statystyki

Zasiłki z pomocy społecznej będą większe. Zmienia się kryterium dochodowe

autor: Michalina Topolewska01.10.2012, 06:56; Aktualizacja: 01.10.2012, 08:06
Co się zmienia w pomocy społecznej.

Co się zmienia w pomocy społecznej.źródło: DGP

Od dziś osoby o najniższych dochodach będą otrzymywać wyższe zasiłki stałe i okresowe z pomocy społecznej. Więcej osób będzie też mogło z nich skorzystać, ponieważ zmienia się kryterium do nich uprawniające.

Reklama


Reklama


Większe wsparcie dla najuboższych osób i rodzin przewiduje obowiązujące od dziś rozporządzenie Rady Ministrów z 17 lipca 2012 r. w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej (Dz.U. poz. 823). Przewiduje ono, że podwyższony zostaje próg dochodowy, którego spełnienie umożliwia korzystanie z pomocy społecznej. Wynosi on 456 zł miesięcznie w przeliczeniu na osobę w rodzinie lub w przypadku osoby samotnie gospodarującej 542 zł.

Taka podwyżka następuje po raz pierwszy od 2006 roku, bo mimo że wysokość kryteriów powinna być weryfikowana co trzy lata, to rząd trzy lata temu ze względów oszczędnościowych nie zdecydował się na ich podwyższenie. Teraz nie miał już innego wyjścia, ponieważ okazało się, że w czasie, który upłynął od poprzedniej waloryzacji, kwoty kryteriów stały się niższe od wysokości minimum egzystencji, czyli takiego poziomu dochodu, który umożliwia pokrycie niezbędnych do przeżycia wydatków, obejmujących głównie żywienie i opłaty na utrzymanie mieszkania. W praktyce oznaczało to, że osoby mające dochód na poziomie tego minimum nie miały prawa do zasiłku z pomocy społecznej.

Wyższe progi, które będą obowiązywać co najmniej do września 2015 roku, spowodowały też podwyższenie wysokości niektórych świadczeń. Dotyczy to przede wszystkim zasiłku stałego, który przysługuje osobom niezdolnym do pracy z powodu wieku lub niepełnosprawności. Jego maksymalna wysokość wzrasta bowiem o 50 proc. sumy kwot, o które podwyższone są kryteria dochodowe. Zasiłek ten wynosi od tego miesiąca 529 zł, czyli o 85 zł więcej, niż było to jeszcze we wrześniu. Wyższy jest też dochód osiągany z jednego hektara przeliczeniowego, który służy ustaleniu wysokości dochodu osób utrzymujących się z gospodarstwa rolnego. On z kolei zmienia się o 25 proc. sumy kwot, o które podwyższono progi, i wynosi od października 250 zł.

Dzięki podwyższeniu kryterium dochodowego więcej osób będzie mogło skorzystać nie tylko ze świadczeń pieniężnych, ale też innych form wsparcia, np. usług opiekuńczych, niezbędnego ubrania oraz bezpłatnego posiłku. Prawo do tego ostatniego przysługuje, gdy osoba lub rodzina ma dochód nieprzekraczający 150 proc. progu obowiązującego w pomocy społecznej.

Na razie jednak ośrodki pomocy społecznej, które informacje na temat podwyżek umieściły w siedzibach oraz na stronach internetowych, nie obserwują, aby więcej osób składało wnioski o pomoc.

– Spodziewamy się, że większość osób zgłosi się do nas dopiero w tym miesiącu – stwierdza Teresa Stęplewska, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krotoszynie.

Anna Prusak, dyrektor OPS we Wrześni, zwraca też uwagę, że liczba osób, które otrzymają wsparcie, nie musi się znacząco zwiększyć.

– Ponieważ w ostatnich latach kryteria były zamrożone, przyznawaliśmy więcej specjalnych zasiłków celowych, które otrzymują osoby o dochodach je przekraczających, ale jednocześnie znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej. Teraz większości z nich będziemy wypłacać zwykły zasiłek celowy. Może więc zmienić się rodzaj świadczenia, ale ogólna liczba uprawnionych nie wzrośnie gwałtownie – tłumaczy Anna Prusak.

Dodaje też, że sama kwota, o którą wzrastają progi, nie jest na tyle wysoka, aby spowodowała gwałtowny wzrost wypłacanych świadczeń.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

 • MY(2012-10-09 08:40) Odpowiedz 20

  dlaczego "rząd"zmienia "niby przepisy o zasiłkach rodzinnych,a nie wie że rodziny na wsi też potrzebują wsparcia.O tym że kto posiada trochę ziemi ale oddał w dzierżawę i jej nie uprawia ,a dochód i tak ma liczony ,i to jaki,!.to skandal...gdzie sprawiedliwość!!!

 • kicia(2012-10-02 10:33) Odpowiedz 10

  Jaka olbrzymia zmiana dochodów??? Niech ktoś z bonzów spróbuje przeżyć z tej kwoty 1 tydzień to może zacznie mózg pracować. Hańba dla naszego kraju, że mnóstwo ludzi musi żyć w takiej nędzy. W tym dzieci - jaką przyszłość rząd ukochany im szykuje???

 • kasia(2012-12-05 10:07) Odpowiedz 10

  Wypłacane zasiłki są mniejsze niż przewiduja to przepisy,sama ubiegałam się o taki zasiłek, wraz z mężem w obecnej chwili jesteśmy zarejstrowani w pośredniaku, mamy dwoje dzieci uczących się , utrzymujemy się tylko z zasiłku rodzinnego,żyjemy bardzo skromnie, z opieki otrzymałam ok. 400zł i rozdzielono mi tą kwotę na 3 miesiące, bo na tyle dostałam zasiłek okresowy czyli ok 134 zł na miesiac, w opiece powiedzieli mi że niemają funduszy a zasiłek jest formą fakultatywną.

 • Zosia(2013-04-17 12:44) Odpowiedz 00

  Jestem bezrobotną matką wychowującą trójkę dzieci na dodatek nie mam gdzie mieszkać wynajmuję mieszkanie które oplacam za alimenty i rodzinne . A gdzie tu jeszcze media i dzieciom dać jeść, wspomnę jeszcze tylko nie mamy żadnej szafy ciuchy trzymamy w kartonach dwoje dzieci śpi na materacu , zglosilam się do opieki spolecznej o pomoc to najpierw musialam wysluchac panią derektor żebym ruszyla tylek i do roboty poszla . Na nic moje tlumaczenia że skladalam papietry gdzie tylko slyszalam że przyjmują do pracy ,ale moje starania na nic gdy tylko wspomnialam o dzieciach , nie oklamujmy się samotnej matce ciężko znaleść pracę . Nie wstydzę się niczego dla dzieci zrobię wszystko nawet zlom nosze na plecach żeby sprzedać i dzieciom kupić chleb . Owszem dostalam z MOPS-u pare zloty ale wiadomo oplaty :( , dziwi mnie tylko jedno że osoba nad używająca alkochol albo jedno z malżonków pracuje za granicą dostaje tyle samo albo i więcej . Gdzie ta sprawiedliwość w tym kraju .

 • pipi(2013-02-07 20:17) Odpowiedz 00

  ja nie jestem leniuchem sama wychowuje trojkie dzieci w wieku 4-1 lat jest mi ciezko bo wszystko robie sama ale nie narzekam mam meza ktory calymi dniami pracuje i nie am go w domu .haruje a zarabia tyle co kot naplakał a i tak nie lapiemy sie na zadną pomoc z opieki społecznej bo jestesmy o 5 zl bogatsi .i jak tu sie nie wkurzać

 • studentka pracy socjalnej(2013-01-19 22:26) Odpowiedz 00

  Pani Moiniko jeżeli mieści się Pani w kryterium dochodowym w Pani przypadku 456 zł , chodzi o dochód z ostatniego miesiąca. Powinna Pani otrzymać zasiłek okresowy lub celowy. Ponieważ znajduje się Pani w trudnej sytuacji, dodatkowo bez pracy i jest Pani samotną matką. Należy również przyznać Pani zasiłek dla samotnych mam wysokość 170 zł na jedno dziecko maksymalnie 340 zł. Dodatkowo przysługuje świadczenie rodzinne 77 zł na dziecko do 5 r.ż jeżeli mieści się Pani w kryterium 539zł na osobę w rodzinie. I to czy ma Pani gdzie mieszkać nie powinno by c powodem odmowy przyznania pomocy. Bardzo ubolewam, że tak Panią potraktowano. Przysługuje Pani odwołanie, do SKO.Lub koniecznie niech Pani złoży pisemne podanie z prośbą o pomoc. Wtedy będą musieli wydać Pani pisemną decyzje i uzasadnienie.Pozdrawiam gorąco, i oczywiście dla wszystkich którzy oczekują złotych gór od pomocy społecznej to nie jest realne trzeba dać wędkę a nie rybkę.

 • studentka pracy socjalnej(2013-01-19 22:29) Odpowiedz 00

  Pani Kasiu zasiłek stały to nie zasiłek okresowy, który zazwyczaj jest niższy i nie przyznaje się go na długie okresy przeważnie jest on formą wspomagającą i musi być przerwa w pobieraniu zasiłku. Tak aby zmotywować klienta do pracy. A liczy się go następująco kryterium minus dochód dzielone na 50% i wychodzą często niewielkie sumy.

 • jolinek2(2013-04-11 09:13) Odpowiedz 00

  zastanawiam sie nad kwotami wymienionymi powyzej zasilek okresowy powinien wynosic 444 zlote a ja otrzymuje 217 ,07 zl mam trzecia grupe inwalidzka i zadnych innych dochodow. Gdzie tu prawda o zasilkach?

 • jolinek(2013-04-11 09:20) Odpowiedz 00

  Jakis czas temu pedagofg szkolny zaproponowal mojej corce wyjazd na Zielona szkolę,niby koszty mialy nas nie interesowac .Ja sama wychowuje corke i w tej chwili choruje od ponad pol roku. Nie mam zadnych dochodow.Utrzymuje nas opieka. Dostaje 217,07 zl zasilku ,corka dostaje rodzinne i dodatek z tytulu samotnego wychowywania 170 zlotych ,jak sie to ma do oplaty za mieszkanie 356 zlotych,swiatlo 174 zlote.woda 50 zlotych,a gdzie jakas zywnosc??? O ubraniu sie nie wspomne. Gdzie tu pomoc? a w dodatku obnizono nam zasilek ze wzgledu na to ze corka jedzie na Zieloną Szkolę i Opieka ma doplacic. bez sensu

 • mopsiak(2013-07-16 23:01) Odpowiedz 00

  Mam z żoną na utrzymanie na m-c. 500 zł i co wiecej nie dostaniemy . Obydwoje niezdolność znaczna , z tym że mnie na kursy wysyłaja i renty nie chcą dać przy nadcisnieniu tętniczym od kilkunastu lat 200/135 , 250/ 125 a średnia w ciągu dnia to 180/120 i nic do pracy nikt nie chce mnie przyjąć . żebym miał siły to bym napadał i okradał tych byków nierobów z Wiejskiej .

 • inka(2013-06-20 23:01) Odpowiedz 00

  re Monika;co to znaczy ,że ojciec biologiczny nie uznał dziecka ,od kiedy ocowstwo jest uznaniowe,proszę iść do sądu ,sąd ustali kto jest ojcem i pan bedzie musiał zapłacic zaległe i bieżące alimenty,przy MOPSie czesto sa bezpłatni prawnicy jesli sama pani nie potrafi napisac pozwu,należy sie pani tez adwokat z urzedu,proszę sie starac o pieniądze bo sie dziecku należą!!!jesli sąd zasądzi i ojciec nie bedzie płacił trzeba iść z wyrokiem do komornika,pozdrawiam

 • Oszukana(2013-01-03 14:58) Odpowiedz 00

  To wszystko fikcja,wlasnie wrócilam z opsu.Poszlam tam po przedluzenie obiadów w szkole u corki.Uslyszalam ze mam prawo zlozyc wniosek,ale i tak moze byc odmowa.Bo wlasnie dzis urzad otrzymal rozporzadzenie premiera TUSKA,zeby odmawiac pomocy tym rodzina ktore przekraczaja 150procent dochodu,ale nawet niektorym rodzinom ktore go nie przekraczaja.Czyli ja,na troje dzieci z pensja i zas.rodzinnymi mamy 1934zl.To jakas zbrodnia na najbiedniejszych.Niby podniesli kryterium,ale ops dostal tak malo pieniedzy ze sami powiedzieli ze tak zle nie bylo jeszcze nigdy.

 • 625223(2013-10-15 10:31) Odpowiedz 00

  Witam ja złożyłam podanie o zapomogę mam dwuletniego synka mąż pracuje dorywczo i pani z opieki spytała dlaczego co roku składam podania czego jest ciężko?Przecież w tych czasach jest trudno o pracę a tu dziecko małe!a jestem bez robota. Przyjęli wreszcie podanie pozdrawiam. ONI ŻE SWOJEJ KIESZENI NIE DAJĄ SĄ PO TO BY POMAGAĆ

 • Marek _Strozyk@wp.pl(2013-12-30 19:16) Odpowiedz 00

  ok ale dlaczego we Wrocławiu Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej łamie Konstytucje RP puk 7 traktuje dodatek mieszkaniowy jako dochód i sume dodatku odejmuje od Zasiłku Stałego równierz wypłacany przez Mops od 10 lat z tym walcze ale ale nic niemorzna zrobić dla teg zrezygnowałem dobroći Państwa

 • Ella1985(2014-10-03 14:15) Odpowiedz 00

  Wyzsze zasiłki?! dla kogo?! kilka lat temu zasiłek okresowy wynosil ok.270 zl,potem ubywalo po kilkanaście zl.obecnie 220z groszami , pracownica opieki twierdzi ze zasiłek jest wyższy-pijana czy nacpana. przy dochodzie 100zl-slownie STO złotych to jest AŻ 300zl zasiłku. Zreszta czy waro w ogole wyrazac jakies zdanie , skoro osoby które powinne być kompetentne, to albo nie rozumieją o co chodzi, albo im się nie chce.Po prostu państwo ABSURDU.

 • adrzej 40(2015-09-19 12:32) Odpowiedz 00

  Praca praca ja zarabiam 30000 zl neto wiec czeba pracowac na miesioc

 • zbz(2012-10-14 14:14) Odpowiedz 00

  łoj tam,łoj tam,ja znam takich co przepracowali 3lata w calym swoim zyciu i pobieraja renty juz od ponad 20 lat,chodzac tylko do lekarza na wizyty ale nie biorac zadnych lekow [oczywiscie zapewne w karcie pacjenta jest zapisane ze leki zostaly zapisane na recepte,co dzieje sie z receptami...?]jeszcze do tego pracuja jak konie po 12 godzin bo sa...inwalidami a za takich forse bierze sie z PFRONu

 • Lilek(2012-10-01 08:22) Odpowiedz 00

  No proszę cudzoziemcy otrzymują wyższy zasilek niż obywatele. Tak moze byc tylko w tym państwie. Obywatel na szarym końcu.

 • camion(2012-10-01 09:33) Odpowiedz 00

  Ciekawe gdzie Ci najubożsi mają prawo do zasiłku szkoda że Pani redaktor nie raczyła rzetelnie przeliczyć,najniższa krajowa to jest obecnie 1500 zł brutto co daje w zaokrągleniu 1111 zł z groszami netto podzielimy to na dwa najlepsza opcja samotna matka plus dziecko,co daje nam 555zł i już zasiłku nie dostaniemy,bo o 9 zł jest bogatsi przy następnej podwyżce płacy minimalnej też się nie załapiemy bo będziemy bogatsi o kolejne 9 zł co w sumie da nam 18 zł dobrobytu za który możemy dziecko ubrać i wyżywić.Totalna kpina z ludzi.

 • młodzież(2012-10-01 11:01) Odpowiedz 00

  W dzisiejszych czasach powszechnej pracy na czarno,lub ,,na papierze ,,za najniższą zaświadczenia o dochodach i kryteria dochodowe mają wartość papieru toaletowego.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane