statystyki

Osoby otrzymujące świadczenie pielęgnacyjne będą mogły podjąć pracę

autor: Michalina Topolewska15.11.2012, 08:07; Aktualizacja: 15.11.2012, 08:11
"Wprowadzeniu dorabiania powinno towarzyszyć podwyższenie wysokości samego świadczenia pielęgnacyjnego"

"Wprowadzeniu dorabiania powinno towarzyszyć podwyższenie wysokości samego świadczenia pielęgnacyjnego"źródło: ShutterStock

Osoby otrzymujące świadczenie pielęgnacyjne będą mogły podjąć pracę – zapowiada ministerstwo. Gminy chcą precyzyjnych przepisów, na jakich zasadach będzie to dopuszczalne.

Reklama


Reklama


Ważne zmiany dotyczące zasad przyznawania świadczenia pielęgnacyjnego zapowiedział Jacek Męcina, wiceminister pracy i polityki społecznej. Podczas ostatniego posiedzenia komisji polityki społecznej i rodziny poinformował posłów, że rząd prowadzi prace nad rozwiązaniami, które umożliwią uprawnionym do wsparcia rodzicom łączenie opieki z podjęciem pracy, np. w niepełnym wymiarze lub w formie telepracy.

Obecnie otrzymywanie świadczenia pielęgnacyjnego wynoszącego 520 zł miesięcznie wymaga od osoby, na której ciąży obowiązek alimentacyjny i zajmuje się ona niepełnosprawnym członkiem rodziny, rezygnacji z zatrudnienia i wykonywania jakiejkolwiek pracy zarobkowej.

– Od dawna występowaliśmy do rządu o zniesienie tego zakazu i określenia limitu dochodów, które rodzic może osiągnąć, np. na podobnych zasadach, jakie obowiązują rencistów socjalnych – podkreśla Jolanta Martyka, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzin Osób Niepełnosprawnych „Razem Możemy Więcej”.

Dodaje jednak, że wprowadzeniu dorabiania powinno towarzyszyć podwyższenie wysokości samego świadczenia pielęgnacyjnego, ponieważ nie wszyscy rodzice ze względu na stan zdrowia dziecka i zakres pomocy, której wymaga, mogą dodatkowo podjąć pracę.

Na razie nie wiadomo, jakie dokładnie warunki dotyczące miejsca wykonywania pracy lub jej rodzaju będzie musiał spełnić rodzic, aby na skutek podjęcia zatrudnienia nie stracił świadczenia pielęgnacyjnego.

– Na pewno wykonywanie pracy nie mogłoby kolidować ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem, ale przepisy powinny szczegółowo określać, jakich sytuacji to dotyczy – uważa Bogumiła Podgórska, kierownik działu świadczeń rodzinnych i alimentacyjnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Katowicach.

Dodaje, że w przypadku nieostrych kryteriów decyzje wydawane przez gminy mogą mieć charakter uznaniowy i powodować nierówne traktowanie rodziców.

– Z takim problemem mamy do czynienia w przypadku dodatku do zasiłku, który przysługuje rodzicowi na urlopie wychowawczym. Otrzymując go, może dorabiać, jeśli nie przeszkadza to w sprawowaniu opieki nad dzieckiem, a w oświadczeniu wskaże, gdzie i na jakich zasadach zaczął dorabiać. Przepisy jednak zostawiają uznaniu gminy, czy dalej może być mu wypłacany dodatek – wyjaśnia Eliza Dygas, kierownik działu świadczeń rodzinnych MOPS w Płocku.

Bogumiła Podgórska zwraca też uwagę, że nowe rozwiązania powinny regulować kwestie związane z weryfikowaniem informacji podawanych przez rodziców o podejmowanej pracy i wychwytywania ewentualnych nadużyć ze strony opiekunów.

Możliwość dorabiania przez rodziców niepełnosprawnych dzieci to jednak niejedyna zmiana, którą planuje rząd.

– Przy współpracy z Biurem Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych chcemy podjąć pracę nad modyfikacją systemu orzekania o niepełnosprawności, tak aby lekarz na wydawanym dokumencie ustalającym niepełnosprawność dziecka określał jednocześnie zakres usług, które są mu potrzebne – tłumaczy Jacek Męcina.

Wiceminister dodaje, że na tej podstawie byłaby zwiększana wysokość świadczenia.

Od przyszłego roku prawo do świadczenia pielęgnacyjnego zachowają tylko rodzice zajmujący się niepełnosprawnym dzieckiem. Pozostałe osoby będą mogły otrzymać specjalny zasiłek opiekuńczy, ale jego przyznanie będzie uzależnione od spełnienia kryterium dochodowego wynoszącego 623 zł na osobę w rodzinie

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

  • faktyczna opiekunka rodzica(2013-01-15 12:45) Odpowiedz 10

    Jeżeli były nadużycia, to był czas je zweryfikować. A nie obciążać nimi całej grupy opiekunów, konkretnie tych, którzy zajmują się swoim niedołężnym rodzicem i nie chcą ich oddawać do domów starców. Oglądamy w TV, co tam się dzieje!!! I to tylko dlatego, że w domu jest trochę więcej pieniędzy, niż te z kryterium. To co z tego??? Jeżeli rodzic ma w miarę godną emeryturę, albo współmałżonek opiekuna pracuje, to opiekun musi żerować na tej emeryturze? Albo trzeba szukać opiekunki, która za mniej, niż 1600 się nim nie zajmie??? Jak się zapłaci opiekunce, to co zostanie na lekarstwa, wyżywienie i opłaty dla takiego staruszka pytam się? To znaczy, że znowu rodzina musi się dokładać w tym przypadku,a jak nie ma lub ma bardzo mało, ale trochę więcej niż ich "kryteria"? Znaczy najlepiej jak się dożyje do emerytury, a zaraz potem umrze. Problemu nie będzie.

  • POMYSŁODAWCA(2013-02-26 12:59) Odpowiedz 10

    Aby załatać dziurę jaką zrobiła nasza władza trzeba wybrać całkowicie nowy RZĄD bo na razie jesteśmy utrzymywani w świadomości że mamy coś do powiedzenia a w rzeczywistości głosujemy na te same osoby rządzące zmieniają się tylko nazwy i pionki którymi oni grają .Jestem wyborcą ALE w rzeczywistości nie ma na kogo głosować i ludzie głosują bo na kogoś trzeba .Aby zmniejszyć zło w kraju i uratować to co z niego zostało proponuje;
    1.)wybrać nowy RZĄD składający się wyłącznie z opiekunów osób niepełnosprawnych BO TYLKO ONI DADZĄ RADE OSZCZĘDZAĆ BO SĄ TEGO NAUCZENI. JEST WIELE WYKWALIKOWANYCH I UCZONYCH OSÓB KTÓRE MAJĄ ZWIĄZANE RĘCE BO SPRAWUJĄ OPIEKE NAD BLISKIMI.MAJĄ TEŻ SERCA I ROZUMIEJĄ LUDZI .JAK OPIEKUNOWIE BĘDĄ RZĄDZIĆ NIE BĘDĄ ŻEBRAĆ O PIENIĄDZE TYLKO LEGALNIE JE ZAROBIĄ.
    2) KARZDY OPIEKUN OBEJMUJĄCY STANOWISKO W RZĄDZIE ZATRUDNI DO JEGO PODOPIECZNEGO OSOBĘ KTÓRA BĘDZIE SPRAWOWAŁA OPIEKĘ PODCZAS JEGO NIEOBECNOŚCI.PENSJA WYPŁACANA Z PIENIĘDZY OPIEKUNA OD 1500 DO 2000 ZŁ . W TEN SPOSÓB ZMNIEJSZYMY BEZROBOCIE W KRAJU.A OSOBA SPRAWUJĄCA OPIEKE NIE BĘDZI ZAWRACAŁA GŁOWY OPIECE SPOŁECZNEJ TYLKO OBRACAŁA PIENIĘDZMI I UCZCIWIE PŁACIŁA PODATKI.

  • Małgośka45(2012-11-15 16:02) Odpowiedz 00

    Mąż schizofrenik częściowo ubezwłąsnowolniony gdy wyjdę do szkoły po dziecko lub na zakupy bez umiaru je raczj żre waży prawie 200 kg jak się zdenerwóje dom rozwala .I ja mam iśc do pracy bo Tusk i jego koledzy mają w dupie wszystkich szczegulnie chorych psychicznie !

  • ja(2013-02-09 23:40) Odpowiedz 00

    Ludzie, nie licytujmy się, kto ma gorzej!
    To ustawodawca "strzelił babola".
    Każdy uważa swój problem za największy i nie patrzy dalej niż czubek własnego nosa.

  • Marta(2014-09-04 09:51) Odpowiedz 00

    Do Martyna : Masz racje. Chodzi w gre nawet praca weekendowa, gdzie w tym czasie dzieckiem zajmuje się np. mąż. Bo jak narazie nie wolno nam iść do pracy, co byłoby spowodowane utraceniem zasiłku, tak?

  • Marta(2014-09-04 09:44) Odpowiedz 00

    Witam. Ja ma takie pytanie i nie wiem gdzie i u kogo mogę dostać odpowiedź, dlatego piszę tutaj. Zajmuje się dzieckiem niepelnosprawnym, pobieram pieniążki na dziecko i czy moge sobie iść gdzieś dorobić legalnie,bez zadnych problemow, tak zeby nie stracić tych pieniązków, które dostaje? Proszę o pomoc.

  • lili(2014-03-31 10:21) Odpowiedz 00

    JAK JA MAM PODJĄŚĆ PRACĘ A KTO ZAOPIEKUJE SIĘ MOIM CHORY NA AUTYZM DZIECKIEM RZĄD? CZY MOŻE SAM PREMIER BEDZIE SIĘ ZAJMOWAŁ., GŁUPIA TA NASZA POLSKA RZADZĄCA,NIE WIEM KTO TAKICH LUDZI SŁUCHA ,KTÓRZY PLOTA TAKIE GŁUPOTY. CHORY NARÓD RĘCE MI OPADAJĄ NA ŻYCIE W NASZYM KRAJU CI CO SĄ PRZY KORYTKACH TO SOBIE ŻYJĄ I W IMIĘ CZEGO MAJĄ SIĘ NAMI RODZICANI NIEPEŁNOSPRAWNYCH DZIECI PRZEJMOWAĆ JEŚLI ICH TO NIE DOTYCZY NIEW MAJĄ TAKICH DZIECI A PRZYDALO BY IM SIĘ ,ABY NIEJEDNEMU URODZIŁY SIĘ TROJACZKI I TO CHOREW TO WTEDY MOŻE BY ZMIENILI ZDANIA. JAKBY KOBIET BYŁO WIĘCEJ W RZĄDZIE TO NA PEWNO BY TAK NIE BYŁO ,BO KAZDA KOBIETA WIE ILE POŻWIĘCENIA WYMAGA WYCHOWANIE IOPIEKA ZDROWYCH DZIUECI ACO DOPIERO MIEĆ JEDNO CHORE. MY RODZICE POWINNIŚMY BYĆ UPRZYWILELOWANI NA KAŻDYM KROKU , BO TO MY MAMAY NAJGORZEJ W NASZYM KRAJU. A CZY KTOŚ POMYŚLAŁ O MOIM ZDROWIU, KTÓRE YEŻ WYMAGA LECZENIA WIZYT U PSYCHOLOGÓW ŁYKANIU DEPRESANTÓW BO CHOROBA DZIECKA SPADŁA NA MNIE JAK KATAKLIZM BURZĄC MOJE ZYCIE!!! TOWARZYSKIEGO WOGÓŁE NIE MAM BO SKUPIAM SIĘ NA DZIECKU. JEDNOCZEŚNIE POŚWIĘCAM NIEJ CZASU ZDROWEMU DZIECKU,KTÓRE CIERPI MAJĄC C HORE RODZEŃSTWO. DLACZEGO ZA GRANICĄ MAJĄ DOSTATNIE ŻYCIE MAJĄC CHORE DZIECI I OPIEKĘ PSYVHOLOGICZNĄ A U NAS PANIE W PORADNIACH URZĄDZAJĄ SOBIE KAWIARNIE I CHODZĄ KORYTARZAMI I WYPISUJĄ SWE ZASADNICZE ZAŚWIADZENIA PO PROSTU NA ODPIEPSZ!!! ile my rodzice chorych dzieci zaznamy od ludzi braku zrozumienia to tylko my wiemy!!!

  • Rozgoryczona brakiem kreatywności rządu PL(2013-08-01 22:12) Odpowiedz 00

    Pomysł dobry,tylko brak realizacji. Kto się w końcu za to weźmie,żeby rodziców dzieci niepełnosprawnych nie odcinać od świata?!

  • Mamusia ZA :)(2013-06-12 09:49) Odpowiedz 00

    Stary watek,ale jestem za tym,żeby umożliwić rodzicom chorych dzieci podjęcie jakiejkolwiek pracy. Wiem,że choroby niektórych dzieci nie pozwalają na choćby krótkotrwałe pozostawienie ich samych,ale nawet jakaś praca w domu,nawet na umowę- zlecenie za kilka groszy może podreperować domowy budżet,a państwo miałoby płatnika. Sądzę,że jest to logiczne wyjście z tej całej sytuacji. Niech rząd pomoże rodzicom dzieci niepełnosprawnych,a nie gnębi ich głodowym świadczeniem pielęgnacyjnym,które uniemożliwia podjęcie żadnej pracy. Korzyści zyskają wtedy obie strony.

  • Martyna(2013-03-04 22:41) Odpowiedz 00

    Żyjemy w 21. wieku i różne są możliwości pracy,np. praca zdalna, nocne inwentaryzacje, część etatu, zlecenia itp. Co w tym złego, że opiekun niepełnosprawnego chociaż parę groszy zarobi? Wydatki ogromne a świadczenie przecież groszowe.

  • elka(2013-03-31 17:52) Odpowiedz 00

    Doczytalam sie ze w senacie przygotowuja ustawe ktora opieke nad niepelnosprawnym czlonkiem rodziny ma traktowac jako prace. Pensja to ok 1000zl za opieke nad niepelnosprawnym w stopniu znacznym(dawna I gr).Maja byc odprowadzane skladki emerytalne zdrowotne. Ustawa do glosowania moze byc gotowa juz w czerwcu br. Artykuł z lutego 2013r . Może jednak nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. Jak to wyliczyli 200tys bezrobodnych opiekunow mialoby prace.

  • opiekun i mąż(2013-03-01 19:31) Odpowiedz 00

    Zapraszamy wszystkie osoby niepełnosprawne i ich opiekunów na protest 07.03.2013r godzina 11 przed wejściem do Sejmu R.P walczymy o prawa dla rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych

  • opiekun i mąż(2013-02-28 21:09) Odpowiedz 00

    Wszystkich zainteresowanych i dotkniętych boleśnie przez nasz chory Rząd zapraszam na forum P.O

    http://www.platforma.org/forum/index.php?/topic/40718-rząd-odbiera-opiekunom-ostatnie-pieniądze/

  • OPIEKUN ŻONY(2013-02-26 12:58) Odpowiedz 00

    Od 5 lat opiekuje się żoną z porażeniem czterokończynowym, od roku udało mi się wyprosić zasiłek opiekuńczy. Jaka była radość 520 zł ale wreszcie mogliśmy dobrać kredyt na operacje.(25000)zł na 8 lat .Operacja się udała teraz tylko REHABILITACJA. Żona ma rentę po zmarłej mamie więc dochód niewiele przekracza kryterium jakie wprowadził nasz RZĄD .Do tej pory po opłaceniu wszystkich zobowiązań zostawało niespełna 200zł na życie(wegetacje) niewiele ale dawaliśmy radę .Nie trzeba wiele byle było by co jeść .Dzisiaj dowiedziałem się że przyznany mi zasiłek rok temu na stałe będzie mi zabrany...
    Zamiast zabierać zasiłek wolał bym żeby PAN DONALD TUSK I PAN KOMOROWSKI ZASTRZELILI NAS PO PROSTU ALBO DAŁ ZGODE NA EUTANAZJE.ROZUMIE ŻE SĄ LUDZIE OSZUŚCI CO BRALI PIENIĄDZE NIE OPIEKUJĄC SIĘ CHORYM TYLKO UDAJĄC CHCĄC WYŁUDZIĆ PIENIĄDZE TO UKARAJCIE ICH I TO SROGO ALE DLACZEGO WSZYSTKICH TRAKTUJECIE JAK ZŁODZIEI .NIKT Z WAS NIE PRZEŻYŁ BY ZA 620 ZŁ BO DLA WAS JAK SAMI SIĘ WYPOWIADACIE 6000 JEST ZA MAŁO.
    BO NIE MUSIELI BYŚMY SIĘ DŁUŻEJ MĘCZYĆ W NASZYM PIĘKNYM KRAJU ALE MOŻE ZA TEN POST ZAMKNĄ NAS TO CHOCIAŻ O WICHT I OPIERUNEK NIE BĘDZIEMY SIĘ MARTWIĆ...BOŻE TY WIDZISZ I NIE GRZMISZ !!!Oszczędzają i łatają dziury kosztem najsłabszych a sobie premie przyznają.
    A potem sie dziwią że ludzie z bombami do nich przychodzą ,ONI SAMI NAS DO TAKICH ŻECZY ZMUSZAJĄ. CZY NAPRAWDE NIE MA NIKOGO KTO MOŻE NAM POMUC> DLACZEGO TELEWIZJA NP PYTANIE NA ŚNIADANIE NIE ZAJMIE SIĘ NAJBARDZIEJ POKRZYWDZONYMI LUDZMI PRZEZ POLSKE I JEJ RZĄDY.LUDZIE POMÓŻCIE TRZEBA W JAKIMŚ TRYBIE NATYCHMIASTOWYM POWOŁAĆ NOWY RZĄD> TUSK I PO WYELIMINUJĄ NAJSŁABSZE OGNIWA W KRAJU CZYLI OSOBY KALEKIE I ICH RODZINY TO W TEN SPOSÓB ULEPSZA SIĘ KRAJ >I TO WSZYSTKO W IMIE PRAWA.MIAŁ BYĆ KONIEC ŚWIATA I JEST ALE DLA BIEDNYCH I SŁABYCH LUDZI.JESZCZE DO TEGO OGŁASZA ROK LUDZI NIEPEŁNOSPRAWNYCH RACZEJ ROK WYKAŃCZANIA NIEPEŁNOSPRAWNYCH.

  • mama(2013-01-04 14:32) Odpowiedz 00

    I co z tymi zmianami, gdzie możliwość dorobienia na świadczeniu pielęgnacyjnych. Chętnie bym wieczorami popracowała i zwróciła rządowi część świadczenia w podatku, ale jak na razie nic się nie zmieniło. Nie mogę poprawić sytuacji mojej rodziny, a do pracy na pełen etat wrócić też nie mogę, bo muszę zajmować się moim niepełnosprawnym dzieckiem. To jakiś absurd!!!

  • ewa(2012-11-15 19:21) Odpowiedz 00

    Ja nie mogę wyjść z domu na dłużej niż na 40 minut,bo mój mąż wali w drzwii woła pomocy .Jest po rozległym udarze,niezdolny do samodzielnej egzystencji.Teraz będę pozbawiona świadczenia pielęgnacyjnego,bo kryterium dochodowe jest bardzo niskie. Nie otrzyma tych pieniędzy żadna opiekunka czy opiekun osoby niepełnosprawnej.Po walce jaką stoczyłam z MOP-sem otrzymałam z SKO świadczenie pilęgnacyjne na męża na czas nieokreślony i teraz rząd zmienia przepisy,bo szuka oszczędności!!!
    Pan minister si.korski przeznaczy 5 mln zł na utrwalanie demokracji za naszą wschodnią granicą i na to pieniądze są!!!

  • izzi(2012-12-15 19:38) Odpowiedz 00

    Różnica między wychowywaniem dziecka niepełnosprawnego a zajmowaniem się chorym rodzicem jest z reguły ogromna. Dziecko do 18 roku zycia nie ma nawet renty, więc taki rodzic musi utrzymac z jednego swiadczenia DWIE osoby, czyli ma 520 zł na rachunki, jedzenie, rehabilitację, leczenie, itp To nawet jak na polskie standardy jest niemozliwe. Druga róznica: najcześciej dzieci niepełnosrpawne w znacznym stopniu są wychowywane przez matkę na swiadczeniu mieplegnacyjnym przez np. 50 lat, a nie jak to w przypadku chorych rodziców- gdzie okres ten jest zawsze duzo krótszy. Łatwiej bidowac np. parę miesięcy albo lat, ale przez 50 lat to się umrze, bo kazdy sprzęt w domu się w końcu psuje, i wtedy zakup nawet pralki jest niemozliwy. Dla mnie to jest horror, że to swiadczenie przyznaje się bezmyślnie, wszystko powinno byc weryfikowane. Ciesze się z tych zmian, że wreszcie ktoś zaczał myślec, swiadczenie pielęgnacyjne było pierwotnie pomyślane dla rodziców dzieci niepełnosprawnych, a obecnie stanowią oni 13 % wszystkich osób co je pobierają. Są w skrajnie ciężkiej sytuacji, bo chore dziecko to dramat na całe zycie, a choroby w starszym wieku sa częścią zycia, i nie mozna im podwyzszyc tego swiadczenia z powodu wyłudzaczy...

  • opiekun matki(2012-11-22 17:36) Odpowiedz 00

    Nie można i nigdy na to nie powinno być przyzwolenia z naszej strony czyli opiekunów żeby jakiś urzędas używał twierdzenia że jeśli ktoś tworzy fikcję opieki nad niepełnosprawnym to wszystkim odebrać prawo do świadczenia. Na to nie ma zgody i nie będzie! Nie ma odpowiedzialności zbiorowej. Tylko POpraprańcy mogą takie sugestie głosić. Jeśli zdarzają się nadużycia to MOPSy ma prawo do wszczęcia postępowania i zmiany decyzji wcześniej wydanych i to już na mocy obowiązujących obecnych przepisów. cała ta ustawa to JEDYNIE program oszczędnościowy PO. Budżet im trzeszczy to tną nie patrząc na Konstytucję nawet. Na nic. Na niepełnosprawnych nawet nie patrzą więc jacy to są ludzie??? Czy ktoś z Was zna człowieka w gorszej sytuacji życiowej jak niepełnosprawny (i tu nie mowa o lekkich niepełnosprawnościach bo na takie świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje)? Trzeba być zwierzęciem, aby próbować nawet takie przepisy tworzyć a co dopiero za nimi głosować i podnosić rękę. Czy pOSŁOWIE z PO nie wiedzą, iż te nędzne 520 zł (czy 620 zł) to jedyne pieniądze tych ludzi na wegetacje ( o życiu nie ma mowy nawet) i to taką, w której jak opiekun zachoruje to nie wykupi nawet leków bo nie ma na to fizycznie pieniędzy i nic mu z tego że jest ubezpieczony a ma być zdrowy bo opiekuje się niepełnosprawnym który nie może "poczekać" na wyzdrowienie. POwcy myślą? O czym, bądź o kim?

  • opiekun rodzica(2012-12-23 03:05) Odpowiedz 00

    11. dorosły niepełnosprawny prócz swojej niepełnosprawności ma mnóstwo (z racji na swój wiek) schorzeń wymagających podawania leków, miesięcznie za kilkaset zł

    a zatem ocena niedostateczna, rzekłbym siadaj, pała. Co do "wyłudzaczy", jak znam życie to pewnie są oni wszędzie ale to nie uprawnia nikogo do generalizowania, nawet ciebie.

  • opiekun rodzica(2012-12-23 03:00) Odpowiedz 00

    w pkt. 5 miało być rentę rodzinną

    10. dziecko niepełnosprawne może mieć rentę socjalną do śmierci

    dalej wymieniać?