statystyki

Kiedy można otrzymać specjalny zasiłek opiekuńczy

autor: Michalina Topolewska08.02.2013, 07:02; Aktualizacja: 08.02.2013, 08:43
 • Wyślij
 • Drukuj
Gmina może przyznać pomoc, gdy wniosek o nią składa małżonek osoby niepełnosprawnej.

Gmina może przyznać pomoc, gdy wniosek o nią składa małżonek osoby niepełnosprawnej.źródło: ShutterStock

Od ponad miesiąca obowiązują nowe przepisy, które mają znacznie ograniczyć grupę osób uprawnionych do otrzymywania świadczenia pielęgnacyjnego. Wprowadziły one nową formę wsparcia – specjalny zasiłek opiekuńczy. Jednak niektóre zasady jego przyznawania budzą wśród samorządów wątpliwości.

reklamareklama


 Spodziewają się one, że skoro do tej pory o prawie do świadczenia często rozstrzygały samorządowe kolegia odwoławcze i sądy, to podobne decyzje wydadzą w przypadku specjalnego zasiłku.

Obowiązek alimentacji

– Jedna z takich spornych kwestii dotyczy tego, czy do specjalnego zasiłku opiekuńczego jest uprawniony małżonek osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności – zauważa Elwira Kochanowska-Pięciak, wicedyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rzeszowie.

Artykuł 16a ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 139, poz. 992 z późn. zm.) wskazuje bowiem, że prawo do niego przysługuje osobom, na których zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym ciąży obowiązek alimentacyjny. Takimi osobami, wymienionymi wprost w art. 128 k.r.o., są krewni w linii prostej, do których zalicza się wstępnych (rodzice, dziadkowie) i zstępnych (dzieci, wnuki), a także rodzeństwo.

W opinii resortu pracy specjalny zasiłek przysługuje też małżonkom, ponieważ obowiązek alimentacyjny między nimi jest wywodzony w doktrynie prawniczej z art. 27 k.r.o., który mówi, że mąż i żona obowiązani są, każdy według swych sił oraz możliwości zarobkowych i majątkowych, przyczyniać się do zaspokajania potrzeb rodziny, którą przez swój związek założyli. Jeżeli więc spełnione są pozostałe przesłanki warunkujące uzyskanie specjalnego zasiłku, w tym wysokość dochodów nieprzekraczających ustawowego kryterium, to może on zostać przyznany na współmałżonka.

Inne stanowisko zaprezentował natomiast Sąd Najwyższy w uchwale z 13 lipca 2011 r. (III CZP 39/11), który uznał, że pomiędzy obowiązkiem ustanowionym w art. 27 kodeksu rodzinnego a obowiązkiem alimentacyjnym wynikającym z art. 128 istnieje pewne podobieństwo, ale o ich tożsamości nie może być mowy. Dodał też, że można mówić co najwyżej o alimentacyjnym charakterze obowiązku przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny. Stwierdzenie to nie upoważnia jednak do formułowania tezy, że między małżonkami – w czasie trwania małżeństwa – istnieje obowiązek alimentacyjny sensu stricto. Jeżeli więc sądy przyznają na podstawie art. 27 alimenty na rzecz drugiego małżonka, to posługują się niejako prawnym uproszczeniem.

Rezygnacja z pracy

O ile w kwestii prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego dla współmałżonków gminy będą wydawać decyzje na ich korzyść, więcej problemów sprawi kwestia interpretowania okoliczności związanych z tym, czy opiekun zrezygnował z zatrudnienia lub wykonywania innej pracy zarobkowej, aby zajmować się niepełnosprawnym krewnym.

– Takiego problemu nie ma w przypadku świadczenia pielęgnacyjnego, z którego definicji wynika, że osoba nie tylko rezygnuje z zatrudnienia lub wykonywania pracy, ale też w ogóle jej nie podejmuje – podkreśla Małgorzata Sandej, zastępca dyrektora Szczecińskiego Centrum Świadczeń.

Jak wskazuje resort pracy, to organ przyznający pomoc będzie musiał ocenić i ustalić, czy w indywidualnej sprawie miała miejsce faktyczna rezygnacja z pracy (jej rodzaje wymienia art. 3 pkt 22 ustawy) i czy było to związane ze sprawowaniem opieki nad niepełnosprawnym.

– W celu weryfikacji każdego wniosku będziemy na pewno wymagać przedstawienia świadectw pracy. Jeżeli okaże się, że nastąpiło wygaśnięcie umowy o pracę, a nie jej rozwiązanie, to nie będzie ono traktowane jako rezygnacja z zatrudniania motywowana opieką – tłumaczy Beata Bonk, kierownik działu świadczeń OPS w Gliwicach.

Dodaje, że sprawdzenia będzie wymagać też czas, w którym u osoby wymagającej opieki powstała niepełnosprawność, oraz okres, jaki upłynął od tego momentu do daty, w której opiekun zrezygnował z pracy.

Fortel nie pomoże

Halina Pietrzykowska, kierownik działu świadczeń rodzinnych MOPR w Białymstoku, zwraca też uwagę, że na specjalny zasiłek opiekuńczy nie będą mogły liczyć osoby, które podejmą pracę na krótki okres, np. miesiąc, dwa przed złożeniem wniosku, tylko po to, aby z niej zrezygnować i mieć podstawę do dowodzenia, że takie działanie było związane z sprawowaniem opieki.

– Spodziewamy się, że wiele osób niezadowolonych z naszych decyzji będzie odwoływać się do samorządowych kolegiów odwoławczych oraz wojewódzkich sądów administracyjnych. Ich rozstrzygnięcia będą stanowić dla nas podpowiedź przy rozpatrywaniu konkretnych wniosków – potwierdza Elwira Kochanowska-Pięciak.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


 • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 50

 • 1: jerzy 43 z IP: 82.160.216.* (2013-02-08 08:06)

  ten kraj jest skończony uciekajmy z tego kraju

 • 2: opiekunczy z IP: 80.239.243.* (2013-02-08 11:21)

  A straz miejska jeszcze bedzie do jakich lat na koszt podatnikow? a biednym zabrac i dac bogatym! LUDZIE nie martwcie sie jest CARITAS

 • 3: Adoska z IP: 89.70.135.* (2013-02-08 12:55)

  Droga Pani Halino Pietrzyk dlaczego z gory przesądza Pani o jakichkolwiek kominacjach ze strony zainteresowanych .Czy Pani wypowiedzi mają z gory zniechęcić ludzi do występowania o świadczenie? Nie bardzo rozumiem jaki w tym jest cel ,może bardziej trzeba doradzić tym ludziom ,którzy faktycznie opiekują się bliskimi a w czerwcu stracą do tego zasiłku prawo bo przekroczą głodowe kryterium dochodowe.Co my mamy zrobić z tymi rodzicami bo przecież musimy podjąć pracę.Proszę z góry nie robić z nas wyzyskiwaczy my potrzebujemy wsparcia a nie osadzania naszej uczciwości.

 • 4: werka z IP: 83.22.163.* (2013-02-08 18:20)

  Pozazdrościli 16,77 zł na jeden dzień w miesiącu. Byle ONI mieli.

 • 5: Jagoda z IP: 83.23.196.* (2013-02-09 00:24)

  opiekunowie, którzy otrzymują świadczenie pielęgnacyjne napewno czują się dowartościowani, przecież muszą być dyspozycyjni 24 godz na dobę bo gdzie choremu bedzie najlepiej jak nie w domu. Ja również opiekuję się mamusią chorą na Alzheimera. Opiekun też potrzebuje wsparcia i pomocy.

 • 6: mmm z IP: 46.134.14.* (2013-02-09 06:11)

  nie likwidować okien życia ,powiększyć je wstawić wózek inwalidzki dla seniorów

 • 7: opiekun z IP: 217.212.231.* (2013-02-09 23:14)

  fortel? Żaden fortel a spełnienie warunków chorej i niekonstytucyjnej ustawy. Każdy opiekun powinien na początku lipca zatrudnić się i zwolnić już pojednym dniu bo pozostawienie niepełnosprawnego bez opieki to zagrożenie dla życia i zdrowia a "pani z MOPS" powiedzieć żeby go w... pocałowała bo spełnia każdy wymóg jeśli dochód nie przekroczy 623 zł

 • 8: opiekun z IP: 78.30.90.* (2013-02-10 00:09)

  "Halina Pietrzykowska, kierownik działu świadczeń rodzinnych MOPR w Białymstoku, zwraca też uwagę, że na specjalny zasiłek opiekuńczy nie będą mogły liczyć osoby, które podejmą pracę na krótki okres, np. miesiąc, dwa przed złożeniem wniosku, tylko po to, aby z niej zrezygnować i mieć podstawę do dowodzenia, że takie działanie było związane z sprawowaniem opieki.

  – Spodziewamy się, że wiele osób niezadowolonych z naszych decyzji będzie odwoływać się do samorządowych kolegiów odwoławczych oraz wojewódzkich sądów administracyjnych. Ich rozstrzygnięcia będą stanowić dla nas podpowiedź przy rozpatrywaniu konkretnych wniosków – potwierdza Elwira Kochanowska-Pięciak" chyba coś się tej osóbce w pustej główce pomieszało: to nie będzie foratel tylko spełnienie "ustawowego obowiązku" a działanie takiej osóbki, która mimo jego spełnienia będzie utrudniać życie opiekunom powinna skutkować zawiadomieniem do prokuratury oraz skargą do przełożonych, czyli chyba władz gminy (to trzeba by było sprawdzić)

 • 9: Sebastian z IP: 188.112.12.* (2013-02-10 09:30)

  Bo tak jest w Polsce. Same dziadostwo. A urzędnicy myślą że stoją ponad prawem i obywateli mają gdzieś

 • 10: czarna z IP: 82.160.116.* (2013-02-12 17:17)

  Pani Halinko Pietrzykowska kochana niech mi Pani powie kto przez ten okres w którym ja się zatrudnię ( żeby oczywiście nie był za krótki tak jak Pani twierdzi ) kto się będzie opiekował moją niepełnosprawną siostrą? chyba że osobiście Pani przyjedzie i czy moja siostra z Pania wogóle zostanie!!!Urzędnicy za dyche myślcie trochę!!!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama