statystyki

Zasiłki z pomocy społecznej będą większe. Zmienia się kryterium dochodowe

autor: Michalina Topolewska01.10.2012, 06:56; Aktualizacja: 01.10.2012, 08:06
 • Wyślij
 • Drukuj
Co się zmienia w pomocy społecznej.

Co się zmienia w pomocy społecznej.źródło: DGP

Od dziś osoby o najniższych dochodach będą otrzymywać wyższe zasiłki stałe i okresowe z pomocy społecznej. Więcej osób będzie też mogło z nich skorzystać, ponieważ zmienia się kryterium do nich uprawniające.

reklamareklama


Większe wsparcie dla najuboższych osób i rodzin przewiduje obowiązujące od dziś rozporządzenie Rady Ministrów z 17 lipca 2012 r. w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej (Dz.U. poz. 823). Przewiduje ono, że podwyższony zostaje próg dochodowy, którego spełnienie umożliwia korzystanie z pomocy społecznej. Wynosi on 456 zł miesięcznie w przeliczeniu na osobę w rodzinie lub w przypadku osoby samotnie gospodarującej 542 zł.

Taka podwyżka następuje po raz pierwszy od 2006 roku, bo mimo że wysokość kryteriów powinna być weryfikowana co trzy lata, to rząd trzy lata temu ze względów oszczędnościowych nie zdecydował się na ich podwyższenie. Teraz nie miał już innego wyjścia, ponieważ okazało się, że w czasie, który upłynął od poprzedniej waloryzacji, kwoty kryteriów stały się niższe od wysokości minimum egzystencji, czyli takiego poziomu dochodu, który umożliwia pokrycie niezbędnych do przeżycia wydatków, obejmujących głównie żywienie i opłaty na utrzymanie mieszkania. W praktyce oznaczało to, że osoby mające dochód na poziomie tego minimum nie miały prawa do zasiłku z pomocy społecznej.

Wyższe progi, które będą obowiązywać co najmniej do września 2015 roku, spowodowały też podwyższenie wysokości niektórych świadczeń. Dotyczy to przede wszystkim zasiłku stałego, który przysługuje osobom niezdolnym do pracy z powodu wieku lub niepełnosprawności. Jego maksymalna wysokość wzrasta bowiem o 50 proc. sumy kwot, o które podwyższone są kryteria dochodowe. Zasiłek ten wynosi od tego miesiąca 529 zł, czyli o 85 zł więcej, niż było to jeszcze we wrześniu. Wyższy jest też dochód osiągany z jednego hektara przeliczeniowego, który służy ustaleniu wysokości dochodu osób utrzymujących się z gospodarstwa rolnego. On z kolei zmienia się o 25 proc. sumy kwot, o które podwyższono progi, i wynosi od października 250 zł.

Dzięki podwyższeniu kryterium dochodowego więcej osób będzie mogło skorzystać nie tylko ze świadczeń pieniężnych, ale też innych form wsparcia, np. usług opiekuńczych, niezbędnego ubrania oraz bezpłatnego posiłku. Prawo do tego ostatniego przysługuje, gdy osoba lub rodzina ma dochód nieprzekraczający 150 proc. progu obowiązującego w pomocy społecznej.

Na razie jednak ośrodki pomocy społecznej, które informacje na temat podwyżek umieściły w siedzibach oraz na stronach internetowych, nie obserwują, aby więcej osób składało wnioski o pomoc.

– Spodziewamy się, że większość osób zgłosi się do nas dopiero w tym miesiącu – stwierdza Teresa Stęplewska, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krotoszynie.

Anna Prusak, dyrektor OPS we Wrześni, zwraca też uwagę, że liczba osób, które otrzymają wsparcie, nie musi się znacząco zwiększyć.

– Ponieważ w ostatnich latach kryteria były zamrożone, przyznawaliśmy więcej specjalnych zasiłków celowych, które otrzymują osoby o dochodach je przekraczających, ale jednocześnie znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej. Teraz większości z nich będziemy wypłacać zwykły zasiłek celowy. Może więc zmienić się rodzaj świadczenia, ale ogólna liczba uprawnionych nie wzrośnie gwałtownie – tłumaczy Anna Prusak.

Dodaje też, że sama kwota, o którą wzrastają progi, nie jest na tyle wysoka, aby spowodowała gwałtowny wzrost wypłacanych świadczeń.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję


reklama • Wyślij
 • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 36

 • 1: adrzej 40 z IP: 159.205.53.* (2015-09-19 12:32)

  Praca praca ja zarabiam 30000 zl neto wiec czeba pracowac na miesioc

 • 2: Ella1985 z IP: 80.53.156.* (2014-10-03 14:15)

  Wyzsze zasiłki?! dla kogo?! kilka lat temu zasiłek okresowy wynosil ok.270 zl,potem ubywalo po kilkanaście zl.obecnie 220z groszami , pracownica opieki twierdzi ze zasiłek jest wyższy-pijana czy nacpana. przy dochodzie 100zl-slownie STO złotych to jest AŻ 300zl zasiłku. Zreszta czy waro w ogole wyrazac jakies zdanie , skoro osoby które powinne być kompetentne, to albo nie rozumieją o co chodzi, albo im się nie chce.Po prostu państwo ABSURDU.

 • 3: Marek _Strozyk@wp.pl z IP: 31.61.138.* (2013-12-30 19:16)

  ok ale dlaczego we Wrocławiu Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej łamie Konstytucje RP puk 7 traktuje dodatek mieszkaniowy jako dochód i sume dodatku odejmuje od Zasiłku Stałego równierz wypłacany przez Mops od 10 lat z tym walcze ale ale nic niemorzna zrobić dla teg zrezygnowałem dobroći Państwa

 • 4: 625223 z IP: 46.77.124.* (2013-10-15 10:31)

  Witam ja złożyłam podanie o zapomogę mam dwuletniego synka mąż pracuje dorywczo i pani z opieki spytała dlaczego co roku składam podania czego jest ciężko?Przecież w tych czasach jest trudno o pracę a tu dziecko małe!a jestem bez robota. Przyjęli wreszcie podanie pozdrawiam. ONI ŻE SWOJEJ KIESZENI NIE DAJĄ SĄ PO TO BY POMAGAĆ

 • 5: mopsiak z IP: 188.33.122.* (2013-07-16 23:01)

  Mam z żoną na utrzymanie na m-c. 500 zł i co wiecej nie dostaniemy . Obydwoje niezdolność znaczna , z tym że mnie na kursy wysyłaja i renty nie chcą dać przy nadcisnieniu tętniczym od kilkunastu lat 200/135 , 250/ 125 a średnia w ciągu dnia to 180/120 i nic do pracy nikt nie chce mnie przyjąć . żebym miał siły to bym napadał i okradał tych byków nierobów z Wiejskiej .

 • 6: inka z IP: 46.205.2.* (2013-06-20 23:01)

  re Monika;co to znaczy ,że ojciec biologiczny nie uznał dziecka ,od kiedy ocowstwo jest uznaniowe,proszę iść do sądu ,sąd ustali kto jest ojcem i pan bedzie musiał zapłacic zaległe i bieżące alimenty,przy MOPSie czesto sa bezpłatni prawnicy jesli sama pani nie potrafi napisac pozwu,należy sie pani tez adwokat z urzedu,proszę sie starac o pieniądze bo sie dziecku należą!!!jesli sąd zasądzi i ojciec nie bedzie płacił trzeba iść z wyrokiem do komornika,pozdrawiam

 • 7: Zosia z IP: 80.50.233.* (2013-04-17 12:44)

  Jestem bezrobotną matką wychowującą trójkę dzieci na dodatek nie mam gdzie mieszkać wynajmuję mieszkanie które oplacam za alimenty i rodzinne . A gdzie tu jeszcze media i dzieciom dać jeść, wspomnę jeszcze tylko nie mamy żadnej szafy ciuchy trzymamy w kartonach dwoje dzieci śpi na materacu , zglosilam się do opieki spolecznej o pomoc to najpierw musialam wysluchac panią derektor żebym ruszyla tylek i do roboty poszla . Na nic moje tlumaczenia że skladalam papietry gdzie tylko slyszalam że przyjmują do pracy ,ale moje starania na nic gdy tylko wspomnialam o dzieciach , nie oklamujmy się samotnej matce ciężko znaleść pracę . Nie wstydzę się niczego dla dzieci zrobię wszystko nawet zlom nosze na plecach żeby sprzedać i dzieciom kupić chleb . Owszem dostalam z MOPS-u pare zloty ale wiadomo oplaty :( , dziwi mnie tylko jedno że osoba nad używająca alkochol albo jedno z malżonków pracuje za granicą dostaje tyle samo albo i więcej . Gdzie ta sprawiedliwość w tym kraju .

 • 8: jolinek z IP: 31.174.147.* (2013-04-11 09:20)

  Jakis czas temu pedagofg szkolny zaproponowal mojej corce wyjazd na Zielona szkolę,niby koszty mialy nas nie interesowac .Ja sama wychowuje corke i w tej chwili choruje od ponad pol roku. Nie mam zadnych dochodow.Utrzymuje nas opieka. Dostaje 217,07 zl zasilku ,corka dostaje rodzinne i dodatek z tytulu samotnego wychowywania 170 zlotych ,jak sie to ma do oplaty za mieszkanie 356 zlotych,swiatlo 174 zlote.woda 50 zlotych,a gdzie jakas zywnosc??? O ubraniu sie nie wspomne. Gdzie tu pomoc? a w dodatku obnizono nam zasilek ze wzgledu na to ze corka jedzie na Zieloną Szkolę i Opieka ma doplacic. bez sensu

 • 9: jolinek2 z IP: 31.174.147.* (2013-04-11 09:13)

  zastanawiam sie nad kwotami wymienionymi powyzej zasilek okresowy powinien wynosic 444 zlote a ja otrzymuje 217 ,07 zl mam trzecia grupe inwalidzka i zadnych innych dochodow. Gdzie tu prawda o zasilkach?

 • 10: pipi z IP: 37.109.114.* (2013-02-07 20:17)

  ja nie jestem leniuchem sama wychowuje trojkie dzieci w wieku 4-1 lat jest mi ciezko bo wszystko robie sama ale nie narzekam mam meza ktory calymi dniami pracuje i nie am go w domu .haruje a zarabia tyle co kot naplakał a i tak nie lapiemy sie na zadną pomoc z opieki społecznej bo jestesmy o 5 zl bogatsi .i jak tu sie nie wkurzać

czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP