statystyki

Zasiłki z pomocy społecznej będą większe. Zmienia się kryterium dochodowe

autor: Michalina Topolewska01.10.2012, 06:56; Aktualizacja: 01.10.2012, 08:06
  • Wyślij
  • Drukuj
Co się zmienia w pomocy społecznej.

Co się zmienia w pomocy społecznej.źródło: DGP

Od dziś osoby o najniższych dochodach będą otrzymywać wyższe zasiłki stałe i okresowe z pomocy społecznej. Więcej osób będzie też mogło z nich skorzystać, ponieważ zmienia się kryterium do nich uprawniające.





Większe wsparcie dla najuboższych osób i rodzin przewiduje obowiązujące od dziś rozporządzenie Rady Ministrów z 17 lipca 2012 r. w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej (Dz.U. poz. 823). Przewiduje ono, że podwyższony zostaje próg dochodowy, którego spełnienie umożliwia korzystanie z pomocy społecznej. Wynosi on 456 zł miesięcznie w przeliczeniu na osobę w rodzinie lub w przypadku osoby samotnie gospodarującej 542 zł.

Taka podwyżka następuje po raz pierwszy od 2006 roku, bo mimo że wysokość kryteriów powinna być weryfikowana co trzy lata, to rząd trzy lata temu ze względów oszczędnościowych nie zdecydował się na ich podwyższenie. Teraz nie miał już innego wyjścia, ponieważ okazało się, że w czasie, który upłynął od poprzedniej waloryzacji, kwoty kryteriów stały się niższe od wysokości minimum egzystencji, czyli takiego poziomu dochodu, który umożliwia pokrycie niezbędnych do przeżycia wydatków, obejmujących głównie żywienie i opłaty na utrzymanie mieszkania. W praktyce oznaczało to, że osoby mające dochód na poziomie tego minimum nie miały prawa do zasiłku z pomocy społecznej.

Wyższe progi, które będą obowiązywać co najmniej do września 2015 roku, spowodowały też podwyższenie wysokości niektórych świadczeń. Dotyczy to przede wszystkim zasiłku stałego, który przysługuje osobom niezdolnym do pracy z powodu wieku lub niepełnosprawności. Jego maksymalna wysokość wzrasta bowiem o 50 proc. sumy kwot, o które podwyższone są kryteria dochodowe. Zasiłek ten wynosi od tego miesiąca 529 zł, czyli o 85 zł więcej, niż było to jeszcze we wrześniu. Wyższy jest też dochód osiągany z jednego hektara przeliczeniowego, który służy ustaleniu wysokości dochodu osób utrzymujących się z gospodarstwa rolnego. On z kolei zmienia się o 25 proc. sumy kwot, o które podwyższono progi, i wynosi od października 250 zł.

Dzięki podwyższeniu kryterium dochodowego więcej osób będzie mogło skorzystać nie tylko ze świadczeń pieniężnych, ale też innych form wsparcia, np. usług opiekuńczych, niezbędnego ubrania oraz bezpłatnego posiłku. Prawo do tego ostatniego przysługuje, gdy osoba lub rodzina ma dochód nieprzekraczający 150 proc. progu obowiązującego w pomocy społecznej.

Na razie jednak ośrodki pomocy społecznej, które informacje na temat podwyżek umieściły w siedzibach oraz na stronach internetowych, nie obserwują, aby więcej osób składało wnioski o pomoc.

– Spodziewamy się, że większość osób zgłosi się do nas dopiero w tym miesiącu – stwierdza Teresa Stęplewska, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krotoszynie.

Anna Prusak, dyrektor OPS we Wrześni, zwraca też uwagę, że liczba osób, które otrzymają wsparcie, nie musi się znacząco zwiększyć.

– Ponieważ w ostatnich latach kryteria były zamrożone, przyznawaliśmy więcej specjalnych zasiłków celowych, które otrzymują osoby o dochodach je przekraczających, ale jednocześnie znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej. Teraz większości z nich będziemy wypłacać zwykły zasiłek celowy. Może więc zmienić się rodzaj świadczenia, ale ogólna liczba uprawnionych nie wzrośnie gwałtownie – tłumaczy Anna Prusak.

Dodaje też, że sama kwota, o którą wzrastają progi, nie jest na tyle wysoka, aby spowodowała gwałtowny wzrost wypłacanych świadczeń.




  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 35

  • 1: Lilek z IP: 83.5.113.* (2012-10-01 08:22)

    No proszę cudzoziemcy otrzymują wyższy zasilek niż obywatele. Tak moze byc tylko w tym państwie. Obywatel na szarym końcu.

  • 2: pino1945@wp.pl z IP: 188.147.152.* (2012-10-01 09:17)

    pobieram zasilek pielegnacyjny,od lat niski. a z tvp dowiedzialem sie, iz niepelnosorawni sportowcy dostaja 2500 emerytury. jakim prawem? taki pan popracowal 5 lat, mniej lub wcalew. ja przepracowalem 27 lat i, poniskiej rencie mam emeryture w wysokosci ok.830zl! + plus nizszy od dodatku zasilek pielegnacyjny . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .. . .

  • 3: camion z IP: 31.11.142.* (2012-10-01 09:33)

    Ciekawe gdzie Ci najubożsi mają prawo do zasiłku szkoda że Pani redaktor nie raczyła rzetelnie przeliczyć,najniższa krajowa to jest obecnie 1500 zł brutto co daje w zaokrągleniu 1111 zł z groszami netto podzielimy to na dwa najlepsza opcja samotna matka plus dziecko,co daje nam 555zł i już zasiłku nie dostaniemy,bo o 9 zł jest bogatsi przy następnej podwyżce płacy minimalnej też się nie załapiemy bo będziemy bogatsi o kolejne 9 zł co w sumie da nam 18 zł dobrobytu za który możemy dziecko ubrać i wyżywić.Totalna kpina z ludzi.

  • 4: Nie oszust z IP: 159.245.16.* (2012-10-01 09:53)

    Co to znaczy kryterium dochodowe ? Przecież w Polsce kilksdziesiąt procent dochodu osiagany jest poza ewidencją (np w rolnictwie,wszystkie fuchy itd) Czyli ci co kantują ,nie płacą podatków i składek jeszcze dodatkowo dostaną zasiłki.Konieczne sa wizyty pracowników socjalnych i wywiady środowiskowe ,a nie tylko lewe często papiery.Podobnie w KRUS urzednicy powinni weryfikować kto OSOBICIE uprawia ziemię (waruneh ubezpieczenia jako rolnik.

  • 5: glodny z IP: 178.36.100.* (2012-10-01 10:25)

    Ten zasiłek do stanie chyba tylko POn (sorry: Herr) Donald Tusk, bo on EuroPOjczyk, a nie Polak, i przy okazji cała jego Familia wraz z Józefem Bąkiem, co to stracił pracę w Amber Gold!!! I PO co tyle szumu, wystarczy sPOjrzeć na wieloletnią inflację i placę najniższą !!! Rząd skalkulował, że zasilki dostaje już tylko 20% z tych Polek i Polakow, którzy dostawali je jeszcze przed 5 laty, więc trochę POpuscił liny!!! No i teraz jest nadal za mało, zeby przeżyć, ale w sam raz, aby się POwiesić !!! Kolejny "sukces PR(L)-owski Don Donia Pinokia i głównego szulera Vincenta M.F.

  • 6: Monika z IP: 91.238.142.* (2012-10-01 10:41)

    Jestem osobą bezrobotną samotnie wychowuję dziecko, które nie zostało uznane przez ojca biologicznego, czyli nie mam alimentów ani żadnych świadczeń z tego tytułu. Zgłosiłam się do MOPS-u o pomoc. Pani zapytała czy mam gdzie mieszkać - mam ze starych dobrych finansowo czasów mam małe jednopokojowe mieszkanko, czy odcieli mi już gaz, prądi i nne media - nie odcieli, ponieważ za wszelką cenę staram się, aby do tego nie doszło. Raz płacę, raz nie, ale jakoś odcięcia udaje mi się uniknąć. W związku z tym nie kaalifikuję się do otrzymania pomocy. Przy czym należy zaauważyć, że po urodzeniu dziecka otrzymałam wszystkie becikowe, przez jakiś czas otrzymywałam świadczenie macierzyńskie, potem zasiłek dla bezrobotnych, co pozwoliło przez jakiś czas funkcjonować - płacić za wszystko, a nawet trochę przyoszczędziłam na potem. Ale niestety od tego czasu sporo już minęło, pojawiły się problemy. Niestety takiego faktu panie z MOP-su nie biorą pod uwagę, ale fakt, że mam gdzie mieszkać i jeszcze mam wszystkie media dyskwalifikują mnie.

  • 7: kontra z IP: 95.41.192.* (2012-10-01 10:51)

    Do nie oszust. Oszustami to są ci co są u wladzy a nie przeciętny obywatel. PO widzi co sie dzieje i ile nabroili to probują załagodzić sprawę. Wielu taka podwyżką się zadowoli.

  • 8: młodzież z IP: 83.6.144.* (2012-10-01 11:01)

    W dzisiejszych czasach powszechnej pracy na czarno,lub ,,na papierze ,,za najniższą zaświadczenia o dochodach i kryteria dochodowe mają wartość papieru toaletowego.

  • 9: qwerty z IP: 91.192.146.* (2012-10-01 11:13)

    Bomisie gardłowały, że KWOTOWA WALORYZACJA jest sprawiedliwa społecznie, dostali więc nawet o 10% wyzsze emerytury a teraz szok - dzięki temu przekroczona została bariera kryterium dochodowości i ZERO zasiłków !!!

  • 10: ika z IP: 193.43.77.* (2012-10-01 11:17)

    no właśnie my bez roboty a tu taki przyjedzie z zagranicy i dostanie dużo więcej, gdzie ta sprawiedliwość niech siedzą w swoim kraju kto im każe przyjeżdżać tu a nasi też niech jadą skoro chcą proszę bardzo więcej by nam roboty zostało i pieniędzy.

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie