statystyki

Wypłata świadczenia pielęgnacyjnego tylko dla niektórych opiekunów

autor: Michalina Topolewska19.11.2012, 07:04; Aktualizacja: 19.11.2012, 08:28
  • Wyślij
  • Drukuj

Do 30 czerwca 2013 roku potrwa okres przejściowy, w którym osoby zajmujące się niepełnosprawnym krewnym zachowają prawo do świadczenia pielęgnacyjnego na dotychczasowych zasadach.





Wprowadzenie vacatio legis jest związane ze zmianami, które w zakresie przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego wprowadza uchwalona właśnie przez Sejm ustawa z 16 listopada 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw. Trafi ona teraz do Senatu.

Nowelizacja przepisów, która zacznie obowiązywać już za półtora miesiąca, ogranicza krąg osób, które będą mogły otrzymywać świadczenie pielęgnacyjne, wynoszące 620 zł. Na skutek wprowadzenia dodatkowych warunków, od których będzie uzależnione jego przyznanie, prawo do tej formy wsparcia zachowają głównie rodzice oraz opiekunowie faktyczni rezygnujący z pracy, aby zajmować się niepełnosprawnym dzieckiem wymagającym stałej opieki. Nowe przepisy będą bowiem wymagać m.in. tego, aby niepełnosprawność osoby, na którą ustalane jest prawo do świadczenia, powstała zanim ukończy ona 18 lat lub 25 lat, gdy nastąpiło to w trakcie nauki.

Od 1 stycznia 2013 roku wniosek o specjalny zasiłek opiekuńczy

Natomiast pozostałe osoby, na których ciąży obowiązek alimentacyjny (są to krewni w linii prostej oraz rodzeństwo) względem niepełnosprawnego członka rodziny będą mogły od 1 stycznia 2013 r. złożyć wniosek o specjalny zasiłek opiekuńczy. Ma on wynosić 520 zł miesięcznie i tak jak w przypadku świadczenia pielęgnacyjnego, budżet będzie za opiekuna opłacać składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Przyznanie zasiłku będzie jednak uzależnione od spełnienia kryterium dochodowego wynoszącego 623 zł miesięcznie na osobę w rodzinie.

– Opiekunowie będą więc musieli dołączyć odpowiednie dokumenty wskazujące na wysokość dochodów osiąganych przez członków rodziny, w tym też osoby, nad którą sprawują opiekę – tłumaczy Damian Napierała, kierownik działu świadczeń rodzinnych Poznańskiego Centrum Świadczeń.

Nowe zasady dla nowych osób

Nowe zasady ubiegania się o pomoc będą na początku obowiązywać tylko nowe osoby składające wnioski w gminach. Dla tych, które obecnie są uprawnione do świadczenia, wprowadzony został sześciomiesięczny okres przejściowy. W trakcie jego dwóch pierwszych miesięcy samorząd będzie musiał powiadomić wszystkie osoby uprawnione o zmianie przepisów i informujące ich o tym, że decyzja, na podstawie której jest im wypłacane wsparcie, wygaśnie z mocy prawa 30 czerwca 2013 r.

To oznacza, że te osoby będą musiały przyjść z nowym wnioskiem o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego. Jeżeli okaże się, że nie spełniają nowych warunków uzyskiwania zarówno świadczenia, jak i specjalnego zasiłku, np. z powodu przekroczenia kryterium dochodowego, w ogóle utracą prawo do pomocy.

Etap legislacyjny: Uchwalenie przez sejm




  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 39

  • 1: BOBEK z IP: 95.48.103.* (2012-11-19 08:01)

    NO TO ZNOWU W OŚRODKACH ZACZNĄ SIĘ AWANTURY... ALE Z DRUGIEJ STRONY TO DOBRZE, ŻE WPROWADZAJĄ OGRANICZENIA, BO JUŻ NIE MOŻNA SIĘ BYŁO OPĘDZIĆ OD RZEKOMYCH OPIEKUNÓW, CHCĄCYCH ZNALEŹĆ SOBIE DODATKOWE ŹRÓDŁO DOCHODÓW, KOSZTEM FINANSUJĄCYCH TO WSZYSTKO OBYWATELI. ZAZNACZAM, ŻE NIE MAM PRETENSJI DO OSÓB FAKTYCZNIE OPIEKUJĄCYCH SIĘ SWOIMI BLISKIMI. ICH Z KOLEI ŻAL, BO JAK PRZEKROCZY IM DOCHÓD, ZOSTANĄ POZBAWIENI WSPARCIA. NO, ALE TE ZMIANY SĄ WŁAŚNIE KONSEKWENCJĄ WYŁUDZANIA Z BUDŻETU ŚWIADCZEŃ PRZEZ RÓŻNYCH WNUCZKÓW I INNYCH OSZUSTÓW. OCZYWIŚCIE TO ZNOWU NA URZĘDNIKACH REALIZUJĄCYCH ŚWIADCZENIA SKUPI SIĘ CAŁA AGRESJA LUDZI TRACĄCYCH WSPARCIE, ALE JEST TO TYLKO I WYŁĄCZNIE WINA OSÓB OSZUKUJĄCYCH I NACIĄGAJĄCYCH PAŃSTWO.

  • 2: xxxxxxxxxx z IP: 82.160.222.* (2012-11-19 09:04)

    poczekaj panie urzędasie jak będziesz musiał się opiekować obojgiem rodziców po udarze albo w końcowej fazie niewydolnosci nerek a państwo da ci fige z makiem bo kryterium przekroczysz o zł...wtedy możesz pisać swoje "mundrości"...jak są nadużycia to je ścigać a wy stosujecie odpowiedzialność zbiorową...pozbawiacie w ten sposób jakiekolwiek pomocy tysięcy ludzi w trAGEDII życiowej

  • 3: Kredek z IP: 83.26.240.* (2012-11-19 09:51)

    Moim zdaniem to nie jest wina osób oszukujących i naciągających Państwo. To jest wina systemu. W skali gminy nie ma tak dużo osób pobierających zasiłek za opiekę nad członkiem rodziny. Wystarczy aby pracownicy opieki wyszli za biurek i zrobili porządny wywiad i ustalili kto się faktycznie opiekuje niepełnosprawnym członkiem rodziny itp. Jak się nie chce tego zrobić to najlepiej wprowadzić kryterium dochodowe. Ciekaw jestem o ile więcej będzie kosztowało Państwo, kiedy te rodziny faktycznie opiekujące się bliskimi po utracie zasiłku zaczną oddawać członków rodziny pod opiekę hospicjów i innych instytucji (szpitale itp) na koszt Państwa. Czy nasi rządzący mieli na ten temat widzę podejmując takie a n ie inne decyzje ?

  • 4: opiekunka niepelnosprawnego.meza. z IP: 5.173.151.* (2012-11-19 10:07)

    rzad to bana debili dbaja o swija dupe ,a reszta niepelnosprawnych iobloznie chorych nie zdycha z glodu...

  • 5: Janek z IP: 95.48.103.* (2012-11-19 10:34)

    Czy wy macie oczy ? Umiecie czytać ? Nowe zasady wprowadzają nie urzędnicy tylko USTAWODAWCA !!!
    Kolega Bobek wyraźnie napisał, że żal mu ludzi faktycznie opiekujących się osobami niepełnosprawnymi, które utracą prawo do wsparcia ze względu na dochód i napisał tylko dlaczego Jego zdaniem tak się stało ! Co w tym złego ? A to, że jest wielu naciągaczy to prawda. Co do wypowiedzi kolegi Kredka, proponuję, aby zapoznał się z warunkami pracy w Ośrodku Pomocy Społecznej. Pracownicy zajmujący się świadczeniami rodzinnymi sporządzają przeciętnie około tysiąca decyzji w ciągu dwóch, trzech miesięcy okresu zasiłkowego, ponadto przeprowadzają u osób ubiegających się o świadczenia wywiady w środowisku, tyle że niezwykle ciężko jest przy takim nadmiarze pracy skontrolować dokładnie wszystkie rodziny !!! A poza tym nie wiem, czy Pan Kredek wie, ale pracownicy tacy nieustannie są narażeni na skargi za "inwigilacje", itp., na agresję słowną, a w terenie nawet agresję fizyczną, gdy stykają się z trudnymi klientami. Bo wniosek o świadczenie może złożyć każdy, nawet pijak i kryminalista, osoba chora psychicznie, itd. i każdy z nich trzeba rzetelnie rozpatrzyć ! A odmowa wywołuje u niezadowolonego klienta wściekłość. Czy wy to rozumiecie ? Zanim zaczniecie pleść bzdury pomyślcie nieco o drugiej stronie medalu !!!

  • 6: Antysocjal z IP: 95.48.103.* (2012-11-19 10:42)

    Poziom wypowiedzi osoby pod nr 4 wyraźnie wskazuje z jaką klientelą spotykają się pracownicy MOPS w swojej pracy. Na dodatek stopień zrozumienia tekstu pisanego przez niektórych wypowiadających się tutaj jest na poziomie dziecka z podstawówki, nic zatem dziwnego, że trudno jest urzędnikom przedstawić własne stanowisko. Najlepiej niech pracują za miskę ryżu, niech nie mają prawa głosu i w ogóle służą wielmożnym panom stojącym w kolejkach po zasiłek. Po to przyuczali się do swojego zawodu, aby można było na nich pluć i zrzucać odpowiedzialność za własne życie. Jedynym sposobem na zrównanie wszystkich z prawem i uniknięcie pokrzywdzenia niektórych osób, to CAŁKOWITA LIKWIDACJA SOCJALU ! Obowiązek opieki nad bliskimi ciąży na rodzinach, a nie na Państwie ! Bo jak tylko Państwo zacznie coś dawać, to zaraz okazuje się, że to za mało, że to niesłusznie, itd... I dawaj do opluwania ludzi, którzy bądź co bądź wykonują tylko swoją pracę i realizują przepisy wymyślane w ministerstwach. Ale kto zrozumie sens mojej wypowiedz ? Pan xxxxx ? Wolne żarty !

  • 7: Anka z IP: 81.219.71.* (2012-11-19 11:45)

    Podejrzewam, że ustawodawcy chodzi tylko i wyłącznie o zaoszczędzeniu pieniędzy na tych już ciężko doświadczonych ludziach, zamiast szukać oszczędności gdzie indziej. Wprowadzenie tak niskiego kryterium dochodowego jest nieludzkie. Jeżeli dwuosobowa rodzina składająca się z osoby niepełnosprawnej i opiekuna przekroczy dochód 2 x 623 zł czyli 1246 zł chociaż o 1 zł to nie dostanie już tego małego wsparcia w wys. 520 zł. Jeżeli ustawodawca chciałby wyeliminować ewentualne nadużycia to łatwo może sprawdzić kilka istotnych faktów i przeprowadzić wywiad środowiskowy. Ale tu tylko chodzi o pieniądze. Wstyd. Politycy czy wreszcie możecie szukać oszczędności w swoich kieszeniach i kieszeniach waszych protegowanych? Anka

  • 8: Urzędnik MOPS z IP: 95.48.103.* (2012-11-19 11:55)

    Nie wiem jak to wygląda w skali całego kraju, ale w moim Ośrodku odbywają się wywiady w domach osób pozostających pod opieką osób ubiegających się o świadczenia. Także zarzut, że urzędnikom "się nie chce" jest przynajmniej częściowo niesłuszny i stereotypowy.

  • 9: EWA z IP: 31.63.150.* (2012-11-19 13:54)

    SAMA WIEM JAK SIĘ ZAŁATWIA TEN ZASIŁEK DLA WNUCZKA SAMA CHODZILAM PO WNIOSEK WYPEŁNIAŁAM KILKA PAPIEROW I TO WSZYSTKO PRZYGOTOWALAM I WNUCZKA CO NAPRAWDĘ ZAJMUJE SIĘ MOJĄ TEŚCIOWĄ 89LETNIA POSZEDŁ ZLOŻYĆ TEN WNIOSEK -POWIEDZIANO MU ŻE MA GO BEZTERMINOWO ALBO SAM ZREZYGNUJE ALBO BABCIA UMRZE -I PEWNIE ZNOW POJDZIE ZLOŻYĆ TE SAME PAPIERY BO NIE PRACUJE A BABCIA MA 950ZŁ EMERYTURY CHYBA ŻE DOLICZĄ TE 520 ZŁ TO I TAK NIE PRZEKROCZĄ 623 ZL TYLKO TEGO CHODZENIA PO TYCH URZĘDACH TO PONIRZAJĄCE-GODNOŚĆ CZŁOWIEKA .

  • 10: son z IP: 178.235.45.* (2012-11-19 14:56)

    to kryterium dochodowe to wstyd i hańba!
    przeciez 623x2=1246
    jezeli osoba rezygnuje z pracy i opiekuje sie osoba niepełnosprawną to powinna mieć najniższe wynagrodzenie na siebie,przecież rodzice sobie wypracowali emeryturę osoba starsza chora potrrzebuje na leki płaci krocie,na pampersy na srodki czystosci wiecej

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie