statystyki

Mniej osób zajmujących się niepełnosprawnym krewnym będzie uprawnionych do świadczenia pielęgnacyjnego

autor: Michalina Topolewska03.12.2012, 08:29; Aktualizacja: 03.12.2012, 08:30

Dziadkowie otrzymają świadczenie pielęgnacyjne na niepełnosprawnego wnuka, gdy jego rodzice są nieletni. Taką poprawkę do uchwalonej przez Sejm ustawy z 16 listopada 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw wprowadził Senat. Odrzucone zostały natomiast dwie zmiany zgłoszone przez senatora Jana Rulewskiego, które dotyczyły wprowadzanego przez ustawę nowej formy wsparcia – specjalnego zasiłku opiekuńczego.

Reklama


Reklama


 Poprawki te podwyższały go z 520 zł miesięcznie do 620 zł oraz uzależniały jego otrzymywanie od tego, czy dochody rodziny nie przekraczały kryterium dochodowego stanowiącego kwotę najniższej emerytury obowiązującej w roku kalendarzowym poprzedzającym złożenie wniosku. Pozostałe przyjęte przez Senat poprawki miały charakter redakcyjny.

Ponadto nowelizacja przewiduje ograniczenie kręgu osób, które od 1 stycznia 2013 r. będą mogły się ubiegać o świadczenie pielęgnacyjne. Prawo do niego będą mieli przede wszystkim rodzice lub opiekunowie faktyczni, którzy zrezygnowali z pracy, aby opiekować się niepełnosprawnym dzieckiem. Z kolei inne osoby obciążone obowiązkiem alimentacyjnym, które opiekują się niesamodzielnym krewnym, będą mogły otrzymać specjalny zasiłek opiekuńczy. Jego przyznanie w przeciwieństwie do świadczenia pielęgnacyjnego zostanie uzależnione od spełnienia kryterium dochodowego. Będzie to ten sam próg, który obowiązuje rodziców z niepełnosprawnymi dziećmi, starających się o zasiłek, czyli 623 zł na osobę w rodzinie.

Etap legislacyjny

Uchwalona przez Senat z poprawkami

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

  • czytelnik(2012-12-03 10:01) Odpowiedz 00

    Proszę się odwoływać do SKO,gdy otrzymacie decyzje o zabraniu wam świadczenia pielęgnacyjnego,gdyż jest to łamanie praw nabytych gwarantowanych przez Konstytucję.

  • ddd(2012-12-03 13:39) Odpowiedz 00

    oczywiście że będę się odwoływać bo to przechodzi już ludzkie pojęcie, czy my opiekunowie rodziców jesteśmy gorsi, a zasada równości?

  • *(2012-12-03 13:48) Odpowiedz 00

    Janek to ty jeszcze, kuźwa, żyjesz?

  • żona(2012-12-03 15:48) Odpowiedz 00

    przed chwilą tus.k powiedział,ze nie było zadnych nacisków przy procedowaniu tej ustawy,a okazuje się,że poseł Rulewski w proteście opuścił salę obrad.Kmisja miała obradować za 2 tygodnie a tymczasem już wcześniej augustyn przepchnął kolanem,przegłosowali większością,że na tym posiedzeniu senatu zajmą się tą ustawa-no i zajęli.Właściwie większość z nas opiekunów będzie pozbawiona świadczenia i nadal będzie utrzymywac nas osoba chora,niepełnosprawna w zamian za opiekę!!!a państwo umywa ręcę DZIĘKUJEMY!!!o nie przepraszam będzie bon opikuńczyśmiechu warte D>N>O

  • Andrzej(2012-12-03 14:58) Odpowiedz 00

    Szkoda słow... Jestem osoba niepełnosprawną co prawda juz dorosła. Teraz musze zapieniczac by cos osiagnac. czały czas praca i szkoła czasu i pieniedzy mi brakuje na rehabilitacje. Czy jesteśmy gorsi?? Wskazniki inteligencji mam bardzo wysokie powoli zaczynam byc ekonomista ale nikt mi nie pomaga z rechabilitacja.

    Problem jest 1 wiekszosc niepełnosprawności da sie w duzej mirze zminimalizowac do 21 roku zycia. ale z kad na to brać srodki? a teraz zajmuje sie nauka bo mam wybór albo sie rechabilitowac i nie miec szans na dobra prace lub pracowac i studiowac by nie taplac sie w nedzy na starość. Wybrałem to 2. Komentujcie

  • opiekun matki(2012-12-03 12:13) Odpowiedz 00

    proszę WSZYSTKICH OPIEKUNÓW INNYCH NIŻ RODZICE po wejściu ustawy w życie składać wnioski do MOPSów o dodatek 100 zł powołując się na artykuł tej ustawy mówiący o kontynuacji wypłaty tego dodatku dla rodziców niepełnosprawnych. Później proszę odwołać się do SKO. W końcu Trybunał zajmie się tą ustawą i otrzymacie te dodatki z wyrównaniem. Kiedy? Może i za rok dopiero ale dostaniecie, bo tu widzę łamanie konstytucji.

  • ewa(2012-12-03 12:17) Odpowiedz 00

    Dzisiaj jest podobno światowy dzień osób niepełnosprawnych-dziekujemy za ten wspaniały prezent!!!

  • Tryb(2012-12-03 19:55) Odpowiedz 00

    To był powód, ze Jan Rulewski zrezygnował z pracy w komisji senackiej w proteście przeciw lekceważeniu wznoszonych przez niego poprawek związany z troska o niepełnosprawnych.
    Ujawnił, jak senat zajmuje się sprawami ludzi poszkodowanych przez los. Po prostu, wybrani przez naród maja ten naród w d...

  • MATKA(2012-12-03 20:26) Odpowiedz 00

    Najlepiej wszystko zabrać a ludzi do gazu. Teraz jest moda, że wszystko się zabiera i niszczy.

  • córka(2012-12-03 21:47) Odpowiedz 00

    senator PO jan rulewski w wieku 25-lat chodził w porwanej koszuli czyli powinien wiedzieć co to jest nędza.

  • aaa(2012-12-04 12:59) Odpowiedz 00

    Całą tę Ustawę podać do Trybunału Konstytucyjnego, sami Państwo widzicie co się dzieję.

  • ddd(2012-12-29 14:55) Odpowiedz 00

    Ustawa już jest podpisana, teraz mnóstwo ludzi potraci świadczenie pielęgnacyjne, ciekawe co zrobimy z chorymi rodzicami?