statystyki

Wypłata świadczenia pielęgnacyjnego tylko dla niektórych opiekunów

autor: Michalina Topolewska19.11.2012, 07:04; Aktualizacja: 19.11.2012, 08:28

Do 30 czerwca 2013 roku potrwa okres przejściowy, w którym osoby zajmujące się niepełnosprawnym krewnym zachowają prawo do świadczenia pielęgnacyjnego na dotychczasowych zasadach.

reklama


reklama


Wprowadzenie vacatio legis jest związane ze zmianami, które w zakresie przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego wprowadza uchwalona właśnie przez Sejm ustawa z 16 listopada 2012 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw. Trafi ona teraz do Senatu.

Nowelizacja przepisów, która zacznie obowiązywać już za półtora miesiąca, ogranicza krąg osób, które będą mogły otrzymywać świadczenie pielęgnacyjne, wynoszące 620 zł. Na skutek wprowadzenia dodatkowych warunków, od których będzie uzależnione jego przyznanie, prawo do tej formy wsparcia zachowają głównie rodzice oraz opiekunowie faktyczni rezygnujący z pracy, aby zajmować się niepełnosprawnym dzieckiem wymagającym stałej opieki. Nowe przepisy będą bowiem wymagać m.in. tego, aby niepełnosprawność osoby, na którą ustalane jest prawo do świadczenia, powstała zanim ukończy ona 18 lat lub 25 lat, gdy nastąpiło to w trakcie nauki.

Od 1 stycznia 2013 roku wniosek o specjalny zasiłek opiekuńczy

Natomiast pozostałe osoby, na których ciąży obowiązek alimentacyjny (są to krewni w linii prostej oraz rodzeństwo) względem niepełnosprawnego członka rodziny będą mogły od 1 stycznia 2013 r. złożyć wniosek o specjalny zasiłek opiekuńczy. Ma on wynosić 520 zł miesięcznie i tak jak w przypadku świadczenia pielęgnacyjnego, budżet będzie za opiekuna opłacać składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Przyznanie zasiłku będzie jednak uzależnione od spełnienia kryterium dochodowego wynoszącego 623 zł miesięcznie na osobę w rodzinie.

– Opiekunowie będą więc musieli dołączyć odpowiednie dokumenty wskazujące na wysokość dochodów osiąganych przez członków rodziny, w tym też osoby, nad którą sprawują opiekę – tłumaczy Damian Napierała, kierownik działu świadczeń rodzinnych Poznańskiego Centrum Świadczeń.

Nowe zasady dla nowych osób

Nowe zasady ubiegania się o pomoc będą na początku obowiązywać tylko nowe osoby składające wnioski w gminach. Dla tych, które obecnie są uprawnione do świadczenia, wprowadzony został sześciomiesięczny okres przejściowy. W trakcie jego dwóch pierwszych miesięcy samorząd będzie musiał powiadomić wszystkie osoby uprawnione o zmianie przepisów i informujące ich o tym, że decyzja, na podstawie której jest im wypłacane wsparcie, wygaśnie z mocy prawa 30 czerwca 2013 r.

To oznacza, że te osoby będą musiały przyjść z nowym wnioskiem o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego. Jeżeli okaże się, że nie spełniają nowych warunków uzyskiwania zarówno świadczenia, jak i specjalnego zasiłku, np. z powodu przekroczenia kryterium dochodowego, w ogóle utracą prawo do pomocy.

Etap legislacyjny: Uchwalenie przez sejm

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

  • frajer(2013-01-09 01:53) Odpowiedz 00

    To jest wielkie świństwo ze strony rządu, ze zamierza oszczędzać na biednych ludziach pokrzywdzonych już przez los.

  • POMYSŁODAWCA(2013-02-26 12:43) Odpowiedz 00

    Aby załatać dziurę jaką zrobiła nasza władza trzeba wybrać całkowicie nowy RZĄD bo na razie jesteśmy utrzymywani w świadomości że mamy coś do powiedzenia a w rzeczywistości głosujemy na te same osoby rządzące zmieniają się tylko nazwy i pionki którymi oni grają .Jestem wyborcą ALE w rzeczywistości nie ma na kogo głosować i ludzie głosują bo na kogoś trzeba .Aby zmniejszyć zło w kraju i uratować to co z niego zostało proponuje;
    1.)wybrać nowy RZĄD składający się wyłącznie z opiekunów osób niepełnosprawnych BO TYLKO ONI DADZĄ RADE OSZCZĘDZAĆ BO SĄ TEGO NAUCZENI. JEST WIELE WYKWALIKOWANYCH I UCZONYCH OSÓB KTÓRE MAJĄ ZWIĄZANE RĘCE BO SPRAWUJĄ OPIEKE NAD BLISKIMI.MAJĄ TEŻ SERCA I ROZUMIEJĄ LUDZI .JAK OPIEKUNOWIE BĘDĄ RZĄDZIĆ NIE BĘDĄ ŻEBRAĆ O PIENIĄDZE TYLKO LEGALNIE JE ZAROBIĄ.
    2) KARZDY OPIEKUN OBEJMUJĄCY STANOWISKO W RZĄDZIE ZATRUDNI DO JEGO PODOPIECZNEGO OSOBĘ KTÓRA BĘDZIE SPRAWOWAŁA OPIEKĘ PODCZAS JEGO NIEOBECNOŚCI.PENSJA WYPŁACANA Z PIENIĘDZY OPIEKUNA OD 1500 DO 2000 ZŁ . W TEN SPOSÓB ZMNIEJSZYMY BEZROBOCIE W KRAJU.A OSOBA SPRAWUJĄCA OPIEKE NIE BĘDZI ZAWRACAŁA GŁOWY OPIECE SPOŁECZNEJ TYLKO OBRACAŁA PIENIĘDZMI I UCZCIWIE PŁACIŁA PODATKI.
    DOTYCHCZASOWI POLITYCY TWIERDZĄ ŻE PENSJA 6000 NIE JEST WYSTARCZAJĄCA DLA NICH BO GDZIE INDZIEJ ZAROBIĄ WIĘCEJ.PROSZE BARDZO ZOBACZYMY KTO TYCH ZŁODZIEJI PRZYJMIE DO PRACY.ALE ZAWSZE MOŻEMY DAĆ IM WIELKĄ RENTE ZA ZASŁUGI SPOŁECZNE W WYSOKOŚCI 520ZŁ.
    JESZCZE SIĘ TAKI NIE URODZIŁ KTO BY KAŻDEMU DOGODZIŁ ALE GODZĄC SIĘ Z TYM CO SIĘ DZIEJE OBECNIE ZGINIEMY.

  • anna(2012-11-23 19:03) Odpowiedz 00

    Emeryci i renciści do niepotrzebna grupa społeczna pobierająca niepotrzebne pieniądze z ZUS- lub KRUS.Lepiej zabrać im wszystko i zostawić na lasce losu. Taki co nie ma pojęcia o udarze i porażeniu mózgowym ma najwięcej do powiedzenia co zabrać ,a najlepiej wszystko.Po co wojna,wystarczy wojna biologiczna powolnie wyniszczająca ludzi.Po co i m dodatki pielęgnacyjne- lepiej przeznaczyć na premie i roczne nagrody dla pracowników.

  • opiekun(2012-11-26 23:18) Odpowiedz 00

    Opiekunowie, nie panikujcie przedwcześnie. Artykuł nie jest poprawnie napisany ponieważ zakłada (i tuta jest jego wadliwość), iż senat i prezydent podpisze ustawę bez poprawek. Aktu prawnego, który wchodzi w życie na dzień 01 stycznia 2013 r. nie ma. Także bez nerwów. W mojej ocenie, zakładając, iż ustawa wejdzie w życie z początkiem roku w niezmienionej postaci, będzie niekonstytucyjna wobec osób, które mają już prawa nabyte, czyli te, którym ustawa ma "z mocy prawa" odebrać "prawa nabyte poprzednią ustawą". Takich osób jest spore grono, bo zalicza się do nich opiekunów z prawem do świadczenia pielęgnacyjnego nabytym przed 31.12.2012 r. i dłuższym niż 30 czerwiec 2013 r. Zastanawia mnie tylko jakie postępowanie prawne powinien podjąć opiekun, któremu na mocy decyzji z 2012 r. ma przyznano "świadczenie pielęgnacyjne" i nie uzyska w styczniu 2013 r. "świadczenia pielęgnacyjnego" w kwocie 620 zł. Oba świadczenia noszą tę samą nazwę, przeznaczone są literalnie czytając dla innej grupy opiekunów (odpowiednio opiekunowie dzieci i pozostałych niepełnosprawnych). Nie jestem przekonany, czy już przypadkiem 01.01.2013 r. opiekunowie nie powinni wystąpić do MOPSów bądź od razu do SKO, z wnioskami czy ze skargami, iż na mocy decyzji z 2012 r. nie otrzymują świadczenia pielęgnacyjnego w nowej kwocie 620 zł, i jeśli by otrzymali oddalające wnioski czy skargi decyzje powinny wystąpić od razu do Wojewódzkich Sądów Administracyjnych. Tematem powinien jakiś prawnik się zająć.

  • MAGDA I KUBA(2012-11-29 12:51) Odpowiedz 00

    Mam 16 letniego syna z Zespołem Downa wszystko studia pracę zostawiłam na wychowanie i rehabilitację a właśnie w pażdzierniku zabrano mi świadczenie pielęgnacyjne ...bo syn ma 16 lat i jest dorosły ...co to za państwo i przepisy idą święta a ja nie mam za co żyć ...cudowne uzdrowienia jednak są...już nie wiem co mi się należy a co nie!...

  • slog(2012-12-09 00:18) Odpowiedz 00

    świadczenia pielęgnacyjnego nie zabierają z powodu samego wieku. Może miałaś z PCPRu decyzję o niepełnosprawności na czas określony? Jeśli tak to musisz z synem ponownie wystąpić o komisję lekarską i uzyskać nową decyzję i dopiero na jej podstawie ponownie ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne

  • były zwolennik PO-teraz największy przeciwnik(2013-01-07 13:28) Odpowiedz 00

    banda złodziei gnębiąca biednych, starszych i chorych ludzi, ktorzy i tak
    żyją w trudnych warunkach.
    Motywacja, że ludzie wyłudzają pieniądze od Państwa to usprawiedliwienie
    na ich afery i defraudacje na grube miliony.

  • OPIEKUN(2013-02-07 10:35) Odpowiedz 00

    proponuje aby wszyscy opiekunowie przeznaczyli niewielką kwote (do uzgodnienia) na konto jakiejś wiarygodnej organizacji i wynajęli uznaną kancelarię prawniczą aby wykazać iż hipokryci, nieudacznicy , patologia rządowa dokonuje świadomie grabieży na potrzebujących pomocy polakach. Kraj piękny , ludzie wspaniali a struktury niby państwa to gangryna.

  • opiekun zony(2013-02-23 12:33) Odpowiedz 00

    Oszczędzają i łatają dzióry kosztem najsłabszych a sobie premie przyznają.
    A potem sie dziwią że ludzie z bombami do nich przychodzą ,ONI SAMI NAS DO TAKICH ŻECZY ZMUSZAJĄ. CZY NAPRAWDE NIE MA NIKOGO KTO MOŻE NAM POMUC> DLACZEGO TELEWIZJA NP PYTANIE NA ŚNIADANIE NIE ZAJMIE SIĘ NAJBARDZIEJ POKRZYWDZONYMI LUDZMI PRZEZ POLSKE I JEJ RZĄDY.LUDZIE POMÓŻCIE TRZEBA W JAKIMŚ TRYBIE NATYCHMIASTOWYM POWOŁAĆ NOWY RZĄD> DZIADEK TUSKA W WERMACHCIE A TERAZ WNUCZEK WYELIMINUJE NAJSŁABSZE OGNIWA W KRAJU CZYLI OSOBY KALEKIE I ICH RODZINY TO W TEN SPOSÓB ULEPSZA SIĘ KRAJ >I TO WSZYSTKO W IMIE PRAWA.MIAŁ BYĆ KONIEC ŚWIATA I JEST ALE DLA BIEDNYCH I SŁABYCH LUDZI.JESZCZE DO TEGO OGŁASZA ROK LUDZI NIEPEŁNOSPRAWNYCH RACZEJ

  • kiki(2013-02-24 21:36) Odpowiedz 00

    tylko ostatnia k...wa może tak napisać sam okradasz państwo które okrada obywateli.Sam nick bobek mówi za siebie pewnie taki co psu wypadnie spod ogona.

  • ULA(2012-11-19 15:09) Odpowiedz 00

    A co z opiekunami którzy, mają przyznane świadczenie bezterminowo?Od 2003r cały czas mieszają rządzący.Chcąc wydłużyć urlopy macierzyńskie,zabiorą opiekunom.Zabrali już matką wcześniejsze emerytury,które maja kalekie dziecko,dorosłym kalekim dzeciom zabrali zasiłek rodzinny,obniżyli tym dziciom rentę socjalną jeżeli ma prawo do renty rodzinnej po zmarłym rodzicu.Najlepiej zabiera się tym najsłabszym bo oni się nie obronią.By żyło się lepiej

  • bob(2013-02-24 23:45) Odpowiedz 00

    ciekawe czy ktoś z rządu czyta komentarze bo te wszystkie ustawy to czysta dyskryminacja, opiekuje się niepełnosprawnym 57 letnim kuzynem który od urodzenia jest upośledzony psychicznie i fizycznie,jest głuchoniemy, całkowicie ubezwłasnowolniony jestem jego opiekunem prawnym. nie ma żadnej rodziny na której ciąży obowiązek alimentacyjny wobec niego, nie ma rodziców rodzeństwa ani dzieci. zrezygnowałem z pracy i zwróciłem się o świadczenie pielęgnacyjne ale zgodnie z ustawą nie należy mi się, bo nie mam obowiązku alimentacyjnego na kuzyna ale panowie z rządu przyznali sobie premie po 65 000 zł to nie jest wyłudzenie PANIE BOBEK... teraz będą ludzie oddawać osoby niepełnosprawne do Domów Opieki Społecznej i żądać dobrych warunków dla nich zgodnie z dyrektywą unijną ,tak właśnie zrobię skoro państwo nie ma dla mnie 600 zł i obiecuje że będę codziennie sprawdzał jak mój podopieczny jest zaopiekowany, nie będę nachodzić Ośrodków Panie BOBEK

  • Marysia(2013-02-28 17:09) Odpowiedz 00

    Dla mnie kryterium powinno być faktyczne sprawowanie opieki nad osobą niepełnosprawną krzywdzące jest to dla tych którzy bez względu na pokrewieństwo a kierując się dobrym sercem nie pozostają obojętni i pomagają nie mając nic w zamian a ich praca nie ogranicza się do etatowych godzin ale do całodziennej opieki ciężka praca gdzie jedyną nagrodą jest uśmiech i ciepłe słowo.

  • opiekun i mąż(2013-03-01 18:25) Odpowiedz 00

    Zapraszamy wszystkie osoby niepełnosprawne i ich opiekunów na protest 07.03.2013r godzina 11 przed wejściem do Sejmu R.P walczymy o prawa dla rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych

  • Maja(2013-03-27 13:11) Odpowiedz 00

    Pracowalam 23 lata, zarabiałam dobrze. Mam oszczędności i dwa mieszkania (w jednym mieszka Mama, ale formalnie jest moja własnością). Teraz jestem zmuszona zrezygnować z pracy, aby podjąć opiekę nad niepełnosprawną matką. Zależy na mi na świadczeniu pieniężnym i żeby mieć opłacane składki. Kryterium dochodu spełniamy. Czy na podstawie informacji z deklaracji majątkowej pracownik może uznać, że jestem "zbyt bogata" by otrzymać świadczenie pielęgnacyjne? Czy mam najpierw wydać włąsne środki, a potem się zgłosic do MOPS-u, bo nie będę miała prawa do emerytury?

  • wanda(2013-04-02 15:14) Odpowiedz 00

    opiekuje sie bratem jest chory od urodzenia mieszka zemno i tesz mi zabioro bo od roku mam pielegnacyjne a 9 lat jak niepracuje bo nik mie niepowiadomil ze moge sie starac o opiekuncze i teras zaduza pszerwa w pracy bedze zrezygnowalam z opieki starszej pani na zecz opiekunczego i tera nin opiekunczego ani opieki nad to panio bo znalazla inno opiekunke i tak to polak zostanie na lodzie

  • Pedro(2013-04-30 01:05) Odpowiedz 00

    Jak mopsy weryfikuja od kiedy powstała niepelnosprawnosc, na podstawie jakich dokumentów, co im trzeba przedstawić, żeby ubiegac sie o swiadczenie pielegnacyjne ?

  • ala(2013-07-29 15:18) Odpowiedz 00

    ja słyszałam ze nie tylko jenym z warunkow jest spełnic kryteria finansowe ale takze ze trzeba zrezygnowac z pracy na rzecz chorej osoby tzn zwolnic sie z pracy i dac im zwolnienie ze sie sama zwolniłam.to jest dopiero chore!!!

  • michał(2012-11-19 19:16) Odpowiedz 00

    Czy taki specjalny zasiłek bedzie się nalezał też żonie opiekującej się mężem ??

  • son(2012-11-19 14:56) Odpowiedz 00

    to kryterium dochodowe to wstyd i hańba!
    przeciez 623x2=1246
    jezeli osoba rezygnuje z pracy i opiekuje sie osoba niepełnosprawną to powinna mieć najniższe wynagrodzenie na siebie,przecież rodzice sobie wypracowali emeryturę osoba starsza chora potrrzebuje na leki płaci krocie,na pampersy na srodki czystosci wiecej