to sukces rodziców niepełnosprawnych dzieci, którzy od lat walczą o uznanie sprawowanej przez nich opieki za pracę. O tym, że decyzja polityczna w tej sprawie już zapadła, informowała wczoraj również minister Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, pełnomocnik rządu ds. równego traktowania.

W efekcie proponowanych zmian z wyższych świadczeń pielęgnacyjnych będzie mogło skorzystać około 95 tys. opiekunów niepełnosprawnych dzieci.

Pomoc dla niesamodzielnych rodziców

Pomoc dla niesamodzielnych rodziców

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

– Ta zapowiedź bardzo nas cieszy, chociaż tempo wprowadzania zmian powinno być szybsze – podkreśla Henryk Szczepański z Forum Rodzin Osób Niepełnosprawnych „Rodziny ON”.

Przypomina, że świadczenie pielęgnacyjne wzrosło w ciągu ostatnich ośmiu lat tylko o 200 zł. Jeżeli więc ta forma pomocy ma być rodzajem rekompensaty wynagrodzenia należnego rodzicowi, który ze względu na konieczność stałej opieki musiał zrezygnować z zatrudnienia, to wszystkie podwyżki powinny uwzględniać rosnące koszty związane z rehabilitacją dziecka oraz inflacją.

Zmiany proponowane przez rząd w zakresie uznania opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny za pracę to nie koniec rewolucji. Już wkrótce ma być gotowy projekt ustawy o pomocy osobom niesamodzielnym. Za jego przygotowanie odpowiada zespół senatora Mieczysława Augustyna z PO.

– Prace nad projektem chcemy zakończyć na dwóch spotkaniach zespołu, które odbędą się jeszcze w tym miesiącu. Potem przedstawimy go do konsultacji rządowych i społecznych – zapowiada Mieczysław Augustyn.

Ustawa ta wprowadza czek opiekuńczy, który przysługiwałby na pokrycie kosztów związanych z pielęgnacją niepełnosprawnej osoby, np. zatrudnienia opiekuna. Wysokość takiego czeku ma być uzależniona od stopnia niesamodzielności podopiecznego. Zespół senatora Augustyna proponuje, aby było to tysiąc złotych oraz 850 zł odpowiednio dla znacznego oraz umiarkowanego stopnia niesamodzielności. Z kolei osoba z najlżejszą dysfunkcją otrzymywałaby 650 zł miesięcznie.

– Czeki dla poszczególnych stopni niepełnosprawności będą wprowadzane stopniowo, zaczynając od najwyższego stopnia niesamodzielności. Nasze szacunki wskazują, że w pierwszych latach wydatki na ten cel wynosiłyby rocznie ok. 600 mln zł. Docelowo byłoby to 5 mld zł – wylicza Mieczysław Augustyn.

Pieniądze na pokrycie tych wydatków miałyby pochodzić m.in. ze zmienionych zasad przyznawania dodatku pielęgnacyjnego. Obecnie przysługuje on każdemu seniorowi, który ukończy 75 lat. Zespół ekspertów proponuje, aby otrzymywały go osoby z ustaloną niesamodzielnością. Modyfikacja nie dotyczyłaby jednak seniorów, którzy są uprawnieni do dodatku, tak aby nie doszło do naruszenia ich praw nabytych.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 203

 • 1: bobi z IP: 83.30.108.* (2014-02-07 11:07)

  opiekuje sie 92 letnia babcia czy od 2014 bedzie mi przysługiwał jakis zasiłek nie pracuje

 • 2: wiola z IP: 78.9.110.* (2014-01-29 10:04)

  ja nie rozumiem o co walka że że starsi mają dostać a dzieci to co na smietnik najbardziej godne pożałowania słowa niemożna tak muwic że starsi są wazniejsli moim zdaniem powinno pomagacsie i tym i tym a nie bo starszych jest wiecej nie wolno tak muwic

 • 3: nela z IP: 31.61.131.* (2013-09-22 23:36)

  nie jedna osoba starsza żyje na granicy ubóstwa,bo córka lub syn biorą świadczenie ale nie opiekują się należycie. nie porównujcie starszej osoby do dzieci . dzieciom zawsze czegoś brakuje,,ubrań, książek i starszym też leków na które idą całe renty. czas działać a nie żeby mówili na nas

 • 4: zosia z IP: 89.66.31.* (2013-09-20 10:03)

  Ludzie brak mi słów co wy za brdnie piszecie starsi ludzie któży nie muszą pobierać tego swiadczenia a je maja bo czuja sie swietnie to im powinni zabrac oczywiscie ja sama jestem matka dwójki dzieci niepełnosprawnych i próbuje wiązać z mężem koniec z końcem bo wszystko kosztuje i nie mogę iść do pracy bo mam taki kaprys tylko dzieci pogtrzebują stałej opieki 24 na dob e i nie gadajcie tu głupot lepsi gorsi bo są ludzzie dzieci o małym stopniu niepełnosprawności i nie potrzebują opieki 24 na dobe nie jest to nie zbędne im do życia i ci ludzie powinni iść do pracy i tyle i nie pitolciee tu kto jest dobry kto zły itp bo zawsze wam mało i zawsze narzekacie na swój los a z rwegóły ten co najwięcej narzeka jest najmniej pokrzywdzony żegnam troche pokory

 • 5: gosc z IP: 89.75.104.* (2013-08-19 17:59)

  Śmieszne jest to, ze czlowiek ktory ma orzeczenie o niepelnosprawnosci musi co jakis czas stawać na komisje. Przeciez normalne ze jak ktos np nie ma Bóg czy choruje na nie uleczalna chorobę np cukrzyca to nigdy nie wyzdrowieje. Te nogi mu nie odrosna, a trzysta nie zacznie działać!!

 • 6: Martucha z IP: 89.75.104.* (2013-08-19 17:54)

  Tak czytam komentarze i stwierdzam, ze nie każdy wie co znaczy mieć chore dziecko. Niepełnosprawność nie zawsze oznacza wózek inwalidzki. Są różne choroby, z którymi ciężko sie żyje, które czasem nie pozwalają funkcjonować normalnie i są też takie które dużo kosztują. Są też samotne matki z chorymi dziećmi i nie mogą iść do pracy, bo nawet prywatne żłobki, czy przedszkola nie zapewnią dziecku odpowiedniej opieki. Niektóre dzieci potrzebują prywatnego opiekuna na wyłączność! Ja sie do takich matek zaliczam i gdyby nie te zasiłki nie wiem za co bym leczyła swoje dziecko i siebie, bo ja też jestem chora i nie ma mi kto pomoc! Różnie w życiu sie układa, a zdrowie jest NAJWAŻNIEJSZE!

 • 7: monia z IP: 178.235.183.* (2013-08-02 16:54)

  Pan Premier na wykluczonych opiekunach osób dorosłych niepełnosprawnych chce zaoszczędzić 200 milionów, a Pan Augustyn chce wydać 600 milionów , ,,, ha ha ha gdzie tu jakaś oszczędność, to ma być kryzys? 21 milionów nagród,premie. To kłamczuchy!!!

 • 8: Asia z IP: 89.74.208.* (2013-07-08 14:15)

  Ma byc 620+200...

 • 9: Anek z IP: 89.70.89.* (2013-07-01 09:27)

  Super, miało być dla rodziców 820zł. samego zasiłku pielęgnacyjnego a tak naprawdę od 01.07. będzie to 620zł.!!!

 • 10: Asia z IP: 89.74.208.* (2013-05-17 20:05)

  Kto się lubi ten się czubi...

czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP