statystyki

Kiedy można otrzymać specjalny zasiłek opiekuńczy

autor: Michalina Topolewska08.02.2013, 07:02; Aktualizacja: 08.02.2013, 08:43
Gmina może przyznać pomoc, gdy wniosek o nią składa małżonek osoby niepełnosprawnej.

Gmina może przyznać pomoc, gdy wniosek o nią składa małżonek osoby niepełnosprawnej.źródło: ShutterStock

Od ponad miesiąca obowiązują nowe przepisy, które mają znacznie ograniczyć grupę osób uprawnionych do otrzymywania świadczenia pielęgnacyjnego. Wprowadziły one nową formę wsparcia – specjalny zasiłek opiekuńczy. Jednak niektóre zasady jego przyznawania budzą wśród samorządów wątpliwości.

Reklama


Reklama


 Spodziewają się one, że skoro do tej pory o prawie do świadczenia często rozstrzygały samorządowe kolegia odwoławcze i sądy, to podobne decyzje wydadzą w przypadku specjalnego zasiłku.

Obowiązek alimentacji

– Jedna z takich spornych kwestii dotyczy tego, czy do specjalnego zasiłku opiekuńczego jest uprawniony małżonek osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności – zauważa Elwira Kochanowska-Pięciak, wicedyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rzeszowie.

Artykuł 16a ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 139, poz. 992 z późn. zm.) wskazuje bowiem, że prawo do niego przysługuje osobom, na których zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym ciąży obowiązek alimentacyjny. Takimi osobami, wymienionymi wprost w art. 128 k.r.o., są krewni w linii prostej, do których zalicza się wstępnych (rodzice, dziadkowie) i zstępnych (dzieci, wnuki), a także rodzeństwo.

W opinii resortu pracy specjalny zasiłek przysługuje też małżonkom, ponieważ obowiązek alimentacyjny między nimi jest wywodzony w doktrynie prawniczej z art. 27 k.r.o., który mówi, że mąż i żona obowiązani są, każdy według swych sił oraz możliwości zarobkowych i majątkowych, przyczyniać się do zaspokajania potrzeb rodziny, którą przez swój związek założyli. Jeżeli więc spełnione są pozostałe przesłanki warunkujące uzyskanie specjalnego zasiłku, w tym wysokość dochodów nieprzekraczających ustawowego kryterium, to może on zostać przyznany na współmałżonka.

Inne stanowisko zaprezentował natomiast Sąd Najwyższy w uchwale z 13 lipca 2011 r. (III CZP 39/11), który uznał, że pomiędzy obowiązkiem ustanowionym w art. 27 kodeksu rodzinnego a obowiązkiem alimentacyjnym wynikającym z art. 128 istnieje pewne podobieństwo, ale o ich tożsamości nie może być mowy. Dodał też, że można mówić co najwyżej o alimentacyjnym charakterze obowiązku przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny. Stwierdzenie to nie upoważnia jednak do formułowania tezy, że między małżonkami – w czasie trwania małżeństwa – istnieje obowiązek alimentacyjny sensu stricto. Jeżeli więc sądy przyznają na podstawie art. 27 alimenty na rzecz drugiego małżonka, to posługują się niejako prawnym uproszczeniem.

Rezygnacja z pracy

O ile w kwestii prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego dla współmałżonków gminy będą wydawać decyzje na ich korzyść, więcej problemów sprawi kwestia interpretowania okoliczności związanych z tym, czy opiekun zrezygnował z zatrudnienia lub wykonywania innej pracy zarobkowej, aby zajmować się niepełnosprawnym krewnym.

– Takiego problemu nie ma w przypadku świadczenia pielęgnacyjnego, z którego definicji wynika, że osoba nie tylko rezygnuje z zatrudnienia lub wykonywania pracy, ale też w ogóle jej nie podejmuje – podkreśla Małgorzata Sandej, zastępca dyrektora Szczecińskiego Centrum Świadczeń.

Jak wskazuje resort pracy, to organ przyznający pomoc będzie musiał ocenić i ustalić, czy w indywidualnej sprawie miała miejsce faktyczna rezygnacja z pracy (jej rodzaje wymienia art. 3 pkt 22 ustawy) i czy było to związane ze sprawowaniem opieki nad niepełnosprawnym.

– W celu weryfikacji każdego wniosku będziemy na pewno wymagać przedstawienia świadectw pracy. Jeżeli okaże się, że nastąpiło wygaśnięcie umowy o pracę, a nie jej rozwiązanie, to nie będzie ono traktowane jako rezygnacja z zatrudniania motywowana opieką – tłumaczy Beata Bonk, kierownik działu świadczeń OPS w Gliwicach.

Dodaje, że sprawdzenia będzie wymagać też czas, w którym u osoby wymagającej opieki powstała niepełnosprawność, oraz okres, jaki upłynął od tego momentu do daty, w której opiekun zrezygnował z pracy.

Fortel nie pomoże

Halina Pietrzykowska, kierownik działu świadczeń rodzinnych MOPR w Białymstoku, zwraca też uwagę, że na specjalny zasiłek opiekuńczy nie będą mogły liczyć osoby, które podejmą pracę na krótki okres, np. miesiąc, dwa przed złożeniem wniosku, tylko po to, aby z niej zrezygnować i mieć podstawę do dowodzenia, że takie działanie było związane z sprawowaniem opieki.

– Spodziewamy się, że wiele osób niezadowolonych z naszych decyzji będzie odwoływać się do samorządowych kolegiów odwoławczych oraz wojewódzkich sądów administracyjnych. Ich rozstrzygnięcia będą stanowić dla nas podpowiedź przy rozpatrywaniu konkretnych wniosków – potwierdza Elwira Kochanowska-Pięciak.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

 • jerzy 43(2013-02-08 08:06) Odpowiedz 00

  ten kraj jest skończony uciekajmy z tego kraju

 • Gosia(2013-04-24 16:44) Odpowiedz 00

  Ja również opiekuję się mamą ,ma znaczny stopień niepełnosprawności,oprócz chorób traci wzrok.W domu jest również tato który niestety również jest niepełnosprawny /znaczny stopień/oboje potrzebują opieki.Zasiłek dostałam tylko na mamę.Kazano mi w 2011 r.podpisać że nie podejmę żadnej pracy,zrobiłam to.Teraz niech ktoś mi wytłumaczy który pracodawca przyjmie do pracy 50 letnią kobietę ,kobietę która często zmuszona będzie się zwalniać bo dostanie telefon że u mamy jest pogotowie.Niestety do mamy często przyjeżdża pogotowie.

 • teresa(2013-03-04 21:22) Odpowiedz 00

  Witam.opiekuję się mężem z porażeniem czterokończynowym od 22 lat w 2011 roku dostałam wreszcie zasiłek na męża bezterminowo a teraz mi to zabiorą co robić gdzie sie udać po pomoc

 • Sonia(2013-03-04 22:05) Odpowiedz 00

  NIE LIKWIDUJMY OKIEN ŻYCIA! POWIĘKSZMY JE, ABY WSTAWIĆ W NIE WÓZKI INWALIDZKIE DLA NASZYCH STARYCH RODZICÓW!!! OD 01.07.2013 zapewne zapełnią się po brzegi.

 • Sonia(2013-03-04 22:19) Odpowiedz 00

  odp.na komentarz nr.26. Jeżeli dochód na członka rodziny przekroczy 623zł to oczywiście zabiorą. Od 01.07.2013 trzeba spełniać odpowiednie kryteria.Proszę wejść na stronę świadczenia pielęgnacyjne 2013 i poczytać o tej DRODZE PRZEZ MĘKĘ.

 • daniela(2013-03-10 13:26) Odpowiedz 00

  jak sie okazuje, nikt juz nie dostanie tego zasilku. bedac bezrobotna opiekowalam sie obojgiem rodzicow, nie dostawalam zadnego zasilku. wiele razy urzad pracy proponowal mi prace wiec musialam brac zwolnienie lekarskie 1,5 roku temu zmarla mama wiec moglam liczyc na swidczenie pielegnacyjne. ojcu przyznano grupe inwalidzka zaocznie bo nie jest w stanie sie poruszac ja natomiast wyrejstrowalam sie z urzedu pracy od 1 lipca zostane bez grosza co mam zrobic,chory kraj...

 • Anna(2013-03-18 16:16) Odpowiedz 00

  Zosia, dlaczego doszukujesz się oszustwa? Myślisz,że orzeczenie o niepełnosprawności dostaje się za wiek? Widać, że nigdy nie byłaś na komisji! Wolałabym mieć zdrową Mamę, nie czekać na jałmużnę i pracować! Chętnie zamieniłabym te marne 520 zł na nawet najniższą krajową i normalny kontakt z ludżmi. Nie tylko dzieci potrzebują wsparcia. Starszym to wsparcie również się należy.Te osoby o wiele częściej niż dzieci są leżące i to przez wiele lat! Oby Tobie się to nie przytrafiło!

 • opiekun matki(2013-03-12 01:30) Odpowiedz 00

  danielo, po pierwsze nie załamuj się. Po drugie trochę chaotycznie opisujesz swoją sytuację (ciężko doszukać się istotnych informacji, aby Ci poradzić).

  Ogólnie można to ując w ten sposób:

  1. do urzędu pracy zawsze możesz się ponownie zarejestrować (np dopiero od lipca, nie ma prawnych przeszkód, aby to uczynić, uzyskasz pewnie tylko ubezpieczenie bez prawa do zasiłku dla bezrobotnych - jeśli to jednak zrobisz nie będziesz mogła ubiegać się ani o św. pielęgnacyjne ani o specjalny zasiłek opiekuńczy, bo pewnie urzędy doszukają się z tego tytułu negatywnych przesłanek do przyznania tych świadczeń),

  2. jeśli posiadałaś wcześniej przyznane świadczenie pielęgnacyjne, a jedno z rodziców już nie żyje, to aby na mocy nowej ustawy uzyskać ponownie prawo do świadczenia pielęgnacyjnego musisz sprawdzić wiek powstania niepełnosprawności żyjącego taty, jeśli ta powstała przed ukończeniem 18, bądź 25 roku życia (jeśli uczył się w szkołach), to wówczas uzyskasz ponownie prawo do świadczenia pielęgnacyjnego i to obecnie w kwocie 520 zł + 100 zł miesięcznie dodatku do niego, a od 01 lipca już 620 zł ale bez dodatku,

  3. jeśli wiek powstania niepełnosprawności taty jest jednak późniejszy niż ująłem to wyżej, to wówczas pozostaje ci wystąpienie o specjalny zasiłek opiekuńczy, tutaj jednak będzie brany pod uwagę dochód na jednego członka rodziny (kto jest wliczany do "rodziny" a kto nie określa ustawa, mówi konkretnie). Jeśli emerytura inwalidzka (bądź renta inwalidzka) twojego taty wraz z dodatkiem pielęgnacyjnym, płacona z ZUS będzie jednak wyższa niż 623 zł x2, czyli 1246 zł (dochód netto) to jest duże prawdopodobieństwo, że przekroczycie maksymalny dochód i nie będziesz w stanie uzyskać bez walki w sądzie prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego. Jeżeli zaś uposażenie miesięcznie taty jest niższe to trzeba wyliczyć, jaki będzie u was ten dochód na jednego członka rodziny,

  a teraz najtrudniejsza droga, bo odwoławcza i zajmująca sporo czasu


  4. niezależnie od tych powyżej opisanych sytuacji możesz wejść na drogę odwoławczą, tzn. nie zgodzić się z zapisami znowelizowanej ustawy, i wnieść odwołanie do SKO od decyzji MOPSu, a później wnieść skargę do WSA na decyzję SKO, następnie zażalenie do NSA na decyzję WSA, a na samym końcu nawet indywidualną skargę konstytucyjną do Trybunału Konstytucyjnego (dwie ostatnie czynności może wykonać w twoim imieniu jedynie adwokat, np. z urzędu, czyli bez kosztów, jeśli o takiego byś wystąpiła do sądu, a twój dochód by nie pozwalał na poniesienie kosztów wynajęcia prawnika).

  Czy jest sens walki po sądach, czy są szanse? wg mnie są i to duże. Niezależnie od sytuacji faktycznej musimy wszyscy pamiętać, iż pierwszą zasadniczą przesłanką ustawy musi być dobro niepełnosprawnego, rodziny. Ustawa nie może tak ingerować w dotychczasowy stan prawny, jeśli miała by doprowadzić do faktycznego odstąpienia "od łóżek" niepełnosprawnych i pozostawienie ich bez koniecznej opieki. Wielu opiekunów uzyskało prawo do świadczenia pielęgnacyjnego "na stałe". Wg mnie są to prawa nabyte (jest to prawo własności opiekuna) , które ustawodawca zabrał opiekunom i podważył zaufanie obywatela do państwa. Półroczny okres przejściowy nie zmienia tego stanu. Skoro po stronie opiekuna nie pojawiła się żadna negatywna przesłanka, która na mocy dotychczas obowiązującej ustawy o świadczeniach rodzinnych pozbawiałaby go prawa nabytego, a jedynie powstaje przeszkoda prawna z tytułu treści znowelizowanej ustawy, to ustawa ingeruje w prawną własność obywatela i to nie tylko w aspekcie socjalno-ekonomicznym, ale wg mnie prawach konstytucyjne, a nawet w prawa człowieka.

  Trzeba znaleźć "łebskiego" prawnika, ze zdarzenia a nie wykształcenia, żeby ten temat zgłębił i wysmarował zarzuty pod adresem RP.

 • Na barykady ludu nasz(2013-03-06 18:32) Odpowiedz 00

  Cała ta ustawa jest niezgodna z Konstytucją oraz prawami UE, dlatego należy ją zaskarżyć do Trybunału Konstytucyjnego i Trybunału Praw Człowieka.A tak przy okazji, to nasze oszczędne państwo, oszczędzające na inwalidach taką lekką ręką rozdaje premie i nagrody w Sejmie, Rządzie, Kancelarii Prezydenta itd.

 • opiekun matki(2013-03-06 23:10) Odpowiedz 00

  skargę do RPO wysłałem już dwa razy, pierwszy raz jak jeszcze był to tylko projekt ustawy (w grudniu zeszłego roku) a teraz kiedy projekt stał się już ustawą. Za pierwszym razem RPO odpowiedział mi, iż przeanalizuje ustawę jeśli wejdzie w życie, ale w kontekście jego argumentacji nie zauważyłem specjalnego zainteresowania tematem, a wręcz przeciwnie, Rzecznik robi wrażenie podirytowanego, iż obywatele żądają od niego działania, gdyż jak to on argumentuje, jego działanie jest niezależne i nie podlega kontroli hehe coś mi się wydaje że RPO z racji że wywodzi się z Partii Oszustów (PO) nie zaskarży ustawy do TK, obym się mylił.

 • ZOSIA(2013-03-13 13:05) Odpowiedz 00

  NIEKTÓRZY Z PAŃSTWA NIE PRACOWALI W OGÓLE I NIE MYŚLELI O PRACY I NAGLE DOSTALI 520 ZŁ, ZA TO TYLKO ŻE MIESZKALI Z 84 LETNIĄ BABCIĄ, W TYM WIEKU TO KAŻDY DOSTANIE PIERWSZĄ GRUPĘ. NASZEPAŃSTWO ROZDAJE PIENIĄDZE TAM GDZUIE NIE TRZEBA, DAĆ NAPRAWDĘ RODZICOM Z CHORYMI DZIEĆMI .

 • Jestem opiekunem i po nowemu ?(2013-04-07 14:48) Odpowiedz 00

  Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w 2011 roku orzekł, że moja mama (obecnie 85 lat) ma ZNACZNY stopień niepełnosprawności i nie jest zdolna do samodzielnej egzystencji. Na podstawie tego orzeczenia, oraz tożsamego stanu faktycznego, od ponad roku sprawuję opiekę nad matką będąc na Świadczewniu Pielęgnacyjnym.

  Zmiana przepisów od 01.01.2013 r - które wprowadzają kryterium dochodowe dla Specjalnego Zasiłku Opiekuńczego est chyba jakimś nieporozumieniem ! Przecież to nie jest zasiłek z powodu biedy !!!

  W ostateczności a niech tam, niech zabierają sobie te 520 zł. - skoro posiadamy "taki dobrobyt"...że emerytura mojej mamy wynosi 1390 zł - co na nas dwoje przekracza po te 623 złote.

  JEDNAK PROBLEM JEST TUTAJ - ŻE TRACĄC STATUS OPIEKUNA - TRACĘ UBEZPIECZENIE ZDROWOTNE NA SIEBIE !!! JAk JA MAM SIĘ LECZYĆ ??? - PRYWATNIE ???
  PRZECIEŻ O PODJĘCIU PRACY NIE MA MOWY!, BO ODEJŚĆ OD ŁOŻKA SCHOROWANEJ MATKI NIE MOGĘ !!!

  Zarejestrowanie się jako osoba bezrobotna aby mieć ubezpieczenie - też jest niemożliwe, ponieważ zgodnie z przepisami aby uzyskać status bezrobotnego należy spełnić bezwzględne warunki -BYĆ ZDOLNYM I GOTOWYM
  DO PODJĘCIA ZATRUDNIENIA !!! - czyli co, mam kłamać, zatajać fakt, że ja nie mogę podjąć pracy ??? - aby figurować jako osoba bezrobotna tylko ze względu na ubezpieczenie zdrowotne, a w razie propozycji pracy
  wymigiwać się, odmawiać i ...być za to karanym -wykreślanym na ładne kilka miesięcy ???

  Albo podejmując pracę - czyli co? niewywiązywanie się przeze mnie z obowiązku wsparcia schorowanej i wiekowej matki,- co może skutkować postawienim mi zarzutów !
  Przecież wyraźnie to mówi Art. 210 K.k.
  § 1. Kto wbrew obowiązkowi troszczenia się o małoletniego poniżej lat 15 albo o osobę nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny osobę tę porzuca, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
  § 2. Jeżeli następstwem czynu jest śmierć osoby określonej w § 1, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

  Mam taką nadzieje, że ktoś z twórców tych wszystkich przepisów to przeczyta i podpowie mi, co robić w takiej sytuacji jak moja ???

 • zbuntowana(2013-03-04 18:54) Odpowiedz 00

  Witam!

  Właśnie dzisiaj wysłałam pismo do RPO o zaskarżenie ustawy do TK,
  zróbcie to samo bo bezczynność nam nie pomoże. Wcześniej też napisałam do pewnego radia o zainteresowanie tematem.
  pozdrawiam

 • Ala(2013-04-07 17:08) Odpowiedz 00

  do Opiekuna wpis 38

  Proszę o
  kontakt z P. Marcinem opiekun950@wp.pl

 • opiekunka(2013-04-07 23:06) Odpowiedz 00

  Zgadzam sie ze wszystkimi opiekunami,syty nigdy glodnego nie zrozumie.W rzadzie zasiadaja sami syci wiec jak ma byc dobrze w tej naszej kochanej ojczyznie.Oni wszyscy dobrze kombinuja zeby czasami im nie ubylo z bardzo wysokich pensji a co ich interesuja ci ktorzy nie maja na chleb nie mowiac juz o oplatach czy kosztownym leczeniu.

 • artur(2013-04-12 16:49) Odpowiedz 00

  Ja mam chorą matkę, ma znaczny stopień niepełnosprawności i tym razem nie dostanę tego specjalnego zasiłku opiekuńczego, bo nie zrezygnowałem z pracy, bo przecież w 2012 miałem świadczenie opiekuńcze.
  Do tego mam starszego brata który ma epilepsję, do tego ma wybite dyski z kręgosłupa, przez pobicie, ma coraz to bardziej ograniczone ruchy, ale nie dostanę żadnej pomocy, oni też bo mają mnie.
  To jest normalnie chore!!!

 • Krzysiek(2013-05-05 10:41) Odpowiedz 00

  Ludzie róbmy coś dni uciekają-info na WykluczeniOpiekunowie

 • darek(2013-05-22 01:29) Odpowiedz 00

  a czy nie wsytarczy udowodnic ze było proponowne zatrudnienie lub inna praca zarobkowa a nie podjeto sie jej w zwiazku z tym ze otrzymywalo sie zasilek pielegnacyjny?wtedy moze wystarczy potwierdzenie od kogos kto ma dzialalnosc gospodarcza ze proponowal ci prace a ty zrezygnowalas z zatrudnienia gdyz otrzymujesz zasilek pielegnacyjny i musisz opiekowac sie osoba chora gdzie tu jest powiedziane ze masz pracowac? przeciez nie mozna bylo pracowac pobierajac zasilek pilegnacyjny a według mnie jesli ktos proponowal ci prace lub inne zajecie zarobowe a ty odmowilas to spelniasz te kryteria wystarczy to udokomentowac

 • miśka(2013-07-13 21:33) Odpowiedz 00

  albo ja jestem tak tępa albo ktoś po pojanemu wymyślił te idiotyczne przepisy których nie rozumiem.madrzy ludzie wytłumaczcie mi to .pobierałam świadczenie pielęgnacyjne na męza które mi ktoś przyznał rok temu.to jak mam do diabła dostarczyc papier o rezygnacji z zatrudnienia teraz jak od roku pobieralam świadczenie to kiedy niby miałam pracowac.panie tusku wytłumacz mi to bo pan tak walczył ze chorym ma byc tak dobrze.gorszego idiotyzmu nie mogli wymyślc.najlepiej teraz chorych powybijac a ich opiekunowie podejma prace i beda zapieprzac na darmozjadów w rządzie.przecież wakacje sa to muszą za czyjeś pieniadze jechac.ludzie zmienmy ten rząd.

 • kami(2013-06-03 20:39) Odpowiedz 00

  ja powiem tak swoja tesciowa zawioze pod palac prezydencki a cala elita na czele z prezydentem i premierem bedzie kolo niej skakac

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane