Jakie składki opłacać za osoby współpracujące z prowadzącymi działalność gospodarczą

21.01.2008, 17:44; Aktualizacja: 28.02.2008, 15:25
Za osobę współpracującą z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność uważa się m.in. małżonka, dzieci własne, rodziców, jeżeli pozostają z nią we wspólnym gospodarstwie domowym. Składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne osoby współpracującej finansuje w całości z własnych środków prowadzący pozarolniczą działalność.

Reklama


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama


Źródło:GP

Polecane

Komentarze (3)

 • h.kocjan@onet.pl(2011-10-02 15:46) Zgłoś naruszenie 00

  Mąz jest emerytowanym funkcjonariuszem SW i pracuje na pół etatu.Chce tez otworzyc dzialalność gospodarczą i mam mu w tym pomagac jako osoba współpracująca sporadycznie.Ja jestem ubezpieczona w MSWiA jako zona emeryta.Czy mąz musi mnie jeszcze dodatkowo ubezpieczać?

  Odpowiedz
 • pracująca(2012-02-26 18:51) Zgłoś naruszenie 00

  Witam moja firma juz istnieje jest zarejestrowana jako jednoosobowa działalnośc gastronomiczna czy może się tym interesem zajmować bliska mi osoba a czy ja moge się zatrudnić w innej firmie na umowe o prace na poł ettatu ile wtedy bede placiła składek do zus i jakie czy za tą osobe co by zajmowała sie moja firma tez bym płaciła składki jak duże??

  Odpowiedz
 • A.K.(2012-04-11 18:06) Zgłoś naruszenie 00

  witam.Mam gospodarstwo rolne.podlegam i opłacam krus.Mam żonę za którą także opłacam KRUS.Prowadze również pozarolniczą działalność gospodarczą,i moja żona tam pracuje.Czy wobec tego muszę dodatkowo zgłosić ją do KRUS-u jako pracownika?i musze mieć podpisaną z żoną umowę o prace?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane