Zatrudniliśmy nowego pracownika. Jest to dla niego pierwsza praca, jaką podjął po ukończeniu szkoły. Co należy uwzględniać przy obliczaniu przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego?

Na początku należy zwrócić uwagę, że nie wszyscy pracownicy mają prawo do tak samo długiego urlopu wypoczynkowego. Pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, w którym ją podjął, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku. Prawo do kolejnych urlopów nabywa w każdym następnym roku. Wymiar urlopu zależy m.in. od okresu zatrudnienia. W przypadku gdy okres pracy trwał nie dłużej niż 10 lat, wymiar urlopu będzie wynosił 20 dni. Powyżej 10 lat pracy, pracownikowi będzie przysługiwało prawo do 26 dni urlopu w ciągu roku. Do okresu zatrudnienia, od którego zależy prawo do urlopu i wymiaru urlopu, wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia bez względu na przerwy w zatrudnieniu oraz sposób ustania stosunku pracy. Warunkiem zaliczenia okresów nauki jest jej ukończenie, czyli potwierdzenie świadectwem, dyplomem lub uzyskanie określonego tytułu zawodowego. Tym samym okresy nauki, które zostały rozpoczęte, a nie zostały zakończone i udokumentowane świadectwem nie mogą zostać zaliczone do okresu pracy, który wpływa na wymiar urlopu wypoczynkowego. Na podstawę wymiaru urlopu będzie miał wpływ rodzaj szkoły, jaką pracownik ukończył. I tak, jeśli pracownik ukończył szkołę zasadniczą lub inną równorzędną szkole zasadniczej – wliczany będzie (przewidziany programem nauczania) czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata; w przypadku średniej szkoły zawodowej – wliczony zostanie (przewidziany programem nauczania) czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 5 lat; średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych – 5 lat; średniej szkoły ogólnokształcącej – 4 lata; szkoły policealnej – 6 lat; a w przypadku szkoły wyższej – 8 lat. Ten sam okres czasu może być zaliczony dla celów wymiaru urlopu tylko z jednego tytułu – albo z tytułu zatrudnienia, albo z tytułu pobierania nauki w szkole. Także inne okresy będą miały wpływ na wysokość wymiaru urlopu. Kodeks pracy do stażu, od którego zależy wymiar urlopu, zalicza m.in.: okres, za który pracownik otrzymał odszkodowanie w związku ze skróceniem okresu wypowiedzenia umowy o pracę na podstawie art. 361 k.p. (upadłość lub likwidacja pracodawcy); okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia do pracy lub przyznania odszkodowania z powodu bezprawnego wypowiedzenia lub rozwiązania umowy o pracę przez pracodawcę (art. 51 k.p.), okres urlopu bezpłatnego udzielonego pracownikowi na podstawie art. 1741 k.p. w celu wykorzystania pracy u innego pracodawcy przez czas ustalony w porozumieniu pracodawców; okres pobierania zasiłku macierzyńskiego przez pracownicę, z którą rozwiązano stosunek pracy w okresie ciąży z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy (art. 177 par. 4 k.p.).n

WNIOSEK

Na wysokość przysługującego wymiaru urlopu wypoczynkowego wpływ ma rodzaj ukończonej szkoły i dotychczasowy okres zatrudnienia. Do tego wymiaru wlicza się inne okresy wskazane w kodeksie pracy, np. w przypadku przywrócenia do pracy – okres pozostawania bez pracy na skutek bezprawnego wypowiedzenia lub rozwiązania umowy przez pracodawcę.