statystyki

Wypłata świadczenia pielęgnacyjnego tylko dla niektórych opiekunów

autor: Michalina Topolewska19.11.2012, 07:04; Aktualizacja: 19.11.2012, 08:28
  • Wyślij
  • Drukuj

Do 30 czerwca 2013 roku potrwa okres przejściowy, w którym osoby zajmujące się niepełnosprawnym krewnym zachowają prawo do świadczenia pielęgnacyjnego na dotychczasowych zasadach.

Wprowadzenie vacatio legis jest związane ze zmianami, które w zakresie przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego wprowadza uchwalona właśnie przez Sejm ustawa z 16 listopada 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw. Trafi ona teraz do Senatu.

Nowelizacja przepisów, która zacznie obowiązywać już za półtora miesiąca, ogranicza krąg osób, które będą mogły otrzymywać świadczenie pielęgnacyjne, wynoszące 620 zł. Na skutek wprowadzenia dodatkowych warunków, od których będzie uzależnione jego przyznanie, prawo do tej formy wsparcia zachowają głównie rodzice oraz opiekunowie faktyczni rezygnujący z pracy, aby zajmować się niepełnosprawnym dzieckiem wymagającym stałej opieki. Nowe przepisy będą bowiem wymagać m.in. tego, aby niepełnosprawność osoby, na którą ustalane jest prawo do świadczenia, powstała zanim ukończy ona 18 lat lub 25 lat, gdy nastąpiło to w trakcie nauki.

Od 1 stycznia 2013 roku wniosek o specjalny zasiłek opiekuńczy

Natomiast pozostałe osoby, na których ciąży obowiązek alimentacyjny (są to krewni w linii prostej oraz rodzeństwo) względem niepełnosprawnego członka rodziny będą mogły od 1 stycznia 2013 r. złożyć wniosek o specjalny zasiłek opiekuńczy. Ma on wynosić 520 zł miesięcznie i tak jak w przypadku świadczenia pielęgnacyjnego, budżet będzie za opiekuna opłacać składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Przyznanie zasiłku będzie jednak uzależnione od spełnienia kryterium dochodowego wynoszącego 623 zł miesięcznie na osobę w rodzinie.

– Opiekunowie będą więc musieli dołączyć odpowiednie dokumenty wskazujące na wysokość dochodów osiąganych przez członków rodziny, w tym też osoby, nad którą sprawują opiekę – tłumaczy Damian Napierała, kierownik działu świadczeń rodzinnych Poznańskiego Centrum Świadczeń.

Nowe zasady dla nowych osób

Nowe zasady ubiegania się o pomoc będą na początku obowiązywać tylko nowe osoby składające wnioski w gminach. Dla tych, które obecnie są uprawnione do świadczenia, wprowadzony został sześciomiesięczny okres przejściowy. W trakcie jego dwóch pierwszych miesięcy samorząd będzie musiał powiadomić wszystkie osoby uprawnione o zmianie przepisów i informujące ich o tym, że decyzja, na podstawie której jest im wypłacane wsparcie, wygaśnie z mocy prawa 30 czerwca 2013 r.

To oznacza, że te osoby będą musiały przyjść z nowym wnioskiem o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego. Jeżeli okaże się, że nie spełniają nowych warunków uzyskiwania zarówno świadczenia, jak i specjalnego zasiłku, np. z powodu przekroczenia kryterium dochodowego, w ogóle utracą prawo do pomocy.

Etap legislacyjny: Uchwalenie przez sejm

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję
  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 39

  • 1: Izabela z IP: 95.41.136.* (2013-08-27 16:49)

    Mi odmówili po 3latach pobierania świadczenia a mianowićie dlatego że podlegam obowiązkowemu Krusowi bo posiadam 7h zwolniłam się z pracy by zająć się mamą po udarze mama jest leżąca w pampersie,krus mam owszem ale po to by być ubezpieczonąi by moja córeczka również miała ubezpieczenie z pola nie mam dochodu ani złotówki

  • 2: ala z IP: 46.149.211.* (2013-07-29 15:18)

    ja słyszałam ze nie tylko jenym z warunkow jest spełnic kryteria finansowe ale takze ze trzeba zrezygnowac z pracy na rzecz chorej osoby tzn zwolnic sie z pracy i dac im zwolnienie ze sie sama zwolniłam.to jest dopiero chore!!!

  • 3: Pedro z IP: 82.177.224.* (2013-04-30 01:05)

    Jak mopsy weryfikuja od kiedy powstała niepelnosprawnosc, na podstawie jakich dokumentów, co im trzeba przedstawić, żeby ubiegac sie o swiadczenie pielegnacyjne ?

  • 4: wanda z IP: 88.156.60.* (2013-04-02 15:14)

    opiekuje sie bratem jest chory od urodzenia mieszka zemno i tesz mi zabioro bo od roku mam pielegnacyjne a 9 lat jak niepracuje bo nik mie niepowiadomil ze moge sie starac o opiekuncze i teras zaduza pszerwa w pracy bedze zrezygnowalam z opieki starszej pani na zecz opiekunczego i tera nin opiekunczego ani opieki nad to panio bo znalazla inno opiekunke i tak to polak zostanie na lodzie

  • 5: Maja z IP: 176.114.232.* (2013-03-27 13:11)

    Pracowalam 23 lata, zarabiałam dobrze. Mam oszczędności i dwa mieszkania (w jednym mieszka Mama, ale formalnie jest moja własnością). Teraz jestem zmuszona zrezygnować z pracy, aby podjąć opiekę nad niepełnosprawną matką. Zależy na mi na świadczeniu pieniężnym i żeby mieć opłacane składki. Kryterium dochodu spełniamy. Czy na podstawie informacji z deklaracji majątkowej pracownik może uznać, że jestem "zbyt bogata" by otrzymać świadczenie pielęgnacyjne? Czy mam najpierw wydać włąsne środki, a potem się zgłosic do MOPS-u, bo nie będę miała prawa do emerytury?

  • 6: opiekun i mąż z IP: 164.126.130.* (2013-03-01 18:25)

    Zapraszamy wszystkie osoby niepełnosprawne i ich opiekunów na protest 07.03.2013r godzina 11 przed wejściem do Sejmu R.P walczymy o prawa dla rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych

  • 7: Marysia z IP: 212.106.28.* (2013-02-28 17:09)

    Dla mnie kryterium powinno być faktyczne sprawowanie opieki nad osobą niepełnosprawną krzywdzące jest to dla tych którzy bez względu na pokrewieństwo a kierując się dobrym sercem nie pozostają obojętni i pomagają nie mając nic w zamian a ich praca nie ogranicza się do etatowych godzin ale do całodziennej opieki ciężka praca gdzie jedyną nagrodą jest uśmiech i ciepłe słowo.

  • 8: POMYSŁODAWCA z IP: 46.112.230.* (2013-02-26 12:43)

    Aby załatać dziurę jaką zrobiła nasza władza trzeba wybrać całkowicie nowy RZĄD bo na razie jesteśmy utrzymywani w świadomości że mamy coś do powiedzenia a w rzeczywistości głosujemy na te same osoby rządzące zmieniają się tylko nazwy i pionki którymi oni grają .Jestem wyborcą ALE w rzeczywistości nie ma na kogo głosować i ludzie głosują bo na kogoś trzeba .Aby zmniejszyć zło w kraju i uratować to co z niego zostało proponuje;
    1.)wybrać nowy RZĄD składający się wyłącznie z opiekunów osób niepełnosprawnych BO TYLKO ONI DADZĄ RADE OSZCZĘDZAĆ BO SĄ TEGO NAUCZENI. JEST WIELE WYKWALIKOWANYCH I UCZONYCH OSÓB KTÓRE MAJĄ ZWIĄZANE RĘCE BO SPRAWUJĄ OPIEKE NAD BLISKIMI.MAJĄ TEŻ SERCA I ROZUMIEJĄ LUDZI .JAK OPIEKUNOWIE BĘDĄ RZĄDZIĆ NIE BĘDĄ ŻEBRAĆ O PIENIĄDZE TYLKO LEGALNIE JE ZAROBIĄ.
    2) KARZDY OPIEKUN OBEJMUJĄCY STANOWISKO W RZĄDZIE ZATRUDNI DO JEGO PODOPIECZNEGO OSOBĘ KTÓRA BĘDZIE SPRAWOWAŁA OPIEKĘ PODCZAS JEGO NIEOBECNOŚCI.PENSJA WYPŁACANA Z PIENIĘDZY OPIEKUNA OD 1500 DO 2000 ZŁ . W TEN SPOSÓB ZMNIEJSZYMY BEZROBOCIE W KRAJU.A OSOBA SPRAWUJĄCA OPIEKE NIE BĘDZI ZAWRACAŁA GŁOWY OPIECE SPOŁECZNEJ TYLKO OBRACAŁA PIENIĘDZMI I UCZCIWIE PŁACIŁA PODATKI.
    DOTYCHCZASOWI POLITYCY TWIERDZĄ ŻE PENSJA 6000 NIE JEST WYSTARCZAJĄCA DLA NICH BO GDZIE INDZIEJ ZAROBIĄ WIĘCEJ.PROSZE BARDZO ZOBACZYMY KTO TYCH ZŁODZIEJI PRZYJMIE DO PRACY.ALE ZAWSZE MOŻEMY DAĆ IM WIELKĄ RENTE ZA ZASŁUGI SPOŁECZNE W WYSOKOŚCI 520ZŁ.
    JESZCZE SIĘ TAKI NIE URODZIŁ KTO BY KAŻDEMU DOGODZIŁ ALE GODZĄC SIĘ Z TYM CO SIĘ DZIEJE OBECNIE ZGINIEMY.

  • 9: bob z IP: 95.51.17.* (2013-02-24 23:45)

    ciekawe czy ktoś z rządu czyta komentarze bo te wszystkie ustawy to czysta dyskryminacja, opiekuje się niepełnosprawnym 57 letnim kuzynem który od urodzenia jest upośledzony psychicznie i fizycznie,jest głuchoniemy, całkowicie ubezwłasnowolniony jestem jego opiekunem prawnym. nie ma żadnej rodziny na której ciąży obowiązek alimentacyjny wobec niego, nie ma rodziców rodzeństwa ani dzieci. zrezygnowałem z pracy i zwróciłem się o świadczenie pielęgnacyjne ale zgodnie z ustawą nie należy mi się, bo nie mam obowiązku alimentacyjnego na kuzyna ale panowie z rządu przyznali sobie premie po 65 000 zł to nie jest wyłudzenie PANIE BOBEK... teraz będą ludzie oddawać osoby niepełnosprawne do Domów Opieki Społecznej i żądać dobrych warunków dla nich zgodnie z dyrektywą unijną ,tak właśnie zrobię skoro państwo nie ma dla mnie 600 zł i obiecuje że będę codziennie sprawdzał jak mój podopieczny jest zaopiekowany, nie będę nachodzić Ośrodków Panie BOBEK

  • 10: kiki z IP: 87.207.44.* (2013-02-24 21:36)

    tylko ostatnia k...wa może tak napisać sam okradasz państwo które okrada obywateli.Sam nick bobek mówi za siebie pewnie taki co psu wypadnie spod ogona.