statystyki

Specjalny zasiłek opiekuńczy z ograniczonym dostępem

autor: Michalina Topolewska17.01.2013, 06:56; Aktualizacja: 17.01.2013, 07:57

Gmina, przyznając pomoc osobie bezrobotnej, będzie musiała ustalić, czy faktycznie zrezygnowała ona z pracy w związku z opieką nad niepełnosprawnym krewnym. Konieczność dokładnego badania sytuacji zawodowej osoby składającej wniosek wynika z definicji specjalnego zasiłku opiekuńczego, który jest od początku tego roku nową formą pomocy przeznaczoną dla opiekunów niespełniających zaostrzonych warunków otrzymywania świadczenia pielęgnacyjnego.

Reklama


Reklama


Zgodnie bowiem z art. 16a ust. 1 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 139, poz. 992 z późn. zm.) specjalny zasiłek przysługuje osobie obciążonej obowiązkiem alimentacyjnym względem niepełnosprawnego krewnego, która rezygnuje z zatrudnienia lub wykonywania innej pracy zarobkowej.

Z kolei w przypadku świadczenia pielęgnacyjnego, które po wprowadzonych zmianach otrzymują głównie rodzice zajmujący się niepełnosprawnym dzieckiem, art. 17 ust. 1 ustawy wskazuje, że warunkiem jego uzyskania jest to, aby osoba nie podejmowała pracy lub zrezygnowała z zatrudnienia bądź wykonywania innej pracy zarobkowej. Ta różnica między definicjami ma zapobiegać nadużyciom, do których dochodziło przed zmianą przepisów, zwłaszcza gdy o świadczenie pielęgnacyjne występowały osoby od wielu lat bezrobotne lub studiujący wnuczkowie, którzy deklarowali opiekę nad niepełnosprawnym rodzicem, babcią albo dziadkiem, aby otrzymywać 520 zł miesięcznie wsparcia.

Nie oznacza to jednak, że osoby bezrobotne automatycznie stracą prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego. Jak wskazuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, ocena, czy w indywidualnej sprawie miała miejsce faktyczna rezygnacja z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, oraz tego, czy była ona związana z koniecznością sprawowania opieki nad niepełnosprawnym, będzie należała do kompetencji gminy wydającej w tej sprawie decyzję. Samorządy będą więc musiały bardzo szczegółowo badać każdy składany wniosek pod kątem spełnienia tego warunku.

– Jedną z problematycznych kwestii jest czas rezygnacji z zatrudnienia i ustalenie, czy można przyznać specjalny zasiłek, jeżeli nastąpiło to w poprzednim miesiącu, pół roku temu lub nawet kilka lat temu – mówi Anna Radlak, dyrektor Miejskiego Centrum Świadczeń w Opolu.

Damian Napierała, kierownik działu świadczeń rodzinnych Poznańskiego Centrum Świadczeń, dodaje, że w sytuacji gdy osoba składająca wniosek nie pracuje np. od 5 lat, to w trakcie postępowania będzie musiała udowodnić, że było to rzeczywiście związane z podjęciem opieki nad niepełnosprawnym, a nie chociażby redukcją zatrudnienia przez pracodawcę, oraz że w tym okresie się nim zajmowała.

– Ważny będzie też termin, w którym została ustalona niepełnosprawność krewnego. Jeżeli z orzeczenia będzie wynikać, że nastąpiło to np. rok temu, a osoba nie pracuje od kilku lat, to nie będą spełnione przesłanki do przyznania specjalnego zasiłku opiekuńczego – uważa Natalia Siekierka, zastępca kierownika działu świadczeń Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu.

O rezygnacji z zatrudnienia lub wykonywania innej pracy zarobkowej trudno też będzie mówić w przypadku osób studiujących dziennie, a nawet zaocznie.

– W sytuacji gdy do tej pory w ogóle nie pracowali, to nie mają z czego rezygnować – wyjaśnia Damian Napierała.

Może się więc okazać, że nawet spełnienie kryterium dochodowego, od którego zależy przyznanie specjalnego zasiłku opiekuńczego, nie spowoduje, że opiekun go otrzyma. Dlatego gminy spodziewają się, że wiele osób, które otrzymają negatywne decyzje, będzie się odwoływać do organów wyższej instancji.

211,6 tys. osób otrzymywało w pierwszym półroczu 2012 r. świadczenie pielęgnacyjne

623 zł miesięcznie na osobę w rodzinie wynosi kryterium dochodowe uprawniające do specjalnego zasiłku opiekuńczego

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

  • Jagoda(2013-02-06 23:39) Odpowiedz 00

    uważam, że opiekunowie, którzy opiekują się chorymi ludźmi na pewno czują się dowartościowani otrzymując świadczenie pielęgnacyjne, pracują 24 godziny na dobę, muszą być dyspozycyjni. Ja opiekuję się chorą mamusią na Alzheimera, choroba została zdiagnozowana w 2005 roku, a w 2008 roku Zakład Pracy ogłosił upadłość zostałam jak wielu innych ludzi bez pracy, 5 rok opiekuję się chorą mamą, a od 3 lat otrzymuję świadczenie. Państwo szuka oszczędności, ale nie w ten sposób, proszę nie zabierajcie...

  • mery(2013-05-18 14:54) Odpowiedz 00

    gdy miałam szanse na dobą prace musiałam zrezygnować bo ojciec się rozchorował ze połozyło go całkowicie wczesniej był juz niepełnosprawny lecz radzł sobie wiec nigdy nie starałam sie o jedną złotówke od państwa ale przyszedł czas ze zmusiła mnie sytuacja opieka 24 godziny na dobe nie przespane noce karmienia mycia przewijania tego zazdroszczą rządzacy tych 520 zł i dzis zadaja zaswiadczenia ze zrezygnowałam z pracy smieszni sa pozostaje jedno isc do pracy oddac ojca do domu pomocy społecznej niech państwo płaci 2500zł lecz czy sumienie pozwoli?

  • niezdolny do samodzielnej egzystencji(2013-01-18 13:59) Odpowiedz 00

    Ustawa jest ABSOLUTNIE niekonstytucyjna ! Szczególnie w przypadku tych którzy mieli to przyznane BEZTERMINOWO.

    Tylko to specjalnie tak zrobiono wiedząc, że nikt się przez to nie przebije.
    A podłoże całej ustawy jest jedną wielką hipokryzją. Dawno temu (2010) mówiono, że świadczenie to bezpodstawnie pobiera 12-15 % ludzi.
    Ale potem dokonano kosmicznego kłamstwa w stylu mistrzów kłamstwa z okresu II wojny św. i zaczęto głosić wyssane z palca dane, że to nawet 70%, a więc trzeba ten proceder ukrócić. KONIECZNIE !
    Wzorem mistrzów kłamstwo po wielokroć powtarzane stało się prawdą i nagle rozkosznie stwierdzono, że "robimy z tym porządek ! "

    Przekręt na skalę kosmiczną. A wszystko po to żeby wywalić z tego świadczenia PRAWIE WSZYSTKICH ! Podpierając się kłamstwami, że to zgodnie z prawami i Konstytucją.

    Więc będziemy zdychać !

    Dziękuję ci ojczyzno !
    Byłem patriotą - przeszło mi ! To już nie jest Ojczyzna.

  • sss(2013-01-18 12:33) Odpowiedz 00

    Trzeba pisać skargi do RPO, bo takie traktowanie to poniżenie.

  • a(2013-01-24 19:38) Odpowiedz 00

    A dlaczego nikt nie weźmie pod uwagę wydatków związanych z osoba chora?
    Tego to oni pod uwagę nie wezmą tylko kryteria dochodowe się liczą.Czym się różni dziecko chore od dorosłej osoby chorej że im opiekunom przysługują inne prawa

  • info(2013-01-27 00:18) Odpowiedz 00

    Zasady przyznania specjalnego zasiłku opiekuńczego będą takie:
    1.kryterium 623 na osobę,
    2.będzie weryfikowane ile było się bezrobotnym ( opiekun ) i od kiedy jest orzeczenie o niepełnosprawności ( wymagającej opieki ),
    3. decyzje będą na okresy zasiłkowe czyli w tym roku 2 razy będzie trzeba składac wniosek + dochody do 30.10.2013 będą brane dochody za 2011 rok a od 01.11.2013 do 30.10.2014 za 2012 rok ,
    4. będzie morzna skorzystac z utraty dochodu,
    5. od 01.11.2014 r. kryterium będzie wynosiło 664 zł. na osobę,
    6. będzie morzna skorzystac z przekroczenia dochodu na osobę do kwoty najniższego zasiłku w danym okresie zasiłkowym ale w następnym już nie,
    7. wywiad będzie przed przyznaniem specjalnego zasiłku opiekuńczego oraz co 6 m/c

  • jasiek(2013-01-28 19:35) Odpowiedz 00

    mam pytanie mój syn opiekował się babcią przez rok do 8 2012 ale znalazł pracę i wyjechał za granice następnie wniosek złożyła córka ale dostała odmownie gdyż uczy się zaocznie pt.sb.nie.po 5h.więc ja zwolniłem się z pracy 07012013 i złożyłem wniosek 11 01 2013.ale pani poinformowała mnie ze też będzie odmownie powołując się na par.10. gdyż żona jest na urlopie wychowawczym i pobiera świadczenie na niepełnosprawnego 5let syna który wymaga całodobowej opieki jak i mama jest niezdolna do samodzielnej egzystencji mam teraz czas by nimi się opiekować ale za co mam żyć mając na utrzymaniu 7 dzieci które chodzą do szkoły,szukam pracy ale gdzie

  • dddd(2013-01-30 17:25) Odpowiedz 00

    ja miałam przyznany ten zasiłek bezterminowo 0d kwietnia 2011 roku.wcześniej pracowałam jedynie na pracach społecznie użytecznych ponieważ nie mogę na dłużej zostawić mamy bez opieki.od czerwca jestem na lodzie a pracy nie podejmę bo zdrowie mamy niestety nie ulegnie poprawie.prac społecznie €użytecznych niestety nie uznają jako formę zarobku.chociaż dostawałam 280 zł za 40 godz w miesiącu(chodziłam opiekować się starszą panią)nie wiem co będzie dalej

  • aga(2013-04-06 17:22) Odpowiedz 00

    Ja starałam się o taki zasiłek teraz i spełniłam wszystkie przesłanki,więc nie zabiorą mi go tak szybko,ale bardzo współczuję wszystkim którym będzie on zabrany.Popieram ideę którą ktoś tu na forum poruszył że trzeba walczyć,nagłośmy tą całą sprawę...Jesteśmy w Unii a przepisy mamy z epoki kamienia łupanego..

  • Anonim(2013-04-12 14:22) Odpowiedz 00

    niestety wszyscy którzy pobierali wcześniej ten zasiłek nie otrzymają go teraz ponieważ musza przedstawić świadectwo pracy jak maja to zrobić jeżeli dwa lata temu zrezygnowali z pracy podejmując opiekę opiekowali przez ten okres a teraz zada się od nich nowego świadectwa pracy z tego roku czy to nie absurd. Co wy na to?

  • miska(2013-07-13 20:06) Odpowiedz 00

    ludzie kochani a może najlepiej oddac chorych do zakładu. niech wtedy panstwo za utrzymanie miesieczne płaci 2000 tys jak im szkoda dać 500 zł.ten co wymyślił ten przepis niech spotka go co wszystkich chorych i zobaczy jego rodzina jak to jest opiekowac sie chorą osoba.

  • benq(2013-01-17 22:38) Odpowiedz 00

    najlepsze jest to że rząd na daleko gdzieś coś takiego jak prawa nabyte - od lipca wszystkie świadczenia pielęgnacyjne zostaną wygaszone i będzie trzeba składać wnioski na nowo - dotyczy to także osób które świadczenie miały przyznane bezterminowo (to znaczy do śmierci osoby nad którą sprawują opiekę). O wygaszeniu dowiedzą się bez wydawanie decyzji, tylko w formie informacji - nie mają żadnej formy odwoławczej - tak się postępuje w Polsce z obywatelami - a media milczą bo to nie temat chwytliwi ...

  • miśka(2013-07-13 20:19) Odpowiedz 00

    a może tak panom posłom i wszystkim w rządzie zabrać pieniądze które biorą darmo i dać tym którzy tego potrzebują.kilka razy oglądałam obrady sejmu to panowie poslowie albo bawią sie telefonami a to czytają gazety co niektórzy nawet śpią a pieniążki za to dostają.do pracy jeżdżą służbowymi samochodami paliwo kupują za państwowe pieniądze.szukajcie w rządzie łatania budżetu a nie żerujcie na chorych ludziach.to jest chore co robicie zastanówcie sie nad tym bo będziecie mieć na sumieniu wielu ludzi.

  • dorota(2013-07-13 21:54) Odpowiedz 00

    kochani wytłumaczcie mi jak można zrezygnowac z pracy kiedy sie pobieralo świadczenie pielegnacyjne. to niby kiedy miałam podjac ta prace. tylko rok temu ktos mi to świadczenie przyznał wiec go pobierałam to kiedy miałam pracowac.jak ktos to rozumie po polsku to prosze o kontakt 607 389 162.a może ta sprawe oddamy do pani jaworowicz ona nam pomoże.

  • sabina(2013-07-26 10:21) Odpowiedz 00

    jestem osobą samotną i od kilku lat opiekuję się chorą mamą naszym dochodem jest mamy renta niecałe tysiąc zł zasilek opiekuńczy nie należy mi się bo nie zrezygnowałam z pracy przed podjęciem opieki.tylko że ja nie mogłam podjąć pracy ze względu na chorą mamę teraz muszę podjąc pracę i się zwolnić żeby otrzymać zasiłek pielęgnacyjny i nie wiem kiedy ja mam pracowac a co z mamą na opiekunkę mnie nie stać.pozdrawiam sabina.

  • lili(2013-04-04 11:52) Odpowiedz 00

    nie mają na premie to zabrali im nadzieje do dalszego życia kto tam ma rozum jak im chcą zabrać imunitet to się bronią bo nie będą mogli robić przekrętów tak jak zrobili z tymi schorowanymi staruszkami i opiekunami bo opiekunowie tezr nie mają żadnych dochod€w tylko te zasrane 520 zł i to bez żadnego ubezpieczenia wsystkich staruszków zawieść pod sejm i niech sie nimi oni zajmą chołota

  • bula(2013-04-04 11:24) Odpowiedz 00

    to jest wbrew knstytucji tusk robi wszystkich w konia

  • zgryz3(2013-08-08 16:06) Odpowiedz 00

    Najpierwszym zadaniem w nowej rzeczywistości było tworzenie państwa prawa - mówiła o tym prof. Łętowska, obejmując urząd Rzecznika Praw Obywatelskich. W PRL różnie bywało z państwem prawa, ale z całą pewnością mieliśmy państwo. Teraz nie mamy ani państwa prawa, ani w ogóle państwa - mamy jeden wielki bardak, państwo jest w rozsypce. Przykładem może być bandycka ustawa o specjalnym zasiłku opiekuńczym. Rozumiem konieczność ograniczenia szwindli, ale skazywanie tych, którzy są mocno zajęci - jak na przykład znajomy, będący prawnym opiekunem ubezwłasnowolnionego brata oraz 94-letniej matki z demencją, której cały czas trzeba pilnować - na udowadnianie, że nie są wielbłądami, czyli że zrezygnowali z pracy, podczas gdy pobierali przez 3 lata zasiłek na jakiejś przecież podstawie, a MOPR-y dysponują odpowiednimi zaświadczeniami, inaczej nie przyznałyby zasiłku, jest wołającym o pomstę do nieba, bezczelnym, chamskim traktowaniem obywatela przede wszystkim przez posłów wysmażających bublowatą, niezgodną z prawem ustawę. Panienka w MOPR poradziła mojemu znajomemu, żeby się szybko zatrudnił i od razu zrezygnował z pracy - wtedy MOPR miałby papierek. Urzędnik państwowy namawia do oszustwa przy wykonaniu ustawy przeciw oszustwom! Szczęka mi opadła. Sykam się z dziesiątkami takich spraw, jako że żona jest kuratorem społecznym. Pierdzistołkowa dżungla w środku Europy w XXI wieku.

  • zgryz3(2013-08-08 16:14) Odpowiedz 00

    Ta sprawa nadaje się do Trybunału Konstytucyjnego, a ci, którzy bandycką ustawę - i inne podobne - wysmażyli, powinni mieć odebrane dożywotnio prawo ubiegania się o jakiekolwiek funkcje publiczne. Niech zaznają smaku odbierania, tak jak oni odebrali.

  • ewela(2013-08-15 18:59) Odpowiedz 00

    Ich przepisy są takie cudowne, takie wspaniałomuślne, że tylko pogratulować!Babcia 8 lat siedzi na wózku, z roku na rok jest coraz gorzej, teraz to już tylko leży w łóżku, bo o wózku nie ma mowy! Dla nich liczą się tylko dochody a o to ile trzeba wydać na jej lekarstwa, pampersy, maście i inne rzeczy nikt niepyta