statystyki

Świadczenie pielęgnacyjne: Decyzja dziś, pieniądze dopiero od lipca

autor: Michalina Topolewska05.03.2013, 07:16; Aktualizacja: 05.03.2013, 10:06
  • Wyślij
  • Drukuj

Nie ma przeciwwskazań, żeby gminy już teraz wydawały decyzje osobom, którym uprawnienie do świadczeń pielęgnacyjnych z tytułu opieki nad niepełnosprawnym krewnym wygasa 30 czerwca.





Tego właśnie dnia kończy się bowiem półroczny okres przejściowy dla opiekunów, którzy nabyli prawo do świadczenia pielęgnacyjnego na zasadach obowiązujących do 31 grudnia 2012 r. Z końcem czerwca ich dotychczasowe decyzje wygasną z mocy prawa, co oznacza, że jeśli osoby te będą chciały po 1 lipca dalej otrzymywać pomoc, muszą ponownie złożyć wniosek o świadczenie lub o specjalny zasiłek opiekuńczy (w sytuacji gdy nie spełniają warunków do uzyskania tej pierwszej formy wsparcia).

Jak wyjaśnia resort pracy, zarówno przepisy ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 139, poz. 992 z późn. zm.), jak i ustawy z 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1548) nie wskazują, że wnioski o przyznanie wsparcia nie mogą być składane przez osoby zainteresowane przed 1 lipca br. W związku z tym opiekunowie mogą to robić nawet teraz, a samorząd ma obowiązek bezzwłocznie taki wniosek rozpatrzyć i wydać decyzję przyznającą prawo do pomocy od 1 lipca.

Taka interpretacja wzbudza jednak kontrowersje wśród samorządów.

– Wydaje się ona sprzeczna chociażby z art. 24 ust. 2 ustawy, który mówi, że prawo do świadczeń ustala się, począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek z wypełnionymi dokumentami – uważa Damian Napierała, kierownik działu świadczeń rodzinnych Poznańskiego Centrum Świadczeń.

Dodaje, że analogicznie należałoby przyjąć, że gminy mogą w dowolnym momencie przyjmować wnioski na nowy okres zasiłkowy, który zacznie się 1 listopada. Pozostaje też wątpliwość, jak okoliczności ustalone teraz, takie jak wysokość dochodu, czy ustalenia pochodzące z wywiadu środowiskowego z opiekunem, będą miały się do sytuacji tej osoby w lipcu. Ewentualne zmiany będą wymagały przeprowadzenia kolejnego postępowania.

Z kolei zdaniem Piotra Spiżewskiego, kierownika działu świadczeń rodzinnych MOPS w Puławach, obecna sytuacja jest szczególna, bo dotyczy wygaśnięcia prawa do świadczenia i to dla znacznej grupy osób.

– W naszym przypadku jest to 300 opiekunów i wydanie dla wszystkich osób decyzji w ciągu miesiąca, zwłaszcza że będzie to okres urlopowy, jest praktycznie niemożliwe – podkreśla Piotr Spiżewski.

Dodaje, że systematyczne składanie wniosków pozwoli rozłożyć wydawanie decyzji w czasie i uniknąć przerwy w ich otrzymywaniu przez osoby sprawujące opiekę.




  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 68

  • 1: Adoska z IP: 89.77.126.* (2013-03-05 10:17)

    Co tu ma być do rozładowania jak 90% opiekunów nie otrzyma tego świadczenia ponieważ przekoczy kryterium dochodowe.Gminy natomiast będą ścisle przestrzegać zaleceń ustawodawcy i nie będzie żadnych odstępst.już teraz powini do zainteresowanych rozełać wykaz państwowtch placówek opiekuńczych żebyśmy mogli coś wybrać dla swoich bliskich.Musimy ich pozostawić ponieważ musimy podjąć prace ,a rząd dołoży do domów opieki i zobaczymy jak im sie to oplaci.Poszeżymy grono bezrobotnych.Dlaczego nie ma ustawy o zatrudnieniu opiekunów komu to nie jest na rękę nie mogę tego pojąc.

  • 2: Mama Nikt z IP: 88.199.36.* (2013-03-05 15:01)

    Do świadczenia pielęgnacyjnego nie ma potrzeby ustalania wysokości dochodów więc tutaj sprawa jest jasna i prosta... Wątpliwości może budzić wydawanie decyzji na specjalny zasiłek opiekuńczy...

  • 3: jjj z IP: 80.48.189.* (2013-03-05 15:02)

    Coś strasznego zabiora ludzia te ostatnie grosze hanba

  • 4: DYSKRYMINOWANY OD 8 LAT ZA 153 ZŁ z IP: 77.45.54.* (2013-03-05 16:56)

    DLACZEGO ZŁODZIEJSKI RZĄD DYSKRYMINUJE OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNE I OD 8 LAT NIE WALORYZUJE ZASIŁKU PIELEGNACYJNEGO I WYNOSI 153 ZŁ A DODATEK PIELĘGNACYJNY WALORYZOWANY JEST COROCZNIE DLA BOGACZY Z WYSOKIMI EMERUTYRAMI I OBECNIE WYNOSI 203.50 ZŁ- TO JEST TYLKO INNY PŁATNIK A DEFAKTO JEST TO SAMO -TO NAZYWA SIE DYSKRTMINACJA RASOWA OSÓB CHORYCH I NIEPEŁNOSPRAWNYCH

  • 5: opiekun matki z IP: 37.209.134.* (2013-03-05 20:22)

    taaa... śmiech na sali :) MPiS to farsa, stworzyli przepisy, wg których - wbrew dzisiejszym komunikatom MPiS - MOPSy nie mają prawa wydawać pozytywnych decyzji dotyczących świadczenia pielęgnacyjnego, bądź specjalnego zasiłku pielęgnacyjnego dla opiekunów, którzy na mocy dotychczas obowiązującej ustawy nabyli prawo do świadczenia pielęgnacyjnego i do dnia 30 czerwca 2013 r. mają nadal wypłacane świadczenie, a więc w zgodzie z zapisami znowelizowanej ustawy MOPSy nie mogą wydać decyzji przyznającej świadczenie pielęgnacyjne bądź specjalny zasiłek opiekuńczy, jeśli taki opiekun posiada już przyznane świadczenie. Dopiero z dniem 01 lipca 2013 r. z "mocy ustawy" (śmiech na sali - to jest czyste bezprawie) taki opiekun nie będzie miał prawa do świadczenia opiekuńczego i dopiero będzie mógł wystąpić do MOPSu z wnioskiem o specjalny zasiłek opiekuńczy bądź świadczenie pielęgnacyjne. Łatwo jest przewidzieć, iż MOPSy zostaną zalane wnioskami w lipcu 2013 r., zostaną sparaliżowane, a musicie wiedzieć, iż mają 30 dni na wydanie decyzji! Takie jest prawo i nie ma zlituj się. Jak nie wyrobią się będą karane. W te 30 dni to muszą też przeprowadzić wywiady :) to się będzie działo, już widzę te komitety kolejkowe pod MOPS'ami, bo oczywiście opiekunowie zamiast wysłać wnioski pocztą będą starali sięto zrobić osobiście. To jest <ocenzurowano> Polska!!! Kraj psychicznie chorych politykierów, bez wyobraźni i to elementarnej.

    PS. do autorki artykułu: bravo! w końcu odrobiła Pani lekturę i oprócz stanowiska MPiS doszukała się Pani stanowiska MOPSów (i to zasadnego), że komunikaty MPiS są pozbawione podstaw prawnych, a są jedynie pobożnym życzeniem ciemnych ludzi z ministerstwa.

  • 6: Sonia z IP: 159.205.38.* (2013-03-05 21:00)

    Nie dajmy sobie zabrać tego, co zostało nam już przyznane! Mamy jeszcze trochę czasu. Przecież Polska to nie tylko PO i PSL, to również inne partie. Może to właśnie je należy w to włączyć, nagłaśniając problem. Przecież jest nas ok,100tyś.to niezła grupa.Mamy jeszcze rodziny. no i chorych rodziców. Jedźmy pod Sejm,włączmy w tą walkę MEDIA. Może Panią Elżbietę Jaworowicz trzeba poprosić o pomoc, a może PAŃSTWO W PAŃSTWIE? Robią z nas wyzyskiwaczy 520zł miesięcznie, to tylko 17,33zł dziennie,za naszą opiekę -pokaźna kwota-naprawdę. Jeden z komentarzy zawierał treść aby nie likwidować OKIEN ŻYCIA TYLKO POWIĘKSZYĆ JE TYLKO PO TO, ABY WSTAWIĆ W NIE WÓZKI INWALIDZKIE DLA SENIORÓW-to jest dopiero pomysł !!!
    Podobno 07.03.2013 o godz.11oo opiekunowie mają PIKIETOWAĆ POD SEJMEM, broniąc swoich praw nabytych.

  • 7: Bolek z IP: 95.48.103.* (2013-03-06 09:04)

    MOPS-y są przeciążone rosnącą ilością obowiązków. W lipcu zacznie się szał na świadczenia pielęgnacyjne, od sierpnia zaczyna się okres składania wniosków na fundusz alimentacyjny, a od września ruszają świadczenia rodzinne i stypendia... Rządzący bez wyobraźni nie zdają sobie sprawy, że powyższe sprawy w MOPS-ach prowadzą zazwyczaj ci sami ludzie !!! Ludzie, a nie maszyny, które nie dość że muszą to wszystko przerobić w możliwie najkrótszym czasie, to nieustannie narażeni są na kontakt z agresywnym i sfrustrowanym klientem, który nie rozumie, że cała ta biurokracja, przepisy, TO NIE JEST WYMYSŁ SZAREGO URZĘDNIKA MOPS !!! Warto do tego dodać, że organy kontrolne zarzuciły MOPS-om, że nieprzeprowadzają postępowań wobec dłużników alimentacyjnych w ciągu miesiąca od dnia zakończenia okresu świadczeniowego, tj. 30 dnia września, a więc w okresie PRZYJMOWANIA I ROZPATRYWANIA WNIOSKÓW O ŚWIADCZENIA RODZINNE I STYPENDIA ( dłużników jest kilkuset ) !!! Oczywiście na zwiększenie zatrudnienia w MOPS-ach nie ma co liczyć, bo jest kryzys i urzędasom nic się nie należy ! Ktoś się nad tym w ogóle zastanawia ?

  • 8: niezdolny do samodzielnej egzystencji z IP: 83.31.63.* (2013-03-06 09:35)

    Ustawa jest ABSOLUTNIE niekonstytucyjna ! Szczególnie w przypadku tych którzy mieli przyznane BEZTERMINOWO.

    Tylko to specjalnie tak zrobiono wiedząc, że nikt sponiewierany chorobą czy też jego rodzina przez to się nie przebije.
    Podłoże całej ustawy jest jedną wielką hipokryzją.
    Dawno temu (2010) mówiono, że świadczenie to bezpodstawnie pobiera 8-12 % ludzi.
    Ale potem dokonano kosmicznego kłamstwa w stylu mistrzów kłamstwa z okresu II wojny św. i zaczęto głosić wyssane z palca dane, że to nawet ponad 70%, a więc trzeba ten proceder koniecznie ukrócić.
    Wzorem mistrzów kłamstwo po wielokroć powtarzane stało się prawdą i nagle radośnie stwierdzono, że "robimy z tym porządek ! " KONIECZNIE ! Już, natychmiast. Przecież nie może być aż tylu bezpodstawnie pobierających świadczenie !

    Przekręt na skalę kosmiczną. A wszystko tylko po to żeby wywalić z tego świadczenia PRAWIE WSZYSTKICH ! Podpierając się kłamstwami, że to zgodnie z prawami i Konstytucją.

    W dodatku jakim prawem zastosowano tu KRYTERIUM DOCHODOWE ?!
    Podkreślam: JAKIM PRAWEM !
    Przecież to nie jest zasiłek z powodu np. biedy tylko oficjalna rekompensata finansowa za rezygnację z zatrudnienia w celu opieki nad chorym rozumiana też jako wsparcie dla poszkodowanych przez przyczynę losową - chorobę (nie ze swojej winy) !

    W końcu to za ten marny, zastępczy ochłap 520 zł służby odpowiedzialne za opiekę oraz budżet POZBYWAJĄ SIĘ problemu który kosztuje je znacznie powyżej 2.500 zł miesięcznie / osobę !

    Więc będziemy zdychać !

    Dziękuję ci ojczyzno którą budowałem !
    Byłem patriotą. Przeszło mi !
    To już nie jest Ojczyzna.

  • 9: Iza z IP: 83.8.2.* (2013-03-06 11:15)

    Forum Rodzin Osób Niepełnosprawnych "Rodziny ON"https://www.facebook.com/pages/Forum-Rodzin-Os%C3%B3b-Niepe%C5%82nosprawnych-Rodziny-ON/105429839513829

  • 10: Iza z IP: 83.8.2.* (2013-03-06 11:17)

    Forum Rodzin Osób Niepełnosprawnych "Rodziny ON". Informuję, że dn.07.03.2013 odbędzie się kolejny protest opiekunów O.N. pod Sejmem R.P. ul. Wiejska 4/6/8 w Warszawie. Protest odbędzie się pod wspólnym hasłem: Jestem niepełnosprawny - więc głodny! Pragnę też przypomnieć, że obiecane mieliśmy kolejne spotkanie z ministrami i parlamentarzystami w lutym i zapomnieli znów o nas. Wiec musimy się przypomnieć sami w myśl zasady - nic o nas, bez nas... Zapraszam więc wszystkich zainteresowanych poprawą sytuacji O.N. i ich opiekunów na PROTEST.

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie