statystyki

Specjalny zasiłek opiekuńczy z ograniczonym dostępem

autor: Michalina Topolewska17.01.2013, 06:56; Aktualizacja: 17.01.2013, 07:57
  • Wyślij
  • Drukuj

Gmina, przyznając pomoc osobie bezrobotnej, będzie musiała ustalić, czy faktycznie zrezygnowała ona z pracy w związku z opieką nad niepełnosprawnym krewnym. Konieczność dokładnego badania sytuacji zawodowej osoby składającej wniosek wynika z definicji specjalnego zasiłku opiekuńczego, który jest od początku tego roku nową formą pomocy przeznaczoną dla opiekunów niespełniających zaostrzonych warunków otrzymywania świadczenia pielęgnacyjnego.

reklama



reklama


Zgodnie bowiem z art. 16a ust. 1 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 139, poz. 992 z późn. zm.) specjalny zasiłek przysługuje osobie obciążonej obowiązkiem alimentacyjnym względem niepełnosprawnego krewnego, która rezygnuje z zatrudnienia lub wykonywania innej pracy zarobkowej.

Z kolei w przypadku świadczenia pielęgnacyjnego, które po wprowadzonych zmianach otrzymują głównie rodzice zajmujący się niepełnosprawnym dzieckiem, art. 17 ust. 1 ustawy wskazuje, że warunkiem jego uzyskania jest to, aby osoba nie podejmowała pracy lub zrezygnowała z zatrudnienia bądź wykonywania innej pracy zarobkowej. Ta różnica między definicjami ma zapobiegać nadużyciom, do których dochodziło przed zmianą przepisów, zwłaszcza gdy o świadczenie pielęgnacyjne występowały osoby od wielu lat bezrobotne lub studiujący wnuczkowie, którzy deklarowali opiekę nad niepełnosprawnym rodzicem, babcią albo dziadkiem, aby otrzymywać 520 zł miesięcznie wsparcia.

Nie oznacza to jednak, że osoby bezrobotne automatycznie stracą prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego. Jak wskazuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, ocena, czy w indywidualnej sprawie miała miejsce faktyczna rezygnacja z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, oraz tego, czy była ona związana z koniecznością sprawowania opieki nad niepełnosprawnym, będzie należała do kompetencji gminy wydającej w tej sprawie decyzję. Samorządy będą więc musiały bardzo szczegółowo badać każdy składany wniosek pod kątem spełnienia tego warunku.

– Jedną z problematycznych kwestii jest czas rezygnacji z zatrudnienia i ustalenie, czy można przyznać specjalny zasiłek, jeżeli nastąpiło to w poprzednim miesiącu, pół roku temu lub nawet kilka lat temu – mówi Anna Radlak, dyrektor Miejskiego Centrum Świadczeń w Opolu.

Damian Napierała, kierownik działu świadczeń rodzinnych Poznańskiego Centrum Świadczeń, dodaje, że w sytuacji gdy osoba składająca wniosek nie pracuje np. od 5 lat, to w trakcie postępowania będzie musiała udowodnić, że było to rzeczywiście związane z podjęciem opieki nad niepełnosprawnym, a nie chociażby redukcją zatrudnienia przez pracodawcę, oraz że w tym okresie się nim zajmowała.

– Ważny będzie też termin, w którym została ustalona niepełnosprawność krewnego. Jeżeli z orzeczenia będzie wynikać, że nastąpiło to np. rok temu, a osoba nie pracuje od kilku lat, to nie będą spełnione przesłanki do przyznania specjalnego zasiłku opiekuńczego – uważa Natalia Siekierka, zastępca kierownika działu świadczeń Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu.

O rezygnacji z zatrudnienia lub wykonywania innej pracy zarobkowej trudno też będzie mówić w przypadku osób studiujących dziennie, a nawet zaocznie.

– W sytuacji gdy do tej pory w ogóle nie pracowali, to nie mają z czego rezygnować – wyjaśnia Damian Napierała.

Może się więc okazać, że nawet spełnienie kryterium dochodowego, od którego zależy przyznanie specjalnego zasiłku opiekuńczego, nie spowoduje, że opiekun go otrzyma. Dlatego gminy spodziewają się, że wiele osób, które otrzymają negatywne decyzje, będzie się odwoływać do organów wyższej instancji.

211,6 tys. osób otrzymywało w pierwszym półroczu 2012 r. świadczenie pielęgnacyjne

623 zł miesięcznie na osobę w rodzinie wynosi kryterium dochodowe uprawniające do specjalnego zasiłku opiekuńczego

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 43

  • 1: monika z IP: 31.61.136.* (2015-02-22 09:04)

    Pobierałam zasiłek opiekowałam się moją mamą. Mama cierpi także na depresje i w 2013 roku zgłosiła się do OPS i powiedziała że nie chce abym się ją opiekowała. Miała w tedy nasilenie choroby. i został mi zasiłek zabrany. Czy Pani która sie tym w MOPSIE zajmuje mogła tak zrobić jak moja mama potrzebuje stałej opieki i jest chora.

  • 2: ewela z IP: 46.238.200.* (2013-08-15 18:59)

    Ich przepisy są takie cudowne, takie wspaniałomuślne, że tylko pogratulować!Babcia 8 lat siedzi na wózku, z roku na rok jest coraz gorzej, teraz to już tylko leży w łóżku, bo o wózku nie ma mowy! Dla nich liczą się tylko dochody a o to ile trzeba wydać na jej lekarstwa, pampersy, maście i inne rzeczy nikt niepyta

  • 3: zgryz3 z IP: 213.158.217.* (2013-08-08 16:14)

    Ta sprawa nadaje się do Trybunału Konstytucyjnego, a ci, którzy bandycką ustawę - i inne podobne - wysmażyli, powinni mieć odebrane dożywotnio prawo ubiegania się o jakiekolwiek funkcje publiczne. Niech zaznają smaku odbierania, tak jak oni odebrali.

  • 4: zgryz3 z IP: 178.181.7.* (2013-08-08 16:06)

    Najpierwszym zadaniem w nowej rzeczywistości było tworzenie państwa prawa - mówiła o tym prof. Łętowska, obejmując urząd Rzecznika Praw Obywatelskich. W PRL różnie bywało z państwem prawa, ale z całą pewnością mieliśmy państwo. Teraz nie mamy ani państwa prawa, ani w ogóle państwa - mamy jeden wielki bardak, państwo jest w rozsypce. Przykładem może być bandycka ustawa o specjalnym zasiłku opiekuńczym. Rozumiem konieczność ograniczenia szwindli, ale skazywanie tych, którzy są mocno zajęci - jak na przykład znajomy, będący prawnym opiekunem ubezwłasnowolnionego brata oraz 94-letniej matki z demencją, której cały czas trzeba pilnować - na udowadnianie, że nie są wielbłądami, czyli że zrezygnowali z pracy, podczas gdy pobierali przez 3 lata zasiłek na jakiejś przecież podstawie, a MOPR-y dysponują odpowiednimi zaświadczeniami, inaczej nie przyznałyby zasiłku, jest wołającym o pomstę do nieba, bezczelnym, chamskim traktowaniem obywatela przede wszystkim przez posłów wysmażających bublowatą, niezgodną z prawem ustawę. Panienka w MOPR poradziła mojemu znajomemu, żeby się szybko zatrudnił i od razu zrezygnował z pracy - wtedy MOPR miałby papierek. Urzędnik państwowy namawia do oszustwa przy wykonaniu ustawy przeciw oszustwom! Szczęka mi opadła. Sykam się z dziesiątkami takich spraw, jako że żona jest kuratorem społecznym. Pierdzistołkowa dżungla w środku Europy w XXI wieku.

  • 5: sabina z IP: 188.47.15.* (2013-07-26 10:21)

    jestem osobą samotną i od kilku lat opiekuję się chorą mamą naszym dochodem jest mamy renta niecałe tysiąc zł zasilek opiekuńczy nie należy mi się bo nie zrezygnowałam z pracy przed podjęciem opieki.tylko że ja nie mogłam podjąć pracy ze względu na chorą mamę teraz muszę podjąc pracę i się zwolnić żeby otrzymać zasiłek pielęgnacyjny i nie wiem kiedy ja mam pracowac a co z mamą na opiekunkę mnie nie stać.pozdrawiam sabina.

  • 6: dorota z IP: 37.30.28.* (2013-07-13 21:54)

    kochani wytłumaczcie mi jak można zrezygnowac z pracy kiedy sie pobieralo świadczenie pielegnacyjne. to niby kiedy miałam podjac ta prace. tylko rok temu ktos mi to świadczenie przyznał wiec go pobierałam to kiedy miałam pracowac.jak ktos to rozumie po polsku to prosze o kontakt 607 389 162.a może ta sprawe oddamy do pani jaworowicz ona nam pomoże.

  • 7: miśka z IP: 37.30.28.* (2013-07-13 20:19)

    a może tak panom posłom i wszystkim w rządzie zabrać pieniądze które biorą darmo i dać tym którzy tego potrzebują.kilka razy oglądałam obrady sejmu to panowie poslowie albo bawią sie telefonami a to czytają gazety co niektórzy nawet śpią a pieniążki za to dostają.do pracy jeżdżą służbowymi samochodami paliwo kupują za państwowe pieniądze.szukajcie w rządzie łatania budżetu a nie żerujcie na chorych ludziach.to jest chore co robicie zastanówcie sie nad tym bo będziecie mieć na sumieniu wielu ludzi.

  • 8: miska z IP: 37.30.28.* (2013-07-13 20:06)

    ludzie kochani a może najlepiej oddac chorych do zakładu. niech wtedy panstwo za utrzymanie miesieczne płaci 2000 tys jak im szkoda dać 500 zł.ten co wymyślił ten przepis niech spotka go co wszystkich chorych i zobaczy jego rodzina jak to jest opiekowac sie chorą osoba.

  • 9: mery z IP: 83.9.242.* (2013-05-18 14:54)

    gdy miałam szanse na dobą prace musiałam zrezygnować bo ojciec się rozchorował ze połozyło go całkowicie wczesniej był juz niepełnosprawny lecz radzł sobie wiec nigdy nie starałam sie o jedną złotówke od państwa ale przyszedł czas ze zmusiła mnie sytuacja opieka 24 godziny na dobe nie przespane noce karmienia mycia przewijania tego zazdroszczą rządzacy tych 520 zł i dzis zadaja zaswiadczenia ze zrezygnowałam z pracy smieszni sa pozostaje jedno isc do pracy oddac ojca do domu pomocy społecznej niech państwo płaci 2500zł lecz czy sumienie pozwoli?

  • 10: jolanta z IP: 213.25.135.* (2013-04-21 15:03)

    Czyli wygląda to tak nam zabiorą zasiłki ,rodzice będą bez opieki ale za to biurokracja się rozrośnie w naszym kraju nic nie wychodzi rządzącym tak dobrze jak kolejni biurokraci i ich nie ocenione "uśmiechy" dla petentów.Niech licho porwie takie życie co to za kraj gdzie stary schorowany człowiek nie morze godnie w domu pod opieką najbliższych doczekać swego końca.Panie premierze pan też kiedyś będzie stary chciał by pan takiego traktowania? A co do tych co wyłudzają zasiłki to myślicie że nie znajdą sposobu na ten przepis ? oberwiemy my ludzie którzy mają obłożnie chorych rodziców( mama po dwóch udarach ma 90 lat) .Wstydź się panie premierze to cios poniżej pasa nie godny człowieka .

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie