statystyki

Prawo do zasiłku chorobowego? Tylko, jeśli składka jest opłacana regularnie i w całości

autor: Paweł Jakubczak21.09.2012, 07:19; Aktualizacja: 21.09.2012, 08:48

Osoba prowadząca działalność gospodarczą i współpracujący z nią małżonek nie dostaną zasiłku chorobowego, jeśli zapłacą jedynie część składki na ubezpieczenie.

Reklama


Reklama


Tak orzekł Sąd Najwyższy, oddalając skargę kasacyjną małżonków, którym ZUS nie przyznał zasiłku, bo nie wpłacili całej kwoty składki chorobowej. Robiło to w ich imieniu biuro rachunkowe. Za ubezpieczoną (właścicielkę firmy) zapłaciło niższą, niż trzeba było składkę za grudzień 2002 r., a za jej męża – za marzec 2003 r. W tym czasie stan ich zdrowia uległ pogorszeniu, jednak zakład nie przyznał im prawa do świadczenia. Oboje wnieśli odwołanie do sądu okręgowego, ale sprawę przegrali. Podobnie jak w sądzie apelacyjnym, do którego z kolei wnieśli apelację. Sprawa trafiła do Sądu Najwyższego, który jednak oddalił ich skargę kasacyjną.

Sędziowie wskazali, iż art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 205, poz. 1585 z późn. zm.) uzależnia uzyskanie tytułu do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego od opłacenia pełnej składki. Nie wystarczy więc, że ubezpieczony zapłaci jej część i w razie choroby skorzysta ze świadczenia. Należność do ZUS musi być płacona w całości. Tak również powinni robić współmałżonkowie, bo wynika to z powołanego wyżej artykułu, zgodnie z którym ubezpieczenia chorobowe ustają od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, za który nie opłacono w terminie składki należnej na ubezpieczenie chorobowe. Określenie „składka należna” nie jest więc przypadkowe.

Sędziowie wskazali również, iż ubezpieczony, który może dobrowolnie opłacać składkę chorobową, musi złożyć wniosek o objęcie ubezpieczeniem chorobowym, zanim zapłaci składkę. Następuje ono od dnia wskazanego we wniosku nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym dokument ten został zgłoszony przez zainteresowanego.

Skład sędziowski przypomniał także, iż korzystanie z usług biura rachunkowego nie zwalniało ubezpieczonych od odpowiedzialności za prawidłowe wykonanie obowiązków w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym.

ORZECZNICTWO

Wyrok Sądu Najwyższego z 18 kwietnia 2012 r., sygn. akt II UK 188/11.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

 • No to ciekawe(2012-09-22 10:37) Odpowiedz 00

  -zamiast zasądzić potrącenie zobowiązania wzajemnego i ewentualne odsetki,to Oni - ubezpieczeni mają zapłacić zaległe składki i za to nie otrzymają zaległego zasiłku.Czyli słowem zapłacą za nic.
  Przypomina mi się inny wyrok gdzie stwierdzono ,że Huta zalegająca z opłatami nie może mieć przerwanej dostawy prądu ale można jej naliczyć kary umowne lub odsetki.
  No cóż -wyroki w sądach Donalda Tuska zapadają w zależności od zamówień i telefonów POlitykierów.

 • TED(2012-09-23 11:51) Odpowiedz 00

  Przędsiębiorca jak nie zapłaci składki w terminie to musi zapłacić odsetki,nie dostanie wypłacone chorobowe,na pół roku zostanie usunięty z możliwości skorzystania z zasiłku chorobowego,czy takie przepisy może wydać polski rząd w stosunku do swoich obywateli (przedsiębiorców) MOŻE,składki które płacę do ZUS to jest KONTRYBUCJA.CZY MOŻE BYĆ TYLE KAR ZA 1 PRZEWINIENIE,CZY TO JEST ZGODNE Z PRAWEM.

 • I PO co sie ubezpieczać matoły.(2012-09-22 10:41) Odpowiedz 00

  Drogi Rządzie a PO co mi Wasza legalna praca?- i nie tylko to - cały ten system stworzony przez Donalda i Jego kompanów Powoduje ,że pracującym legalnie praca legalna przestała się opłacać - no chyba że Prezesom i kolesiom Donka.
  Dowód : --emerytury nie dostaniesz bo jakiś Donald stwierdzi ,ze znów okradli ZUS jak On okradł POlitycznie zatrudnionych w dotychczasowych szkodliwych warunkach pracy a siebie i kolesiów nie ruszając z żadnych przywieli --- ,za nasze obecnie wysokie składki Donald obiecuje coraz to niższą emeryturę lub jej brak .Ubezpieczenie chorobowe ,szpitalu e-- tamm..gdyż Pawlaki moje składki zużyją dla siebie bo sami nie płacą więc bez dodatkowo opłacanego się nie wyleczę! - na chorobowe jak pójdę to mnie pracodawca zwolni a ZUS wypłaci mi zasiłek z najniższej 80% krajowej!!pracodawca złymi warunkami pracy doprowadzi mnie do kalectwa, nie płacąc nawet dodatku za te warunki. Renty też nie dostanę o czym świadczą przykłady obecnie zatrudnionych ,z choroby mnie nie wyleczą ,chorobowego nie wypłacą -więc PO co mi legalnie pracować- po co płacić legalne składki ZUS z których mnie OKRADNIECIE? no niech sam Rząd powie POco -na WAS a mam Was ...na Wasze EURO 2012 -a walcie się.

 • TED(2012-09-23 12:04) Odpowiedz 00

  ZUS TO JEST NAJWIĘKSZY PRZEKRĘT ŚWIATA,EMERYTURY GÓRNICZE TO SĄ CUDA W WYKONANIU ZUSu,TO TRZEBA ZGŁOSIĆ DO WATYKANU, PANIE DERDZIUK NIECH PAN RZEKNIE RAZY 1,8 A BĘDZIE PODWYŻSZONA EMERYTURA MOJA.

 • ted(2012-09-23 12:32) Odpowiedz 00

  Dla jednych super przywileje, dla innych kłamstwa,oszustwa,złodziejstwo,podłe państwo,taki wniosek nasuwa się gdy ocenimy sposób traktowania obywateli objętych powszechnym systemem emerytalnym,przecież za to ktoś by musiał stanąć przed sądem.

 • TED(2012-09-23 12:43) Odpowiedz 00

  ZUS to jest funkcjonujący bankrut.

 • TED(2012-09-23 09:00) Odpowiedz 00

  To rządy Solidarnościowe wprowadziły tak krzywdzące przepisy ZUSowskie w stosunku do przedsiębiorców,traktują ich jak dojne krowy,niedawno można było zalegać z opłatami 3 miesiące a zasiłek ZUS musiał wypłacić,GÓRNICY NIE PŁACILI ZUSu 10-12 LAT A DOSTAWALI ZASIŁKI CHOROBOWE ,RENTY,EMERYTURY ZA TEN OKRES MIELI NALICZANE W PEŁNEJ WYSOKOŚCI.Ustawa z roku 1998 nie jest przestrzegana RZĄD ŁAMIE PRAWO NAWET SIĘ DO TEGO PRZYZNAJE.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane