statystyki

Świadczenie pielęgnacyjne, czy specjalny zasiłek opiekuńczy? Gminy mają wątpliwość

autor: Michalina Topolewska04.02.2013, 07:00; Aktualizacja: 04.02.2013, 08:20
  • Wyślij
  • Drukuj

Gminy w niektórych przypadkach mają wątpliwość, czy przyznawać świadczenie pielęgnacyjne, czy nowy specjalny zasiłek opiekuńczy.





Gminy mają wątpliwości, jakie wsparcie przyznać osobom, które spełniają warunek wynikający z art. 24 ust. 2a ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 139, poz. 992 z późn. zm.). Zgodnie z nim, jeżeli w okresie trzech miesięcy, licząc od dnia wydania orzeczenia o niepełnosprawności (lub jej stopniu), zostanie złożony wniosek o ustalenie prawa do świadczenia uzależnionego od wystąpienia dysfunkcji, to jest ono przyznawane od miesiąca, w którym złożony został wniosek w powiatowym zespole orzekającym o niepełnosprawności.

To oznacza, że gdy np. wniosek o świadczenie pielęgnacyjne jest składany w lutym, orzeczenie było wydane w styczniu, a wniosek o jego ustalenie w listopadzie, to wsparcie będzie przyznane właśnie od tego miesiąca. Jednak problem w tym, że od początku tego roku weszła w życie nowelizacja ustawy, która zaostrzyła wymogi uzyskania tego świadczenia (niepełnosprawność musi powstać do ukończenia 18 lub 25 lat), a dla osób ich niespełniających, np. córki opiekującej się chorą matką lub wnuczki deklarującej zajmowanie się babcią, wprowadziła specjalny zasiłek opiekuńczy.

Część samorządów ma więc wątpliwości, czy takim osobom, biorąc pod uwagę zmienione przepisy i brzmienie art. 24 ust. 2a ustawy, przysługuje świadczenie pielęgnacyjne, czy jednak należy przyznać im do końca 2012 r. ten rodzaj wsparcia, a od stycznia nowy zasiłek.

– W takich przypadkach należy się świadczenie pielęgnacyjne, przesądza o tym treść przepisów przejściowych – uważa Eliza Dygas, kierownik działu świadczeń rodzinnych MOPS w Płocku.

Takie stanowisko zajęło też Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, które wskazuje, że prawo do świadczenia pielęgnacyjnego należy ustalić opierając się na przepisach dotychczasowych od miesiąca złożenia wniosku o wydanie orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności do 30 czerwca 2013 r.

Przepisy przejściowe, które powinny być uwzględnione w takich przypadkach, są zawarte w art. 11 ust. 2 oraz 13 ustawy z 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1548). Wskazują one, że w sprawach o świadczenie pielęgnacyjne, do których prawo powstało przed wejściem w życie tej ustawy, stosuje się przepisy dotychczasowe, oraz że w przypadku osób, które spełniają warunek zawarty w art. 24 ust. 2, będzie zastosowany okres przejściowy.

To właśnie półroczny okres przejściowy jest powodem tego, że – jak informuje resort pracy – decyzja o przyznaniu tym osobom świadczenia pielęgnacyjnego będzie wydana do 30 czerwca, a nie na czas trwania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności lub jej stopniu. Nowelizacja z 7 grudnia ubiegłego roku wprowadziła go dla wszystkich osób uprawnionych do wsparcia na podstawie przepisów obowiązujących do końca ubiegłego roku. Po zakończeniu okresu przejściowego decyzje przyznające świadczenie wygasną z mocy prawa. Ponieważ ta zasada dotyczy też osób, które spełniają wymóg wynikający z art. 24 ust. 2a ustawy, będą więc musiały one jeszcze raz złożyć wniosek o świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy.




  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 17

  • 1: EWA z IP: 31.63.173.* (2013-02-04 08:09)

    DLACZEGO TREŚĆ ZOSTAŁA ZABLOKOWANA NIE POTRAFIĘ SIĘ ZALOGOWAĆ WIĘC PROSZĘ ODBLOKUJCIE TEN ARTYKUŁ.

  • 2: PPen z IP: 62.87.247.* (2013-02-04 12:10)

    Ewo przecież dodałaś komentarz więc się zalogowałaś. czegoś nie skumałem?

  • 3: nolta z IP: 83.11.38.* (2013-02-04 13:22)

    Mam przyznane świadczenie pielęgnacyjne, jednak nie spełniam warunków na jego kontynuację po 30 czerwca. Zastanawiam się czy próbować odwoływać się do SKO powołując się na konstytucyjne prawa nabyte. Czy jest szansa na pozytywną decyzję?

  • 4: ewa z IP: 31.63.173.* (2013-02-04 16:36)

    do 2 no niestety podałam login podałam hasło ale nie podałam małpy i tyle mam co napisałam.jestem osobą starszą wszystkiego jak młodzi nie potrafię -kumasz.

  • 5: niezdolny do samodzielnej egzystencji z IP: 79.185.151.* (2013-02-04 18:06)

    Ustawa jest ABSOLUTNIE niekonstytucyjna ! Szczególnie w przypadku tych którzy mieli przyznane BEZTERMINOWO.

    Tylko to specjalnie tak zrobiono wiedząc, że nikt sponiewierany chorobą czy też jego rodzina przez to się nie przebije.
    Podłoże całej ustawy jest jedną wielką hipokryzją.
    Dawno temu (2010) mówiono, że świadczenie to bezpodstawnie pobiera 8-12 % ludzi.
    Ale potem dokonano kosmicznego kłamstwa w stylu mistrzów kłamstwa z okresu II wojny św. i zaczęto głosić wyssane z palca dane, że to nawet ponad 70%, a więc trzeba ten proceder koniecznie ukrócić.
    Wzorem mistrzów kłamstwo po wielokroć powtarzane stało się prawdą i nagle radośnie stwierdzono, że "robimy z tym porządek ! " KONIECZNIE !

    Przekręt na skalę kosmiczną. A wszystko tylko po to żeby wywalić z tego świadczenia PRAWIE WSZYSTKICH ! Podpierając się kłamstwami, że to zgodnie z prawami i Konstytucją.

    W dodatku jakim prawem zastosowano tu KRYTERIUM DOCHODOWE ?! Przecież to nie jest zasiłek z powodu biedy tylko tzw. "pomoc" dla poszkodowanych przez przyczynę losową - chorobę (nie ze swojej winy) !

    Więc będziemy zdychać !

    Dziękuję ci ojczyzno !
    Byłem patriotą - przeszło mi ! To już nie jest Ojczyzna.

  • 6: gosc z IP: 109.91.205.* (2013-02-04 19:18)

    Nolta!!! Ty chyba jestes POWAZNIE chory! przeciez to Ciebie wykonczy! tam sa sami przyjaciele i beda Ciebie tak dlugo pielegnowac , ze ... no tak! ale czy kto wogole w to uwierzy!?

  • 7: I z IP: 83.25.32.* (2013-02-04 23:01)

    @ niezdolny do samodzielnej egzystencji, masz rację .Opiekuję się 79 letnią matką niezdolną do samodzielnej egzystencji/po wypadku/i dlatego że jej emerytura to ok 1400 zł-przekroczymy próg dochodowy /po 30 czerwca 2013r świadczenia nie otrzymam/i staniemy się we dwie niezdolne do egzystencji ale z powodu biedy.Samej matki nie można zostawić Nawet gdybym poszła do pracy cudem jakimś ,bo kto zatrudni kobietę 50+,która wypadła z rynku pracy kilka lat temu,to i tak nie wystarczyłoby na opiekunkę.

  • 8: Adoska z IP: 89.70.135.* (2013-02-05 12:15)

    Jestem w bardzo podobej sytuacji jak wpis 7 przepraszam za określenie po 30 czerwca stracę prawo do teko wsparcia 520 zl ,mam 51 lat i dla dobra mamy zrezygnowalam z pracy a tera dostaję w pysk od państwa ale nie zamierzam tego tak zostawić będę sieę odwoływać.Już napisałam do Prazydenta RP i Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej zdaje sobie sprawę,że mnie oleją a le ja tego tak nie zostawię i uważam,że jest to niezgodne z Konstytucją RP.Nie dajmy soą pomiatać jak również naszymi niedołężnymi bliskimi.

  • 9: Kasia z IP: 212.160.78.* (2013-02-05 13:01)

    Jestem siostra dwuch nieselnosprawnych i ubezwlasnowolnionych braci, po 30 czerwca tez nie bedzie mni sie nalezalo swiadczenie . zrezygnowalam z pracy dla nim , teraz mam 40 lat i nie wiem co dalej , niewiem co robic bo jesli z rezygnuje z opieki prawnej nad nimi bede musiala ich oddac , a jesli zostawie nie bede miala zadnych składek odprowadzonych !! Co to za kaj ze musimy wybierac.Na zasilek specjalny tez nie mam co liczyc bo kryterium dochodowe przekracza !d czego ten kraj nas doprowadzi ? do nedzy i rozpaczy ((

  • 10: chory z IP: 31.60.46.* (2013-02-06 09:51)

    Wszystkie osoby, które stracą prawo do zasiłku pielęgnacyjnego nie mogą otrzymać zasiłku dla bezrobotnych, gdyż nie otrzymywały przez okres ostatnich 18 miesięcy dochodu w wysokości conajmniej średniej krajowej , tj. ok 1500 zł oraz nie odprowadzały pieniędzy na fundusz pracy . To wszystko regulują TOOSK'owe przepisy. Nie mniej jednak uważam, że wszystkie te osoby powinny niezwłocznie zarejestrować się w urzedzie pracy (chociaż bez prawa do zasiłku) by pokazać rzeczywisty wskaźnik bezrobocia w Polsce, który między innymi przez takie przepisy jest FAŁSZOWANY !!!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie