statystyki

Specjalny zasiłek opiekuńczy z ograniczonym dostępem

autor: Michalina Topolewska17.01.2013, 06:56; Aktualizacja: 17.01.2013, 07:57
 • Wyślij
 • Drukuj

Gmina, przyznając pomoc osobie bezrobotnej, będzie musiała ustalić, czy faktycznie zrezygnowała ona z pracy w związku z opieką nad niepełnosprawnym krewnym. Konieczność dokładnego badania sytuacji zawodowej osoby składającej wniosek wynika z definicji specjalnego zasiłku opiekuńczego, który jest od początku tego roku nową formą pomocy przeznaczoną dla opiekunów niespełniających zaostrzonych warunków otrzymywania świadczenia pielęgnacyjnego.

reklamareklama


Zgodnie bowiem z art. 16a ust. 1 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 139, poz. 992 z późn. zm.) specjalny zasiłek przysługuje osobie obciążonej obowiązkiem alimentacyjnym względem niepełnosprawnego krewnego, która rezygnuje z zatrudnienia lub wykonywania innej pracy zarobkowej.

Z kolei w przypadku świadczenia pielęgnacyjnego, które po wprowadzonych zmianach otrzymują głównie rodzice zajmujący się niepełnosprawnym dzieckiem, art. 17 ust. 1 ustawy wskazuje, że warunkiem jego uzyskania jest to, aby osoba nie podejmowała pracy lub zrezygnowała z zatrudnienia bądź wykonywania innej pracy zarobkowej. Ta różnica między definicjami ma zapobiegać nadużyciom, do których dochodziło przed zmianą przepisów, zwłaszcza gdy o świadczenie pielęgnacyjne występowały osoby od wielu lat bezrobotne lub studiujący wnuczkowie, którzy deklarowali opiekę nad niepełnosprawnym rodzicem, babcią albo dziadkiem, aby otrzymywać 520 zł miesięcznie wsparcia.

Nie oznacza to jednak, że osoby bezrobotne automatycznie stracą prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego. Jak wskazuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, ocena, czy w indywidualnej sprawie miała miejsce faktyczna rezygnacja z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, oraz tego, czy była ona związana z koniecznością sprawowania opieki nad niepełnosprawnym, będzie należała do kompetencji gminy wydającej w tej sprawie decyzję. Samorządy będą więc musiały bardzo szczegółowo badać każdy składany wniosek pod kątem spełnienia tego warunku.

– Jedną z problematycznych kwestii jest czas rezygnacji z zatrudnienia i ustalenie, czy można przyznać specjalny zasiłek, jeżeli nastąpiło to w poprzednim miesiącu, pół roku temu lub nawet kilka lat temu – mówi Anna Radlak, dyrektor Miejskiego Centrum Świadczeń w Opolu.

Damian Napierała, kierownik działu świadczeń rodzinnych Poznańskiego Centrum Świadczeń, dodaje, że w sytuacji gdy osoba składająca wniosek nie pracuje np. od 5 lat, to w trakcie postępowania będzie musiała udowodnić, że było to rzeczywiście związane z podjęciem opieki nad niepełnosprawnym, a nie chociażby redukcją zatrudnienia przez pracodawcę, oraz że w tym okresie się nim zajmowała.

– Ważny będzie też termin, w którym została ustalona niepełnosprawność krewnego. Jeżeli z orzeczenia będzie wynikać, że nastąpiło to np. rok temu, a osoba nie pracuje od kilku lat, to nie będą spełnione przesłanki do przyznania specjalnego zasiłku opiekuńczego – uważa Natalia Siekierka, zastępca kierownika działu świadczeń Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu.

O rezygnacji z zatrudnienia lub wykonywania innej pracy zarobkowej trudno też będzie mówić w przypadku osób studiujących dziennie, a nawet zaocznie.

– W sytuacji gdy do tej pory w ogóle nie pracowali, to nie mają z czego rezygnować – wyjaśnia Damian Napierała.

Może się więc okazać, że nawet spełnienie kryterium dochodowego, od którego zależy przyznanie specjalnego zasiłku opiekuńczego, nie spowoduje, że opiekun go otrzyma. Dlatego gminy spodziewają się, że wiele osób, które otrzymają negatywne decyzje, będzie się odwoływać do organów wyższej instancji.

211,6 tys. osób otrzymywało w pierwszym półroczu 2012 r. świadczenie pielęgnacyjne

623 zł miesięcznie na osobę w rodzinie wynosi kryterium dochodowe uprawniające do specjalnego zasiłku opiekuńczego

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama


 • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 43

 • 1: anita z IP: 83.31.128.* (2013-01-17 14:25)

  Zobaczycie jak potraktują tych opiekunów którzy tak jak ja od kilku lat spełniając wszelkie wymogi ustawowe pobierają świadczenie pielęgnacyjne (ważne do 06/07.2013). Oni na mocy dotychczasowych wymagań nie pracują już od kilku lat opiekując się starszą
  i niepełnosprawną osobą.
  Teraz powie się im prosto w twarz "won chamie", nie spełniasz obecnego warunku zwolnienia się z pracy, tam są drzwi.
  I tym to sposobem kilkanaście tysięcy opiekujących się zostanie na lodzie ku uciesze budżetu !
  Sprytne - prawda ?

 • 2: lika z IP: 83.25.16.* (2013-01-17 18:09)

  Pod pretekstem,że zasiłki są wyłudzane rząd robi wszystko aby umarły one śmiercią naturalną.Ustalono takie kryterium dochodowe,że nawet osoba samotna opiekująca się starszą np. po wylewie nie otrzyma tegoż świadczenia,bo wymagająca opieki ma 1300 zł emerytury.Kwota zawrotna na utrzymanie dwóch osób ,a rodziny ,która mogłaby pomóc -brak. Ta praca nad nowelizacją tych przepisów miała na celu wylanie dziecka z kąpielą.Natomiast na kolejne niby pokojowe misje wojskowe pieniądze są ,nawet wiadomo czyim kosztem uzbierane-NAJSŁABSZYCH i zdrowotnie i ekonomicznie ,doświadczonych przez los.

 • 3: xzx z IP: 164.126.39.* (2013-01-17 18:32)

  A po co kryterium dochodowe ,przecież do nie dodatek z tytułu ubóstwa .Ci co kombinowali nadal będą ,bo ich małżonkowie pracują na czarno .A ci co faktycznie uczciwie sprawują opiekę zostanie im zabrane

 • 4: benq z IP: 5.57.184.* (2013-01-17 22:38)

  najlepsze jest to że rząd na daleko gdzieś coś takiego jak prawa nabyte - od lipca wszystkie świadczenia pielęgnacyjne zostaną wygaszone i będzie trzeba składać wnioski na nowo - dotyczy to także osób które świadczenie miały przyznane bezterminowo (to znaczy do śmierci osoby nad którą sprawują opiekę). O wygaszeniu dowiedzą się bez wydawanie decyzji, tylko w formie informacji - nie mają żadnej formy odwoławczej - tak się postępuje w Polsce z obywatelami - a media milczą bo to nie temat chwytliwi ...

 • 5: basia z IP: 87.99.1.* (2013-01-18 12:20)

  Ludzie! musimy się zgrać i pisać skargi do RPO, może ustawa będzie niekonstytucyjna, tak samo z dodatkiem tylko rodzice dostali po 100 złotych a opiekunowie rodziców już nie, czy to zgodne z zasadą równości?
  Też rezygnujemy z pracy z życia osobistego aby móc zajmować schorowanym rodzicem, gdzie tu sprawiedliwość?
  Pozdrawiam wszystkich opiekunów. Opiekunka Ojca i Matki.

 • 6: sss z IP: 87.99.1.* (2013-01-18 12:33)

  Trzeba pisać skargi do RPO, bo takie traktowanie to poniżenie.

 • 7: niezdolny do samodzielnej egzystencji z IP: 83.31.160.* (2013-01-18 13:59)

  Ustawa jest ABSOLUTNIE niekonstytucyjna ! Szczególnie w przypadku tych którzy mieli to przyznane BEZTERMINOWO.

  Tylko to specjalnie tak zrobiono wiedząc, że nikt się przez to nie przebije.
  A podłoże całej ustawy jest jedną wielką hipokryzją. Dawno temu (2010) mówiono, że świadczenie to bezpodstawnie pobiera 12-15 % ludzi.
  Ale potem dokonano kosmicznego kłamstwa w stylu mistrzów kłamstwa z okresu II wojny św. i zaczęto głosić wyssane z palca dane, że to nawet 70%, a więc trzeba ten proceder ukrócić. KONIECZNIE !
  Wzorem mistrzów kłamstwo po wielokroć powtarzane stało się prawdą i nagle rozkosznie stwierdzono, że "robimy z tym porządek ! "

  Przekręt na skalę kosmiczną. A wszystko po to żeby wywalić z tego świadczenia PRAWIE WSZYSTKICH ! Podpierając się kłamstwami, że to zgodnie z prawami i Konstytucją.

  Więc będziemy zdychać !

  Dziękuję ci ojczyzno !
  Byłem patriotą - przeszło mi ! To już nie jest Ojczyzna.

 • 8: a z IP: 217.153.14.* (2013-01-24 19:38)

  A dlaczego nikt nie weźmie pod uwagę wydatków związanych z osoba chora?
  Tego to oni pod uwagę nie wezmą tylko kryteria dochodowe się liczą.Czym się różni dziecko chore od dorosłej osoby chorej że im opiekunom przysługują inne prawa

 • 9: info z IP: 83.26.40.* (2013-01-27 00:18)

  Zasady przyznania specjalnego zasiłku opiekuńczego będą takie:
  1.kryterium 623 na osobę,
  2.będzie weryfikowane ile było się bezrobotnym ( opiekun ) i od kiedy jest orzeczenie o niepełnosprawności ( wymagającej opieki ),
  3. decyzje będą na okresy zasiłkowe czyli w tym roku 2 razy będzie trzeba składac wniosek + dochody do 30.10.2013 będą brane dochody za 2011 rok a od 01.11.2013 do 30.10.2014 za 2012 rok ,
  4. będzie morzna skorzystac z utraty dochodu,
  5. od 01.11.2014 r. kryterium będzie wynosiło 664 zł. na osobę,
  6. będzie morzna skorzystac z przekroczenia dochodu na osobę do kwoty najniższego zasiłku w danym okresie zasiłkowym ale w następnym już nie,
  7. wywiad będzie przed przyznaniem specjalnego zasiłku opiekuńczego oraz co 6 m/c

 • 10: jasiek z IP: 46.149.215.* (2013-01-28 19:35)

  mam pytanie mój syn opiekował się babcią przez rok do 8 2012 ale znalazł pracę i wyjechał za granice następnie wniosek złożyła córka ale dostała odmownie gdyż uczy się zaocznie pt.sb.nie.po 5h.więc ja zwolniłem się z pracy 07012013 i złożyłem wniosek 11 01 2013.ale pani poinformowała mnie ze też będzie odmownie powołując się na par.10. gdyż żona jest na urlopie wychowawczym i pobiera świadczenie na niepełnosprawnego 5let syna który wymaga całodobowej opieki jak i mama jest niezdolna do samodzielnej egzystencji mam teraz czas by nimi się opiekować ale za co mam żyć mając na utrzymaniu 7 dzieci które chodzą do szkoły,szukam pracy ale gdzie

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie

reklama