statystyki

Świadczenie pielęgnacyjne, czy specjalny zasiłek opiekuńczy? Gminy mają wątpliwość

autor: Michalina Topolewska04.02.2013, 07:00; Aktualizacja: 04.02.2013, 08:20
 • Wyślij
 • Drukuj

Gminy w niektórych przypadkach mają wątpliwość, czy przyznawać świadczenie pielęgnacyjne, czy nowy specjalny zasiłek opiekuńczy.

reklamareklama


Gminy mają wątpliwości, jakie wsparcie przyznać osobom, które spełniają warunek wynikający z art. 24 ust. 2a ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 139, poz. 992 z późn. zm.). Zgodnie z nim, jeżeli w okresie trzech miesięcy, licząc od dnia wydania orzeczenia o niepełnosprawności (lub jej stopniu), zostanie złożony wniosek o ustalenie prawa do świadczenia uzależnionego od wystąpienia dysfunkcji, to jest ono przyznawane od miesiąca, w którym złożony został wniosek w powiatowym zespole orzekającym o niepełnosprawności.

To oznacza, że gdy np. wniosek o świadczenie pielęgnacyjne jest składany w lutym, orzeczenie było wydane w styczniu, a wniosek o jego ustalenie w listopadzie, to wsparcie będzie przyznane właśnie od tego miesiąca. Jednak problem w tym, że od początku tego roku weszła w życie nowelizacja ustawy, która zaostrzyła wymogi uzyskania tego świadczenia (niepełnosprawność musi powstać do ukończenia 18 lub 25 lat), a dla osób ich niespełniających, np. córki opiekującej się chorą matką lub wnuczki deklarującej zajmowanie się babcią, wprowadziła specjalny zasiłek opiekuńczy.

Część samorządów ma więc wątpliwości, czy takim osobom, biorąc pod uwagę zmienione przepisy i brzmienie art. 24 ust. 2a ustawy, przysługuje świadczenie pielęgnacyjne, czy jednak należy przyznać im do końca 2012 r. ten rodzaj wsparcia, a od stycznia nowy zasiłek.

– W takich przypadkach należy się świadczenie pielęgnacyjne, przesądza o tym treść przepisów przejściowych – uważa Eliza Dygas, kierownik działu świadczeń rodzinnych MOPS w Płocku.

Takie stanowisko zajęło też Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, które wskazuje, że prawo do świadczenia pielęgnacyjnego należy ustalić opierając się na przepisach dotychczasowych od miesiąca złożenia wniosku o wydanie orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności do 30 czerwca 2013 r.

Przepisy przejściowe, które powinny być uwzględnione w takich przypadkach, są zawarte w art. 11 ust. 2 oraz 13 ustawy z 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1548). Wskazują one, że w sprawach o świadczenie pielęgnacyjne, do których prawo powstało przed wejściem w życie tej ustawy, stosuje się przepisy dotychczasowe, oraz że w przypadku osób, które spełniają warunek zawarty w art. 24 ust. 2, będzie zastosowany okres przejściowy.

To właśnie półroczny okres przejściowy jest powodem tego, że – jak informuje resort pracy – decyzja o przyznaniu tym osobom świadczenia pielęgnacyjnego będzie wydana do 30 czerwca, a nie na czas trwania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności lub jej stopniu. Nowelizacja z 7 grudnia ubiegłego roku wprowadziła go dla wszystkich osób uprawnionych do wsparcia na podstawie przepisów obowiązujących do końca ubiegłego roku. Po zakończeniu okresu przejściowego decyzje przyznające świadczenie wygasną z mocy prawa. Ponieważ ta zasada dotyczy też osób, które spełniają wymóg wynikający z art. 24 ust. 2a ustawy, będą więc musiały one jeszcze raz złożyć wniosek o świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 17

 • 1: patrjota z IP: 83.28.127.* (2013-08-06 11:20)

  kochana polsko dlaczego rzad odbiera ostatnia kromke chleba tym ktuzy opiekuja sie najslapszymy najlepiej niech bronek idonald zakopia ich zywcem bo chozy sa im pzeszkoda biedny zad pa p

 • 2: centrus z IP: 79.191.126.* (2013-05-05 18:25)

  jak mozna zostawic ludzi starszych schorowanych samym sobie moze nasi wladcy odbiora te nedzna emeryture po co zyc jak juz nawet na leki tym ludzia brak pomoc najblizszych tez jest bezwartosciowa niech emeryt utrzyma corke badz kogos blizszego u nas w kraju wszystko mozna nawet wziac sznurek ...- o to chodzi naszej wladzy

 • 3: poinformowany z IP: 77.254.220.* (2013-04-01 14:55)

  rolnikowi sw. pielegnacyjne sie nalezy tylko w niektorych mopsach sa tacy ludzie kompetentni ze glowa boli ale za chwile beda mieli wypisane to na czole sugeruja sie nsa czy sko w ustawie jest CZARNO NA BIALYM ROLNIKOWI SW. PIELEGNACYJNE PRZYSLUGUJE NIEZALEZNIE OD WIELKOSCI GOSPODARSTWA koniec kropka .

 • 4: Anna z IP: 31.128.12.* (2013-03-27 13:19)

  ile rolnik musi mieć pola,aby zabrano mu świadczenia na dziecko niepełnosprawne

 • 5: zibi z IP: 89.171.233.* (2013-03-13 15:35)

  Drodzy Kowalscy ! Po co wybieraliscie POpaprancow z Tuskiem na czele.Oni sprzyjaja tylko bogatym kapitalistom,a zwyklych ludzi maja za nic.Opluliscie Kaczynskiego i PIS, to teraz bedziecie jeczec w biedzie i nedzy.A jak wprowadza podatek katastralny to wyladujecie pod mostem, bo zabiora Wam domy i mieszkania.Oj, dla zwyklych ludzi nadchodza straszne czasy jesli sie nie opamietacie.

 • 6: do Adoska z IP: 79.163.148.* (2013-02-17 18:30)

  Jestem w takiej samej sytuacji jak Ty Adoska. Dwa lata temu zrezygnowałam z pracy i otrzymałam świadczenie bezterminowo( mam 57 lat). Nie mam pojęcia co z mamą, która wymaga ciągłej opieki? w przypadku kiedy zaproponują w UP szkolenia.

 • 7: opiekunka z IP: 88.199.45.* (2013-02-14 11:33)

  W2010r odwołałam się do SKO,przyznano mi świadczenie pielęgnacyjne nad niepełnosprawnym mężem.Obecnie mam 58lat przepracowane ponad 36lat.Nie łapię się na emeryturę,bo jestem za młoda,natomiast do pracy-za stara.Praca przy chorym-tego nikt nie liczy,a jest to praca mało że ciężka to i wyczerpująca i jeszcze przy tym dużo nerwów,czy świadczenie się należ,czy nie.Co za kraj w którym nawet 1 dnia nie można spokojnie przeżyć.

 • 8: chory z IP: 31.60.46.* (2013-02-06 09:51)

  Wszystkie osoby, które stracą prawo do zasiłku pielęgnacyjnego nie mogą otrzymać zasiłku dla bezrobotnych, gdyż nie otrzymywały przez okres ostatnich 18 miesięcy dochodu w wysokości conajmniej średniej krajowej , tj. ok 1500 zł oraz nie odprowadzały pieniędzy na fundusz pracy . To wszystko regulują TOOSK'owe przepisy. Nie mniej jednak uważam, że wszystkie te osoby powinny niezwłocznie zarejestrować się w urzedzie pracy (chociaż bez prawa do zasiłku) by pokazać rzeczywisty wskaźnik bezrobocia w Polsce, który między innymi przez takie przepisy jest FAŁSZOWANY !!!

 • 9: Kasia z IP: 212.160.78.* (2013-02-05 13:01)

  Jestem siostra dwuch nieselnosprawnych i ubezwlasnowolnionych braci, po 30 czerwca tez nie bedzie mni sie nalezalo swiadczenie . zrezygnowalam z pracy dla nim , teraz mam 40 lat i nie wiem co dalej , niewiem co robic bo jesli z rezygnuje z opieki prawnej nad nimi bede musiala ich oddac , a jesli zostawie nie bede miala zadnych składek odprowadzonych !! Co to za kaj ze musimy wybierac.Na zasilek specjalny tez nie mam co liczyc bo kryterium dochodowe przekracza !d czego ten kraj nas doprowadzi ? do nedzy i rozpaczy ((

 • 10: Adoska z IP: 89.70.135.* (2013-02-05 12:15)

  Jestem w bardzo podobej sytuacji jak wpis 7 przepraszam za określenie po 30 czerwca stracę prawo do teko wsparcia 520 zl ,mam 51 lat i dla dobra mamy zrezygnowalam z pracy a tera dostaję w pysk od państwa ale nie zamierzam tego tak zostawić będę sieę odwoływać.Już napisałam do Prazydenta RP i Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej zdaje sobie sprawę,że mnie oleją a le ja tego tak nie zostawię i uważam,że jest to niezgodne z Konstytucją RP.Nie dajmy soą pomiatać jak również naszymi niedołężnymi bliskimi.

czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP