statystyki

Kiedy można otrzymać specjalny zasiłek opiekuńczy

autor: Michalina Topolewska08.02.2013, 07:02; Aktualizacja: 08.02.2013, 08:43
 • Wyślij
 • Drukuj
Gmina może przyznać pomoc, gdy wniosek o nią składa małżonek osoby niepełnosprawnej.

Gmina może przyznać pomoc, gdy wniosek o nią składa małżonek osoby niepełnosprawnej.źródło: ShutterStock

Od ponad miesiąca obowiązują nowe przepisy, które mają znacznie ograniczyć grupę osób uprawnionych do otrzymywania świadczenia pielęgnacyjnego. Wprowadziły one nową formę wsparcia – specjalny zasiłek opiekuńczy. Jednak niektóre zasady jego przyznawania budzą wśród samorządów wątpliwości.

 Spodziewają się one, że skoro do tej pory o prawie do świadczenia często rozstrzygały samorządowe kolegia odwoławcze i sądy, to podobne decyzje wydadzą w przypadku specjalnego zasiłku.

Obowiązek alimentacji

– Jedna z takich spornych kwestii dotyczy tego, czy do specjalnego zasiłku opiekuńczego jest uprawniony małżonek osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności – zauważa Elwira Kochanowska-Pięciak, wicedyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rzeszowie.

Artykuł 16a ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 139, poz. 992 z późn. zm.) wskazuje bowiem, że prawo do niego przysługuje osobom, na których zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym ciąży obowiązek alimentacyjny. Takimi osobami, wymienionymi wprost w art. 128 k.r.o., są krewni w linii prostej, do których zalicza się wstępnych (rodzice, dziadkowie) i zstępnych (dzieci, wnuki), a także rodzeństwo.

W opinii resortu pracy specjalny zasiłek przysługuje też małżonkom, ponieważ obowiązek alimentacyjny między nimi jest wywodzony w doktrynie prawniczej z art. 27 k.r.o., który mówi, że mąż i żona obowiązani są, każdy według swych sił oraz możliwości zarobkowych i majątkowych, przyczyniać się do zaspokajania potrzeb rodziny, którą przez swój związek założyli. Jeżeli więc spełnione są pozostałe przesłanki warunkujące uzyskanie specjalnego zasiłku, w tym wysokość dochodów nieprzekraczających ustawowego kryterium, to może on zostać przyznany na współmałżonka.

Inne stanowisko zaprezentował natomiast Sąd Najwyższy w uchwale z 13 lipca 2011 r. (III CZP 39/11), który uznał, że pomiędzy obowiązkiem ustanowionym w art. 27 kodeksu rodzinnego a obowiązkiem alimentacyjnym wynikającym z art. 128 istnieje pewne podobieństwo, ale o ich tożsamości nie może być mowy. Dodał też, że można mówić co najwyżej o alimentacyjnym charakterze obowiązku przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny. Stwierdzenie to nie upoważnia jednak do formułowania tezy, że między małżonkami – w czasie trwania małżeństwa – istnieje obowiązek alimentacyjny sensu stricto. Jeżeli więc sądy przyznają na podstawie art. 27 alimenty na rzecz drugiego małżonka, to posługują się niejako prawnym uproszczeniem.

Rezygnacja z pracy

O ile w kwestii prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego dla współmałżonków gminy będą wydawać decyzje na ich korzyść, więcej problemów sprawi kwestia interpretowania okoliczności związanych z tym, czy opiekun zrezygnował z zatrudnienia lub wykonywania innej pracy zarobkowej, aby zajmować się niepełnosprawnym krewnym.

– Takiego problemu nie ma w przypadku świadczenia pielęgnacyjnego, z którego definicji wynika, że osoba nie tylko rezygnuje z zatrudnienia lub wykonywania pracy, ale też w ogóle jej nie podejmuje – podkreśla Małgorzata Sandej, zastępca dyrektora Szczecińskiego Centrum Świadczeń.

Jak wskazuje resort pracy, to organ przyznający pomoc będzie musiał ocenić i ustalić, czy w indywidualnej sprawie miała miejsce faktyczna rezygnacja z pracy (jej rodzaje wymienia art. 3 pkt 22 ustawy) i czy było to związane ze sprawowaniem opieki nad niepełnosprawnym.

– W celu weryfikacji każdego wniosku będziemy na pewno wymagać przedstawienia świadectw pracy. Jeżeli okaże się, że nastąpiło wygaśnięcie umowy o pracę, a nie jej rozwiązanie, to nie będzie ono traktowane jako rezygnacja z zatrudniania motywowana opieką – tłumaczy Beata Bonk, kierownik działu świadczeń OPS w Gliwicach.

Dodaje, że sprawdzenia będzie wymagać też czas, w którym u osoby wymagającej opieki powstała niepełnosprawność, oraz okres, jaki upłynął od tego momentu do daty, w której opiekun zrezygnował z pracy.

Fortel nie pomoże

Halina Pietrzykowska, kierownik działu świadczeń rodzinnych MOPR w Białymstoku, zwraca też uwagę, że na specjalny zasiłek opiekuńczy nie będą mogły liczyć osoby, które podejmą pracę na krótki okres, np. miesiąc, dwa przed złożeniem wniosku, tylko po to, aby z niej zrezygnować i mieć podstawę do dowodzenia, że takie działanie było związane z sprawowaniem opieki.

– Spodziewamy się, że wiele osób niezadowolonych z naszych decyzji będzie odwoływać się do samorządowych kolegiów odwoławczych oraz wojewódzkich sądów administracyjnych. Ich rozstrzygnięcia będą stanowić dla nas podpowiedź przy rozpatrywaniu konkretnych wniosków – potwierdza Elwira Kochanowska-Pięciak.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
 • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 50

 • 1: kasia z IP: 192.162.173.* (2014-05-14 14:56)

  Co ja mam teraz zrobić , i gdzie się udać . Moja adopcyjna matka (babcia) ma drugą grupę inwalicką ,a biologiczna matka ma pierwszą ale jest ubezwłasnowolniona jastem jej opiekunym sądowym mieszkamy w jednym domu ,zwolniłam się z pracy aby się nią opiekować ale mi powiedzieli w GOPS że mi się nie należy. co ja mam teraz zrobić do kogo iść po pomoc i radę.

 • 2: mama chorego dziecka z IP: 109.173.229.* (2013-10-03 12:13)

  powolna eutanazja dla chorych i biednych nie mamy siły żeby walczyć z tymi co nie wiedza ile maja na kontach

 • 3: biala z IP: 109.196.117.* (2013-09-08 11:54)

  no wlasnie... na poczatku kupe papierkowej roboty ... ja tez opiekuje sie chorym tata i co? nikt nie widzi jak my opiekunowie sie czujemy, caly czas w domu a malo tego napewno nie jedna osoba sie ze mna zgodzi ze schorowani seniorzy wymagajacy opieki calodobowej sa czasami nieznosni... nikt tez nie spojrzy na to jak my sie czujemy , i teraz... dostalismy marne 520 zl i co teraz z nimi zrobic? jak podzielic? zycie ? rachunki? lekarstwa wszystko wsio , smiechu warte dlaczego w innych krajach moze byc wszystko duzo lepiej a w pl nie ? najllepiej albo do grobu albo za granice, tylko ze nie kazdy ma mozliwosc wyjazdu za granice niestety bo gdyby tak bylo kraj przestal by istniec... i tak po malu sie stanie ...

 • 4: RENATA z IP: 31.6.150.* (2013-07-23 19:40)

  dwa lata mialam zasilek opiekunczy teraz zabrali od 5 lipca poszlam do pracy na umowe zlecenie maz jest caly czas sam robia mu sie juz odlezyny zalatwia sie pod siebie musze po miesiacu zrezygnowac z pracy czy przyznaja mi zasilek jak ktos jest biegly w prawie i przepisach niech mi odpowie bo z tego co juz wiem to nie chca bo uznaja to za fortel a samorzadowe kolegium ich popiera prosze o odpowiedz bo nie wiem co robic

 • 5: miśka z IP: 37.30.28.* (2013-07-13 21:33)

  albo ja jestem tak tępa albo ktoś po pojanemu wymyślił te idiotyczne przepisy których nie rozumiem.madrzy ludzie wytłumaczcie mi to .pobierałam świadczenie pielęgnacyjne na męza które mi ktoś przyznał rok temu.to jak mam do diabła dostarczyc papier o rezygnacji z zatrudnienia teraz jak od roku pobieralam świadczenie to kiedy niby miałam pracowac.panie tusku wytłumacz mi to bo pan tak walczył ze chorym ma byc tak dobrze.gorszego idiotyzmu nie mogli wymyślc.najlepiej teraz chorych powybijac a ich opiekunowie podejma prace i beda zapieprzac na darmozjadów w rządzie.przecież wakacje sa to muszą za czyjeś pieniadze jechac.ludzie zmienmy ten rząd.

 • 6: kami z IP: 213.17.219.* (2013-06-03 20:39)

  ja powiem tak swoja tesciowa zawioze pod palac prezydencki a cala elita na czele z prezydentem i premierem bedzie kolo niej skakac

 • 7: darek z IP: 188.33.204.* (2013-05-22 01:29)

  a czy nie wsytarczy udowodnic ze było proponowne zatrudnienie lub inna praca zarobkowa a nie podjeto sie jej w zwiazku z tym ze otrzymywalo sie zasilek pielegnacyjny?wtedy moze wystarczy potwierdzenie od kogos kto ma dzialalnosc gospodarcza ze proponowal ci prace a ty zrezygnowalas z zatrudnienia gdyz otrzymujesz zasilek pielegnacyjny i musisz opiekowac sie osoba chora gdzie tu jest powiedziane ze masz pracowac? przeciez nie mozna bylo pracowac pobierajac zasilek pilegnacyjny a według mnie jesli ktos proponowal ci prace lub inne zajecie zarobowe a ty odmowilas to spelniasz te kryteria wystarczy to udokomentowac

 • 8: Krzysiek z IP: 80.54.72.* (2013-05-05 10:41)

  Ludzie róbmy coś dni uciekają-info na WykluczeniOpiekunowie

 • 9: Gosia z IP: 78.88.211.* (2013-04-24 16:44)

  Ja również opiekuję się mamą ,ma znaczny stopień niepełnosprawności,oprócz chorób traci wzrok.W domu jest również tato który niestety również jest niepełnosprawny /znaczny stopień/oboje potrzebują opieki.Zasiłek dostałam tylko na mamę.Kazano mi w 2011 r.podpisać że nie podejmę żadnej pracy,zrobiłam to.Teraz niech ktoś mi wytłumaczy który pracodawca przyjmie do pracy 50 letnią kobietę ,kobietę która często zmuszona będzie się zwalniać bo dostanie telefon że u mamy jest pogotowie.Niestety do mamy często przyjeżdża pogotowie.

 • 10: artur z IP: 95.41.100.* (2013-04-12 16:49)

  Ja mam chorą matkę, ma znaczny stopień niepełnosprawności i tym razem nie dostanę tego specjalnego zasiłku opiekuńczego, bo nie zrezygnowałem z pracy, bo przecież w 2012 miałem świadczenie opiekuńcze.
  Do tego mam starszego brata który ma epilepsję, do tego ma wybite dyski z kręgosłupa, przez pobicie, ma coraz to bardziej ograniczone ruchy, ale nie dostanę żadnej pomocy, oni też bo mają mnie.
  To jest normalnie chore!!!

czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP