statystyki

Abolicja składkowa dla 400 tys. przedsiębiorców coraz bliżej

autor: Bożena Wiktorowska08.11.2012, 08:36; Aktualizacja: 08.11.2012, 08:38

Wszystkie kluby parlamentarne poparły poselski projekt ustawy o umorzeniu należności powstałych z tytułu niezapłaconych składek na ubezpieczenia społeczne osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą.

Reklama


Reklama


Wczoraj odbyło się drugie czytanie poselskiego projektu, który umożliwi umorzenie zaległych składek na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne za okres od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r. Z takiej możliwości będzie można skorzystać wyłącznie na własny wniosek, którzy trzeba złożyć w terminie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy. Zmiany mają przede wszystkim zniwelować bariery finansowe dla małych i średnich przedsiębiorców na rynku. Poprzez umorzenie najstarszych zaległości będą dużym wsparciem dla przedsiębiorców, pozwalając im na odzyskanie płynności finansowej. Są jednak minusy tej ustawy.

– Osoby, które skorzystają z abolicji, nie będą mieć tego okresu doliczonego do stażu emerytalnego – wyjaśnia poseł Agnieszka Hanajczyk (PO).

Ze względu na to, że umorzenie należności będzie formą pomocy publicznej, a więc podlega przepisom ustawy z 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz.U. z 2007 r. nr 59, poz. 404 z późn. zm.), część przedsiębiorców będzie musiała otrzymać zgodę Komisji Europejskiej. Dotyczy to tylko osób, które nadal prowadzą działalność gospodarczą. Z kolei przedsiębiorcy, którzy zlikwidowali firmy do 1 września 2012 r., od razu będą mogli skorzystać z nowych rozwiązań.

Etap legislacyjny

Czeka na III czytanie w Sejmie

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

 • prawnik - Szczecin(2012-11-08 10:50) Odpowiedz 00

  Nie znam całości artykułu, tylko podtytuł o umorzeniu niezapłaconych składek, co ma byc prezentem dla przedsiębiorców, ale od razu powiem, że taka zmiana będzie zakwestionowana przed TK. Narusza zasadę równości wobec prawa umarzanie jednej grupie społecznej, i zarazem ściąganie i ściganie składki od pozostałych. Ponadto, nie znajduje uzasadnienia umarzanie należności publicznoprawnych lub jak w przypadku składki na emeryturę o charakterze publicznoprawnym.

 • Mario(2012-11-08 11:11) Odpowiedz 00

  Zauważmy, że chodzi o składki z lat 1999-2009, których nie udało się ściągnąć. Więc co najwyżej umarzamy dług nieściągalny.
  A na zasadzie równości wobec prawa jadą urzędy skarbowe odmawiając umorzenia jakichkolwiek należności jeżeli podatnik jeszcze żyje, nawet jeśli jest już pod kroplówką w szpitalu...

 • prawnik - Szczecin(2012-11-08 11:53) Odpowiedz 00

  Podatnik pod kroplówką? A nie zapłacił podatku. Dziwne to, dziwne. Jak śmiał wylądować w szpitalu, nie zapłaciwszy zaległego podatku. A tak poważniej, ta kroplówka u podatnika, zabrzmiało nieco populistycznie. Kroplówka nie stoi na przeszkodzie, zwłaszcza, jak podatnik ma stały dochód. Ponadto, długi podatkowe są ściągane z majątku, także po śmierci podatnika. Tu też nie można mówić, że śmierć, pogrzeb, czy leki uspakajające dla żałobników są wystarczającą przyczyną dla żądania umorzenia długu. Nie ma tu nic szczególnego, to zwykłe następstwa choroby czy śmierci, a przecież mają to być okoliczności szczególne.
  Tak czy siak, nie od dziś wiadomo, że pewne w życiu są 2 rzeczy, śmierć i podatki. Niech się więc podatnik nie dziwi, że trzeba zapłacić podatek. Co do należności ZUS, to najpierw trzeba wszcząć egzekucję i podjąć choćby kilka czynności egzekucyjnych, żeby móc potem stwierdzić bezskuteczność. Bez tego, jedynie tezą jest przyjmowanie rzekomej bezskuteczności.

 • wjw(2012-11-08 15:28) Odpowiedz 00

  A frajerzy płacą ?

 • jagoda(2012-11-10 09:43) Odpowiedz 00

  i sa i tacy ja place wraz z odsetkami i czekam na abolicje ,kwota zalegla 7000 tys odsetki 11000

 • MALGORZATA(2012-11-20 14:12) Odpowiedz 00

  Ustawa została całkowicie uchwalona 9.10.2012r. druk sejmowy 382.Można ją ściągnąć sejm.gov.pl zakładce-procesy legislacyjne przegląd projektów ustaw

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane