statystyki

Świadczenie pielęgnacyjne: Decyzja dziś, pieniądze dopiero od lipca

autor: Michalina Topolewska05.03.2013, 07:16; Aktualizacja: 05.03.2013, 10:06

Nie ma przeciwwskazań, żeby gminy już teraz wydawały decyzje osobom, którym uprawnienie do świadczeń pielęgnacyjnych z tytułu opieki nad niepełnosprawnym krewnym wygasa 30 czerwca.

reklama


reklama


Tego właśnie dnia kończy się bowiem półroczny okres przejściowy dla opiekunów, którzy nabyli prawo do świadczenia pielęgnacyjnego na zasadach obowiązujących do 31 grudnia 2012 r. Z końcem czerwca ich dotychczasowe decyzje wygasną z mocy prawa, co oznacza, że jeśli osoby te będą chciały po 1 lipca dalej otrzymywać pomoc, muszą ponownie złożyć wniosek o świadczenie lub o specjalny zasiłek opiekuńczy (w sytuacji gdy nie spełniają warunków do uzyskania tej pierwszej formy wsparcia).

Jak wyjaśnia resort pracy, zarówno przepisy ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 139, poz. 992 z późn. zm.), jak i ustawy z 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1548) nie wskazują, że wnioski o przyznanie wsparcia nie mogą być składane przez osoby zainteresowane przed 1 lipca br. W związku z tym opiekunowie mogą to robić nawet teraz, a samorząd ma obowiązek bezzwłocznie taki wniosek rozpatrzyć i wydać decyzję przyznającą prawo do pomocy od 1 lipca.

Taka interpretacja wzbudza jednak kontrowersje wśród samorządów.

– Wydaje się ona sprzeczna chociażby z art. 24 ust. 2 ustawy, który mówi, że prawo do świadczeń ustala się, począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek z wypełnionymi dokumentami – uważa Damian Napierała, kierownik działu świadczeń rodzinnych Poznańskiego Centrum Świadczeń.

Dodaje, że analogicznie należałoby przyjąć, że gminy mogą w dowolnym momencie przyjmować wnioski na nowy okres zasiłkowy, który zacznie się 1 listopada. Pozostaje też wątpliwość, jak okoliczności ustalone teraz, takie jak wysokość dochodu, czy ustalenia pochodzące z wywiadu środowiskowego z opiekunem, będą miały się do sytuacji tej osoby w lipcu. Ewentualne zmiany będą wymagały przeprowadzenia kolejnego postępowania.

Z kolei zdaniem Piotra Spiżewskiego, kierownika działu świadczeń rodzinnych MOPS w Puławach, obecna sytuacja jest szczególna, bo dotyczy wygaśnięcia prawa do świadczenia i to dla znacznej grupy osób.

– W naszym przypadku jest to 300 opiekunów i wydanie dla wszystkich osób decyzji w ciągu miesiąca, zwłaszcza że będzie to okres urlopowy, jest praktycznie niemożliwe – podkreśla Piotr Spiżewski.

Dodaje, że systematyczne składanie wniosków pozwoli rozłożyć wydawanie decyzji w czasie i uniknąć przerwy w ich otrzymywaniu przez osoby sprawujące opiekę.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP
  • Sara(2013-03-27 13:09) Odpowiedz 00

    jak można zabrać świadczenie pielęgnacyjne rolnikowi posiadającemu 1,20 ha ,kto znowu wymyślił taki bubel,panowie rządzący zastanówcie sie trochę,zamiast pomóc tym ludziom to stawiacie kłody pod nogi, wstyd za taki naród,który mówi co innego,a produkuje ustawy zaprzeczające godności człowieka

  • opiekun matki(2013-03-06 22:49) Odpowiedz 00

    od Iza. nie jestem w stanie protestować z kilku powodów:
    1. nie zostawię niepełnosprawnego na cały dzień, bądź półtora
    2. Wawka jest za daleko
    3. Nie stać mnie fizycznie na taki wyjazd
    4. moim protestem jest upublicznianie wzoru pism: wniosków, odwołań, skarg,

    jeśli ktoś jest zainteresowany walką o dodatek do świadczenia pielęgnacyjnego, a jego niepełnosprawny nabył niepełnosprawność po 18 bądź jeśli się uczył po 25 roku życia to mogę Wam udostępnić wniosek do MOPS o dodatek 100 zł od stycznia do czerwca oraz od razu treść odwołania do SKO. Niedługo stworzę również treść skargi do WSA, ponieważ przewiduję iż MOPSy oraz SKO będą odrzucać te wnioski i dopiero Sądy pochylą się nad niekonstytucyjnością zapisów znowelizowanej ustawy o świadczeniach rodzinnych. Jak zobaczę tutaj minimum 5 osób zainteresowanych przygotuje Wzory tych dokumentów (wystarczy w nie wpisać swoje dane i wydrukować)

  • OBURZONY(2013-03-26 13:28) Odpowiedz 00

    PYTAM/ CO/ZROBICI STO polityko

  • opiekun matki(2013-04-03 14:11) Odpowiedz 00

    MOPSy sugerują się uchwałą NSA z grudnia 2012 r., która mówi. iż rolnik z racji tej, że nie podlega rygorowi pracy w określonych godzinach, jak to ma miejsce w pracy "na etacie", nie może rezygnować z zatrudnienia, bo jego praca nie ma ustalonych godzin i dni, w których musi ją wykonywać. Tak naprawdę MOPSy nie powinny się sugerować uchwałami czy wyrokami sądów, bo one dotyczą indywidualnych postępowań, a MOPS jest jedynie zobowiązany do stosowania ustawy i kodeksów a nie wyroków dotyczących innych spraw - stąd można rzeczywiście powiedzieć, że czynią sobie samowolkę.

  • keks(2013-03-27 18:06) Odpowiedz 00

    saro to nie rzadzacy tylko towarzystwo w opiekach robia sobie samowolke w ustawie jest niezmiennie od lat SW. PIELEGNACYJNE ROLNIKOWI SIE NALEZY to by bylo na tyle

  • ilona(2013-04-03 15:10) Odpowiedz 00

    do opiekuna; chciałam pana poinfornomować że dzisiaj dostałam decyzję pozytywną dotyczącą dodatkowych 100zł dodatku do świadczenia na brata.a wszystko dzięki wnioskowi który mi pan posłał .Jeszcze raz dziękuję pozdrawiam i życzę powodzenia

  • karola(2013-03-12 15:11) Odpowiedz 00

    Witam wszystkich serdecznie, ja podobnie jak większość z Was opiekuję się chorą babcią i jej niepełnosprawnym synem. Oboje mają niepełnosprawniść 1 stopnia. Do 30 czerwca mam świadczenie pielęgnacyjne na babcie bo nie można na dwie osoby wiadomo. Tylko, że babcia i jej syn (mój wuj) mają osobne dochody babcia emeryture a wuj rentę. Oczywiście po 30 czerwca dochod mojej rodziny i babci przekroczy nieco wymaganiom. I zasiłku opiekouńczeg nie dostane na pewno. Pytanie czy będe mogla wziac swiadczenie pielegnacyjne na wuja (niepelnosprawnosc od 4 roku zycia). Jesli nie bede musiala szukac pracy bo lata leca a skladki same sie nie oplaca, tylko pytanie do Naszego rzadu co zrobi babcia i jej syn kiedy oboje potrzebuja pomocy!!! O tym juz Rzad nie pomysli tylko otym co zrobic, aby dopiec biednym schorowanym ludzioma, tylko co zrobic , aby zaoszczedzic kupe kasy na naszych cierpieniach!!!

  • poinformowany 300(2013-03-18 23:25) Odpowiedz 00

    rolnik jako rodzic dziecka niepelnosprawnego na 100 procent dostanie swiadczenie pielegnacyjne

  • włodek(2013-03-18 19:48) Odpowiedz 00

    Do opiekun - bardzo jasne i logiczne uzasadnienie. Przykro ze nasi pOSŁOWIE szukając oszczędności nieudolnie majstrują w ustawach prawnych.

  • Aga.(2013-03-08 00:12) Odpowiedz 00

    Mam pytanie odnośnie dochodu, czy alimenty są dochodem,który liczy się do świadczenie pielęgnacyjnego/specjalnego zasiłku opiekuńczego? Opiekuję się niepełnosprawną mamą (orzeczenie o niepełnosprawnosci stopień znaczny), która ma emeryturę i alimenty od byłego męża. Gospodarstwo domowe to mama, ja samotna i moje 8-letnie dziecko (bez alimentów).
    Próbowałam okiełznać tą ustawę ale nic nt alementów jako dochodu nie znalazłam. Jeśli ktoś wie jak to wygląda proszę o odpowiedź. Dziękuję.

  • opiekun matki(2013-03-05 20:22) Odpowiedz 00

    taaa... śmiech na sali :) MPiS to farsa, stworzyli przepisy, wg których - wbrew dzisiejszym komunikatom MPiS - MOPSy nie mają prawa wydawać pozytywnych decyzji dotyczących świadczenia pielęgnacyjnego, bądź specjalnego zasiłku pielęgnacyjnego dla opiekunów, którzy na mocy dotychczas obowiązującej ustawy nabyli prawo do świadczenia pielęgnacyjnego i do dnia 30 czerwca 2013 r. mają nadal wypłacane świadczenie, a więc w zgodzie z zapisami znowelizowanej ustawy MOPSy nie mogą wydać decyzji przyznającej świadczenie pielęgnacyjne bądź specjalny zasiłek opiekuńczy, jeśli taki opiekun posiada już przyznane świadczenie. Dopiero z dniem 01 lipca 2013 r. z "mocy ustawy" (śmiech na sali - to jest czyste bezprawie) taki opiekun nie będzie miał prawa do świadczenia opiekuńczego i dopiero będzie mógł wystąpić do MOPSu z wnioskiem o specjalny zasiłek opiekuńczy bądź świadczenie pielęgnacyjne. Łatwo jest przewidzieć, iż MOPSy zostaną zalane wnioskami w lipcu 2013 r., zostaną sparaliżowane, a musicie wiedzieć, iż mają 30 dni na wydanie decyzji! Takie jest prawo i nie ma zlituj się. Jak nie wyrobią się będą karane. W te 30 dni to muszą też przeprowadzić wywiady :) to się będzie działo, już widzę te komitety kolejkowe pod MOPS'ami, bo oczywiście opiekunowie zamiast wysłać wnioski pocztą będą starali sięto zrobić osobiście. To jest <ocenzurowano> Polska!!! Kraj psychicznie chorych politykierów, bez wyobraźni i to elementarnej.

    PS. do autorki artykułu: bravo! w końcu odrobiła Pani lekturę i oprócz stanowiska MPiS doszukała się Pani stanowiska MOPSów (i to zasadnego), że komunikaty MPiS są pozbawione podstaw prawnych, a są jedynie pobożnym życzeniem ciemnych ludzi z ministerstwa.

  • opiekun matki(2013-03-07 23:00) Odpowiedz 00

    do "żona" z wpisu 13.:
    wystarczy Twoje oświadczenie o dochodach (musisz znać konkretne liczby), nie musisz posiadać zaświadczenia z US, oba dokumenty mają takie samo znaczenie dla MOPS'ów.
    Jest jeszcze jedna opcja, o której jeszcze nie informuje, bo nadal nie mam pewności a tylko przypuszczenia, że będzie do wykorzystania przy obecnym stanie prawny (pozbawienia wszystkich opiekunów praw nabytych na mocy prawomocnych decyzji administracyjnych do świadczenia pielęgnacyjnego). Jak zauważyliście MOPSy wysłały do nas "informacje" a nie decyzje. Karta podstawowych praw człowieka mówi o dwóch wartościach, które wg mnie znowelizowana ustawa pogwałciła:
    1. prawo do sądu i to dwóch instancji (nie posiadamy go, gdyż z mocy ustawy decyzje wygasły, bez możliwości zaskarżenia),
    2. prawo własności, jakie nabyliśmy na czas nieokreślony, czyli prawo do świadczenia pielęgnacyjnego na stałe, a więc do dobrowolnego zrzeczenia się opieki nad osobą niepełnosprawną bądź jej śmierci (ustawa pozbawiła człowieka prawa nabytego i nie zbytego przez niego samego).

    Jak uda mi się uzyskać opinie prawną podzielę się nią z Wami, bo prawdopodobnie będzie można złożyć zbiorową skargę przeciwko Polsce do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasboug'u i żądać odszkodowania oraz zmiany przepisów. Wstyd tylko, że takie sprawy Polacy muszą regulować w europejskim prawie a nie rodzimym, polskim.

  • Sonia(2013-03-05 21:00) Odpowiedz 00

    Nie dajmy sobie zabrać tego, co zostało nam już przyznane! Mamy jeszcze trochę czasu. Przecież Polska to nie tylko PO i PSL, to również inne partie. Może to właśnie je należy w to włączyć, nagłaśniając problem. Przecież jest nas ok,100tyś.to niezła grupa.Mamy jeszcze rodziny. no i chorych rodziców. Jedźmy pod Sejm,włączmy w tą walkę MEDIA. Może Panią Elżbietę Jaworowicz trzeba poprosić o pomoc, a może PAŃSTWO W PAŃSTWIE? Robią z nas wyzyskiwaczy 520zł miesięcznie, to tylko 17,33zł dziennie,za naszą opiekę -pokaźna kwota-naprawdę. Jeden z komentarzy zawierał treść aby nie likwidować OKIEN ŻYCIA TYLKO POWIĘKSZYĆ JE TYLKO PO TO, ABY WSTAWIĆ W NIE WÓZKI INWALIDZKIE DLA SENIORÓW-to jest dopiero pomysł !!!
    Podobno 07.03.2013 o godz.11oo opiekunowie mają PIKIETOWAĆ POD SEJMEM, broniąc swoich praw nabytych.

  • helena(2013-03-10 16:05) Odpowiedz 00

    popieram protest opiekunow osob niepelnosprawnych sama mam niepelnosprawna corke opiekuje sie nia 35 lat wysiadl mi juz kregoslop z dzwigania i ciezkiej pracy pracy 24 h na dobe te marne 620 zl nie zrekompensuje mojego utraconego zdrowia potrzebuje kasy na leczenie corki i siebie a tu mamy od panstwa jalmuzne politycy litosci wasze spoleczenstwo potrzebuje pomocy solidnej a nie ochlapow pozdrawiam wszystkie cierpiace mamy

  • ilona(2013-03-10 18:58) Odpowiedz 00

    do opiekuna: dziękuję ża informację mops tłumaczy się tym że dodatkowe100 zł należy się tylko rodzicom na dzieci.Moniko ja jeszcze decyzji nie dostałam kazali złożyć dopiero w czerwcu ale pragnę nadmienić że nasi rodzice nieżyją

  • opiekun(2013-03-18 17:17) Odpowiedz 00

    Mnie kryterium dochodowe nie pozbawi prawa do świadczenia - specjalnego zasiłku opiekuńczego - natomiast miałem prawo do świadczenia pielęgnacyjnego i prawomocnie zostało mi ono przyznane "na stałe" i nie zamierzam rezygnować ze swoich praw, które zostały naruszone przez tę nowelizację ustawy. Czemu miałbym występować z wnioskiem o spec. zas. opiek. i godzić się na gorszą, również niższą formę pomocy? Czemu specjalny zasiłek opiekuńczy ma być niższy kwotowo (520 zł) od świadczenia pielęgnacyjnego (od lipca 620 zł), jeżeli w obu tych przypadkach świadczenia te mają "zrekompensować utracony dochód" opiekunowi, jaki by posiadał pracując normalnie i nie opiekując się osobą niepełnosprawną? Sam "wiek powstania niepełnosprawności" (ukończone 18 czy 25 rok życia niepełnosprawnego) nie ma nic wspólnego z miesięczną wysokością utraconych dochodów z tytułu rezygnacji z zatrudnienia przez opiekuna (w każdym przypadku opiekun po prostu nie pracuje, więc nie można logicznie argumentować, iż jest to podstawa do zróżnicowania wysokości świadczeń, a jeżeli nieRZĄD chce dopatrywać się różnic w faktycznej utracie dochodów to winien sprawdzić, ile kto zarabiał przez podjęciem się opieki, tylko wtedy okaże się, że 520 czy 620 zł JEST NICZYM w porównaniu z zarobkami, jakie opiekunowie posiadali), a jeżeli opiekunowie nie pracują, bo nie mogą, bo muszą się opiekować podopiecznymi, to nie widzę żadnej umotywowanej przesłanki, aby ta "rekompensata" miała być w różnej wysokości. Ponadto, oba te świadczenia kierowane są do opiekuna a nie do niepełnosprawnego (np. zasiłek czy dodatek pielęgnacyjny kierowany jest do niepełnosprawnego a nie do opiekuna - sytuacja odwrotna), zatem nie można również argumentować, iż wysokość świadczenia jest zróżnicowana ze względu na jakąś inną sytuację niepełnosprawnego, ponieważ ADRESATEM tych świadczeń jest opiekun a nie niepełnosprawny. W dodatku, nie widzę żadnej przesłanki uzasadniającej zróżnicowanie opiekunów, tak aby jedni otrzymywali świadczenie bez wywiadów, bez określonego kryterium dochodowego , bez konieczności rezygnacji z zatrudnienia itd podczas gdy drudzy, jak na spędzie bydła, mają występować z całą papierologią (zaświadczenia, oświadczenia itd), stać w tych kolejkach, dowodzić że nie są wielbłądami i "złodziejami" a MOPSy mają stać się śledczymi. Mnie warunki ubiegania się oraz otrzymywania specjalnego zasiłku pielęgnacyjnego PONIŻAJĄ, ten nieRZĄD mnie poniża zapisami nowej ustawy.

  • becin(2013-04-22 19:45) Odpowiedz 00

    Witam a co od lipca z sw.pielegnacyjnym dla rolnikow na niepelnosprawne dziecko sa dwie sprzeczne sobie ustawy martwie sie decyzje dostane odmowna bende sie odwolywac ale czy to cos da pozdrawiam

  • żona(2013-03-19 18:23) Odpowiedz 00

    Rzecznilk Praw Obywatelskich "wysmażyła" zapytanie do ministra!!! Przeczytałan o tym na Pierwszym Polskim Portalu Pomocy Społecznej-czasami tam zaglądajcie- lektura baaardzo ciekawa.Problemy opiekunów roztrząsane przez urzędników!!!
    Pozdrawiam wszystkim opiekunów z nad łożka ciężko od 8 lat chorego męża!!!Kochani zainteresujecie się pomocą pielęgniarek długoterminowych-jest to wiedza tajemna,ale bardzo przydatna dla nas opiekunów.!!!

  • ilona(2013-03-14 22:11) Odpowiedz 00

    do opiekuna; serdeczne dzięki tego pliku nie mogę otworzyć pomimo zainstalowałam ten program jutro tam jeszcze raz pójdę do mopsu może mi dają wniosek jeszcze raz serdecznie dziękuję jutro napiszę co załatwiłam